• 5
  dün tanıtımını izler izlemez kalite kokusunu aldığım, işçi sınıfı ve asilzadeler arasındaki mücadelenin ingiliz çimlerine sıçradığı bir yapım.
  sunderland till i die 2. sezonda gelirken kaçirmamak lazim.

  fragmanda deriden top sektirirdiği an zaten dikkatinizi çekecektir.

  izleme notu:
  futbolu seviyorsaniz kaçırmayın ve izleyin. centilmenliği ve saf futbol tutkusunu izlemeyi özlemişim. rezil yerel yancı medya mensupları izlerde az örnek alır umarim.

  fragmandan aldığım koku doğruymuş 10 numara dizi.
 • 7
  izlemeyenlere izlemelerini şiddetle tavsiye ederim. karantina günlerinde çok güzel gidiyor.
  dizide birkaç hata var. hata demeyelim de senaryo daha sağlam olsun diye bazı olaylar değiştirilmiş. izleyenler için yazayım.

  darwen'e ilk olarak jimmy love gidiyor, ardından fergus suter.. suter daha sonra blackburn'e geçiyor, love ise hiçbir zaman blackburn için oynamıyor.

  fa cup'ta oynanan old etonians darwen maçı 5-5 bitiyor ve tekrar maçı yapılmasına karar veriliyor, bu doğru. tekrar maçında ise old etonians rakibini 3-0 mağlup ediyor.
  gerçekte ise tekrar maçı 2-2 berabere bitiyor ve ikinci bir tekrar maçına karar veriliyor. toplamda üçüncü kez oynanan maçı ise old etonians 6-2 kazanıyor ve yarı finale yükseliyor.

  dizinin son bölümünde blackburn rovers old etonians'ı fa cup finalinde yenerek kupanın sahibi oluyor. ancak 1882-83 fa cup şampiyonu blackburn olympic. yani finalde kazanan suter'li blackburn rovers değil.

  blackburn rovers'ın santraforu ve kaptanı hunter ile, darwen'den transfer olan marshall ise rovers'da değil blackburn olympic'de forma giyiyorlar.

  futbol tarihinde profesyonel olan (maaşla futbol oynayan) oyuncular ise dizide gösterildiği gibi fergus suter ve jimmy love.

  ayrıca diziden etkilenip burada yer alan futbolcuları araştırdım. old etonians forması giyen arthur kinnaird'in dönemin en önemli futbolcusu olduğu, çok güçlü olduğu için dizide gösterildiği gibi sert ve rakiplerine tekme atarak oynadığından bahsedilmiş.
 • 8
  modern futbolun daha doğrusu profesyonel futbolun doğuşunu başarılı biçimde anlatan dizi. izlerken "futbol asla sadece futbol değildir" sözü geldi aklıma.

  fragmanı: https://youtu.be/hBOlhdSYhv8

  kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

  gerçek hikayelerden esinlenilmiş olsa da kurgu olduğu için ister istemez tutarsızlıklar var dizide, spoiler istemiyorsanız buradan sonrasını diziyi izlemeden okumayın. *

  --- spoiler ---

  https://gss.gs/3Qo.jpg
  yıl 1880, kaptanlığını yaptığı darwen takımı ile suter *

  dizide fergus suter ve jimmy love darwen'a aynı anda transfer olmuş gibi anlatılıyor. halbuki love, suter'dan kısa bir süre önce oynamaya başlamış darwen fc'de. daha önce futbol karşılığı para alan oyuncular olsa da kimse bunu itiraf etmemiş (tabiki yasak olduğu için, dizide de bahsediliyor). futbolu bıraktıktan 3 yıl sonra, 1902 yılında lancashire daily post gazetesine verdiği röportajda suter'a "ödemeleriniz ne şekildeydi?" diye sorulmuş, kendisi "anlaştığımız belli bir haftalık ücret yoktu ama paraya ihtiyacımız olduğu zaman muhasebeye gidiyorduk. 3 hafta hiç ödeme almayıp, sonra 10 pound istediğimiz oluyordu. ödeme konusunda hiçbir zaman sorun yaşamadık." diye cevaplamış.

  tarihçi andy mitchell suter için "ingiliz kulüplerinin gözünü o açtı - bir futbol takımını büyük ölçüde geliştirebilen orta sınıf bir iskoçyalıydı, böylece takımlar yetenekli ve boşta olan diğer futbolcuları aramaya başladılar. kısa süre sonra futbolcular sel gibi gelmeye başladılar." diyor.

  love dizide bacağı kırıldıktan sonra futbolu bırakmak zorunda kalıp forma üreten yerel bir fabrikada çalışmaya başlamış olarak anlatılıyor. fakat gerçekte 1880 yılında deniz kuvvetlerine katıldığı ve sonrasında, 1882 yılında, mısır'da görev sırasında ateşlenip öldüğü ve şehitliğe defnedildiğine dair belgeler mevcut.

  suter ise yukarıda bahsettiğim gibi 1889 sezonunun sonuna kadar oynamaya devam etmiş. 1876 yılında başladığı 13 yıllık futbol kariyerini partick ve darwen'dan sonra 1880-1889 yılları arasında 9 yıl da blackburn rovers'da forma giydikten sonra noktalamış.

  dizide blackburn rovers 1883 yılında old etonians'ı yenip kupayı kazanmış gibi resmediliyor ancak fa cup kazanan ilk işçi sınıfı takımı rovers değil, maddi sıkıntılar yüzünden 1889 yılında kapanan blackburn olympic.

  https://gss.gs/JEV.jpeg

  fergus suter rovers formasıyla arthur kinnaird'lı old etonians'a karşı 1882 yılında final oynamış ve 1-0 kaybetmiş. 1884 ve 1885 sezonlarında queen's park, 1886 sezonunda ise west bromwich albion karşısında 3 sezon ard arda fa cup'a uzanmış.

  https://gss.gs/zKM.jpg
  kinnaird'in 1905* yılında çekilmiş bir portresi

  arthur fitzgerald kinnaird toplam 9 fa cup finalinde * forma giymiş ve bu finallerin 5inde kazanan taraftaymış. hatta ashley cole 2010 yılında rekorunu kırana kadar bu kupayı en çok kazanan oyuncu 1923 yılında vefat eden kinnaird imiş. aynı zamanda ölene dek, tam 33 yıl boyunca the football association * başkanlığı görevini yürütmüş. ayrıca kendisinin tenis, kano ve yüzme dallarında da başarıları var.

  --- spoiler ---

  kaynaklar:
  https://inews.co.uk/...es-explained-2503459
  https://www.distractify.com/...sh-game-a-true-story
  https://www.newsweek.com/...fergus-suter-1493204
  https://en.wikipedia.org/wiki/1883_FA_Cup_Final
  http://www.scottishsporthistory.com/...essional-footballers