• 2
  1993-2006 arası faaliyet göstermiş olan basketbol kulübü. 4 kez lig şampiyonu olmuştur. esat yılmaer'in efsane chicago bulls ropörtajında da tony kukoc'un belirttiği gibi "ama ülker bir türlü avrupa'da iyi yerlere gelemiyor" gibi bir durumu da vardır. efes pilsen'in gölgesinde kalmıştır bolca.

  2006'da euroleague lisansını fenerbahçe'ye verirken kendisi de alpella olarak yoluna devam etmiştir.
 • 3
  özellikle 17 mayıs 2019 fenerbahçe beko anadolu efes maçı'nın ardından akla gelen takımdır. aklı sıra bugün efes'i destekleyen* sporseverlere sosyal medya üzerinden zırlayan ve yine aynı kitleyi "el şeyiyle" bilmem ne yapmakla suçlayan loser camianın öncülüdür.

  amk sanki dişleriyle, tırnaklarıyla kazıyıp gelmişler bugüne de milletin efes'i desteklemesine takmışlar.

  neyse, melvin booker ve joseph blair'ın oynadığı sezon, ülker'in benim hatırladığım en iyi sezonlarından biridir.
 • 5
  yıllarca basketbola büyük büçelerle yatırım yapıp kulüp kültürü ve altyapısı çok daha iyi olan efes pilsen'in arkasında kaldılar. daha sonra bence hem fenerbahçe hem de ülkerspor açısından türk spor tarihinin en akıllıca anlaşmasıyla fenerbahçe ile birleşme kararı aldılar. böylece ülkerspor seyircisi, medyası, kulüp kültürü olan bir takımla birleşip yaptığı yatırımın başarı olarak karşılığını almış oldu hem de fenerbahçe basketbol takımına devasa ve sürekli bir kasa bulmuş oldu. biz mesela bulamadık böyle bir kasa. ha o gün ülker neden galatasaray gibi basketbol kültürü olan bir camia varken (ki bizi tercih etseler bu gün en az 2 euroleague şampiyonluğu daha vardı bu ülkenin) fenerbahçe ile birleşti derseniz de sorunun cevabı çok basit: murat ülker fenerbahçeliydi.
 • 6
  efes'le kapışırlarken desteklediğim takimdi. malum efes tek başına domine ediyordu ligi. bazen tuborg bazen türk telekom nadiren de karşıyaka zorlardı bu ikisini. zaten 3 büyükler play off'a kalsak yeter kafasıyla idare edildiği için çok da yer kaplamiyordu hayatımızda. maçları olursa turuncular kazansın der geçerdik. ama bir tuhafti rekabetleri. bir oyuncu 1-2 yıl birinde oynadıktan sonra diğerine geçerdi. ya da birinden ayrılıp avrupa'ya giden bir oyuncu tekrar türkiye'ye döndüğünde bu sefer diğer takımla anlaşırdı.

  ama ne zaman ki fener 100.yilda tüm branşlarda şampiyonluk hedefledi ülker birleşmesi vuku buldu. aslında kötü de olmadı. zira fb ülker şampiyonluklar kazanmaya başlayınca galatasaray ve beşiktaş da yatırım yapmaya başladı. hatta hem beşiktaş hem de galatasaray peşpeşe şampiyon oldular. hatta ve hatta karşıyaka bile şampiyon oldu.

  vel hasıl kelam ülker tarihe karışıp fb ile birleşince türk basketbolunda da rekabet arttı. maalesef diğer takımların maddi desteği fb kadar olmadığı için iş yeniden tek takım dominasyonuna doğru gidiyor. efes yine arda bir kafa tutuyor ama diğerleri geldikleri yerlere geri döndüler.