• 4
  ihaleyi kimsenin almama olayı yoktur, toki en baştan beri bu olayda kurgu yapmıştır. son açıklanan ihale rakamları eren talu'nun üstlendiği rakamların yanında hikayedir.toki'nin oyunları;
  1- ilk ihale açıldığında eren talu alisamiyen arazisine yapılacak konutlar için 1,5 milyar tl tutarında bir teklif vermişti.toki'ye de bu rakam üzerinden %7'lik bir pay bırakmıştı.
  2- toki ilk ihaleyi teknik şartlar uygun değil diyerek iptal etti ve yeni ihale ile eren talu'dan 777 milyon tl satış geliri ve kendisine 235 milyon tl+ %7 pay alarak ihaleyi verdi.
  3- toki temel atıldığı tarihten itibaren eren talu'da nakit para ve işgücü olmasına rağmen projenin hızlı bir şekilde gitmesine izin vermedi, inşaatın her aşaması için ortalama 15 gün ile 1 ay arasında gecikmeler yaşattı ve bunu bilerek yaptı.bahane olarak her betondan sonra ek izin gerekli dedi.bu süre ortalama inşaatı 6 ay uzatmıştı zaten.
  4- şu an inşaatın %25'i bitti deniliyor ya. onu diyenin alnını karışlarım.%25 diye bahsedilen olay samiyen'de yapılacak konutlar dahil edilerek söylenmektedir.gerçek olan budur.seyrantepe'nin %75'i bitmiştir.
  5- toki yeni ihalede idare payı toplam gelirinin hesabına yatırılmasına gerek olmadığını belirtti o zaman eren talu'nun yatırdığı 12 milyon tl'yi neden iade etmedi.yapılan 80 milyon dolar harcamadan bahsetmiyorum henüz.
  6- toki'nin aklı ilk ihalede verilen 1,5 milyar tl'lik satış gelirinde kalmıştır.mevcut inşaat maksimum 210 milyon tl ile bitecektir. bunun 120 milyon tl'lik kısmını eren talu karşıladı.kalan kısmı toki hakediş usülü ile yaptırır buna şüphem yok.alisamiyen arazisine yapılacak inşaatların toplam maliyetlerinin maksimum 300-350 milyon tl olacacağı öngörüsü ile toki'ye ana maliyet herşey dahil 550-600 milyon tl civarıdır.
  7- şimdi toki 900 milyon tl net kar edeceği bir işi neden firmalara ihale edip 300 milyon tl alsın?
  8- eren talu'nun üstlendiği ihale payını resmi gösterip talu'nun elde edeceği kar kime gidecek?
  9- ilk ihaledeki 1,5 milyar tl satıştan neden 777 milyon tl'ye düşüldü?
  10- şimdi bu işten galatasaray ne kazandı 1 adet stad.devlet ne kazandı 1 milyar tl net kar.
 • 5
  peşin söyleyeyim yazıyı kaleme alan kişilerin kimliklerinden çok ali sami yen'de devlet kanalı ile dönen oyuna dikkat çekmek istiyorum.bu konuyu aylar öncesinde bu başlık altında detaylı olarak aktarmıştım.beni yanıltmadığı!!! için toki'ye teşekkürlerimi borç bilirim!!!

  --- alıntı ---

  gençlik ve spor il müdürlüğü'nün toki'ye devrettiği, toki'nin de 415 milyon liraya bir inşaat firmasına ihale ettiği ali sami yen stadı'ndan "pis kokular" geliyor. habertürk tv genel yayın yönetmeni yiğit bulut konuyu masaya yatırıyor. yiğit bulut köşesinde, "sami yen arazisi nasıl bu fiyata satıldı?" diye soruyor. zira toki başkanı erdoğan bayraktar, daha önce ali sami yen arazisi için "1 milyar dolar eder" demişti. stadın yanındaki likör fabrikasını da 2 yıl önce aynı firma, aynı fiyata almıştı. üstelik likör fabrikasının bulunduğu arazi sami yen'in üçte ikisi kadar... yiğit bulut, hem toki başkanı'na hem de başbakan'a sesleniyor ve bu çağrısında da yalnız değil. habertürk'te parantez programına katılan istanbul büyükşehir belediyesi'nin chp'li meclis üyesi bülent soylan, satışın "hayatın gerçekleriyle" uymadığı görüşünde.

  işte yiğit bulut'un yazısı:

  bu satışlar 'çok pis' kokuyor!

  değerli dostlar, günlerdir yazıyorum ama ali sami yen arazisinde “detaylar” bitmiyor!

  sami yen arazisi nasıl bu fiyata satıldı derken gözüme bazı detaylar çarptı...

  neler mi?

  hemen aktarayım:

  1- bu arsa için yabancı bir emlak değerleme kuruluşu 400-450 milyon dolar “eder” raporu hazırladı mı?

  2- bu arsa nasıl toki’ye geçti! gençlik spor genel müdürlüğü neden “gelir paylaşım modelini” denemeden, işi toki’ye bıraktı?

  3- yandaki likör fabrikası kime, kaça ve nasıl satıldı? unuttuysanız, ben hatırlatayım: sami yen ihalesine de ortak olan aşçıoğlu’na “gelir paylaşım modeli” ile satıldı!

  4- yıllar önce galatasaray kulübü, dikkat edin çok yıllar önce, daha türkiye bu kadar değerli değil iken, bu arsa için şu raporu hazırladı; “...likör fabrikasi arazisi imar planında “iş merkezi” olarak yer almaktadir. imar planı, 23.171 m2 arsa üzerinde 1’e 3 oranında yerüstünde, aynı oranda yeraltında inşaat izni vermektedir. bu hesaba göre; yaklaşık 71.000 m2 yerüstünde ve 71.000 m2 yeraltında olmak üzere toplam 142.000 m2 inşaat yapılabilecektir.yapılan araştırmalar sonucunda; mecidiyeköy bölgesi’nde halen ticari ve ofis binalarının rayiç m2 satış bedelinin 2.000 ila 3.000 usd olduğu tespit edilmistir. likör fabrikası arazisinde yapılacak inşaat tamamlandığında, sadece yerüstü kısımların piyasa değeri 142 ile 213 milyon usd mertebesinde olacaktır. bu hesaba yeraltında yapılacak ve otopark ya da başka amaçla ticari alan olarak değerlendirilebilecek inşaat değeri dahil değildir...”

  5- lütfen dikkat edin: bu rapor çok yıllar önce hazırlandı! şimdi sıkı durun: likör fabrikası arsası 2008 yılında gelir paylaşımı modeli ile yine aşçıoğlu ortaklığına satıldı! bu arsa sami yen arsasının üçte ikisi büyüklüğünde ve düz değil, içinde yıkılamayacak binalar var!

  6- yine sıkı durun: aşçıoğlu “gelir paylaşımı” olmasına ve sami yen ile aynı fiyatı taahhüt etmesine yani 415 milyon “devlete aktaracağım” imzası ile almasına rağmen, iki yıldır buraya çivi bile çakmadı!

  7- 2008’de tam ekonomik küresel krizde 23.172 m2 arsa 415 milyon tl’ye satılıyor, üstelik imarı düz değil, ondan neredeyse % 50 daha büyük arazi olan sami yen aynı fiyata 2010’da türkiye uçarken satılıyor!

  8- alanlar iki yıldır ellerini kaldırmıyorlar, şimdi yandaki büyük arsayı da alıyorlar! ve en önemlisi kimse ihaleye girmiyor! bu noktada tekrarlamak istiyorum: bu nasıl bir satıştır ki; iki yıl önce satılan likör fabrikası için çivi çakılmıyor ama satan kamu otoritesi “neden” yapmıyorsunuz, nerede bizim payımız demiyor!
  değerli dostlar, bu satış çok ama çok pis kokuyor! elimde daha birçok detay var ve bunları paylaşmaya devam edeceğim! bu noktada toki başkanı’na sesleniyorum: oyun ve kurgu çok açık, bunu göremiyor musunuz! bu pis oyuna ortak değilseniz, onaylamayın bu satışı! bu arada başbakanlık denetleme birimleri’nin de yazılarım sonrası harekete geçtiğini ve soruşturma başlattığını öğrendim! gerekirse sayın başbakan’dan randevu talep edip dosyamı paylaşmak üzere harekete geçeceğim! burası yetim hakkı! hepimizin hakkı ve birkaç müteahhit arasında bizim olanı paylaşamaz!

  son not: likör fabrikası satışı da “piyasa şartları değiştiği ve zamanaşımı kavramı devreye girebileceği” için iptal edilebilir! bu iki arsa da kamunun malı ve en önemlisi birleştirilirse ortaya çok büyük bir değer çıkabilir!

  soylan: fiyat gerçekçi değil

  parantez programında tayfun gönüllü'nün sorularını yanıtlayan soylan, "ali sami yen stadı istanbul'un en değerli yerlerinden biri. buranın yanındaki arazi. stadın üçte ikisi kadar olduğu halde bu fiyata satıldı. daha önce toki başkanı, '1 milyar dolar edecek yerdir. burasını alan 1 milyar dolar vermeli ve 200 milyon dolar harcamalı, gayet güzel bir kompleks olur' dedi. satılan fiyat bunun dörtte biri. demek ki hayatın gerçeklerine pek uymuyor. burası kamunun malı. burada yaşayanlara sorsanız, 'siz burada park bahçe mi istersiniz, yüksek bir bina mı isterseniz?' diye, 'biz burada nefes alamıyoruz, burada böyle bir şey yapılması doğru değildir' diyeceklerdir." şeklinde konuştu.

  ali sami yen stadı'nın istanbullular'a armağan edilmesi gerektiğini kaydeden soylan, "topbaş'la bununla ilgili konuştunuz mu?" sorusuna da, "sayın topbaş'a 'buraya kıymayın' dedim, aldığım cevap çok hazindi: bize bırakmazlar"

  soylan, başbakan'a da konuyla ilgili bir açık mektup yazdıklarını ve "size bu satışa dur demenizi istiyoruz" çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

  --- alıntı ---
  alıntı: haberturk
 • 15
  160 milyon euro harcayarak yaptırdığı stad için galatasaray'ın elinden aldığı stad arsası için yapılan 450 milyon tl tutarında ihaleyi beğenmediği için iptal eden kurum. bunun dışında kalan arsaları falan söylemiyorum , sırf buradan bile kar elde etmesine rağmen teşekkür etmek yerine teşekkür bekliyor.

  ayrıca galatasaray'ı bu karsız anlaşmaya rağmen "tek kuruş ödememiş olmak" gibi bir şeyle suçluyor ama orayı tam anlamadım , çok garip.
 • 20
  yaptığı sikik bi staddan haraç toplamayı, artislik yapmayı bilen ama her inşaatı gibi o stadı da adam gibi yapmayı beceremeyen mafya devletin sağ kolu, mematisi. ulan adam gibi bir iş yap da gene diyelim haklılar. yol yok, staddan çıkış yok, çatı yok, zemin yok gelmiş 10 tane loca vereceksin, başbakanı alkışlayacaksın, yılda 5 milyon lira vereceksin, yalayacaksın, içine alacaksın.... emrin olur!
 • 23
  eski stadlarin hemen hemen hepsinin şehir merkezlerinde olduğunun farkına varan uyanık idaredir. stadlar zaman geçtikçe şehir merkezlerinde kaldıklarından ötürü değer bakımından metrekare fiyatları bulundukları ildeki diğer arsalara göre pahalılaşmıştır. bakımsız olmalarını da göz önünde bulundurunca, insanları kolayca ikna ederek şehir dışına mega koca ultra modern stadlar yaparak şehir içindeki arsaları rant ile değerlendirmiş olan idaredir.
 • 24
  şehirlerin ortalarındaki stadyumların arazilerine çöküp yerlerine avm-rezidans yapan ve herhangi bir altyapı çalışması yapılmasını beklemeksizin statları kulüplere alelacele iteleyen kurum.

  hadi altyapıyı geçtim, yaptıkları statların herhangi bir estetik değeri de yok. bütün projeler dış cepheleri haricinde birbirlerinin tıpatıp aynısı.

  malatya: http://i.hizliresim.com/6roDJ9.jpg
  samsun: http://i.hizliresim.com/NlzLgO.jpg
  gaziantep: http://i.hizliresim.com/r6A0Z7.jpg
  sivas: http://i.hizliresim.com/BvqOPp.jpg
  eskişehir: http://i.hizliresim.com/pXd5Er.jpg
  başakşehir: http://i.hizliresim.com/41EpP7.jpg

  bunları bir de "statlarımız yenilendi çok güzel oldu" diyerek gözlerimize sokuyorlar. yukarıdaki statların hiçbirisi güzel falan değil.

  edit: linkler diriltildi.