• 3
  acilen kaldırılması gerekilen sınırlama. türk futbolcularının önünü kestiğini falan hiç düşünmüyorum açıkcası. ama kaldırılırken belli kurallara göre olmalı bu. sınırsız yabancı transferine izin verilirken yaş sınırlaması, milli olma sayısı gibi kurallar devreye sokulursa türk futbolu da türk futbolcusu da çok şey kazanır.
 • 4
  bu garabet kural olduğu sürece burak, umut, sabri, hakan balta gibi oyunculara tahammül etmek zorundayız. herkes burak siktirsin, sabri defolsun diyor ama yerine kimi alacaksın ? yabancı sınırlaması olmasa işine yaramaz yerli oyuncuları gönder al yerlerine avrupa'dan scout ekibinin seçtiği oyuncuları. lan bu sınırlama yüzünden futbol zekası sıfır oyuncuları takımımda izlemekten gına geldi amk.
 • 6
  bu sınırlamadan hem kulüpler, hem de yerli oyuncular zarar görüyor. zaten kadroda 5 tane yerli banko oynayacak. e bu adamların kendilerini kasmalarına gerek yok ki. forma garanti zaten. çünkü tc pasaportu var adamın. niye zorlasın kendini, niye geliştirsin kendini. bu zihniyetle, sınırlamayla, kısıtlamayla bir yere varamayız. bunu er ya da geç herkes bir gün anlayacak. aslında sadece futbol değil hayatın her alanında bu böyle. ülkemiz hükumetindeki sansürcü, yasakçı zihniyeti buna örnek gösterebiliriz. üzüm üzüme baka baka kararır demiş eskiler; ne de güzel demişler.
 • 7
  lan bu amk kuralı birilerinin keyfine göre zırt pırt değişebilecek bir şey mi? gene dillendirilmeye başlandı. muhtemelen fener'e girecek olan bir şey var.

  2-3 yılda bir kural değiştirildiği nerede görülmüş. sözleşme yapıyorsun 3-4 yıllık o aralarda kural değişiyor.

  yemin ediyorum iyice tiksindim şu ülkedeki futbol yönetiminden ve birçok şeyden.
 • 8
  zamanlamaları hep manidar olan kısıtlamadır. fakat bu zamanlamalar hiç bir zaman galatasaray'ımız işine gelmemiştir. geçen yönetimde değerinin çok fazlasına alınan türk oyuncuları düşünürsek, başımızdaki yönetimle birlikte bir sonraki kısıtlamada neler olabileceğini düşünmek istemiyorum. olmaması gereken kısıtlamadır.
 • 11
  çocuk bezi değiştirir gibi değiştirilemeyecek olan sınırlamadır. kulüpler bu kararlar üzerinden oyuncularla sözleşme imzalayıp bir çuval para bağlıyorlar. yok efendim sözleşmeli futbolcular devam edebilir ancak yeni yabancı transfer edilemez falan gibi saçma sapan bir olaya da kalkışmasınlar bir zahmet.

  benim kısıtlı aklım bu düzene yetişemiyor. anasını sattım sistemlerini çıkarlarınıza göre değil de genel faydaya göre oluşturursanız böyle oynama yapmaya gerek kalmaz. kimin neyden çıkarı olduğunu bir kenara bırakın da azıcık düşünün, içinde bulunduğumuz oluşumu nasıl bir üst seviyeye taşırız diye. bendeki de laf. amacınız bu olsaydı milim de olsa mesafe kat edebilirdik.

  değiştirin kardeşim. dün koyduğunuz kuralı bugün değiştirin. bugün koyduğunuz kuralı da yarın değiştirirsiniz. siz bu kafayı değiştirmeden sistem değiştirmeye kalkarsanız daha çok revize edersiniz sistemlerinizi.

  ulan bende fol yok yumurta yokken yardırdım. demek değiştirmeye kalksalar sağlam sövecem.
 • 12
  dünya görüşüme her türlü yabancı sınırlaması ırkçılıktır. bunu milli takım başarısı, sporcu istihdamı gibi gerekçelerle mantıklı kılamazsınız. her fırsatta ırkçılığa hayır sloganını gözümüze sokup sevimlilik puanı alan fifa uefa gibi kurumlar, önce buna el atsın. tüm dünya 'da bu tür sınırlamalar kaldırılsın.
 • 14
  uefa kupasını aldığımız sene kadromuzdaki yabancı sayısına bakarsak "yerli futbolcu yetişmiyor o yüzden yabancı sayısını düşürelim" teziyle açıklanamayacak kuraldır.

  ayrıca kural 14 yabancı alıp 11 tane de oynatma zorunluluğu değildir. futbolcu yetiştirmeye niyeti olan takım oynatmaz yabancı ya da 4-5 tane alır olur biter.
 • 15
  14 yabancı türk futbol piyasasını ciddi şekilde daralttığı için tekrar değiştirilip azaltılması planlanan sınırlamadır. şimdi bu yabancı sınırı tekrar azalsın görün bakalım şanlıurfaspor'da zar zor oynayan batuhan karadeniz bize nasıl çakılacak. kısacası mevcut düzende menajer, komisyoncu, yönetici tayfası yeterince cukka yapamıyor ve artı olarak fenerbahçe'nin de kaliteli yabancı getirebilme şansı yok. bundandır ki yabancı sınırını seneye 7'ye düşürürler.
 • 16
  bence kural aynen kalmalı.. yalnız ilk 11'de 21 yaş altı, alt yapıdan yetişmiş bir türk oyuncu oynatma zorunluluğu olmalı.. burda kritik nokta futbolcunun yaşı. eğer yaş belirtilmezse, misal gs gider semih'i, bjk'da necip'i oynatır. oyuncunun en az 45 dk süre alma zorunluluğu olmalı.. uymayan kulüplere önce para cezası, sonra puan silme cezası verilmeli. 2 veya daha fazla oynatan kulüplere, oynattığı süre başına maddi yardım yapılmalı.. alt liglerde en az 2 oyuncu oynatma zorunluluğu olmalı.. tabii aslında öncelikli sorun eğitim ama kısa vadede bu çözüm bir nebze fayda sağlayacaktır.
 • 17
  türk futbolunda yabancı sınırlaması ile yerli oyunculara verilen bonservis ve maaş ücretlerinin makul seviyeye biraz olsun yaklaşmış bu yönde politkalar izlenmeye başlanmıştır. tabii bu konuda takımımızı ayrı bir yere koyuyorum. mevcut yönetimin yerli, yabancı transfer politkasını beğenmiyorum. tabii buna içinde bulundukları, uğraştıkları ekonomik durumu gösterip, yapılan yanlışları bir nebze anlayışla karşılayabilirim.

  yinede hem galatasarayımız hemde diğer 17 takım adına şunu söyleyebilirim.
  temel sorun türk futbolundaki yabancı sınırlaması değil, futbola yabancı yöneticilerin, idarecilerin olmasıdır.
 • 19
  sayın cumhurbaşkanımız ne derse, kural o günden sonra ona evrilir. yok 17 takımmış, yok galatasaray büyüklüğüymüş... bırakalım bu romantizmi. ülkenin gerçekleri belli. fenerbahçe kötüyse, kimse iyi olamaz. türk futbolunun en iğrenç işlerinin pilot takımı fenerbahçe, aynı zamanda leş kokan ülke futbolunun da galatasaray ile birlikte lokomotifidir.
  bu yüzden, bu parayı yedirmezler. değerli yalnızlığımız futbolda da işler. boşuna yırtınmayın.
 • 22
  yıllardan bu yana en büyük zararı milli takıma vermiş olan uygulamadır. bu uygulama yüzünden ülkemizden çıkan yetenekli oyuncuların avrupa sahnesi'ne transferleri gecikti yada hiç olmadı. aslında ülke olarak alt kategorilerde yetenekli gençler çıkarabiliyoruz ama maalesef ligimizin kalitesinden dolayı bu oyuncular belli bir seviyenin üzerine çıkamıyorlar. kulüplerimizde bu oyunculara bağımlı olduğu için hem yüksek maaşla elde tutmaya çalışıyorlar hemde avrupa'dan bir takım isteyince ederinin üstünde fiyat istemek zorunda kalıyorlardı.
  bir diğer problem ise almanya'da yetişen türk asıllı çocukları da türkiye'ye getirerek kariyerlerini mahvettik. sınırlama kalkmadan önce almanya'dan türkiye'ye oyuncu getiriyorduk, bugün biz kendi yetiştirdiğimiz çocuklarımızı almanya'ya satıyoruz.
  gerçekten milliyetçi olan ve kafasının içindeki beyin denen organı kullanmayı isteyen herkes bunun türk milli takımına da fayda getirebileceğini görür. rıdvan dilmen ve benzeri zihniyetler galatasaray düşmanlığından öte türk futboluna düşmanlardır. kendisinin futbolculuk döneminde'de yabancı sınırı vardı ve kaç kez uluslararası bir organizasyonda milli marşımızı dinlettirmiş? önemli olan lokalde ki maçta sahadaki oyuncuların milli marşı okuması değil yazın uluslararası turnuvada diğer ülkelerin yanında türk bayrağının da bulunmasıdır.