• uruguay başkenti montevideo'nun stella maris koleji'nin "old christians" isimli rugby takımını and dağları üzerinden geçen bir uçuşla şili’nin santiago şehrinde yapacakları maça götüren uruguay hava kuvvetleri'ne ait fairchild fh-227d model uçağın kötü hava şartları nedeniyle erken ve kontrolsüz bir alçalma yaparak and dağlarına çarpmasıyla gerçekleşmiş olan vahim kaza.

  uçakta 40 yolcu ve 5 mürettebat olmak üzere toplam 45 kişi olup 17 kişi olan oyunculara ek olarak kimi öğretmen, aile üyeleri ve dostları da bulunmaktaydı. ilk çarpma anı, buna paralel gelişen ciddi yaralanmalar ve sonraki günlerde çığ düşmesi gibi sebepler yüzünden 29 kişi ölürken 23 aralık 1972'e gelindiğinde sadece 16 kişi kurtulmuştur. kurtulanlar iki aydan daha uzun bir süre (72 gün) boyunca açlık ve soğukla mücadele etmişler, zaten çok kısıtlı olan yiyecek ve içecekleri ilk günlerde tükenince hayatta kalmak için ölen yakınlarını yemeye mecbur kalmışlardır. arama çalışmaları sonuç vermeyince aralarında en güçlü olanları dünyanın en zorlu coğrafyalarından birinde yardıma yollamışlar ve sonrasında adeta bir mucizeyi gerçekleştirmişlerdir. olay daha birçok teknik detayı, anekdotu ve de elbette trajediyi barındırmaktadır. özellikle de yamyamlık konusu çok deşilmiş olup kazazedeler psikolojik desteğe ihtiyaç duymuşlardır. eşine çok ender rastlanacak türdeki bu olay sporcu fiziğinin zor koşullarda nasıl bir direnç gösterebildiğinin de bana göre bir kanıtıdır. kurtulanlar daha sonra anılarını bir kitapta toplamış olup sonrasında web sitesi de açmışlardır.

  1993 yapımı alive isimli filmde tüm bu olanlar en ince detayına kadar anlatılmış olup ilgilenenlere tavsiye ederim.

  http://images5.fanpop.com/...31731315-530-385.jpg

  http://i.dailymail.co.uk/...05DC-649_634x459.jpg

  http://i.imgur.com/zf3iR.jpg

  http://www.imdb.com/title/tt0106246/
 • felaketler dizisinin birinci halkası olan uçak kazasıdır. kazada kurtulan 8 yolcu uçak enkazında uyurken üzerilerine çığ düşmesi sonucu hayatını kaybetmişlerdir. kurtarılan yolcular kaza sonrası dehidratasyon, iskorbüt, yükseklik hastalığı gibi sebeplerle kurtarıldıktan sonra uzun süre tedavi görmek zorunda kalmışlardır.

  old christians ve diğer yolcuların yaşadığı trajediyle ilgili daha fazla bilgi için:
  https://www.youtube.com/watch?v=x5Mpm5nYxls