• 327
  4 takımla katıldığımız 5. takımın da verilmeyen net penaltı ile katılamadığı (bkz: 15 ağustos 2019 yeni malatyaspor partizan maçı) sezonda bu kadar başarısız performans hakikaten beklemiyordum.

  3 takımımız gruplarda kalan son 2 maçını oynamadan gruptan çıkamamayı garantiledi ve bu 3 takım ülkenin lokomotif takımları. başakşehir şu an en iyi performans gösteren takım, grup lideri ama çok zor 2 maç oynayacak. galatasaray brugge'yi içerde yenemezse avrupa ligi'ne dahi gidemeyecek. yani katılan 4 takımımızın 4'ünün de şubat ayını görememe ihtimali yüksek. bu takımlar, bizden mali durumu daha kuvvetli olan portekiz, rusya, belçika gibi takımların aksine yüksek maaş bütçeleriyle kuruldu ve şu anki durum hakikaten rezillik ötesi.

  spor basınının, yöneticilerin, futbol ailesi içinde yer alan insanların hatta devlet büyüklerinin bu durumu masaya yatırması gerekiyor. bu saatten sonra ya rusya gibi düştüğü durumdan ders çıkarıp, yatırımları doğru yerlere yapıp kendimizi yukarı atacak yola gideriz veya daha da dibi görürüz, arkadan gelen yunanistan, avusturya, danimarka, hırvatistan gibi ülkelerin dahi gerisine düşeriz. ikinci yolu tercih edersek zaten sınır ötesinde izlenmeyen ligimizi yerelde de izleyen kimse kalmayacak. büyük kulüpler bir bir kayyuma gidecek veya satılacak. bu kadar aptal yöneticiler varken de 2. yol daha bize yakın görünüyor açıkçası. tabi bu yönetimlere, her transfer sezonunda 30'luk emekli yıldızlar için baskı yapıp bu duruma çanak tutan taraftarın payı azımsanamaz. yabancı sınırını "istiklal marşı" üzerinden yorumlayan akıl fukarası her yorumcu, teknik adam ve futbol insanlarının asıl konuşulması gereken konulara ayıracak vakti olmaması bu kötü gidişattaki payede bir yer tutuyor.

  bunca sorun ve çıkmaz önümüzdeki yaz dönemini önemli hale getiriyor. nihat özdemir ve destekçilerinin rezalet başladığı sürecin nasıl bir gidişata sahip olacağını, önümüzdeki sezonun evvelinde alacakları kararlar gösterecek.

  belki başlıktan alakasız bir yere gittim ve konuyu uzattım ama içinde bulunduğumuz durumun fotoğrafını çekmek önemliydi. ülke puanı konusuna ciddi kafa patlatan, ülkemizdeki her takımın avrupa macerasını düzenli ve dikkatli bir şekilde takip eden naçizane bir yazar olarak gelinen nokta benim için acı verici ve can sıkıcı. bakalım ligin seyrini belirleyecek olan sözde "akil" insanların canını bu durum ne kadar sıkıyor ilerleyen süreç gösterecek.
 • 328
  "büyüklerin"(!) üçü birden sıçıp sıvayıp diğeri de avrupa kupalarına katılmadığı için sidik yarışı malzemesi olamayınca ülke gündemine gelmeyen hadise.

  oysa bahsi geçen büyük(!) takımlarımızdan bir tanesi zahmet edip de bir iki maç kazansaydı, hatta sadece başakşehir'in 4 maçta 7 puanlık performansını büyük(!) bir takımımız yapsaydı hemen gündem olurdu. türkiye liginde hakkında 3. cümleyi yazacak kadar bile oyun oynayamayan takımlarımızın taraftarları ve medyası bunu kutsal sidik yarışımızda bir koz olarak kullanır, aynı şekilde diğer takım taraftar ve medyası da buna antitezler üretir dururdu.

  avrupa kupalarında grup aşamasının 4. haftası geride kaldı. bu sezonki performans göz önüne alındığında 11. sırada başladığımız sezonda potansiyel rakip olarak kabul edebileceğimiz 22. sıraya kadar olan 12 ülke arasında 10. sıradayız. yine aynı 12 ülke arasında önümüzdeki sezon hesaplamasında yer almayacak olan 2015-2016 sezonu katsayısında da 2. sıradayız. yani önümüzdeki sezona başlarken en çok kaybedip şimdilik en az puan ekleyebilmiş olan ülkelerden biriyiz.

  bir büyük(!) takımımız sahaya sadece durmaya çıkarken, diğeri avrupa kupasını zul görüp rotasyon yaparken, diğeri de tecrübesizlik ve kapasitesine mağlup olurken umarım sevgili basınımız ve kamuoyumuz gündelik goygoyundan kısıp bu konuya da biraz vakit ayırır...
 • 329
  önemli olduğu kesin. bu sezon, yani 19/20 sezonu şampiyonu seneye yine direk şl gruplarına katılma hakkı kazanacak.

  düşüş devam ettiği takdirde 20/21 sezonu şampiyonu ön eleme oynaması gerekecek.

  şimdi önemli olması bir tarafa da, şu sezon bir şekilde şampiyon olup seneye direk gitsek. ondan sonra da artık fb ne zaman şampiyon olacaksa şampiyon olup ön eleme oynaması gerekse ve yine gruplara kalamasa ne eğlenceli olur be.
 • 330
  ülke futbolunun ve onu yönetenlerin ilk gündem maddesi olması gerekiyor. ama ülke futbolunu yöneten arkadaşlar fenerbahçe'yi nasıl şampiyon yapacaklarını düşündüklerinden pek zaman bulamıyorlar.
  ülke futbolumuz geriye gidiyor. o eski "şerefli mağlubiyetler" dönemine doğru gidiyor.
  bundan birkaç sene içerisinde böyle gidersek avrupa kupalarına haziran sonu temmuz başında falan başlarız ülkece.