• 251
  fiorentina ile çok net bir ortak noktamızı gördüğüm karşılaşmadır. bizde de onlarda da oyuna kim girdiyse oyun hiç değişmedi. onlarda sistem aynı şekilde aksamadan işledi, bizde ise maalesef aksaklıklar aynı şekilde yerinde saydı.
  bir sistemimiz mevcut değil. hadi cagne kötü. babel? mitro? linnes döküldü diyelim mariano’nun hali nedir? donk bitik diyelim. seri napıyor? iyi diyebileceklerim arasında belhanda ve mor var. biraz da babel...
  peki nasıl bir sistem düşünülmeli? işte onu hiç bilmiyorum. eldeki oyuncu grubu son derece yavaş. daha önce yazmıştım onyekuru’yu hem defans hem ofans anlamında çok arayacağımızı düşünüyorum diye. bu fikrimde sabitim. babel saf kanat yerine 4 4 1 1’in ikinci biri olaydı sanki daha etkili kılınırdı onyekuru ile beraber.
 • 252
  kötü performans gösterdiğimiz bir maçtı. özellikle defansif anlamda çok ezildik. muslera ile birlikte defans dörtlümüz döküldü. olumlu baktığım tek yanı 5 gün sonra denizli deplasmanına çıkacağımız için takımın maça çok asılmaması olabilir.

  ben yinede umutluyum. as futbolcularımız hazır değil. defans dörtlümüz çok dağınık ve minimum bir forvet ile orta saha hamlesi bekliyorum. şampiyonlar ligi maçlarına kadar takımın oturacağı kanaatindeyim.
 • 253
  şu maçta sadece 4 gol yemiş olmamız mucize. schalke ve benfica maçlarının aynısını izledim sanki. sahada işleyen ve boşa dönen dişliler var, ama genel haliyle yine sıfır enerji, sıfır hareketlilik ve sıfır disiplin oynayan bir galatasaray. enerjisiz ve yorgunluğa bağlı yine disiplinsizlikleri anlayabiliyorum ama şu kadar çakılı statik ve ruhsuz oyunu anlamam mümkün değil. ne olursa olsun burası galatasaray, biz çok daha kötü kadrolarla bu kadar rezil futbol izlemedik.

  muslera: bugün bu maç 10-1 bitmediyse kendisine bir teşekkür borçluyuz. zaten dağılmış olan psikolojimizi daha fazla gol yemeyerek yine bir nevi de olsa ayakta tuttu. ard arda kurtarışları gerçekleştirdiği dakikalarda o golleri yeseydik maç içinden çıkılmaz bir hale dönüşecekti. takımın tek değişmez ismi olabilir. gözün kapalı 11e yazarsın.

  linnes : ancak süper ligde yedek olur. kesinlikle çalışmayan çarklardan biri sağ bek linnes. en büyük sıkıntısı hem defans hem ofans olarak yine vasat altı performansı. yaptırdığı penaltı evlere şenlik ama yorgunluktan dolayı konsantrasyon ve enerji sıkıntısı çektiğimiz bariz o yüzden çok takılmadım. asıl problem linnesle atağa çıkmanın mümkün olmaması çünkü ne hızlı ne atletik bir oyuncu ne de tekniği var . pas atamaz, bireysel yetenekle adam eksiltemez yada hızıyla temposuyla topu ileri taşıyamaz. baskıyı aşamayıp maç boyunca 2. bölgeden 3 bölgeye geçemeyişlerimizin sebeplinden biri. boşa çıkıp kanat üzerinde pas alsa bile topu kontrol edip pas çıkarma yada topu ayagında 2 saniye saklayabilme meziyetine sahip değil. şampiyonlar ligi için vasat bile değil.

  mariano : yerine transfer olmadıkça alternatifsiz. artık bu seviye futbol için fiziken yetersiz kalıyor. ağır aksayan çarklardan biri.

  marcao : çok bireysel hata yapıyor ve cidden kötü oynuyor. lig ve şampiyonlar ligi performansı için bir şey söylemek için henüz erken. çalışmayan demek olmaz ama aksayan çarklardan biri şu an için. tahminim daha iyi olacaktır.

  luyindama : arkasına sarkan bir kaç pozisyon dışında çok iyiydi. 10 yiyecek takımın defansı iyi olabilir mi derseniz o bossun suçu değil olmayan takım savunmamızın suçu. yağmur gibi gelen fiorentina ataklarının çoğunda olumlu işler yaptı. bugün defanstan çıkarken marcaodan daha iyi performans gösterdi. özellikle sağı ve solu bu kadar hata yaparken bana güven veren tek isim oldu defansta. kesinlikle sorunsuz çalışan çarklardan biri. defolarının ortaya çıkması takım performansından kaynaklı.

  nagatomo : defansif bir bek, ama yaşlı bir bek. geçen her sene performansından götürüyor ve götürecek. savunma anlamında eh işte denebileck bir performans koydu. atağa çıkamamızın yine en büyük sebeplerinden biriydi. teknik ve pas kalitesi vasat ,dolayısıyla pas oyunundan ziyade ancak boşluk yaratılırsa ileri top taşıma şansı var. ağır aksayan çarklardan biri.

  seri : gayet iyi ama kondisyon ve fizik olarak hazır değil. "tartışmasız" çalışan çarklardan. savunma yönü aksadı çünkü orta saha civarında sadece belhanda ve kendisi pres ve savunma koşularını gerçekleştiren isimlerdi. bekler ve kanatlar çok fazla pozisyon hatası yaptıkları için orta sahada hem ileri çıkarken hem de savunma yaparken yalnız kaldılar. 6 numara oynamamalı.

  donk : maça zorla çıkmış gibiydi. hiç ama hiç koşmadı. ne alan kapattı ve pres yaptı ne top sürdü. çalışmayan çarkların başında geliyor. orta sahaya genç dinamik ve atletik bir dmos şart. donk iyi bir yedek ama o kadar. cl için vasat bile değil.

  belhanda : hep arıza, hep marjinal, takımın çoğunun döküldüğü maçta sahanın en iyisi olmayı seçti bugün. şu an ki koşullarda en ideal isim olmasa da alternatifsiz, tartışmaya bile gerek yok gözün kapalı 11e yaz. oyuncunun bireysel performansından bağımsız üstlendiği role çok yatkın olmamasından dolayı hafif aksak çalışan çarklardan biri.

  feghouli : hazır değil, hem de hiçbir anlamda ama savunmada takımı bu kadar yalnız bırakmasının mazereti olmaz. linnesin bugün ayarını kaçırtıysa feghouli yüzünden kaçtı biraz da. her ne kadar takımın en yetenekli oyncusu olsa da defansif zaafiyeti nedeniyle aksayan çarklarımızdan biri. emre mor'u övmek adına değil ama oyuna hareketli bir kanat oyuncusu girince ne kadar farkettiği de ortada. yaş 30+ ve enerji sınırlı. maalesef artık bu son senesi olmalı takımda ve henüz para ederken satılmalı, daha iyisini alabileceğimizden değil, şampiyonlar ligine uygun modern tarzda futbolculara ihtiyaç duyduğumuzdan. yoksa lig için seviye ve yetenek olarak çok üst seviyede, ligin en iyi oyuncusu.

  jimmy : iyi bir rotasyon oyuncusu ama winger oynayamaz dolayısıyla sol kanatla pek işi olmamalı. lig için gerekli katkıyı yapacaktır. hazırlık döneminde son iki maçta düşüş yaşasa da genel performansı oldukça iyiydi. istekli ve çalışkandı. daha fazla yorum yapabilmek adına resmi maçlarını izlemek gerek.

  diagne :galatasaray forveti olmanın getirdiği psikolojik baskıyı kaldıramadı, kaldıramıyor ve kaldıramayacak. falcao olursa belki ikinci planda olunca biraz daha rahat oynayabilir ama gölgede kalınca kriz çıkarma olasılığı da çok yüksek. şu an için saatli bomba. elimizden çıkarırsak takım, taraftar ve kendisi için en iyisi olmuş olur.

  emre mor : bir başka marjinal arıza arkadaş, emre de takımın bugün en displinli ve en efektif oynayanı olmayı seçti. zehri bıraktı ve gitti. belhanda ile paslaşmalarıyla, çıkardığı teknik paslarla ve yaptığı driplingleriyle çoğu taraftar gibi benim de zihnime umut tohumları ekti. defansif olarak biraz daha disiplinden ziyade gayretli olmaya ihtiyacı var zira "hareket etmek" kendisi için diğer futbolculardan daha kolay gözüküyor. bu sene çıksın 11 oynasın demiyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın ama iyi ve akıllı oynayabileceğinin sinyallerini verdi gibi. feghouli'yle babel'le falcao ile bu sene 11in arkasında iyice pişmeli ve fatih terim ayarından geçmeli. feghouli sonrası emre mor büyük kumar ama büyük kumar büyük kazanç getirebilir. yine de çok romantik bakmamak gerek diye düşünüyorum. feghouli varken şu an ki haliyle yine iyi bir rotasyon iyi bir yedek.

  kostas : jübilesini yapmış haberi yok. en az zararla gönderilmeli.

  babel : en yetenekli oyuncularımızdan biri, üstelik takıma her anlamda tecrübesiyle yardımcı. ama 30+ oyunculardan biri ve onyekuru yerine getirerek takımın hızını oldukça azalttık. hız ve yaş dezavantajlarına rağmen takımın en efektif isimlerinden biri olacak gibi. kafa topu, uzaktan şut ve pas oyununa yatkınlığı sayesinde çok ekstra performans gösterme ihtimali var. en kötü ihtimalle ne oynayacağı zaten az çok bjk günlerinden belli, o standartın altına düşmeyecektir. sorunsuz çalışan hollandalı çark.

  ahmet çalık : lig için vasat yedek.
 • 254
  müthiş faydalı bir hazırlık maçı. ortalığı yangın yerine dönüştürmeye gerek olmadığını düşünüyorum. adı üzerinde , hazırlandığımız, eksiklerimizi gördüğümüz, kulağı çekileceklerin belii olduğu, ayağı yere basması gerekenlerin, yetersizlerin ve isteksizlerin ortaya çıktığı maç olmuştur.

  belli ki biraz geç form tutacağız ve yüklemeler de ona göre yapılmış. bu açıdan ilk maçımızı lige yeni çıkmış bir takımla oynamak büyük avantaj bence. ilk haftalarda minimum puan kaybı ile başlamalıyız, bu maç gösterdi ki bu süreç biraz zor olacak.

  muslera çok önemli kurtarışlar yaptı ama topu oyuna sokma konusunda başımızı çok ağrıtıyor. pas oyunu oynamak istiyorsak bu sıkıntıyı bir şekilde gidermemiz lazım.

  stoperler, özellikle marcao biraz kendine çeki düzen vermeli. konsantrasyonu çok düşük. benzer hataları sürekli yapıp duruyor. çok iyi bir hava yakalamışken yapacağı bir kaç kritik hata kendisini geri dönülmez bir noktaya sürükleyebilir. dikkat.

  orta saha çarşamba pazarı, elini kolunu sallaya sallaya geçiyor rakip futbolcular. geçiş oyunlarında 1.-2. bölge arası çok zorlandık, 2-3 arası zaman zaman çok iyi işler yaptık ama çoğalamadık, hareketsizdik. hücum konusunda çok sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. sene içinde mutlaka farklı oyun varyasyonları görürüz. pas oyununa çok yatkın bir ön bloğumuz var.

  kanatlar beklerine, bekler de kanatlarına yeterli desteği veremedi. yunus sağolsun yediğimiz son golde göz göre göre kaçırdı yine adamını, kovalamadı, kenarda hocanın bağırmasını ben duydum ama bu arkadaşımız oyunun defans tarafında neredeyse hiç yok.

  forvet tarafında da pek ne yaptığımız belli değildi. hoca sanırım kendini biraz göstersin diye diagneyle başladı ama bir etkinlik gösteremedi geçen sezonun gol kralı.

  bu maç özelinde emre mor umutlandırdı. gerçekten müthiş bir yetenek. bazen sahada istediği her şeyi yapabilecek kudreti var izlenimi veriyor. sanki istese kaleye kadar topu götürebilecekmiş gibi. pasları, oyun görüşü gayet olumlu.

  genel olarak formsuzluğu sezon öncesi yüklemelere bağlıyorum ki bunun avantajlarını çok göreceğiz sene içinde. konsantrasyonumuz denizli maçında daha yüksek olacaktır mutlaka. iyi bir maç çıkarmadık ama ortalığı ayağa kaldırmak da bana şu aşamada pek doğru gelmiyor. taşlar zamanla yerine oturacaktır. bu arada atalay konusunda hoca mutlaka bir şeyler düşünecektir diye umuyorum. oynadığı kısa zaman diliminde bile orta sahaya hareketlilik ve akıl koydu. pek çok kilidi açabilir sene boyunca.
 • 258
  hazırlık maçıdır, lig henüz başlamamıştır, kadroya katılması beklenen isimler vardır, kadroya geç katılmış yıldızlar vardır amenna fakat parça parça izlesem de beni ziyadesiyle üzmüş ve germiş bir oyun oynadığımız maçtır.

  20 yıldır aynı şeyin hayalini kuruyoruz, aynı hayalle yatıp kalkıyoruz. çoğu ağustos sonu o kura çekimini her sene bir şekilde yenilemeyi başardığımız o iflah olmaz umutla final maçı izler gibi takip ediyoruz. kötü kadrolar, kötü sezonların yanında 2013-2014 dönemi gibi umutlandıran sezonlar görsek de nihai hedef hep bizden daha hızlı şekilde dönüşen takımlar nedeniyle gittikçe bizden uzaklaşıyor. ses hızıyla giden bir araçla ışığı yakalamaya çalışıyoruz sanki. bir türlü o hızlı, kompakt, dinamik 96-01 galatasaray'ına benzer bir şey oynamayı başaramıyoruz.

  bu sene de avrupa'da hüsran bir sezon olacağının sinyalini verdik bu maçta ne yazık ki. bekler, marcao o kadar kötüler ki luyindama için bir şey söyleyemiyoruz. kaldı ki o da çok kötü oynadı aslında. seri on bir oynayarak adapte edilecek belli ki ama geçen sezon ndiaye'nin zaman zaman yedek kalması gibi yedek başladığı maçlar olursa şaşırmam. henüz çok erken göreceğiz inşallah iyi olur. onyekuru'yu tahminimden çok daha fazla arayacağız anlaşıldı. forvet işi karışık hiç girmiyorum. feghouli iyi olacaktır. belhanda en formda oyuncumuz üstelik geç başladı çalışmaya. emre ve babel'i iyi ki almışız lig de çok zormuş yoksa. lig başlamadan boyumuzu bir ölçtürmek umarım takımı silkeler ve kendine getirir.
 • 266
  onu bunu bırakın da,
  2018-2019 sezon italya serie a 16. sının, türkiye süper lig şampiyonunun toplam kadro değerinden* daha değerli futbolcuları olduğunu, ve bu fiyat değerlendirmesinin pek de haksız olmadığını gösteren bir maç olmuştur.

  iki-üç oyuncusu hariç yaş ortalaması 22 falan olan bir ekip vardı karşımızda.
  işin garibi fiorentina tarafında boateng badelj gibi oyuncular iyi gözükse de, bizim takımdaki oyunculardan daha fazla mücadele etmedi. gençlerin dinamizmi bizim takımı yok etti.

  sezon içinde bu kadar gafil avlanacağımızı zannetmiyorum. falcao + orta saha gelmese bile fiorentina'dan çok daha güçlü ekipler karşısında bile bu kadar aciz duruma düşmeyiz. ki söz konusu iki transfer yapılırsa çok oturaklı bir kadro olacak. o zaman terim yeni bir oyun inşa etmeye başlayacaktır.
 • 270
  teknik heyetin buradaki sözlük yazarları kadar üzüldüğünü zannetmediğim maç.

  yahu zaten hepimizin malumu bu takım daha 10 gündür birarada. daha bu oyuncuların fizik seviyelerini yukarı çekmekle uğraşmaya vakit bulamamış bir de aman fiorentina'ya rezil olmayalım diye oturup maça özel taktik mi çalıştıracaktı?

  e bir de fiorentine geçen yılki rezil sezonun üstüne bu yıla hızlı başlamak istiyor belli ki, kadro canavar gibi. en tehlikeli oyuncuları yedeklerde olmasına rağmen taş gibi top oynadılar. bizim takımda da bütün oyun ezberi bozulmuş, yeni oyun için minimum seviyede taktik antrenman yapılmış. tabi doğal olarak orta saha kaldı yayla gibi bomboş. orta saha boş olunca stoperler çıktı öne. geri 4'lü bozuldu bu sefer beklerin özellikle sağ kanadın savunma zaafları kabak gibi çıktı meydana.
  muslera'm olmasa belki 6-7 olacaktı maç. bu maç neden oynandı diyebilirsiniz.

  yıl içinde çok sık 3 günde 1 maç yaptığımız döneme gireceğiz maç kondisyonu açısından düşünülmüş olabilir, terim'in ilişkileri sayesinde ayarlanmış hazırlık maçından ziyade bir dostluk mücadelesi olarak düşünülmüş olabilir.
  sözlük fazla sıkıldı o yüzden gereğinden çok ciddiye aldı bu maçtaki oyunu.
  arkadaşlar oyun berbat ben de kabul ediyorum, evet takım yerleşemedi, savunmada bok gibiydik. ama daha 10 gündür birarada takım.

  üstüne bir de orta sahadaki iki oyuncumuz da gitmiş, yerine yalnızca seri gelmiş.

  giden oyunculardan birisi çapa rolunde*, birisi sağa sola saldıran enerjik ama hata yapmaya çok müsait olan bir orta oyuncuyken, gelen adam ne fernando kadar defansif ve çapa, ne de ndiaye kadar atletik.

  ha, belli ölçüde atletik, topu kullanma konusunda da 2012 selçuk'tan bile daha iyi. * ama tamamen farklı bir oyuncu.

  takımın, özellikle stoper ikilisinin oyun ezberi tamamen taca çıkmış, pek fazla oyun tecrübesi olmayan genç ikili de bol bol hata yapmış.

  vallahi fatih hoca siz kadar ciddiye alsa biz orada fiorentina'yı yener gelirdik. yani 18/19'da avrupa ligi son 32 turunda mücadele ettiğimiz benfica maçında takım bir şeyler deneyip de yapamadı ve yenildi. o takım topu tutmaya, topu çevirmeye falan çalışmıştı ama yapamamıştı.
  ama bugün herkesin de eleştirdiği gibi hiçbir şey denemedik.
  yani belli ki özel bir çalışma yapılmamış, rakip böyle böyle, siz de şunları bunları deneyecekseniz çıkın oynayın bakalım denmiş.*

  bunu da eleştiri olarak almayın kaç yıllık td hayatında lig maçında çıkın oynayın bakalım dememiş demez de bu saatten sonra.

  hani bu maçta çıkarılacak bir sonuç yok.
  -"takım taktik çalışmalı"
  + hadi canım? bunu teknik heyet hiç bilmiyordu ya nasıl akıl ettin *

  takım tabiki oyununu oturtmak için taktik çalışacak. ancak bu maç, yoğun taktik antrenmanlarından öncesine denk geldi. tek olay bu.

  geçen yılın ilk devresindeki gibi 60 dakikalık takım istemiyor terim belli ki. geç gelen oyunculara özel dayanıklık/kondisyon antrenmanları devam ediyor.

  e bu maçlarda oynayan oyuncuların yarısından çoğu geç geldi. doğal sonuç bunlar.
  takmayın bu kadar kafaya. 4-6. hafta maçlarımızı gümbür gümbür bir oyunla kazanırız.

  ha noldu yine kötü oyun devam etti, zaten o zaman eleştirmek normal olanı.

  yani olağan olan sizin istediğiniz gibi değil diye olağan olanı anormal eleştirmek saçma. terim'in gs başında yanlış saymadıysam 11. sezon başlangıcı. bunların neredeyse hiçbirinde birkaç maçlık emirates cup, 3-0lık liverpool galibiyetleri gibi istisnalar hariç iyi bir oyun oynadığımızı hatırlamam.

  ki o maçlardan önce de hocamın oturup taktik kastığından da eminim, hoca sever şov yapmayı.