resim
Süleyman Luş
Takım:Bandırmaspor
Mevki:Sol Bek
Yaş:20
Boy:1.78
Uyruk:Türkiye
 • 172
  bandırmaspor'a kiraladığımız oyuncumuz. bandırmaspor solbeke geçen sezon emmen formasıyla eredivisie'de 36 maç oynamış caner cavlun'u transfer etmiş. muhtemelen süleyman yedek olarak sezonu geçirecek. bu kiralama işlerini daha planlı yapmamız gerekiyor sanırım. yedek solbeke de para vermeyelim mantığıyla oyuncu kiralayan takımlara oyuncu vermeyelim.
 • 35
  gençlerin oynamasını isteyen ama bu işlerin öyle kolay olmadığını bilen ve anlayan biriyimdir. bu düşüncemi süleyman konusunda bir kenara koymak istiyorum.
  kendisini en azından 1-2 hazırlık maçında görmek isterdim. savunma konusunda eksikleri var ama işin hücum kısmında yaşına göre çok çok iyi oynuyor.
  yani 11 olmasa bile skoru bulduğumuz maçlarda kendisini sol bekte görmek isterim.
  inşallah ilerleyen haftalarda kendisini izleyebiliriz.

  (bkz: 2019-2020 sezonu)
 • 81
  ilgili videoyu yeni izledim, en hafif tabiriyle ayıptır. ya tamam pandemi var, a takım antremanlarına azami dikkat ediliyor ama bu çocukların florya'da kalabilecekleri yerler var. hiç temas ettirmeden en azından süleyman, atalay, erencan gibi oyunculara antreman yaptırılabilirdi.
  ayrıca yazar arkadaşın dediği gibi bu çocuğun milli takımdan yedeği bjk'de maça çıkıyor ama biz antreman tesisi bile veremiyoruz.
  emre mor'un bize 1 yıllık maliyeti yaklaşık 1 milyon euro, bugünkü kur ile 7 milyon tl'yi geçiyor. o 7 milyon tl ile komple alt yapıyı finanse edersin.
  selçuk'a 4 ver, emre'ye 7, ahmet'e 6, ondan sonra galatasaray battı.
  kimsenin amacı kulübü kurtarmak değil ki, herkes günü kurtarmanın derdinde. böyle devam edin, bir gün gelecek günü de kurtaramayacaksınız!!!

  https://twitter.com/.../1275836314047348736
 • 58
  alıp direkt 11'e koyulması gereken çocuk. zamana ihtiyacı varsa geri alt yaş takımlarıyla çalışmaya yollarsın. yerine oynayan nagatomo'dan ne kadar kötü olabilir? ha zaten aksarsa da çıkarır yerine nagatomo'yu alırsın. hiçbir taraftar tek maçla 17-18 yaşındaki futbolcusunu yermez. görmeden bilmeden müneccim gibi yaşı genç önce az süre alsın mantığı bir türkiye'de var herhalde. oynatayım desen yaşı genç azar azar başlasın deniyor, oynatmasan da bu ruhsuzlar yerine gençler oynasın deniyor. ikisi aynı anda olmuyor kardeşler. süleyman'a gelirsek orta ve pas kalitesi gayet yüksek, dribling yapabilen bir bek oyuncusu. fiziken ayakta kalabilirse sol beki bir daha kimseye vermez.
 • 125
  --- alıntı ---

  süleyman luş, tff 2. lig ekibi inegölspor'a kiralanmak üzere.

  --- alıntı ---
  https://twitter.com/...907947134595076?s=20

  sözleşmesini uzatıp kiralıyorsak bence mantıklı bir iş yapmış oluruz. 2019 yazında ali yavuz için de aynısını yazmıştım. bu çocukların oynamaya ihtiyacı var ve şimdilik bu a takımda zor gözüküyor.
  19 yaşında ve 2. ligde bile olsa sürekli oynaması ona çok fayda sağlayacaktır.
  rezerv lige katılmadığımız için böyle bir karar alınmış olabilir.
 • 42
  a takımda oynarsa hücum kısmında sırıtacağını hiç düşünmüyorum ama savunma kısmında zorlanabilir. fiziği yetersiz (boy değil, kalınlık olarak) asıl önemlisi oyun bilgisi stresi kaldıramayabilir.
  direkt 11 değil ama sahamızda skoru bulduğumuz maçlarda (pek bulamıyoruz) yedekten oyuna girip takıma alışabilir.
  onun dışında önü çok ama çok açık...

  (bkz: 2019-2020 sezonu)

  edit: bu arada a takım ile antremanlara bile çıkmıyormuş:)

  edit2: videonun 50. saniyesine dikkat edin
  https://www.youtube.com/watch?v=Ms8_5kxOzh4
 • 108
  23 24 yaşında carole'e ki o carole ilk geldiğinde gayet de iyi bir performans sergiliyordu, kör dendi, futbolcu değil dendi, galatasaray tarihinin en kötü sol beki dendi. bugün fransa liginde orta sıra bir takımda banko oynuyor carole. 1.5 milyon euro bonservis ödenmişti, 350 bin euro kiralama ücreti ve 750 bin euro da bonservis getirisi sağladı.

  hadi carole'u geç, ferhat öztorun üzerinden gidelim. benim baya sevdiğim bir bekti. açın başlığını şu sözlükte okuyun bakalım neler yazılmış. ben çok isterim süleyman'ın oynamasını ama bu futbol ortamında oynayamaz. yahju siz ozan gibi bir süper yeteneğe bile tahammül edemediniz. stoper olmaz bundan dediniz, siz dediniz beyler, entryler orada duruyor.

  isteniyor ki süleyman luş çıksın sahaya ilk maçında roberto carlos gibi oynasın. bu olmayacak. bu olacak olsa süleyman şu an bizim altyapımızda olmazdı zaten. çıkacak, hata yapacak, adam kaçıaracak, maç kaybettirecek belki de ama benim için sorun yok, ben yine oynasın derim. yeter ki potansiyeli olsun. hatalar zamanla düzelir, öğrendikçe gelişir. yeter ki top kontrol etmesini, pas vermesini, top sürmesini bilsin, oyun zekası, saha görüşü olsun. bunlar varsa üzerini doldurursun. ama sanmıyorum ki rahatça oynasın çocuk. şu sözlükte denayer'e, ozan'a bile neler dendi, süleyman'ı 3 günde yok eder bu taraftar.

  edit: fransa yerine ispanya yazmışım. bir arkadaşımız mesaj atıp hatırlattı; alex telles'i beğenmediniz yahu siz. bugün paran olsa alamazsın telles'i. denayer ve ozan'ı örnek gösterme sebebim de şu; bunlar özel stoperler, teknik, yetenekli adamlar. siz bunlardaki potansiyeli bile göremeyip bunlara sabredemediniz, denayer kadar, ozan kadar potansiyeli olmayan süleyman'a sabretmezsiniz bence. futbolla ilgili sağduyulu bir adama ozan'ı bir maç izlet, bu çocuğun duruşu, topu alışı, topla çıkışı bile ben futbolcuyum diye bağırıyor zaten der. kötü oynar o ayrı, adam kaçırır, çalım yer, penaltı yapar; ama potansiyel oradadır. sana düşen o potansiyeli açığa çıkarmak, sahip olduğu yetenekleri daha verimli ve doğru kullanmasını sağlamak; eksiklerini ise takım oyunu içerisinde önemsiz hale getirmektir.
 • 47
  altyapıdaki futbolcularımız için; “oynayabilecekleri bir takıma gitmeliler” mottosuna ya da klişesine kesinlikle ama kesinlikle ka-tıl-mı-yo-rum. bu kafadakiler yüzünden çok genç futbolcu heder olup gitmiştir. böyle düşünenlerden allah korumasa, ozan kabak, yusuf yazıcı, abdulkadir ömür, uğurcan çakır ve daha niceleri samsunspor’da, eyüpspor’da kaybolup gideceklerdi.

  bizzat tecrübem olduğundan yazıyorum bunları. altyapıdan anadolu takımlarına giden futbolcular o takımdaki kıskanç papazlar yüzünden giderek solarlar. eğer yönetim ve hoca’da çocuğu desteklemezse o çocuk futbol anlamında sizlere ömür.

  yeteneğine inandığın çocuğu gözünü kırpmadan alacaksın a takıma. vereceksin sık sık formayı, klası yeterliyse zaten 6-7 haftada kendini kabul ettirir. iddia ediyorum yunus, atalay, süleyman luş, ve daha iki-üç futbolcuya üst üste şans verilsin formayı bir daha asla başkasına vermezler. bırakmıyorlar ki iki yaprak açsın çocuklar. kalli döneminde tam yedi altyapı futbolcusu a takıma monte edilmişti. okan, suat, bülent, mert, tugay, papen mustafa, sonradan hakan, arif, h.ünsal, ümit ve hasan şaş’ın dahil edilmesiyle 2000 ruhu ve başarısı yakalanmıştı. (tafferel,hagi ve popescu önderliğinde) ilk çıktıkları maçları çok iyi hatırlıyorum, hepsi de hatalar yapıyorlardı ama kalli ve sonradan fatih hoca bıkmadan usanmadan uyarıyor ama devam ettiriyordu.

  özellikle bülent ve mert için herkes neler söylerdi neler. onlar yıldız olduysa bugünün çocukları fenomen olurlar inanın.

  unutmayın genç çocuklar oynadıkça güç ve kuvvet kazanır, maç ritimleri arttıkça güvenleri artar ve sonuçta klaslarını ortaya koymaya başlarlar.

  bu yetenekli çocukları onun-bunun papazlarına yem etmeyin. lütfen...
 • 75
  fizik olarak yetersizmiş. öyle diyor futbol ulemalarımız. yetersiz de yeterli hale getirilemez mi yani? üç beş ay öncesinden bir program dahilinde belirli bir proje perspektifiyle takım kadrosuna kazandırmak üzere gerekli yüklemeler, takviyeler bilimsel yöntemler ışığında yapılamaz mı? futbolcu kötü, yeteneği yetersiz itirazlarını duyar gibiyim. ne yazık ki robot değiliz biz insanlar arkadaşlar. bizler yaptıkça, başardıkça, belirli kademeleri zamanında aştıkça, beğeni topladıkça, keyif aldıkça üzerine koyarız. üzerine koydukça daha üst bir standarda kavuşuruz. bu tür imkanlar, gerekli şartlar sağlanmadıkça yetişme, gelişme olmaz.
 • 152
  rıdvan'dan geri kalma sebebi işin savunma kısmını ondan kötü yapmasıdır. rıdvan bugün büyük maçta bile savunma olarak sırıtmayabiliyor. baya agresif ve yaşına göre ezilmiyor. maalesef şu an için süleyman'da bunlar yok.
  bir bek oyuncusunun ilk görevi savunma yapmaktır. savunmada aksamazsanız hücumda ekstra işler yapmasanız bile eleştiri almazsınız.
  mesela şu an süleyman bizim takımda oynuyor olsa hücumda gerçekten ekstra işler yapar, çünkü pas oyununa çok yatkın ve futbol zekası çok yüksek ama işte savunma tarafında bizi çok eksik bırakır.
  mesela 28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçının son dakikalarında oyunda görmek isterdim.
  yine de gittiği takımda sürekli oynaması güzel bir şey. inşallah sezon sonuna kadar sürekli 11 oynar.
  velhasıl süleyman, rıdvan'dan daha az yetenekli değil. sadece şu an için savunma konusunda eksik.

  (bkz: 2020-2021 sezonu)
 • 57
  iyidir hoştur, bence de gelecek vaat eden bir sol bek kendisi ama. bildiğim kadarı ile şimdiye kadar bir dakika bile as takımla oynamamış bir çocuk, a takımla antrenman yapıyor mu ondan bile emin değilim.

  bu çocuğu alıp direkt 11e koymak kendisine faydadan çok zarar verebilir. gereksiz romantizme gerek yok. kadroya koyalım 15-20 dakikalar işe takıma alıştıralım.
 • 69
  alt yapıyı takip eden taraftarlarımızın beğendiği ve süre bulmasını beklediği gencimiz.

  19/20 sezonunda nagatomo, emre taşdemir, ömer bayram ve marcao'nun aynı haftada sakat veya cezalı olmaları lazım forma bulabilmesi için. hatta bu bile yetmeyebilir çünkü luyindama - donk - ahmet ile üçlü çıkarız falan.

  hem bu ortamda gençlerimizi harcamak hocaya yakışmaz.*

  mesela dün* düşüncesiz zidane rodrygo'yu oynattı da ne oldu. 3 gol atması dışında sahada yoktu genç. bu yaşta çocuğa bu sorumluluk verilir mi keltoş herif.

  edit : bonafide ekledi. rodrygo'nun 1 tanede asisti varmış. onun dışında sahada yoktu yine.
 • 124
  https://twitter.com/...907947134595076?s=20

  umarım haber doğrudur. sezonda oynayacağı bir elin parmaklarını geçmeyecek maç yerine gerekirse ikinci lige gitsin orada bir ton maç* oynasın ve kendisini ispat etsin. daha sonra güçlü bir şekilde geri döner. genç futbolcuların takım fark etmeksizin oynamaya ihtiyaçları var.

  (bkz: ali yavuz kol)