• 5
  sözleşmesi devam eden futbolcuya gitsin diye yıllık alacağı peşin verilmeyecektir. hatta sözleşmesinin sonuna kadar ihtiyaç duyulduğunda forma verilecektir. rieara-telles örneğinde olduğu gibi sırf daha genç diye transfer edilip şans verilen oyuncu için başka bir oyuncuyu feda etmek ve oynamayacağı dönemin parasını vermek gerekmeyecektir. yabancı sınırının kalkmasının ekonomik yönden en olumlu tarafı bu olacaktır.
 • 8
  transfer edilecek yabancılara kurallar koyularak bu yabancı sınırının olmadığı ülkemizde, yabancı transfer ishalinin de önüne geçilmiş olur.

  mesela, kendi ülkesinde milli olmuş futbolcuları alabilirsiniz.*

  milli olmuş futbolcuları almak o kadar kolay olmayacak. maddi açıdan pahalı gelecek bizim kulüplerimize. bilhassa anadolu kulüpleri alt yapılarına sarılmaya çalışacak. tabi büyükler de dahil olmak üzere. çünkü hangi büyük takım bütün takımı milli takımda oynayan futbolcuyla ilk 18'ini doldurabilir ki?

  yabancı futbolcuların maaşlarına kota koyulabilir mesela. as takımda oynayan yabancı futbolcuların maaşları, bütün takımın maaş yükünün %70'in geçemez gibi.

  illa ki bir yol bulunur. bu yabancı sınırı bize bir kambur, türk futboluna kambur.

  ha yabancı sınırı kalktığında ilk yıllarda boku çıkar mı, kesin çıkar. ama bunu gören yönetimler de yaptıkları hatalardan sonra aynı hataları tekrarlamaz. bir 2-3 sene yönetimlerin alışma süresi olabilir.
 • 10
  yabancı sınırı kalkınca boku çıkar mı?
  peki şimdi boku çıkmamış mı? jimmy durmaz'ı biz sorsak 8 milyon eu, olimpiyakos sorsa 2,5 milyon.
  4,5 milyon artı umut gündoğan'a tarık çamdal transferi mi olur amk. djemaili ve pandev 3 milyon eu'yken...
  varsın boku çıksın.
  üstelik ben bokunun çıkacağını falan düşünmüyorum. anadolu kulüpleri anasının gözü. içlerinden 5 tane porto çıkmazsa ben de hiç bir şey bilmiyorum. sen serbest rekabet ortamını sağla türk halkı kurnazdır. almanya'da al sat işlerini en iyi kimin yaptığına bakmak yeterli. 5 sene sonra bizim bu gün kapısında yattığımız gibi arsenal, chelsea yatmaya başlar eskişehir'in, bursa'nın, gençlerbirliği'nin kapısında. olacak olan bu.
 • 11
  türk futbolcular mabadlarını devirip yatamayacaklar. burda ekmek yoksa olan yere gitmek zorunda kalacaklar. futbolları daha çok gelişecek ve bu da milli takıma olumlu yansıyacaktır.
  gerçek manada altyapıdan futbolcu "üretmenin", en ucuzdan transferden dahi ideal olduğunun farkına varan kulüpler altyapıya önem vermek durumunda kalacak.
  hem altyapıların gelişmesi hem de burdan gelecek oyuncuların daha avantajlı olması gibi sebeplerle futbol dünyasında görülen adam sendecilik de (amatör veya profesyonel oynamış olanlar ne demek istediğimi iyi anlayacaktır) azalacaktır.
  kaldı ki, milli takımın zaten herhangi bir turnuvaya katılabildiği yok. daha kötü olamaz zaten.
  bunların hepsi "seve seve" olacaktır.
  şimdiki gibi göstermelik değil.
  bütünde de futbola olan ilgi artacaktır.
 • 12
  eğer altyapı oyuncusu oynatma zorunluluğu içeren bir yabancı serbestliği gelirse;
  -milli takım seviye atlar
  -şampiyonlar liginde düzenli başarı için önümüzdeki en büyük engel kalkar
  -takımlara her anlamda ekonomik rahatlama gelir. türk oyunculara saçmasapan bonservisler, oyuncuya yatışa geçiren garanti ücretler ödenmez.

  net olarak iddia ediyorum, türkiye ligi en azından oyuncu kalitesi bakımında avrupadaki başaltı liglerden olur. ancak korkunç zeminli stadlarımızla, rezil yöneticilerimizle falan kafa olarak yüzyıl geçse de yakalayamayız kaliteli ligleri orası ayrı.

  onun dışında anadolu kulüplerinde birçok potansiyelli afrikalıyı izleriz diye düşünüyorum. anadolu kulüpleri yurtdışına oyuncu satmaya başlayacaktır.
 • 19
  eskiden biliyorsunuz yabancı limiti 1-2 futbolcuydu, milli takımımızın hali ortadaydı macaristana gol atsak başarılı sayılıyorduk. sonraları ülke normalleşmeye başladıkça yabancı sınırı da yavaş yavaş esnetildi ve ilk defa 1996 yılında türk milli takımı avrupa şampiyonasına katıldı, 2000 de uefa kupası alındı, vs. yani tarihsel süreçte şu an avrupada uygulanmayan yabancı sınırının ülkemize ve futbolumuza bir katkısı olmamış.

  bundan sonra da bir katkısı olmayacak. ama tabi birilerinin kurulu düzeni bozulabilir.
 • 20
  onbir yabancıyı sahaya sürüp takım olunmuyor. barcelonada kaç ispanyol, bayernde kaç tane alman var. realde bile takımın neredeyse tamamının ana dili ya ispanyolca ya portekizce. yabancı sınırının kalkmasını onbie yabancıyla sahaya çıkmak zanneden takımlar ayvayı yer. katkısı ise büyük olur alper gibi tarık gibi adamlar bulunmaz hint kumaşı olmazlar. büyük takım görmek için sürekli üzerlerine koymaları gerekir. sabri gibi futbolu geriye giden adamlar kalmaz. ekmek aslanın ağzında olur ve kendilerini geliştirmek zorunda kalırlar. gökhan zanı, umutu, veysel alıp kulübeye mahkum etmez kimse. türk futbolu kazanır, türk futbolcusu gelişir. takımlar da maddi olarak rahatlar. 2 milyon euroya pandev ve cemalinin alındığı bir ortamda tarığa bu paralar saçılmaz.
 • 21
  + herhangi bir türk takımı avrupada ilk kez eşit şartlarda yarışır.
  + "nasıl olsa yerim garanti" mantalitesindeki türk topçular, forma için savaşan tiplere evrilir.
  + yabancı oyuncu transfer olacakken daha az düşünür. transfer yapan takımın pazarlık şansı yükselir.
  + maç seçme, deplasmandan kaytarma gibi ülkemize özgü futbolcu gelenekleri son bulur.
  + büyük paralara kariyer sonu hesapları yapan bir dönem yıldız topçular 'da azalma, süper lig 'de kendini gösterip avrupa ya göz kırpan genç oyuncu trendinde çoğalma olur.

  - anadolu kulüpleri toplam maliyetlerini ödeyemeyeceği transferlere girişir.
  - süper lig, uefa da davalık ligler klasmanında her sezon uzak ara 1. olur.
 • 23
  ligdeki anadolu ekiplerinin uc buyuklerle aralarindaki fark kapanir, ligin kalitesi artar, avrupa'da basarilar gelmeye baslayip ulke puanimiz artardi. biz koymasak bile sampiyonlar ligi icin 4 tane altyapidan futbolcu kadroda bulundurma mecburiyeti sebebiyle seviye atlamis bir kadroda daha ust duzey ve kendi altyapimizdan cikmis yerli futbolcular bulundurur, dolayisiyla da milli takimin kalite seviyesini arttirirdik.
 • 25
  2013-2014 yılındaki şampiyonluğun amrabat - dany - burdiso - hajrovic ve ontivero gibi oyuncuları oynatamadığımız için kaçırdığımızı sanan sözlük yazarları var.

  2008 yılı feldkamp dönemini hatırlayın. 11 tane türk oyuncuyla içerde dışarda aslanlar gibi oynadığımızı. aynı dönemde fenerbahçe şampiyonlar liginde üst tura çıkmıştı ve onlarda 6 yabancı sınırını sonuna kadar kullanıyor ve kaldırılması için federasyona baskı yapıyordu. hatta tüm gazeteler premier lig örneğini vererek kaldırılmasını destekliyordu.

  2010 yılında yıldırım demirören başkanlığındaki beşiktaş guti + portekiz çetesi diye adlandırdıkları q7 beşiktaşın çocuğu fernandes ve almeidayı getirince tüpçü bizzat ab pasaportu olanlar yerli statüsünde oynasın diye başvurdu. bizim o dönemlerimizi hatırlatmak bile istemiyorum.

  geldik 2013 yılına galatasaray gümbür gümbür geliyor, tekrar avrupadaki prestiji arttı istediği oyuncuları getirebiliyor fenerbahçe ve beşiktaş ise avrupadan men edilmiş prestij yerlerde kalburaltı futbolcuları transfer ediyolar. sonra yabancı sınırı rakiplerin istediği doğrultuda değişiyor.
  seneye fenerbahçenin men cezası bitince yabancı sınırı tekrar düzenlenecek bunuda hepimiz biliyoruz

  sonuç olarak iki sorun var.

  1) kadro planlaması. yabancı kuralının 6+0+4 olacağı bir sezona yerli oyuncu almadan girersen sıkıntı yaşarsın ve yaşadıkda.

  2) rakipler fedarasyonun karar mekanizmasını etkilerken bizim etkisiz elaman olmamız tartışılmalı.