• 4
  kendisi dinci sosyalisttir büyük ihtimalle*.

  kendisinin mustafa kemali sevme zorunluluğu yok. bu özgürlüğünü bende sonuna kadar savunurum da... da sı var işte....

  iyide sarı denizaltı senin gibi düşünmeyenlere hakaret özgürlüğün nereden geliyor. yok çarklarda ezilmişte, beyinleri yıkanmışta laga luga... bak bu söylediklerini de sonuna kadar ezberlediği literatüre dayandırır ha.

  amını siktimin özgürlüğü hep size mınısikim.
 • 6
  (bkz: linç var dediler geldik)

  futbol içerikli bir sözlükte atatürk hakkında övgüyle bahsedilip sözde liboşlara laf sokuluyorsa kendisinin de atatürk hakkında düşündüklerini yazması gayet doğal. ben ikisinin de yapılmaması taraftarıyım.

  çok sevdiğiniz, kutsal bulduğunuz insanlar hakkında olumsuz yazılar okumak istemiyorsanız yazdığınız şeylerin birilerinin zoruna gidip karşılığını alabileceğinizi düşünerek yazın.
 • 8
  kendisini hain, bölücü , şeriatçı diye yaftalayını faşist ilan eden ama ulu orta bu ülke halkının ekseriyetini "yıllarca okullarda beyni yıkanmış, eğitim sisteminin çarklarının arasında ezilirken eleştirel düşünme ve sorgulama yeteneğini kaybetmiş" diyerek ya da atatürk'e "faşist diktatör" yaftasını yapıştırarak niteleyen, kendi muzdarip olduğu durumu fiile döken sözde sosyalist yazar.

  ne menem çelişki anlamadım. seni yaftalayan faşist sen yaftalayınca sosyalist. yoksa biraz birbirinize mi benziyor sunuz?
 • 12
  kendisini hiç görmediğim, bilmediğim, tanımadığım yazar.

  yazılanlara da, yazdıklarına da denk gelemedik. silinmiş, kaldırılmış sanırım. yanlışım varsa düzeltin.

  ama bir hedef bulup onu itibarsızlaştırma almış başını gidiyor nedense..bu arkadaşımız da bundan nasibini almış galiba.
  ülke genelinde olduğu gibi baskın fikirlerin agresif tavırları her yerde fakat bu platformda denk getirildiği kadar paylaşılan farklı düşünceler yok ortada. silinmiş olsa gerek...!
  silinmese de, silmekten beter edilmiş kimi zaman.
  ne bileyim, hoşnut olunmadığı zaman böyle coşup şov yapmaktansa özelden mesaj vasıtasıyla 'neymiş derdi, anlayayım' ya da hedef göstermeden önce 'itirazlarımı burda dile getireyim' dense çok mu fena olur.. ama yok.

  ayrıca, içi boş bir şekilde vur patlasın çal oynasın yaftalamak serbest herhalde.*

  ha bir de, günümüz dünyasında sosyalistler pasın kirin içinde, kuytu köşelerde, ayaklarında çarıkla yaşamıyorlar. anlayın şunu artık ya..!

  not: bu entry, siyasi kavramları tartışma amaçlı girilmedi. sadece sözlük ortamına ufak bir eleştiri diyelim.
 • 14
  sözlükteki kemalist faşistlerin yaftalarına maruz kalan, ama bu tür kepazeliklere zaten itü sözlük'ten alışık olan yazardır. çok acayip tiplerdir bu arkadaşlar, kendi gibi düşünmeyenlere hemen ' dinci, liboş, bölücü' şeklinde bok atmaya uzmandırlar. kimisi gelip 'be hey dürzü' zırvasını sözlüğe taşımış, kimi cumhuriyet savcısıyla tehdit eder olmuş. bu arkadaşlara tavsiyem elinden geleni ardına koymamalarıdır. sen kendi düşüncelerini özgürce dile getireceksin, sonra da farrklı düşünenlere saldırıya geçeceksin, oldu canım! düşüncelerimi her platformda özgürce dile getiririm arkadaş, sırf bu yüzden okuldan uzaklaştırıldım, disiplin yönetmeliğiyle haşır neşir oldum. yıllar önce lisedeyken başladım idarenin kapılarını aşındırmaya, nezarette de yattım, o yüzden sizin tehditleriniz bana vız gelir, tırıs gider. ben adama nesnel bilgi veriyor, çeşitli, kitaplardan kaynak gösteriyorum, adam ilkokul çocuğunun bilgileriyle benim iddaalarımı çürüteceğini sanıyor. 'kitap oku da gel.' diyen bile oldu, benim gibi şu ana kadar yüzlerce kitap okumuş bir insana.
  neyse, bizim kemalistler hemen nick altımda ağlamaya başlamış, kendilerine birer paket selpak göndermek isterdim. zırlamaya devam edin, siz zırladıkça ben geri adım atacağım ya! hadi koçlarım benim, görelim eksileri.
 • 17
  söz konusu entry'yi okuyabilmiş değilim. ama çok basit bir linç toplumu olduk çıktık. şunu kabullenmek lazım; herkes eleştirilebilir. herkes herkesi eleştirebilir. demokrasiyi kim getirdi, nasıl getirdi aslında "şu noktada" pek bir önemi yok. madem bir demokrasiden bahsediyoruz, adam tutup demokrasiyi getireni de, demokrasiyi getiriş biçimini de eleştirebilir. demokrasiyi de eleştirebilir. burası galatasaray sözlük. burada tek ortak payda galatasaray'dır. benim de zamanında yaptığım bir hataydı bunu göz ardı ederek bazı yazar arkadaşları eleştirmek. ortaklaşmamız gereken tek nokta galatasaray iken tutup ideolojik tartışmalara girmek sanırım sözlüğün doğasına aykırı.

  not: herkes görüşünü dile getirmekte özgür. ama bu sözlükte "faşist", "liboş", "torçkist", "kemalist" gibi kimine göre hakaret kimine göre övgü sayılacak yaftaları kullanmak yanlış. ben kemalist olarak anılmaktan hoşnut olmayabilirim, başka bir arkadaşın övünerek söylediği bir şeydir kemalist oluşu. rockçı-rapçi olarak bile ayrışabilen toplumda ortaklaştığımız değerleri yüceltelim lütfen.
 • 18
  kendisi cemal gürsel-inönü chp'sinin yaptıklarını atatürk'e mal etmeye çalışanlardan biri sanırım. dikkat çekmek için yanlış yeri seçmiş. kendisi de yazmış '' itü sözlük'te ekşi sözlük'te kemalistlerle mücadele edecek güce sahibim. '' diye zaten o ortamlarda kabe'nin hz.muhammed'in mezarının vahabiler tarafından yağmalanmasına telgrafla '' eğer böyle bir girişimde bulunacak olursanız en güçlü ordumla suudi topraklarına ilerlerim. '' devlet arşivinde belgelerde yer alan atatürk'ün tepkisini bilmeyen, tokyo'ya cami yaptırtan insanın mustafa kemal olduğunu bilmeyip. '' atatürk dinsizdi, atatürk yahudiydi, keşke ingiliz mandası olsaydık, atatürk faşistti yeaa'' diyen bir ton orospu çocuğu mevcut. o orospu evlatları da gayet dikkat çekiyorlar o sözlüklerde.

  galatasaray sözlük bunların yapılacağı ortam değildir. hele ki savaşın eşiğinde olan her gün bi yerlerinde bombalar patlayan sokağa çıkmaya bile korkulan şu hassas günlerde böyle mevzularla daha da ortalığın gerginleşmesi tamamen gereksizdir.

  ayrıca ortalıkta şu 17 yaşında odtü'yü yeni kazanıp '' sosyalistim ben yaa, das kapital'in kaç cildine kafa patlattım ben biliyor musun ? '' triplerinde ergenlerden sürüsüyle mevcut. karı kız kaldırmak için kapitalist mekanlarda sürünen dava adamı(!) sosyalist ergenleri de bir türlü anlayamadım gitti.
 • 19
  arkadaşı anladığımı düşünüyorum, yeri burası olmamakla beraber hiçkimse eleştirilemez değildir. atatürk konusunda fikirlerine katılmasam da, bunlar arkadaşın kendi düşünceleridir, düşüncelerine ket vuramayız*, ki zaten yeri burası olmadığı silinmiş. bence sadece kullandığı üslubu eleştirme hakkımız var. yazılarında kullandığı üslup çok sert, kendisinin değer vermediği şeyler, başkaları için çok değerli olabilir, buna dikkat etmeli. faşist olarak tanımladığı insanlara gelince unutmamalı ki, bir sosyalist için kemalist olarak tanımladığı kişilerin fikirleri ne kadar yanlış olursa olsun, onlar zaman zaman beraber yürüdüğü kişilerdir. buna itiraz edebilir ama stö*'leri ve stö'lerin de katıldığı bir çok protesto ve kutlamaları* aklına getirmeli.

  not: ayrıca kendisine bir konuda daha itirazım olacak, toplumların ilerlemesinde tek bir adamın değil halkın verdiği mücadelenin asıl olduğuna inanıyorsun da, söz konusu devlet yönetimi olunca bu tek adamları neden herşeye kendi başlarına karar veren kişiler olarak görüyorsun. atatürk'ü diktatör olarak görmemekle beraber, yazdığım not stalin içindir. stalin'de* benim için diktatör değildir.
 • 20
  fikirlerini özgurce dile getirmekte hakli ama toplumun geneli tarafindan "önder" olarak taninan ve buyuk saygi gören bir lidere hakaret etmekle haksiz olan yazar. o kadar kitap okumus, icerde yatmis, okuldan falan atilmis "kulturlu" (ki bunlari yaptiysan kultur akiyor olmasi lazim her tarafindan di mi?) birinin dusuncelerini hakaret etmeden dile getiremiyor olmasi da cok ilginc.

  sokakta isyan, özgurluk, dusunceler diye zirvalayan kimi cevirsen ayni geyigi okur sana. fasistin! dusuncelere saygin yok! vs diye aglarlar. sonra karsilarina cikip anti-tez savunsan istisnasiz seni alt etme bahaneleri hazirdir. "cok kitap okudum", "okuldan atildim" "polisle kavga ettim". vs. geyik hep aynidir ama istisnasiz.

  ulan bir insan okuldan atildim, hapiste yattim, polisle catistim falan diye övunur mu? bunu bir kultur göstergesi olarak ortaya atar mi? piskopatlarin, 3 lesim var, 5 adam yaralama, 3 gasp diye övunmesinden farki ne bunun? hadi bunu da gecelim, bu dunyada bir tek kitap sen mi okuyosun? "ataturk'u seviyoruz" deyince nasil oldu da bizim kara cahil, okumamis ve fasist oldugumuza karar verdigini anlamadim. beynimiz yikanmis öyle mi? :)

  gelip insanlarin deger verdigi seylere bilerek bok atip sonra elestirileceginden cekinince, kitap okudum, okuldan atildim, icerde yattim diye ön savunmayi da hazir tutmak ne tursusu? fikirlere bu kadar deger veren birinin "elestirmeyin uzerim" mesaji vermesi komik degil mi ah be kardesim? ataturk'u seviyorum. beynimi kimse yikamadi. su an burada bu mesaji yaziyorsam kendisinin sayesindedir. bana hic gelip "halk malk savasti deme" cunku bu kivilcimin cikmasina sebep kendisidir. ulkeyi asker kafasiyla yönetmemek icin elinden geleni yapmistir ve unutulmamalidir ki, o dönemin "manda" adayi umutsuz ve kara cahil halkina ve yillarca padisah ile yönetilmis ulkeye, basa gelir gelmez norvec demokrasisi getirecek degildi herhalde. dönem neyi gerektiriyorsa o sekilde davranmis adamcagiz.

  herneyse benden kendisinin affina siginarak sadece kucuk bir-iki tavsiye;

  burasi galatasaray sözluk. yani galatasaray'in ve sporun konusuldugu yer. burada baska sözlukler gibi "dusunce", "özgurluk" vs seyleri geride birakalim. örnegin dusuncelerine saygiyi, selcuk inan'i elestirirken bekle, ya da aykut kocaman'i savunurken. ama ataturk'e hitler deme. kendine sakla. biz zaten senin gibileri baska sözluklerde okuyoruz. burada kimin ne oldugu, hayati ve kariyeri belli degil. 3-4 tane kalin kitap okuyunca, bu insanlari beyinleri yikanmis olarak yaftalama. bir tek sen gitmiyorsun universiteye, sadece sende yok o kalin kitaplar. herkesin kendine göre belli bir kulturu var. kara cahil yok mu? o da var ama tek tuk... onlarda ataturk'e bok atarak dikkat cekmeye calisan "cool" cocuklar.
 • 21
  "piposu ağız kenarında
  bodrum'un entel barında
  herkesi yargılamaktan kimse kalmamış yanında" der ahmet kaya.

  birincisi, kimse kendisine atatürk'ü sev diye zorlama yapmıyor. yeter birader, nereden çıkarıyorsunuz bu lafları? ulan bir dolu insan açık açık söylüyor bunu zaten. siktirtmeyin tabunuzu. kalmadı o tabu artık. insanlar bu görüşünüze tepki gösterdi mi, hemen, vay efendim faşistler!

  bir görüş sunuyorsan tepki almayı göze alırsın. bunun nesi faşistlik? bu bir. ikincisi, biz de hayatımızı bağdat caddesi'nde bar menüleri okumakla geçirmiyoruz, rahat ol. fransız devrimi'nden, lyon kentinin nasıl cumhuriyet ordularınca yerle bir edildiğinden, devrimlerin -hoş olmasa da bir realite- meşru terör dönemleri olduğundan (sovyet devrimi, türkiye cumhuriyet devrimi, fransız devrimi, çin devrimi, küba devrimi, hepsinde olmuştur) bihaber atıp tutmalarınız sosyalist bir demokrasi anlayışı altında ele alınamaz. alınsa alınsa, saçmalama ve zırvalama altına ele alınır.

  benden nacizane bir tavsiye: devrim istiyorsan, bu milletin bağımsızlık savaşının önderini sevmesen de saygı duyacaksın, bir! mustafa kemal'in ismet inönü ve recep peker'le ve işi bir totaliterliğe götürmek isteyen parti kadrolarıyla nasıl didiştiğini okuyup öğreneceksin, iki! devrimlerin tarihini okuyacaksın, üç! demokrasiyi sadece kendi görüşlerini ortaya atmak için değil, tepki alabilmek için de isteyeceksin, dört! fransız komünistler robbespierre'i (ki kimisi hiç sevmez fransa'da, katil derler!) nasıl görürmüş araştıracaksın, beş! galiyev kimmiş, suphi kim için rusya'da sekreterlik yapmış iyice bir okuyacaksın, altı!

  hadi eyvallah.