• 1
  türkiye süper ligi için düşündüğüm ayıptır söylemesi dahiyane fikir*. 4 grupta 8'erden 32 takımlı genişletilmiş bir ligden bahsediyorum beyler.
  her takım kendi grubundaki takımlarla 2, diğer 24 takımla 1'er maç yapacak. kendi gruplarını ilk 4'te bitiren takımlar lig finallerine kalacak. finaller, lig finali hariç çift maçlı sistemle oynanacak. ve final maçıyla lig şampiyonu belirlemiş olacak.

  ayrıca gruplarında sonuncu olan takımlar küme düşecekler. bununla beraber 7.lerden de biri de kendi aralarında oynanacak olan play out maçlarının sonunda yine küme düşecek. toplam 5 takım düşecek yani.

  tabi katılımın yüksek olmasından ve yoğun bir fikstür oluşacağından türkiye kupası kaldırılacak.

  nasıl sözlük? allah aşkına, nasıl?*

  not: tabi ki nba'den esinlendim.

  edit: takım sayısını 36'dan 32'ye düşürdüm. yazıktır yaw.
 • 2
  pek mantikli olmayan oneri. her sehrin takimi olmamasi buyuklerin tek sehirde olmasi sikinti. gs ve fb ayni konferansda bir olmali. o zaman bjk ve mbfk da olacak direk lig bitti. konferans yerine 1 onceki sene ilk 8 siradaki takim 4 gruba bolunur veya ilk 4 8 gruba.sonra da lig siralamalarina gore takimlar dagitilir. adil ve gecerli bir lig olur.
 • 4
  bu sistemin kurulması imkansız.

  bir kaç sebebi var elbette.
  birinci sebebi nba ve benzeri oluşumların dinamiklerinin avrupa futbolu dinamikleri arasındaki büyük fark. amerika'da yapılan ve herkesin ayılıp bayıldığı (bende dahil) salary cup mevzusu avrupa'da işlemez. çünkü yerel liglerde şampiyon olan takımlar daha büyük bir şey için mücadele ediyor.

  amerika'da ise kazandığında dünya şampiyonu kabul ediliyorsun.
  avrupa'da ligi birinci sırada bitiren adamlar şampiyonlar ligine gidiyor. türkiye için misal. salary cup uygularsan bir sonraki sezon o adamın en iyi oyuncuları almaması gerekir. nba'in sistemi komple rekabeti en üstü seviyede tutmak ve ambargoları engellemek..

  bunun için maaş sınırı aşılırsa lüks vergisi ödüyorsun.
  göze alan alıyor ki bizim ülkede de göze alırlar. konferans ligi yaptığında nba'de yaşanan benzer bir şey yaşarsın. istanbul takımlarının olduğu konferans güçlü diğer kısım güçsüz olacaktır. rekabeti üst seviye taşımaktan uzak kalır çünkü asıl izlenme oranları o bölgede olacağı için havuz sistemi uygulayamazsın.

  benim buna karşı önerim var.
  salary cup gelemeyeceğine göre benzer bir şey yapılmalı. bonservis bedeli olayı da var.

  asıl olayın 1. lig olması lazım.
  super ligdeki takımlar burayı talan etmeli ama 1. ligden süper lige en son transfer olan kim hatırlamıyorum. kalite burada yükselmeli. böyle olduğunda takımlar yabancı oyuncu yerine hazır türk oyuncu alabilir. asıl düzenlenmesi gerekenin birinci lig olduğunu düşünüyorum. süper lig ise 20 takıma çıkmalı.

  1. ligden 4 takım gelmeli. 4. takım süper ligin 17. takımı ile playoff oynamalı.
  eyyormalarım bu kadar.