• 1
  hayvansal gıdaları beslenme düzeninden çıkarmış, bitkisel proteinlere yönelmiş sporcular. vegan sporcuların ise bu kararı verdikten sonra performanslarının düşüp düşmediği baya tartışma konusu.

  (bkz: hector bellerin)
  2018 yılında vegan beslenmeye geçtiğini açıklamıştı. kendisi bu kararı verdikten sonra performansının tam potansiyeline ulaşmasını sağladığını söylese de arsenal taraftarları vegan olduktan sonra performansının geriye gittiğini düşünüyor. bana kalırsa bence de 2018 yılından sonra performansı geriye gitti ancak ne kadar vegan olmasıyla bağlantılıdır bilemiyorum.

  bildiğim kadarıyla kyrie irving de bir ara vegan olduğunu açıklamıştı ama onu bu başlık altında kesin olarak yazamayacağım. zira kendisinde hafif meczupluk olduğu için çok da emin olamıyorum, kafasına estiği bir anda vegan olduğunu açıklamış olabilir.
 • 3
  chris smalling vegan olduğunu açıklamıştı. agüero ise bilindiği kadarıyla vejetaryen.

  olaya "ceset yiyorsunuz abi" iğrençliğinde ya da tam tersi "abi genlerimizde var, etsiz sofra mı olur" sığlığında bakmaya gerek yok. şahsen vejetaryen ya da vegan değilim ancak kırmızı etteki fiyatlar, balığın zahmeti ve tavuk etinin verdiği bıkkınlıktan dolayı bir süredir neredeyse vejetaryen besleniyorum diyebilirim. bilimsel açıdan baktığınızda hayvansal gıdalardan aldığınız proteini ve diğer besin değerlerini bitkisel gıdalarla da ikame edebilirsiniz. 100 gram süzme beyaz peynirle 100 gram pişmiş kırmızı etin protein miktarı neredeyse aynı. bir sporcunun alması gereken proteini tam olarak bilmiyorum ancak standart bir insanın alması gereken miktar aşağı yukarı kilosu x 0,001. yani 80 kg birinin 80 gram protein alması gerekiyor. doğal olarak ikame etmek zor değil fakat et tüketmek kadar da pratik olmadığı için iyi bir beslenme diyeti ve ortalama üstü gastronomi bilgisi gerektiriyor.

  ancak her işin en önemli aşaması sebebidir. neden vejetaryen/vegan besleniyorsunuz? felsefesi için olabilir, sağlıksal olabilir (örneğin gut hastasısınızdır) veya et tadını sevmiyorsunuzdur. ama sebebini bilip ona göre ön hazırlık yapmak gerekiyor bence. bu gözler sabah ben vejetaryen oldum diyip akşamına açlıktan bayılırken tavuk döner yiyenleri de gördü. eğer felsefesinden kaynaklı değilse tercihiniz bu tarz beslenmeyi detoks tadında belirli bir zaman için de uygulayabilirsiniz zira hayvansal beslenmeyi abartmak başka başka sağlıksal sorunlara yol açabiliyor.

  ekleme: sporcu arkadaşlardan gelen eklemeler sonrası profesyonel düzeyde spor yapan birisinin alması gereken protein miktarı sanırım benim belirttiğim seviyenin 1.5 - 2.5 katı arası imiş.
 • 4
  yumurta hariç hayvansal gıda tüketmiyorum, ki ara sıra balık yiyordum onu da bıraktım uzun süredir, oldukça rahatladım. hemen her kış, en az 5 kez yorgan döşek olan ben, beslenme değişikliği sonrası 1 gün bile yatmadım. belki şans, belki bir açıklaması var. ben danışmadım lakin yine de doktor kontrolünde bu değişikliği yapmakta fayda var sanki.
  oldukça rahatladığımı, ara öğün dahil günde 4 öğün yerken 2 öğüne düştüğümü de ekleyeyim. şu sıralar biraz yağ bağladım, sebebi pandemi ve ailemde peşi sıra gelen ölümler sonrası bir düzen oturtamamam