• 1
  (bkz: kılıf)

  evet apaçık fatih terim için uydurulmuş bir kılıftır. tıpkı seçim döneminde kurulan seçim koordinasyon merkezleri gibi. bu ülke insanı seviyor böyle adı janjanlı, hoşaf kurumları..

  futbol direktörü;

  kulüp içerisinde genellikle belirli bir görevi olmayan azıcık ondan azıcık bundan yetkilerle donatılmış yöneticidir. * genellikle ingiltere ve diğer ada ülkelerinde kullanılan bir terimdir. *

  temel görevleri;

  - takımın saha dışındaki organizasyonunu yöneterek, antrenörün / menajerin oyuncuların saha performansına odaklanmasına yardımcı olmak.
  - takım antrenörü ile yönetim arasında köprü görevi görmek.
  - oyuncular için iyi bir model olup onlara pozitif öneriler sunarak kulüp ve oyuncu performansına katkı sağlamak.

  futbol direktörleri ile takım menajerlerinin didişmelerindeki en büyük sebep genelde transferlerdir. *

  kısacası tam fatih terim'e uygun bir pozisyondur. tff bünyesinde istediği gibi at koşturabileceği ve bu vasıfsız federasyon başkanının ekibinde başkanın kendisine bile höt diyebileceği bir makamdır.

  ancak türk milli takımında hali hazırda hem futbol direktörü hem antrenör hem ceo hem sportif direktör hemde federasyon başkanı kendisi olduğu için çok ama çok gereksiz bir makamdır. malum sportif direktör algısının yedek antrenör olduğu bir ülkede yaşamaktayız.

  ukdeyi prekazimodo kişisi 9 ocak 2014 saat 17:23 sularında vermiş. ayrıca "ne ki bu ?" gibisinden bir şeyler demiş.
 • 2
  şu anda bu görevi yürütmekte olan fatih terim hiçbir iş yapmamaktadır. zaten hiçbir şey yapmamak için stresli ve yorucu galatasaray futbol takımı teknik direktörlüğünü bırakıp 10da 1i kadar çalışacağı 2 katı kazanacağı bu görevi seçmiştir. 5+3 konusunda eleştirilmemelidir. * yırtsa galatasaray'ın lehine bir karar çıkmaz o federasyondan.
 • 3
  askeri başarıda ekol olmayan ya da zayıf ordulu ve teçhizat bakımından dış güçlere muhtaç ülkelerin üstü başı madalyadan, sırmadan, unvandan geçilmeyen generallerini akıllara getiren ifade. oysa dünyayı dize getirmiş ordudaki adamlara baksan titri de madalyası da numuneliktir ama başarıları göz kamaştırır...

  https://www.crowdact.com/...-generals-big[1].jpg

  http://idiamin.weebly.com/...3858/775244_orig.jpg

  http://upload.wikimedia.org/...sch,_v._Blomberg.jpg
 • 4
  geleceğin mesleği. aldığı ücreti türkiye cumhuriyeti vatandaşları ödemektedir. bu günlerde piyasası 6-7'den gidiyor. tl mi ? yok lan milyon euro.

  yakaladınız mı ironiyi ? türkiye futbol direktörü olan şahısların parası, türkiye cumhuriyeti vatandaşının cebinden euro olarak alınıyor. ücretini ödedikleri adam ise türk*. adamlar ödemeyi ab'nin para birimiyle yapıyor ama ülkede yabancı sınırı var.

  yemin ederim uzaktan türkiye'yi izlesem stres mitres kalmaz. bildiğin porno lan. hemde ülkenin bütün televizyonlarından yayınlanıyor. sesi de baya baya açık.
 • 9
  hani istanbul şirketlerinde özellikle bildiğin sekretere acaip acaip ünvanlar takarlar ya. sorarsın karıya ne iş yapıyosun diye, sana bir ünvan söyleri, hah dersin bu koç'un ceo'su galba, yani ne yapıyosun dediğinde verdiği cevaptan anlarsın ki bu aslında 40 yıllık sekreterin kılık değiştirmişi. neyse kimse sekreteri aşağladığımı sanmasın. ama sekreterlik yapıp bunu söylemeye utanan eziği aşağlarım. iş lan bu. sırtında taş taşısan gene çalışıp para kazanıyosan kimse sana ağzını açamaz.

  neyse fatih terim'e bağlayalım mevzuyu hemen. türkiye futbol direktörü.
  -yani napıyosun?
  türk futbolunu yönetiyorum.
  -mesela?
  milli takımı çalıştırıyorum.
  -sonra?

  o sonra sorusunun cevabı yok işte. mesela bu gün 3 büyük kulübümüzün belini büken, türk futbolunun en azından etik anlamında olmasa bile maddi açıdan en büyük sorunu yabancı sınırını kaldırabiliyor musun? hayır. peki bu konudaki düşüncelerini açık açık, gümbür gümbür medyaya ifade edebiliyo musun? o da hayır. anca sorulduğunda ben tükürdüğümü yaladım kardeş dememek için eskiden ne düşünüyosam onu düşünmeye devam ediyorum diyebiliyosun. o da yarım ağızla, kısık sesle. evet aynı şeyi düşünmeye devam ediyo olabilirsin de, eskiden ne söylüyosan onu söylemeye bile devam edemiyosun artık. üstelik galatasaray teknik direktörü değil, türkiye futbol direktörüsün.

  ne zaman fatih terim şike, ırçılık, yabancı oyuncu sınırı gibi türk futbol politikasını derinden etkileyen işlerde söz sahibi olur, bunlara etki eder, ne zaman basbas bağırır kamuoyu oluşturur, işte o zaman o türkiye futbol direktörü sıfatını hakeder. ama şu haliyle kim bu adama türkiye futbol direktörü diyorsa kusura bakmasın da hassiktirsin ordan. hali hazırda fatih terim bildiğin teknik direktörün fahiş maaş alanı. başka da bir numarası yok.
 • 10
  eğer bir kişi bu ünvana sahipse ve türkiye a milli takımınının maçlarına takımın başında çıkıyorsa, işini layığıyla yapmıyor derim. çünkü; türkiye futbol direktörü dediğimiz kişi bütün türkiye futboluyla a'dan z'ye ilgilenmelidir. türkiye u-13'le de ilgilenmelidir. vakit ayırabilmelidir. türkiye milli takım hocaları ona rapor vermelidirler.

  dolayısıyla türk futbolunu yönetmelidir, türkiye a milli takımını değil.
 • 11
  ülkenin futbol direktörüysen volkan demirel sorusuna kaçamak değil, doğru cevabı vereceksin. tribünlere edep yerlerini gösteren, rakibine ve futbola saygısı olmayan futbolcuyu kariyeri ne olursa olsun milli takıma almıyorum arkadaşım diyebileceksin. de ki insanlar bir şeylerin değişebileceğine inansın. ama maalesef bu kurulu düzeneğin bir parçası olduğunu hem 4 senelik planlama yapıyoruz deyip hem de 33 yaşındaki futbolcuyu kurtarıcı modunda kadroya alarak fazlasıyla gösteriyosun hocam. severiz seni hocam galatasaraylı olup da seni sevmeyen çok az kişi vardır ama biraz da kişiliğini, ünal aysal a gösterdiğin dişlerini bu futbolumuzu kirleten insanlara da göstersen işte o zaman seni hepimiz ayakta alkışlayacağız. bu güllü dallı ünvanlara da çok takılma hocam olayın aslını herkes biliyor sadece onların istediği kadar yetkilisin verdikleri süslü ünvan kadar değil...
 • 12
  garip ünvan. üniversiteden ilk mezun olduğum sene babamın vasıtasıyla bir yazılım firmasında işe başladım. firma dediysem türk ticaret kanununa göre firma içerde firmalık birşey yok hani. 3 masa 3 sandalye 3 bardak yalan olmasın 2de bilgisayar vardı. patron kendisini okadar çok ceo havasında görüyordu ki sanırsınız içerde atomu parçalıyoruz. pekde matah birşey yaptığımız söylenemez. asp ile web sitesi yazıyoruz olay bu ama patron müşterilere okadar kurumsal olduğumuzdan bahsediyordu ki ben bile bazen hadi ya ben yanlış yerde mi çalışıyorum diyordum kendi kendime. neyse efendim bir gün firma kartvizit bastırmaya karar verdi. firmada patron,karısı,babası ve ben olmak üzere yalnızca 4 kişiydik.ne eksik ne fazla. patronun kartvizitinde ceo,genel müdür, karısının kartında insan kaynakları müdürü, dış ilişkiler sorumlusu, babasının kartında ise personel ilişkileri sorumlusu ve muhasebe yazıyordu. beni sormayın çünkü işi yapan ben olmama rağmen bana kartvizit bastırmamışlardı. şimdi türkiye futbol direktörünü görünce o aile firması gözümün önüne geldi. aslında kendi içinde nekadar çok anlam ifade ediyor değil mi ama dışardan bakan birisi kim takar lan türkiye futbol direktörünü gözüyle bakıyor. biz kendi kendimize ünvan ekleyip duralım hepsi laf ü güzaf.
 • 16
  direktör denildiğinde en tepedeki yönetici anlamını çıkarıyorum. yani türk futbolunu yöneten kişi.

  şimdi fatih terim 5 yılın sonunda ya da 7 yılın sonunda görevi bıraktığında futbol alt yapı sistemini çözmüş ve rayına oturtmuş olacak mı?
  pro lisans kursunu bitiren antrenörler gerçekten dünya futboluna tam entegre olmuş mu olacak? yeni sistemler geliştirebilecek ya da gelişen sistemlere geçiş sağlayabilecek kapasitede olacak mı? kulüplerde ahbap çavuş ilişkisine göre mi yok yeterlilik seviyelerine göre mi iş bulacaklar?
  futbol medyasını düzene sokacak mı? yalan yanlış haberlerin önüne geçebilecek mi? iş ahlakını benimsetebilecek mi?
  kulüp yönetimlerini hizaya sokabilecek mi? yöneticiler arasında fair play'i sağlayabilecek mi?

  en önemlilerinden birisi de milli takıma bir kimlik kazandırabilecek mi? bir sistem oturtabilecek mi? o gitse bile yeni gelecek antrenör devam ettirebileceği bir sistem bulabilecek mi?

  yoksa önümüzdeki avrupa şampiyonasına katılmışız, başarı kazanmışız banane. 2 yıl sonra dünya kupasında yine olmayabiliriz.

  yani 98-2000 yıllarındaki almanya nasıl bugünkü almanya haline geldiyse biz de 7 yıl sonra büyük sıçrama yapabilecek miyiz? patır patır oyuncu ve antrenör yetiştirebilecek miyiz?
 • 18
  bu sıfatı hakeden vatandaşa sormak lazım, ilerisi için ne gibi bir projesi vardır, neyi planlıyor, türk futbolu'nu bu bataktan nasıl kurtaracak? yabancı sınırı ne olacak, şike mevzusu ne olacak? rezil hakemler ne olacak? boktan altyapılar ne olacak? silah çeken kabadayılar, şikeci, küfürbaz oyuncular ne olacak? yoksa günü kurtarmaya devam mı edilecek? gerçi ne gün kurtarması, onu bile yapamıyor şu anda. bu yazdıklarımı da iki sene önce konuşacağım diyip kedi gibi pısan bir adamdan beklememek lazım tabi. aylık 800 bin lira maaş alıyor bu adam lan, 800 bin lira. vay amunike, paraya gel. bir saatte benim bir aylık maaşımı kazanan bir adam, ne faydası var bu topluma, sıfır, kocaman bir 0. otur yerine sıfır.
 • 19
  futbol direktörünün yarışmacı kimlikle saha kenarında teknik direktörlük yapması sanırım bu sıfatın içinin ne kadar boş olduğunu bizlere gösteriyor. ülke futbolunun en tepesindeki isim olarak lanse ediliyor ama bakıyorsun saha kenarında yılmaz hoca gibi, ahmet hoca gibi, mehmet hoca gibi taktik veriyor falan filan.

  hani nerede altyapı reformu, hani nerede milli eğitimle kafa kafaya verip sporla okulu organize etme, hani nerede pro lisans kurslarının düzenlenmesi, hani nerede her mahalleye futbol okulu, hani nerede en yetenekli gençlerin ortak bir yerde eğitim görmesi falan filan.

  bu sıfatın tek kullanıldığı yer sanırım maaş bordrosu. eeee koskoca futbol direktörü ahmet gibi taktik verir ama onun gibi maaş alamaz. farklı olmalı.
 • 22
  başkanlık sistemi gibi bir şeydir. memleketteki bok yine aynı bok ama mevzu sadece en tepedekine fark ediyor.

  http://kemalistgenclik.org/...ads/2012/05/1384.jpg

  haşmetli futbol direktörü han hazretleri geldi de ne oldu? bir bok olduğu yok işte, fatih terim kaç senedir bildiğimiz aynı fatih terim, futbolcular 5+3 yüzünden daha da berbat durumdalar falan filan...

  ama olsun, başımızda türkiye futbol direktörü var ya onun havası yeter :(

  kesmezse hiçbir altyapı/üst yapı adımı atmaksızın yine bir unvan değişikliğine gidebiliriz, makamdaki yine fatih terim olsun da adına bu sefer "futbol emiri" diyelim.
 • 24
  madem terim'in tek görevi takımı antrene etmek ve kadroları belirlemek; o zaman neden gerek duyulduğunu bir kişinin çıkıp söyleyip söyleyemeyeceğini merak ettiğim fantastik sıfat.

  hadi mehmet demirkol sinsi, rıdvan federasyon başkanı olmaya çalışıyor, biz zaten kadrolu terim düşmanıyız falan da bu unvana sahip bir kimsenin türk futboluna ilişkin primlerin belirlenmesi ve sonrasında ortaya çıkan sıkıntılar dahil hiçbir konuda sorumluluk kabul etmemesi nasıl açıklanıyor? nasıl oluyor da birileri terim'den bağımsız yüzde müzde belirleyip kafasına göre prim belirliyor?