resim
Taylan Antalyalı
Takım:Galatasaray
Mevki:Önlibero
Yaş:27
Boy:1.80
Uyruk:Türkiye
 • 1171
  (bkz: mehmet özcan/#2727419)

  önce bununla başlayalım taylan'ı anlatmak için.
  çünkü, regista demeyi de doğru bulmuyorum üç-dört maçlık performansıyla.

  taylan, onu ilk izlemeye başladığımdan bu yana (yani ankara zamanları) box to box bir oyuncuydu. şimdi allah var bunu çok iyi de yapıyordu. box to box'ın her zaman bir enerji barı gibi olduğu düşünülüyor. aslında box to box deyimi iki ceza sahası arasındaki tüm işleri yapabilen orta saha oyuncusuna denmekte. bizde ise "adam yiyen orta saha"...

  yani aslında hep ball-winning orta saha+deep lying playmaker+advanced playmaker tiplerini içinde barındırır. trequartista'lar bu sınıfa girmez. anchor'larda...

  anchor demişken hocamın "çapa" deyiminden hoşlanmadığını biliyorum. bu yüzden çapa demekten kaçınacağım. anchor'lar kendi içinde de fraksiyonlar ayrılıyor. pep yüzünden. yazının başında paylaştığım mehmet özcan entry'si bunu anlatıyor aslında. anchor'lada 3 farklı fraksiyona ayrılmış durumda.

  1. half back
  2. holding
  3. deep lying playmaker/regista

  half back : aslında futbola amerikan futbolundan geçmiş bir deyim. ve okay yokuşlu gibi oyuncular için kullanılıyor. stoper gibi oynayabilen orta saha oyuncusu demek doğru olur. conte chelsea'nin başındayken david luiz ile bunu kullanmış ve hücuma çıktığında onu öne atarak stoperlerini ikilemişti.

  holding : bunun yeni yeni ortaya çıktığını söylemek doğru değil ispanya pivote olarak çoktan var. sergio busquets gibi oyuncular için kullanılan bir terim. pep'in oyununda savunmayı yeri geldiğinde 3'lüye bilen yeri geldiğinde bir regista kadar pasa yatkın, geriden oyun kurmasını bilen oyuncu demek aslında.

  deep lying playmaker/regista : bunu pirlo ile özdeşleştirebiliriz ve bence 3'lü savunmaların önünde daha verimli bir sistem parçası... 3-1-4-2 gibi!! geriden oyun kurun oyun kurucu.

  üç farklı anchor rolü var ve her biri oyununuzu başka bir şeye dönüştürür. bu yüzden taylan özelinden oyunun farkını anlatmak gerekiyor. oraya okay gelseydi bugün oynadığımız oyundan çok farklı bir oyuna dönüş yapacaktık. çünkü, taylan'ın oyun görüşü okay'da yok... ayrıca taylan bir box to box kadar alanı işleyebiliyor.

  https://gss.gs/PNA.jpg

  taylan'ın başakşehir maçındaki ısı haritası...

  https://gss.gs/i5D.jpg

  geçen sezon deplasmanda oynanan fenerbahçe maçındaki seri'nin ısı haritası.

  taylan birden fazla işi yapabilen bir oyuncu olduğu için holding'e daha yatkın. ülkenin gördüğü en iyi holding elbette tugay kerimoğlu. onun oynadığı zamanlarda bu terim tabi ki yoktu ama olsaydı oranın ilahı o olurdu. taylan box to box'ı da iyi yapabildiği için topla ilişkisi dışında savunma olarak da elini güçlendirdi.

  https://gss.gs/elf.jpg (geçen sezonki fenerbahçe maçı)
  https://gss.gs/oEo.jpg (20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)

  iki ısı haritası arasındaki fark çok koşmak ile alakalı değil. daha homojen bir dağılımdan kaynaklı. fark bu... ve bu fark galatasaray'a hem savunmada hem hücumda uzun aradan sonra dominant bir oyun oynamasına neden olmakta.

  https://gss.gs/fVK.jpg

  taylan'ın istatistik kağıdına bıraktığı etki. bu etkinin en can alıcı noktası iki stoperin önünde oynayan bir oyuncu için verdiği mesaj. 1,5 kilit pas... muazzam bir iş. bu taylan'ın savunma ve hücum olarak ne kadar dengeli bir oyuncu olduğunu anlatıyor aslında.

  https://gss.gs/VkS.jpg

  savunma bazı performansı.
  şimdi burada transfer sürecinde olacaklar taylan'ı ve önündeki ikili ile birlikte üçlüyü nasıl etkiler? sorunun derinliği ve büyüklüğü oldukça fazla.

  https://gss.gs/oEo.jpg

  işte galatasaray'ın başarısı yukarıdaki homojen dağılımla direkt alakalı. ama başka bir şeye de değinmek lazım. taylan'ın saha için pozisyonu. hocanın asıl dokunuşu (elbette taylan'ın teknik özellikleri ile direkt alakalı) taylan'ı stoperlerden uzaklaştırması. ve bunu yaparken takımın boyunu 35 metreye çekerken stoperlerinin savunma çizgisini çok öne çekmemesi.

  https://gss.gs/9lU.jpg

  iki maç arasında 8 ay var... ama iki takım arasında gece ve gündüz kadar fark var. regista'dan, holding'e geçiş. bu geçiş ile başlayan az pas çok iş felsefesi. topu sadece oyun kurmak için yatayda gezdiren bir galatasaray, bunun üzerine homojen olarak dağılmış bir takım ve "v formasyon"... bu takıma kim girerse ahengi bozma ihtimali var.

  geçen sezon ömer bayram ile denene işi bu sezon emre kılınç ile deneyen ve arda ile fegouli ile dört adet 8 numarası varmış gibi oynayan bir takım haline dönüşmek büyük iş. bu dönüşümü, kanat oyuncusu olan (winger) emre kılınç'i sol iç, belhanda'yı ise advanced'dan alıp box to box'a evrimleştirmek, bunların yanında iki kanat oyuncusunu içeri sokarak alanı doğru parselleyerek hücumdan savunmaya geçişi kolaylaştıran bir sistem inşa etmek.

  geçen sezondan oyun olarak farkın regista/holding rol değişimi diyerek basitleştirmek istemiyorum çünkü sadece bu değil. geçen sezon sıkça bahsettiğimiz bu oyuna uygun beklerin takıma katılması, oyun zekası çok yüksek arda turan ve her ne kadar ben hiç beğenmesem de ferghouli'nin oyuna zeka katması her şeyi değiştirdi belki ama asıl meselenin belhanda - emre - taylan üçlüsünün, hareketsiz kalmaması ve bu hareketlerin her daim bir karşılık bulması da etkiliydi.

  kanatlarda daha hareketli ve daha inside forvet tarzı oyuncular ile oynasa takımın hızının ne kadar artacağını merak ediyorum aslında.

  fatih terim'in ne yaptığına taylan antalyalı üzerinden bakabiliriz. yaptığı şeyi bu lige yapacak başka bir hoca da yok...
 • 1634
  taylan bu günlere nasıl geldi?

  galatasaray orta sahasında seri'nin hüküm sürdüğü zamanlardı. ama kimsenin tanımadığı yiğit bir delikanlı vardı: taylan.

  işte hak ettiği yere gelmek için attığı ilk adımın hikayesinde harfi harfine yaşananlar...

  ▪︎▪︎▪︎
  https://gss.gs/g0Z.jpg

  https://gss.gs/hn5.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  》arkadaaş orası seri'nin yeri!

  https://gss.gs/Y01.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  @ jilet artık yok kardeş, ben varım!

  https://gss.gs/hrY.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  》kimsin lan sen!

  https://gss.gs/oxz.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  @ tanışalım mı!?

  https://gss.gs/RQM.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  kel fego!

  https://gss.gs/OOY.jpg

  4 senedir yanındayım orta sahanın. bak sağ kanada!

  https://gss.gs/QoJ.jpg

  o benim! ama diyorsan ki artık jilet yok, kaldır lan mabadını o zaman! orta saha artık benim!

  https://gss.gs/l0f.jpg
  ▪︎▪︎▪︎
  @ yav! gel kardeş ya! madem orta sahayı istiyorsun, orta saha senin olsun ya!

  https://gss.gs/DRx.jpg

  jilet seri sevdiğimiz bir abimizdi. janti adamdı. pas atmayı, araya kaçırmayı iyi bilirdi. mesela ben bilmem.

  çok pas atardı, ben atmam.

  bu defanstaki arkadaş, abi defansa yardım dediğinde sırtını dönerdi, ben dönmem.

  marcao, abi hücuma çıkayım yerimi tut dediğinde dalga geçerdi, ben geçmem.

  jilet seri sevdiğimiz bir abimizdi ama pasları da bir tuhaf dağıtırdı. ne varsa ayağında, gene döner dolaşır onun ayağında kalırdı. benim kalmaz. bizde pas 3. bölgeye konur. herkes koşuyolu kadarını alır.

  jilet abim asistini adamına taşıtırdı. ben golümü saklamam.

  https://gss.gs/Pr7.jpg

  abim orta sahada şöyle fiyakalı ama biraz da yamuk dururdu. ben arkamı arkadaşlara verince şöyle yaslanırım bir geriye!

  https://gss.gs/VD8.jpg

  orta saha sende kalsın kardeş! arkamda durma yeter!
  ▪︎▪︎▪︎
  》böyle iş olmaz laağn! böyle taktik olmaz! regista mısın!

  https://gss.gs/bZg.jpg

  https://gss.gs/N8u.jpg

  》hocam gel allah aşkına! gel şu kendini bilmeze bir şey söyle!
  ▪︎▪︎▪︎
  https://gss.gs/wvo.jpg

  ☆biz galatasaray'da işimizi mücadele ile hallederiz. mücadele ruhunu bozanın dalağını, çok sakatlananın kaslarını törpüleriz! seri kardeşimizi özleyeceğiz. onunla anlaştığımızdan daha iyi seninle anlaşacağız! öp!

  https://gss.gs/CIm.jpg
  ▪︎▪︎▪︎

  işte böylece taylan karaeski, efsane olma yolunda ilk adımını attı.
 • 819
  300 bin euro’ya daha iyi bir türk alternatifi varsa (alt yapı hariç) buyursun gelsin oynasın.
  ömer, adem, taylan...
  bu 3 futbolcunun maaş toplamı 1 milyon euroyu geçmez ama özellikle adem ve ömer’in verdiği katkı aldıklarının kat be kat üzerinde.
  ayrıca taylan öyle kazma bir futbolcu da değil.
  öyle olmadığının en büyük ispatı aşşağıdaki videonun 4:04 dakikasında sırtını dönükken sol ayağı ile attığı pastır.
  taylan’ın şu an için tek eksiği özgüven problemi, tıpkı geçen yıl ömer bayram’ın yaşadığı gibi...
  evet bu saydığım isimler belki 11 oyuncusu olamazlar ama her zaman rotasyonda faydalı olurlar.

  https://youtu.be/5elxxcusSH0

  edit: hastanede sıra bekliyoruz, eşim entryi yazarken “sözlük aşkını fotoğrafladım” dedi:)
  https://gss.gs/tun.jpeg
 • 187
  kariyerinde mustafa kaplan önemli bir yer tutar.

  taylan bucaspor'dayken de kulübümüz kendisini çok istemiş, lakin ilhan cavcav büyük çaba harcayarak, ailesini de ikna edip oyuncuyu gençlerbirliği'ne transfer etmişti. ilhan cavcav'ı bu konuda zorlayan isimlerden biri, o dönem gençlerbirliği futbolcu izleme ekibinde yer alan mustafa kaplan'dı.

  fakat taylan'ın işleri gençlerbirliği'nde pek istediği gibi gitmedi. irfan buz, ümit özat, ibrahim üzülmez, mehmet özdilek gibi isimler taylan'a hiç forma vermedi. sonunda gençlerbirliği'nin rezerv takımlarından biri olan hacettepe'ye kiralandı. işte burda taylan'ın kaderi değişti. kendisinin gençlerbirliği'ne transferinde önemli rol oynayan mustafa kaplan, hacettepe'nin teknik direktörüydü. hemen hemen her maçta taylan'ı ilk on birde oynattı ve taylan, bucaspor'dan sonra ilk patlamasını hacettepe'de yaptı. burdan büyükşehir belediye erzurumspor 'a sıçradı. geçen sezonun bir bölümünde erzurumspor'un hocası, yazının ilk kısımlarında bahsettiğim üzere gençlerbirliği'nde taylan'ın yüzüne bile bakmayan mehmet özdilek'ti. fakat taylan artık formayı kapmıştı. mehmet özdilek de o formayı almadı.

  gerçek bir futbol emekçisi olan ve buralara tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen taylan'a hoşgeldin diyorum. inşallah yükselişini sürdürür.
 • 1785
  kendisinin transferiyle ilgili usulsüz bir durum yoktur.
  bonservisini almak için erzurumspor’a tazminat ödemiş, o parayı da bizden almıştır.
  dünya üzerinde bu işi yapan bir sürü futbolcu vardır.
  okan koçuk da bu şekilde bize transfer oldu.
  her şeyi geçtim 2019 ocak ayında serdar aziz de fenerbahçe’ye transfer olurken aynı şekilde gitmiştir.
  atilla türker araştırmacı gazetecilik yapmak istiyorsa, ertuğrul taşkıran’ın 1 milyon euro’ya boluspor’a transferini araştırsın.
 • 999
  kendisinin başlığına yazdığım bir önceki entry'de aslında yetenekli bir oyuncu olduğunu söylemiştim. taylan çoğu türk futbolcusu gibi yetenekli, onlardan farkı ise 25 yaşından sonra evrilmeye karar vermesi ve bunun için çabalaması.
  şu an için iyi yolda ama henüz hiç bir şey başarmış değil, yani daha yolun çok başında...
  peki olur mu? eğer istemeye devam eder ve çalışırsa olur. tabii bide biraz şans yanında olması gerekiyor.
  üst üste 3-4 maçı iyi oynarsa ve özgüveni yerine gelirse, kolay kolay düşeceğini sanmıyorum.
  taylan'ın teknik olarak hiç bir sıkıntısı yok, iki ayağıyla topu her yere yollayabiliyor.
  kora kor mücadele konusunda yol almaya başlamış ama ama daha var.
  en büyük sıkıntısı çevre kontrolü ve ilk dokunuş. gerçi son antep* maçında baskı anında güzel tek paslar ile bunu çözdü.
  zaten topu önüne aldığında pas vermek konusunda hiç sıkıntısı yok.
  temposu eskiden de iyiydi, iki ceza sahası arasında gidip geliyor.
  taylan olur ama önce çok çalışmaya, sonra da futbol şansına ihtiyacı var.
  tabii bir de olabilsek tribün desteğine...
 • 2491
  siyahi, fizikli, 5-6 milyon euro bonservisli ve 1m euro maaşlı olmadığı için galatasaray seviyesinde gözükmeyen futbolcu.
  hala ilk 11'e yazılmadığını görünce çok gülüyorum. evet kesin oraya fizikli adam yiyen orta saha lazım, kesin lazım.

  https://mobile.twitter.com/...133781076389890?s=20

  adem büyük bile kısıtlı dönemde verdiği mücadele ile geri dönsün vs denilirken geçen sene bizi ayakta tutan ve bazı maçlar ciddi şov yapan, takımın en önemli ilk 4 futbolcusundan biri olan taylan resmen üvey evlat gibi.
 • 485
  formayı hak etmiyor.
  bu takımda formayı hak etmek istiyorsa:
  1. pasta kesmeyi öğreneceksin
  2. taraftara habire küfür edeceksin
  3. saçını kırmızıya boyayacaksın
  4. brezilyada doğup orta kesmeyi unutacaksın
  5. gözlerin çekik olacak
  6. 3 milyon yuro üzeri maaş alacaksın
  7. saçın uzun olmayacak!
  9. muğlalı olmayacaksın!
  10. on numara giyeceksin
  11. ne yaparsan yap seni savunacak adam bulacaksın.
 • 191
  4 eylül 2019 taraftara açık imza töreni sonrası ailesi ile fotoğraf çekilirken görüntüye geldi. annesi oğlu için mutlu oluyor ve taylan ona bakıp gülüyordu. bu çocuk çok başarılı olacak. sırf anasının o gülüşü için formanın hakkını verecek. göreyim seni taylan. ne anneni ne de bizi utandırma.

  ekleme: annesi ile yaşadığı o bahsettiğim anlar.

  https://twitter.com/...319354879660034?s=20
 • 1031
  kendisinin formayı kapması en çok oğulcan çağlayan'a yarayacak. en yakın arkadaşının transfer olduktan uzun süre oynamamasına rağmen çalışmayı bırakmadığını ve formayı kazandığını gören oğulcan da ilk başlarda oynamasa bile taylan'ı kendine örnek alacaktır. zaten taylan ile bu konuda da konuşuyordur. belki taylan'ı kazanmak oğulcan'ı da kazanmak anlamına gelecek. burada oğulcan'ın da karakteri önemli tabi. bakalım o da taylan gibi olabilecek mi?
 • 2465
  --- alıntı ---

  şenol güneş: taylan antalyalı sakatlığım yok dedi. o zaman niye ameliyat oldun? bana sakatlığım var deseydin, başka oyuncular bunu söyledi; hasan ali gibi. taylan antalyalı için olumsuz durum.

  --- alıntı ---

  sakatlığının turnuva öncesindeki durumuyla ilgili herkesi tatmin edecek bir açıklama yaptıktan sonra, 1 saniye olsun süre almadığı turnuvada sanki her maç 5 gol yedirmiş gibi kendisini insanların önüne atan çakma filozof takımın başında olduğu sürece bir daha milli takıma katılmayacağını belirtmesi gereken oyuncumuz.

  belli ki bundan sonra zaten davet falan alamayacak. en azından gösterdiği fedakarlığa karşılık yüzüne tükürülmesinin altında kalmamış olur. yapacağı açıklamanın altına da bir zımba fotoğrafı koyarsa şahsen benim tüm hıncım geçer.
 • 1802
  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında topu her ayağına aldığında inanılmaz bir baskı yedi. mesela maç başlarında bir pozisyon hatırlıyorum, bizim ceza sahasında top taylan'a geldi 3 kişi aynı anda bastı, yine aralarından topu iyi bir yere çıkarmayı başardı falan.

  bugün etkisiz olmasının sebebini arıyorsanız hemen alttaki bakınızda:

  (bkz: younes belhanda)

  yardıma gelip geçişlerde kendisini rahatlatması gereken adam casper olduğu için baskıdan çıkamadı. eleştirilmesi gereken son adam.
 • 1000
  topu sırtı rakip kaleye dönükken arkasından baskı yediği anlarda aldığı toplarda benim için asıl sınavını verecek.

  2 stoper arasında o topla rahat hareket edebilirse, bu çalım olur, doğru tek pasla rakibi eksiltmek olur ama burada ne yapacağı çok mühim.

  j.m. seri misal vücut çalımı veya tek pasla direkt rakibi geçiyordu, az da olsa dripling yapıyordu. birkaç defa kaptırdı gol bile yedik bu yüzden.

  lemina baskı altında seri'den daha iyi çıkıyordu. 3 kişi de bassa çalım ve fişek gibi driplingle o bölgeden çıkabiliyordu. lemina ise oyun kurulumunda seri'den bir tık kötüydü.

  taylan ikisinden de enerjik ama ikisinden de kötü driplingçi, daha kötü tek pasçı. ama oynadıkça başı şeyler gelişecektir. 2 ayda antrenmanlarda geldiği seviye bile muazzam.

  tek maçla hiçbir şey belli olmaz bu arada. ibfk'ye karşı, fb'ye karşı neler yapacak? işte asıl ölçü bu.

  seri dediğimiz adam kadıköy galibiyetinin mimarıydı. lemina sakatlanmasa şampiyon yapacak kalitede oyuncu.

  bonservisleri de tabii 20 m euro oluyor.

  taylan'ın da şu an muadili 5-6 m eurodan başlıyor. eğer bu bölgede kendisini geliştirirse başka bir seviyeye çıkar.

  taraftar olarak destekliyoruz ama şampiyonluğun çok kritik olduğu ve 50+ maç yapmanın olası olduğu sezonda *o bölgeye takviye yapılması gerektiği kesin.

  bir atasözü vardır;

  'at olacak tay yürüyüşünden belli olur" diye.

  taylan kendini belli etti, olacak olacak...
 • 1035
  ön libero oynamak ciddi pozisyon bilgisi ve ön sezi gerektiren bir durumdur. bunlar da ancak ve ancak tecrübe ile gelişir. taylan son 2 maçına kadar ön libero oynamamış bir oyuncu. son 2 maçta da ciddi rakipler ile oynamadık. bu nedenle "taylan varken transfere gerek yok" demek yerine hata yaptığı, kötü oynadığı maçlarda kendisine destek olmamız gerekiyor.