• 1
  hemen tanımı yapalım, çünkü amacım fatih terim inter'de haberinin psikolojik etkisi üzerinden tüme varmak. balon haberi şişirme olarak düşündüğüm için almadım. bu bildiğin yalan haber üzerine.
  tanım: doğru olmayan ve genelde art niyetli haberdir.

  gelelim fatih terim inter'de haberinin özüne ve amacına. normal bir galatasaray taraftarı takım iyi giderken bu haberi okuduğunda şöyle düşünür:"eyvah! takım iyi gidiyor e bu adam da daha önceden milan'a gitti. nasıl da bırakmıştı bizi yüzüstü! yapar mı yapar. yok yok yapmaz yeaeaea! aynı hatayı tekrar yapmaz". hafif bir tedirginlik yaşar. teknik direktörün kredisi gözünde artmıştır durup dururken. ona artık inter'in istediği teknik direktör olarak bakmaktadır. gel zaman git zaman haberin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. "zaten inter naaapcaktı seni" düşüncesi artık bilinçaltına yerleşmiştir. doğal olmayan bir şekilde td/oyuncu üzerinde kredi yükseltildiğinde, denge bozulduğundan, artık normale dönüldüğünde teknik direktör veya oyuncu üzerinde gereksiz enerji tüketilmiştir. bunun sonucunda gereksiz konu üzerinde düşünsel olarak yorulan bireyin egosu ortaya çıkar ve bireyi savunma amaçlı olarak düşünmemeye sevkederek söz konusu oyuncu veya td'den nefret etmeye yol açar. arda turan olayı ve daha birçok yalan haberle yıpratmanın anatomisini ve amacını böyle betimleyebiliriz.
 • 2
  gazetelerin spor müdürlerinin muhabirleri etrafına alarak beyler bakın yarına 3 sayfamız boş durumda. akşama kadar bu sayfalar dolacak ona göre demesiyle sevgili spor muhabirlerimiz hemen bilgisayar başına oturup kimi hedef alacağına, haberin kimin üzerine olacağını düşünmeye başlıyor. gerçi bazı muhabirlerimiz bunları haftalık program dahilinde yapıyor. pazartesi günü fatih terim, salı arda turan, çarşamba ahmet, perşembe murat, cuma ünal aysal, vs.. şeklinde.

  böyle programları olan muhabirler programını açıp gündemde kim varsa onunla ilgili hayal dünyasını da kullanarak başlıyor boş sayfları, sütunları doldurmaya. güzel bir resim bulup kenarlarını şekilli yazılarlar, alt başlıklarla süslemeye. kelime dağarcığının önemli bölümünü kaplayan belirtildi, öğrenildi, vurgulandı kelimeler ona büyük yardımcı oluyor. bu tür kelimeler fazla olduğundan haber için ikinci kez kullanma gereği duymuyor. farklı kelimeler yalan haberlerine kelime zenginliği, anlam zenginliği kazandırdığını düşünüp müdüründen aferin almayı beklemeye koyuluyor.

  spor müdürlerinin direktifleriyle spor muhabirlerinin bu birlikte çalışması sonucu ortaya çıkan haberlerin %90'nı yalan haber oluyor.

  he birde ısmarlama çalışanlar var. onlar için özel çalışma yapılması gerekiyor. bunları genellikle yeni yetme muhabirler yerine tecrübeliler yapar.
 • 5
  2 senedir galatasaray ile ilgili transfer haberlerinde sıkça rastladığım bir durumu dile getireceğim. entryi okuyun ve gözlerinizi kapayın bu tarz bir sürü haber aklınıza gelecektir.

  semihi inter istiyor 6 milyon verdiler gs 8 istedi.
  tellesi psg istiyor 8 verdiler gs 10 istedi.
  meloyu inter istiyor 2.5 verdiler gs 3.5 istedi.
  burakı x kulüp istiyor 10 verdiler gs 12 istedi.
  gs y futbolcuya 3 milyon önerdi kulübü 5de diretiyor.

  sürekli bir teklifler arası fark var ve bu fark asla kapanmıyor. sanırım gazeteciler transfer gerçekleşmezse haberin yalan olduğu ortaya çıkmasın diye bu tarz servis ediyorlar.