• 1
  söylenenlere göre galatasaray lisesi'nin yeni müdürü olmuş.

  --- alıntı ---

  yakın çağ osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle sultan abdülhamit dönemine ve türkiye'de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan prof. dr. vahdettin engin, 1956 yılında kocaeli’nin yarımca ilçesinde doğdu.[1] ilköğrenimini yarımca’da tamamladı. 1977 yılında galatasaray lisesi'ni bitirdi ve 1982 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi yakın çağ tarihi kürsüsü’nden mezun oldu.[1] 1983 yılında marmara üniversitesi atatürk eğitim fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[1] 1986 yılında "ahmet rıza bey ve siyasi faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "rumeli demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı. halen aynı üniversitenin fen-edebiyat fakültesi tarih bölümü'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. prof. engin, 2000 yılında çıkan tünel kitabıyla türk tarih kurumu ödülü'ne layık görülmüştür.[1] son dönemde dr. theodor herzl'in ii. abdülhamit ile filistin'de bir yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. engin, aynı zamanda haftalık habertürk tarih dergisi yazarıdır. galatasaray spor kulübü'nün kuruluş belgesini bulan engin, sıkı bir fenerbahçe taraftarıdır. emel engin'le evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

  --- alıntı ---
 • 2
  koyu fenerbahçeli, eski fb kulübü üyesi ve yeni galatasaray lisesi müdürü.
  şaka gibi vallahi.

  bir de kendisi bu sıfatla galatasaray yönetim kurulu üyesi olma hakkına da sahip.

  istifa etmeli.

  bütün taraftar da istifa etmesi için bastırmalı.
  kendisi iyi bir akademisyen ve iyi bir galatasaray "liseli" olabilir. ancak bu kulübün yönetim kuruluna fenerbahçeli birinin üye olmasını hiçbir galatasaray taraftarının midesi kaldırmaz, kaldırmamalı.
  kendisinin oraya gelmesine çanak tutanların nasıl midesi kaldırmış; merak ediyorum.
 • 3
  galatasaray lisesi'ne müdür olarak atandığı dönemde haklı olarak tepkilerin odağındaki isim olmuştur. sorulması gereken asıl soru şudur ki; içimizdeki bu vahdettin'i o göreve getiren sözde galatasaray'lılar kimlerdi?. köklü tarihimizin, kulüp adabımızın ve değişmez kurallarımızın arasından sızan bu kişiler sadece eğitim amacıyla mı böyle faaliyetler yürütmekteydi?

  bu kabul edilemez yanlışla alakalı divan kurulu başkanımız eşref hamamcıoğlu şöyle bir açıklamada bulunmuştur;

  --- alıntı ---

  "galatasaray lisesi müdürü’yle ilgili polemiğin spor sayfalarında olmasını doğru bulmuyoruz. bu atamayı önerenler, inceleyip atayanlar ve bu atamayı yapanlar, bu durumun polemik olacağını bilerek yapmışlardır. bu tür ayrıştırmalara gelmeden birlikte ve güçlü durmamız lazım. şu anda lisede misafir olarak bulunuyoruz. ilgili, ilgisiz herkesin demeç vermesi, ‘geldikleri gibi giderler’ şeklindeki demeçler yanlıştır. hoş olmayan bir durum olmuştur ama lise müdürümüzün de sadece eğitime konsantre olacağından emin olarak, fenerbahçe kulübü üyeliği’nden istifa etmiştir. kendisi lisemizin müdürüdür. bununla ilgili girişimde bulunduk. kendisini ziyaret ettik. polemik oluşmamasına teminen kendisine bir teklif götürdük. sizin göreviniz sadece ve sadece galatasaray lisesi’ni temsil etmektir. bu konuda bu kadar polemik konusu oldu. spor sayfalarına konu oldu. doğal üyesi olduğu galatasaray spor kulübü’ne ve divan kurulu’na bir dilekçeyle müracaat edecek. özel durumu ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle, tüzüğün kendisine verdiği temsil görevini kendi idari kadrosunda galatasaraylı olan birisine devredecek. bizim önerimiz bu polemiğin sonlanmasıdır. milli eğitim bakanlığı’nın yaptığı tayine müdahale etme şansımız yoktur. dolayısıyla bu konunun çözümü bu şekilde olacaktır."

  https://www.cnnturk.com/...liginden-istifa-etti

  --- alıntı ---

  bugün ise içimizdeki vahdettin'in açıklamaları basına yansımış durumda;

  --- alıntı ---

  fenerbahçe taraftarı ve aynı zamanda kulüp üyesi olması nedeniyle atanması eleştirilen galatasaray lisesi müdürü prof. dr. vahdettin engin, galatasaray spor kulübü'nün kendisi hakkında eylül ayında yaptığı "lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır" açıklaması ile ilgili olarak, "çok hoş olmadı. yadırgadım" dedi.

  https://www.ntv.com.tr/...M_V1QvtkixQOcCN1CS7w

  --- alıntı ---

  kendisi lisemizin mezunlarından olmasına, lisemizin tarihçesini de kendisinin yazdığına söylemleri arasında yer vermiştir. okurken gerçekten sinirlerim laçka oldu.