• 1
  bir ülkeyi temsil eden tüm takımların o sezonki avrupa kupalarında kazandıkları puanlar toplamının, takım sayısına bölünmesiyle elde edilir. ülke takımlarının üst üste 5 sezonda aldığı puanlar katsayıyı belirler ve bir sonraki sezon her ülkenin kaç takımla avrupa kupalarında mücadele edeceği belirlenir. puanlama 2 puanlık sisteme göre yapılır. galibiyete 2, beraberliğe ise 1 puan verilir. şampiyonlar ligi'ne özel olarak gruplara kalan veya doğrudan katılanlar 3 bonus puan, gruplardan çıkan ile çeyrek final, yarı final ve finale kalanlar 1 bonus puan alır. şampiyonlar ligi ve uefa kupası ön elemelerinde ise galibiyete 1, beraberliğe 0,5 puan verilir.
 • 3
  efendim, haberturk.com da cikan bir habere göre son 10 senenin degerlendirmesi yapilmis. buna göre; galatasaray son 10 sezonda ülkeye 112,5 puan kazandirmistir. senelik 11 puan ortalamasi yapmisiz yani.

  bu sezon daha devam ettigi icin ve de uefa da devam etme sansimizin olduguda göz önüne alinirsa biraz daha katmis olacagiz mevcut puanimiza.

  bu 112,5 puani toplarken, uleyn biraz da siz oynayin biz dinlenelim, dedigimiz ve avrupa kupalarina katilmadigimiz 2004/05 sezonu var.

  bizim en yakin takipcimiz 65 puanla fenerbahce dir.*

 • 9
  basında kimsenin bunu konuştuğu yok bari biz gündeme getirelim. uğur meleke çok önemli bir tespit yapmış.

  --- alıntı ---

  devler ligi’nde yok olabiliriz

  michel platini, benim için bir futbol ikonu, çocukluğumun en büyük yıldızlarından biri. eski bir futbolcunun, hem de çok sevdiğim bir futbolcunun uefa başkanı olması şahsen mutluluk verici. hatta ülkemin futbol yönetiminde eski sporcular görme adına da umut verici.
  ama bir de bu madalyonun bize bakan yüzü var: uefa’da platini döneminin türk futboluna iyi geldiğini söylemek çok güç.
  platini’nin uefa başkanlığına giden yolda faydalandığı en kritik slogan, “futbolu daha uzaklara (yani avrupa’nın doğusuna) götürmek” oldu. bu bağlamda “şampiyonlar ligi’nde daha fazla şampiyon” hedefinde olduğunu söyledi, başardı da… zaten son yıllarda devler ligi’nde bate borisov, apoel, plzen gibi ekipleri görmemizin nedeni, platini’nin şampiyonlar ligi ön elemelerinde yaptığı statü değişikliği.
  yalnız platini, şampiyonlar ligi’nde daha fazla şampiyona yer vermek için 3’er-4’er katılım hakkı olan ispanyollar-ingilizler-italyanlar’ın kontenjanlarını daraltmak yerine, iki bileti zorlayan türkler-hollandalılar-ukraynalılar gibi baş altı ülkelere darbe vurdu. şampiyonlar ligi play-off turunda şampiyonlar/şampiyon olmayanlar ayrımı türkiye’nin (ve bazı baş altı ülkelerin) devler ligi’ne iki takımla katılma şansını çok azalttı. çünkü bu liglerin ikincilerinin karşılarına dev liglerin üçüncüleri-dördüncüleri çıkıyor; doğal olarak da dinamo kiev, fenerbahçe veya braga gibi ekiplerin udinese, malaga, lille gibi rakiplerine karşı işleri zor oluyor.
  yani platini’nin yeni şampiyonlar ligi uygulaması bir robin hood (zenginden alıp fakire verme) öyküsü değil… zengine neredeyse hiç dokunmama; az fakirden alıp, çok fakire verme hikâyesi…

  yok olma eşiği
  zaten türkiye, platini döneminde devler ligi’nde iki takımla var olmaya hiç yaklaşamadı; o umudu unutmaya yüz tuttuk… tek tesellimizse, lig şampiyonumuzun gruplara doğrudan girmesi… yalnız bu yıl maalesef o direkt bileti de kaybetme riskiyle karşı karşıyayız!
  şampiyonlar ligi’ne uefa ülkeler sıralamasında ilk 12’de yer alan 12 memleket direkt takım gönderebiliyor. bizim bugünkü aktüel sıralamamız da 12’ncilik. geçtiğimiz sene belçika’ya geçildik, bu sene de nefesleri ensemizde olan avusturya, güney kıbrıs veya danimarka’dan yalnızca birine geçilirsek artık lig şampiyonumuz da devler ligi’ne girmek için iki ön eleme turu oynamak zorunda kalacak.
  tabii ki bu basamağa neden düştüğümüzü kendi içimizde çok ciddi sorgulamamız gerek. bu bambaşka bir yazı konusu… ama bu sene 12’nciliğe düşüşümüzde ufak bir haksızlığa uğradık gibi bir his var içimizde.
  nedeni de şu: 2011 temmuz’unda fenerbahçe’yi avrupa kupalarından men eden ve bizi avrupa’da 4 takımla yarıştıran uefa, sezon sonunda topladığımız puanları maalesef 5’e bölerek hanemize yazdı. bir-iki ay önce beni ahmet ağbi (çakır) bu konuda uyarmıştı, maalesef endişesi gerçek çıktı: geçen yıl kazandığımız 25,500 puanımız (4’e bölünüp hanemize 6,375 olarak yazılması gerekirken) 5’e bölünüp hanemize 5,100 olarak kaydedildi. bu noktada yitirdiğimiz 1,275 puan eğer bizi bu sene sonunda ilk 12’nin dışına çıkarırsa doğrusu bu puanların hesabını uefa’dan sormamız gerekebilir!

  erzik faktörü
  euro 2012’de yoktuk, ama çakır’ı sahada erzik’i monitörlerde gördükçe gururlandık. uefa kongresi’nin istanbul’da yapılması için olağanüstü çaba harcayan erzik’in (türkiye’nin favori olduğu) euro 2020 organizasyonunun 12 kente bölünmesi fikrine muhalefet ederek ülkesinin haklarını koruduğunu da bizzat biliyorum.
  şenes bey sanırım 2011-12 uefa katsayımızın dörde değil beşe bölünerek 1,275 puan kaybına uğratılmamız konusunda da devreye girecektir. aksi bir durumda ilk 12’nin dışında kalmamız gerçekten acı olacak türk futbolu için…

  --- alıntı ---
 • 10
  son zamanlarda sıkça duymaya başladık ülke puanı lafını. efendim fenerbahçe elenirde şampiyonlar ligi'ne katılamazsa ülke puanı azalır, türkiye süper ligi'nin şampiyonu 2 ön eleme oynayarak şampiyonlar ligi'ne katılırmış.

  --- alıntı ---
  ülke puani ve katsayisi

  1-uefa puan sisteminde ülke katsayısı, avrupa kupalarına katılan takımların son 5 sezonda aldığı ortalama puanın toplamıdır. ülke katsayısı'na göre yapılan sıralama sonucunda bir ülkenin avrupa kupalarına kaç takımla katılacağı belirlenir.

  2-hesaplamalar yapılırken; galibiyete 2 puan ve beraberliğe 1 puan verilir.

  3-ekstra olarak çeyrek final, yarı final ve final oynayan her takım +1 bonus elde eder.

  4-şampiyonlar ligi'ne katılmaya hak kazanan her takım da ekstra +3 bonus kazanır.

  5-eleme turlarında alınan puanların %50'si yani yarısı sadece ülke puanı hesaplamaya dahil edilir.

  6-ülke katsayısı bir sonraki sezon uygulamaya konur ve her ülkenin kaç takımla avrupa kupalarında mücadele edeceğini belirlenir.

  --- alıntı ---

  fenerbahçe'nin şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında alacağı galibiyetten gelecek yarım puan çok da umurumda değil. biz iki maç fazla kazanır, o arayı kapatırız. onlardan gelecek ülke puanı da umurumda değil.
 • 11
  bu anasını sattığımın puanı sanki çok yüksekmiş de biz fener ve beşiktaş'ı desteklemeyince düşüyormuş muamelesi yapılmıyor mu deliriyorum . bi de tarihimizin hiçbir döneminde bu iki takımın bu puanı yükselttiği görülmemiş . kimse kusura bakmasın ben hiçbir şekilde bu 2 takımı desteklemem . trabzon bursa falan zaten destekliyorum . ayrıca ülke puanı yükselmesin demiyorum . yükselsin ama galatasaray yükseltsin .
 • 13
  son 2-3 senedir beşiktaş'ın baya katkı verdiği puanlama sistemi. bu sene tabiki fenerbahçe de şampiyonlar ligine giderse çok çok puan gelecek ama ülke puanı gelmesi için illa ki fenerbahçenin şampiyonlar ligine gitmesi gerekmiyor. galatasaray şampiyonlar liginde üst tura çıksa fenerbahçe de uefa'da en azından bir çeyrek final oynasa çok çok iyi ülke puanı kazanırız bu sene.
 • 15
  yanlışım varsa düzeltin ama dün şampiyonlar ligi gruplarına kalan braga şampiyonlar liginde sürekli boy gösteren bir takım değil hatta ben ikinci kez gidicekler diye biliyorum cl'ye. ilkinde de gruplarında 3. olmuşlardı. ancak adamlar 2. torbadan katılıyorlar yarınki kura cekimine. yani bu adamlar uefa avrupa liginde topladıkları puanlarla* buraya kadar yükselmişler. *muhtemelen kendilerini 2. torbaya cıkartacak kadar puan topladıklarına göre ülke puanlarına da önemli bir katkı sağlamışlardır. fenerbahçe elenmesin aman ülke puanı diye tutuşmaktansa fenerbahçe elensin gitsin uefa avrupa ligi gibi nispeten daha cok mac kazanma olasılığı olan bir ligde mücadele etsin, hem kendisine hem de ülkemize puan kazandırsın. zaten bu kadroyla şampiyonlar liginde alacakları puan 4ü bulursa öpüp başlarına koyarlar futbolları cok yetersiz; yani cl'de zaten ülke puanına katkı sağlamaları zor. en azından avrupa ligine gitsinler hem ülkeye faydaları olur hem de şampiyonlar liginden galatasaraya 10 milyon € ekstra para akışı olmuş olur.

  şampiyonlar liginden de biz ülkemiz için yeterince puan toplarız evvelallah.

  edit: 2-3 arkadaş mesaj attı sanırım braga örneğimde anlatmak istediğimi tam anlatamamışım, orda uefa avrupa liginde başarılı olarak da cok puan toplanabileceğini kastetmeye çalışmıştım.

  bunu da arcanel yolladı fikir edinmek açısından yararlı olabilir. http://www.uefa.com/...ings/club/index.html