• 3257
  yeni gelecek olan federasyon bu sayıyı değiştirmez ise, önümüzdeki sezon kulüpler takımlarına sadece 12 yabancı oyuncu alabilecek.

  o yüzden şu kalsın, bu gitsin diye yorum yaparken buna dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. tabii burası türkiye, yeni gelen federasyon derse ki kulüpler istedi sayıyı yükselttik 16 yaptık, o zaman mevzu değişir.

  %100 gitmesi gereken yabancılarımız belli de, %50 olarak baktıklarım var ve onlarla ilgili yorumumu bu kural kesinlik kazandıktan sonra yapacağım.
 • 3258
  şu anda bu kurala çok takilmamaliyiz bence.
  yabancılardan banko kalacak diyebildiklerimiz:
  1) muslera
  2) icardi
  3) torreira
  4) köhn
  5) ziyech
  6) kerem demirbay

  teklif gelmesi muhtemel isimler:
  1) davinson
  2) nelsson
  3) zaha
  4) tete

  kesinlikle gitmeli dediklerimiz
  1) oliviera

  bizimle olan kiralık sözleşmesi bitecek olanlar:
  1) ndombele
  2) aurier
  3) vinicius

  takıma dönecek veya dönmesi muhtemel isimler:
  1) zaniolo
  2) cicaldau
  3) morutsan (sözleşmeyi tam anlayamadım)
  4) mathias ross
  5) dubois

  açıkçası, bu curcunada yabancı oyuncu kuralını pek düşünmemeliyiz henüz. zaten, elimizin de rahat olacağını düşünüyorum bu konuda. oliviera ve kiralık oyuncularımız gittikten sonra, takımda kalmasın diyebileceğimiz üç isim kalıyor sadece. ross, cicaldau ve morutsan. onları da bir şekilde ikna edersin veya kiralarsin. diğer her oyuncu takımda kalsa bile sırıtmaz. çünkü, hepsi cl standardinda. bir ihtimal, kerem demirbay' a da hadi vedalasalim diyebiliriz. almanya da piyasası olacaktır illaki. verirsin bonservisini eline, gider adam da. aynı şekilde dubois'i de satacagimizi düşünüyorum.

  ekleme: dubois var.
 • 3263
  önümüdeki sene kadromuzda 12 adet yabancı oyuncu bulundurabileceğiz. mevcutlar yabancı oyuncularımızdan önümüzdeki sene devam edecekler/etmesi gerekenler;
  1) muslera
  2) icardi
  3) torreira
  4) köhn
  5) ziyech
  6) kerem demirbay
  7) davinson sanchez
  8) nelsson

  diğer isimlerle yollar ayrılmalı, gönderemediklerimizi kiraya vermeliyiz. bu şekilde 4 adet nokta atışı transfer yapabiliriz. nokta atışından kastım;
  1- sağ bek
  2- orta saha
  3- icardi yedeği
  4- mertens'in pozisyonuna

  bu şekilde ideal bir yapılanmayı sağlayacağımızı düşünüyorum.
 • 3264
  kafalarina gore surekli degistirmelerine ifrit oluyorum. bunun belli sabit bir kuralı olur ve ona sürekli uyarsın olur biter. ne kulüpler ne oyuncular onunu görebiliyor. sözleşmeler saçma sapan haller alıyor. eğer derdin yurtdisina döviz çıkarmamaksa, kulüplere gelene kadar ülkede tonla firma var ithalat yapan, onlara ne yapacaksın!
  eger ki sorun milli takım ile başarılar kazanarak turk futbolunu tanitmaksa, sonuçta ulkenin ismi/tanitimi avrupa kupalarında da yapılıyor! mesela ıngiliz takimlarinin avrupa basarilari herkesin malumu ama ingiltere milli takimini her şampiyonada kupa kazanmıyor! ama adamlar yinede kendi liginde oynayacak oyuncu kurallarından vazgeçmiyor.

  bu sekilde kati kural getirdiğinde turk oyuncuların teknik kapasiteleri/fizikleri felan yükseliyor mu sanıyorlar nedir? sonuçta bu tamamen futbolcunun kendisinde biten bir durum. hedefleri varsa illaki kendini geliştirir. ama yoksa ve sen boyle kurallar getirirsen amaaaan nasıl olsa beni oynatmak zorundalar deyip saliyorlar kendisini. hele 30'na gelince iyice bırakıyorlar.

  burasi onemli;
  eğer yabancı milli takimlarla yarışmak istiyorsan, onlarla yarışacak oyuncuların olması lazım. bunu nasıl saglayabilirsin? kendi liginde yabancı/yerli oyunculara eşit sekilde izin verip rekabet ortaminı yaratmalısın. turkiyeye gelmiş iyi yabancı oyuncular hem yerlilere model oluyor hem yerli oyuncularımız onlarla oynayarak/antreman yaparak aliskanlik kazanıyorlar yabancılara oyunculara karşı.

  en sagliklisi, yukarıda da belirtildiği gibi 25 kisilik kadro içerisinde 4 altyapi+4 (yada 5) turkiyede yetişmiş oyuncu olma zorunluluğu koyarsin olur biter. yabancı oyuncularda eğer ki istenilirse 30 yas uzeri belli bir kota koyarsin!
 • 3265
  bizim gibi ülkelerde yabancı oyuncu sınırlaması gerekiyor. ancak türk futbolunun kurtuluşu sadece rakamları her sene düzenlemekten geçmiyor. keşke her sene yap-boz yerine insanlara bu sınırlamaların neden gerekli olduğunu, sınırlamanın amacı, niteliği ve süresini izah edebilseler. altyapısı işleyen süper ligde kulüp yok. hala sayı 12 mi olsun 14 mü olsun diye tartışıyoruz.

  (bkz: yabancı oyuncu sayısı/#3814848)
 • 3266
  yeni gelecek yönetimle birlikte siyasi iktidarın tüm dayatmaları gibi yabancı oyuncu sayısı dayatması da bir daha uzun süre açılmamak üzere tarihin tozlu sayfalarına kaldırılacaktır. akıl ve rasyonalite geri dönüyor artık her sahada. bunun da böyle olacağına eminim. hiç bir güç yabancı sayısını düşürmenin mantıklı açıklamasını yapmadan biz böyle istiyoruz diyemeyecek. geçin o işleri!
 • 3269
  2024-25 sezonunda bizi özellikle avrupa'da zorlayacak konulardan biridir. zira avrupa kupalarında 4 tane alt yapıdan yetişmiş, 4 tane de türkiye'de yetişmiş oyuncu zorunluluğu var.

  bu durumda biz kaan ayhan'ı, demirbay'ı, günay'ı yabancılar içinde saymak zorunda kalıyoruz. yedek kalecimizi bence değiştirmeliyiz. maalesef yerli oyuncu kadrosunu da geliştirmemiz gerekli. yunus ve emin de mutlaka takım kadrosunda olmalı.
App Store'dan indirin Google Play'den alın