• 2
  yanlış bir algı sonucu türetilmiş kavram.

  haldun üstünel için kullanılırdı. üstünel saygı duyduğum bir galatasaraylı.

  sonra bir miktar cenk ergün için kullanıldı. hatta fenerbahçeliler terraneo için bile kullandılar.

  oysa ki transferi bütçe ve vizyon belirler. elinizde sağlam bir bütçe varsa ve transfer komitesi doğru adamları belirlemişse gidip almak son aşamadır. bana hedefi gösterip bütçeyi veren bir yönetim varsa ben de gidip işi bitirebilirim ve iddia ediyorum bu sözlükte bu işi yapabilecek onlarca adam var. yani transferi gidip bitiren yöneticilere sihirbaz deyip abartmayı anlamsız buluyorum. müthiş overrated bir övgü. ilanda 500.000 tl yazan bir daireyi paranız varsa gidip almak kolaydır. mühim olan o daireyi kısa sürede 400.000 lira’ya alabilmektir. hatta güney cephe, deniz manzaralı muadili olan keşfedilmemişini bulup 200.000 liraya alıp 500.000 tl’ye satabilmektir.
 • 4
  transfer sadece para işi değildir. elbette para bu işteki en önemli etkendir ancak yan faktörler inkar edilemez. şöyle düşünelim;

  siz bir iş teklifi geliyor. tek bakacağınız şey teklifin rakamı mı olur? gideceğiniz ülke, yaşayacağınız şehir, o kurumda size biçilen rol, o kurumdaki geleceğiniz vs. önemsiz midir? karşınızdaki kişinin size olan tavrı, sizinle iletişimi hiç mi etkili olmaz? öyle olsaydı dünyadaki hiçbir kulüp transfer komitesi kullanmazdı. istenilen oyuncuya telefon açılıp ne kadar istediği sorulur ve sonrasında da kabul, gel imzala denirdi. bu haberin kaynağı var mı, uydurma mı bilmiyorum ama elano da kendisini ikna eden şeyin haldun üstünel olduğunu söylemişti;

  https://twitter.com/.../1036298263425679363

  keza derwall de o dönem türkiye gibi bir planı olmadığı halde alp yalman ve faruk süren ile yediği yemeğin fikrini değiştirdiğini söylemişti.
 • 5
  su gunlerde en cok ihtiyacimiz olan yetenekli yonetici tipidir.

  para mevzusu bir kenara, transfer sefligi bazen oyuncunun bulundugu ulkede bir hafta gecirip, oyuncuya, ailesine ve kulubunun kritik direktorlerine yakin markaj uygulamaktir.

  bunu manchester city bile macaristan'da ve polonya'da yaparken, biz arogan bir sekilde buromuzdan faks cekip teklif sunuyoruz.

  su an sukru hanedar'in tum yetki ile avrupa'da kapi kapi gezip lobi yapmasi gereken donemdeyiz.
 • 8
  özellikle 2008 dünya finans krizinden sonra paranın bizim gibi ülkelere aktarılmasının yardımıyla borç para ile fahiş fiyatlara yıldız transfer yapan kişilere söyleniyor.

  bugün 17 aralık olduğundan mıdır nedir, para ve sihirbazlık konuları aklıma geldi. sonra bu başlığı gördüm. şimdi kendimi eleştirmek istiyorum.

  haldun üstünel ve ünal aysal dönemlerinde yapılan "sihirbaz işi" transferlerde kendimden geçiyordum. hepsine çok sevindim. ekonomi ile ilgili pek fazla şeyi sorgulamıyordum.

  3. sihirbaz cenk ergün dönemine geldiğimizde ise yaşımın da yardımıyla düşüncelerim biraz daha olgunlaşmıştı. ülkemizde dolar/tl kuru çoktan yükselmeye başlamıştı. dışarıdan para gelmediği zaman hızlıca fakirleşen bir ülke olduğumuzu, bize değer katacak neredeyse hiçbir şey üretmediğimizi fark etmiştim. geri dönüşü olmayan bir ekonomik buhranın içine çoktan saplanmıştık. bu nedenle yapılan transferlerden neredeyse hiç heyecan duymadım.

  şimdi futbola dair duygusal motivasyonum zaten düşük. yıldız transferlere, başarılara falan pek sevinmiyorum. ama yine de heyecanlandıran şeyler oluyor. bir futbolcunun gelişimini izlemek mesela. hangi pozisyonda oynarsa daha iyi olur diye düşünmek hoşuma gidiyor. son dönemde taylan, oğulcan, marcao, emre kılınç gibi oyuncuların gelişimini izlemek çok hoşuma gitti. kerem ve ali yavuz kol'un oynayacağı maçları da sabırsızlıkla bekliyorum. ama bunlar zaman isteyen şeyler, dolayısıyla sihirbazlık değiller.
 • 9
  taraftarın olayın yalnızca transfer kısmıyla ilgilendiği, sihirbaz kısmını fazla irdelemediği ve dolayısıyla hatalı bir şekilde kullandığı bir söylem. kariyeri düşüşte geçmiş , gözden düşmüş bir oyuncuyu ya da disiplinsizlikleri ile kaprisleri ile bilinen kulübüyle sorunlu bir oyuncuyu ederi neyse verip üzerine bir de başka yerden alamayacağı maaşı vererek getirmek bir sihirbazlık değildir. sihirbazlık türkiye'ye gelmez denilen genç oyuncuyu abartılı paralar vermeden ya da o düşüşteki futbolcuyu düşük maaşlarla getirebilmektedir.
 • 10
  transfer sihirbazlarından olan haldun ustunel, giovanni dos santos için, nonda'nin sözleşmesini bitirmiştir. kelebek etkisi misali, keita ve arda atletico madrid ile oynadığımız uefa kupasi maçlarında forvet gibi oynamış, arda'yi o maçlarda çok beğenen atletico bir sene sonra arda'yi transfer etmiştir. biz ise o transfer furyasinin sonucu olarak, ligi 11 puan fark yiyerek üçüncü bitirmistik. nonda gitmeyecekti.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!