• 1
  bulunduğu bölge ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık bölgesi olmasına rağmen futbol bakımından çok gerilerde, taaa 1979'da kalmış olan futbol.

  marmara bölgesi'nin profesyonel liglerde birçok takımı var ama neredeyse hepsi türkiye'nin avrupa yakasında. trakya istanbul ve çanakkale'nin bir kısmı, tekirdağ, kırklareli ve edirne'den oluşuyor. bu şehirlerin takımlarının profesyonel olmaması ise trakya insanının şehir takımı destekleme olgusunu gerçekleştirememesine neden oluyor. trakya'daki istanbul dışında kalan illerde profesyonel liglerde mücadele eden kulüp sayısı sadece ve sadece 2. bunlar kırklareli'den lüleburgazspor ve tekirdağ'dan çerkezköy belediyespor. çanakkale dardanelspor ise anadolu yakasında kalıyor. edirne'nin maalesef profesyonel bir futbol kulübü yok.

  lüleburgazspor 1967'de kurulan bir kulüp ve trakya futbolunun en başarılı temsilcisi. 2500 kişilik stadyuma sahipler. kulüp tarihinin türkiye genelinde en çok ses getiren olayı 1979-1980'de türkiye kupası'nda önce beşiktaş, sonra fenerbahçe'yi elemeleri. çerkezköy belediyespor yine 1967'de kurulan bir kulüp. son senelerde 3 kez üstüste tekirdağ şampiyonu olduktan sonra ancak bu sezon başında 3. lige çıkabildiler. edirne'nin 57, kırklareli'nin 70, tekirdağ'ın ise 86 adet amatör kulübü var. 1995 yılında süper lige çıkmayı kıl payı kaçıran edirnespor, keşanspor ve uzunköprüspor edirne’nin, babaeskispor ve kırklarelispor kırklareli'nin, çorluspor ve tekirdağspor ise tekirdağ'ın amatördeki iyi bilinen kulüpleri.

  gerçek şu ki türkiye'de trakya gibi renkli bir bölgenin herhangi bir kulübünün süper lig'e veya üst liglere çıkmasıyla ortalık şenlenir. gerek halk, gerek de medya sayesinde futbolun sadece futbol olmadığı eğlenceli olaylar sayesinde bir kez daha anlaşılabilir.

  (bkz: trakya futbolunun gelişememe nedenleri)
  (bkz: trakya futbolundaki sorunlar)
 • 2
  şu aralar internet aleminde hakkında çekilmiş hoş bir belgesel dönen futbol... twitterda denk geldim ve izledim. trakya futbolunun zamanında nasıl ekipler futbolcular çıkardığını, ilyas tüfekçilerin, zoran simoviçlerin takım çalıştırmak için trakyaya geldiğini, hatta fikret orman'ın bir aralar çorluspor yöneticisi olduğunu da öğrendim. böyle böyle birçok güzel anektodtan sonra da futbolun nasıl çöküşe geçtiğini endüstriyel futbola hem teknik hem de mental olarak ayak uyduramayışını belgeselde konuşan kişiler gayet güzel anlatmışlar. çekimler de hoş.

  ne diyelim umarım anadolu takımlarının yanında artık trakya takımları da konuşulur. istanbul'a da yakın özellikle trakya, başarılı kulüpler çıksa istanbul'a çok sağlam bir rakip bölge çıkar... bekliyoruz

  şuradan izleyiniz : http://www.youtube.com/watch?v=wC6iYx6cUho
 • 8
  memleketim kırklarelispor yıllardır 2.ligde orta sıra takımı, sezon başlarında dört büyüklerden mutlaka kiralık oyuncu kadrolarına katıyorlar, 2019-2020 sezonunda galatasaray altyapısında yetismis ancak sözleşmesi feshedilmiş malik karaahmet kadrolarında bulunuyor.

  ayrıca 2019-2020 sezonu ziraat türkiye kupasında önce ankaragücü sonra da gazişehir gaziantep i saf dışı bıraktılar. bir sonraki turda rakip başakşehir. heyecanla bekliyorum.
 • 10
  memleketim edirne’de 93-94 te bir ara iyi bir kadro hakan keleş, selim özer kurulmuştu, o kadro daha sonraki 2 sezonda play- off gruplarına kadar yükselmişti o takıma herkes denizlispordan hatırlayacaktır rahmetli doğan seyfi’de edirnespor’un yükseliş döneminde bulunan oyunculardandı. daha sonraları kulüp sahipleri ”öztaş inşaat” reklamlarını yapıp edirnenin tüm beton ihtiyacını karşılayıp cebini doldurduktan sonra takımın sahibi zirveyi görmüş, takım ise freni patlamış kamyon misali düşüşe geçti. daha sonra bir çok kulüp sahibi oldu. sanırım en son eski belediye başkanı hamdi sedefçi’ nin oğlu başkanlik ediyordu. trakya futboluna iyi bir örnek vermek gerekirse eski maliye bakanı rahmetli kemal unakıtan’ın edirne tv de katıldı programda belediye’ yi bize verirseniz organize sanayinin temelleri ne başlanacak ve edirnespor 1. lige yada süperlige çıkar demişti ama yine kazanamadılar. ancak kendisi dahi seçilmeyeceğini bildiği için eskişehir milletvekili idi. eskişehirspor’da o dönem iyi bir kadro kurulmuştu ve iyi bir yatırım yapılmıştı. sebebi kendisimi yoksa şehirmi bilmiyorum.