• 2
  kariyeri parlak olan sırp koç. iki eurobasket şampiyonluğu** ve bir dünya şampiyonluğu* milli takımlar düzeyinde kazandığı başarılardır. bunun yanı sıra barcelona, lottomatica roma gibi takımları çalıştırmış, yerel lig ve kupalarda ve avrupa kupalarında*** şampiyonluklar yaşamıştır.

  oğlu marko pesic de basketbolcudur. alman milli takımı forması giymiştir.

  yeni bir bogdan tanjevic vakası mı yaşanır bilinmez ama yine de ergin ataman'dan daha iyi olacağını düşünmekteyim.
 • 5
  9 şubat 2018'de fc barcelona lassa'nın başına geçtikten 9 gün sonra copa del rey'i kazanan/kazandıran 69'luk koç. takımı finalde* real madrid'i 92 - 90 yendi.

  pesic'in yeri barca'da başkadır. katalan ekip tarihindeki ilk euroleague şampiyonluğunu sırp koçun önderliğinde kazanmıştı 2003 yılında. 2016 yazında bayern münih basketbol takımındaki görevinden ayrılmıştı. sebebi o dönemki sağlık sorunlarıydı. ameliyat olmuştu. aradan geçen 1.5 yıl kendisine ilaç gibi gelmiş belli ki, bir döndü pir döndü...

  kendisinin kariyerinde 15 kupa, 5 de altın madalya mevcut. almanya'nın tarihindeki tek eurobasket şampiyonluğunda* ekibin başında kendisi vardı. istanbul'da düzenlenen eurobasket 2001'de yugoslavya'yı çalıştırmıştı. finalde bizi yenerek kupaya uzanmışlardı. eurobasket 2001'den 1 sene sonra indianapolis/abd'de düzenlenen dünya basketbol şampiyonası'nda altın madalyayı kapan yugoslavya'nın başında yine pesic vardı. kulüp takımları bazında ise 1 euroleague, 1 eurocup, 1 de koraç kupası şampiyonluğu var.

  hakkında "alman basketbolunun jupp derwall'i" şeklinde bir cümle okumuştum bir yerlerde. böyle de bir efsane işte. bayern münih basketbol takımını euroleague'deki ilk senesinde* top 16'ya sokmayı başarmıştı.

  pesic'i daima underrated görmüşümdür. dusan ivkovic'in ve zeljko obradovic'in arkasında kalmasının en büyük sebebi bu ikilinin euroleague'de çılgın attığı senelerde euroleague basketbolundan uzak kalmasıydı. sosyal medyanın iyiden iyiye hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu süreç boyunca hep ivkovic - obradovic ikilisinin adı okundu, yazıldı. pesic'in popülaritesinin kısmi eksikliğini biraz da buna bağlıyorum.

  avrupa basketbolunun efsanelerindendir.
 • 6
  an itibarıyla basketbolda izlediğim en tuhaf anlardan birinin öznesi oldu. şu an oynanan fenerbahçe barcelona basketbol maçının* 59. saniyesinde oyundan atıldı. 1 dk bile değil bakın, 59. saniye. bir koçun bir maçta bu kadar erken oyundan atılmasına ilk kez şahit oluyorum. ergin ataman adamın ayarlarını bozmuştu geçtiğimiz hafta*, kendine gelememiş belli ki.