• 1
  haftalardır oynanan rezil futbolu bıkmadan, usanmadan eleştiren, fatih terim'i, yardımcılarını tefe koyan beni bile 1 ekim 2019 galatasaray psg maçı sonrası artık illallah ettiren büyük taraftarımız içindeki bir grup.

  totenham'ın bayern münih'ten kendi evinde 7 tane yediği bir gecede hala portekiz liginde küme düşme mücadelesi veren bir ekipten aldığımız stopere laf giydirme yarışında bir kesim. eksikleri yok mu tabi ki var. öyle bir rakiple mücadele ediyor ki kusursuz dediğiniz değme stoperler kevgire döner. 90 dakika full konsantrasyon şu maçta oyunda kalacak birisi var mı ben de merak ediyorum. üzerine rakip ceza yayında 2 tane frikik kazanmamızı sağladı. bir stoper olarak böyle bir maçta hücuma da katkı verdi.

  https://twitter.com/...165266913218562?s=19

  lewandovski'nin şu gol öncesi itin g.tüne soktuğu adam vertonghen. piyasa değeri 22m euro. 8 senedir premier ligde oynuyor 32 yaşında. belçika'nın altın jenarasyonun milli takımı oyuncusu. herhalde icardi, mbappe, di maria böyle bir gol atsa kellesini isterdik bizim stoperlerin.

  ben de isterdim sağlam beklerimiz olsun. ezim ezim ezelim psg'yi ama sanki kupada menemensporla karşılaşmışız gibi muamele yapılmaz ki be kardeşim. evet pozisyona zor giriyoruz, 3. bölgede top tutamıyoruz ama bu maç o maçlardan değil be babam. zaten biz bu rakibe karşı maçı pozisyon vermeden, 90 dakika oyuna hakim olarak bitirsek, real madrid başkanı perez bu sabah ilk uçakla gelip atar önüne 1 milyar euro takımı masörüne malzemecisine kadar komple alır götürür. bazen de şu ortamı alkışlamak, mücadeleye şükretmek lazım.

  gençlerbirliği maçında geçtiğimiz haftalardaki gibi sıvarsak tamam ben yine burdayım beraber linç ederiz de bari bugün bir paydos yapın mübarekler.
 • 2
  "çok şükür koskoca psg bize 7 atmadı sadece bir yedik. kendi evimizde hiç pozisyona giremedik ama buna şükürler olsun." demiyen taraftardır.

  yaş aralığı olarak tahminen 30-40 arasındadır, zira galatasarayın avrupada başarılarını hatırlıyordur. psg veya real veya herhangi bir takımın adı geçince kalkıp ceketinin önünü iliklemiyordur. 18 yaşından büyük olduğu da kesindir.
 • 3
  şükürsüz taraftar sözü bana göre yanlış olsada eldeki malzeme ile olabilecek en iyisi bu mu ona bakarım. eğer eldeki oyuncu grubu elinden gelenin en iyisini yapıp mücadelesini veriyorsa yapamadıklarının hesabı sorulmamalı bu oyunculara. örneğin bir marcao pique bir mariano dani alves olamaz. olsa zaten alamazsın. ben 34 yaşındayım. galatasaray’ın bir çok başarısını tvden, bir çoğunu stattan izledim. takımlar arasındaki oyuncu maliyet makası o kadar ve dolayısı ile kalite farkı o kadar arttı ki dün akşamki 1 ekim 2019 galatasaray psg maçı‘nda da bunu bari şekilde gördük. senin 10 numara pozisyonundaki oyuncundan beklediğin bitirici pası adamların her hangi bir oyuncusu rahatlıkla atabiliyor. bu yüzden sahada oyuncular kenarda teknik heyet ellerinden geleni yaptıktan sonra korakor mücadelesini yaptıktan sonra biz kendilerine teşekkür ederiz.
 • 4
  şükürsüz değil de şuursuz galatasaray taraftarı olması gereken grup.

  nasıl ki osmanlı imparatorluğu balkanlara ve arap bölgesindeki ülkeleri himayesi altına almışken türkiye cumhuriyeti yalnızca anadolu ve trakya'nin bir kısmı üzerine kurulu bir devletse, 2000'deki gs hatta ve hatta 2013 teki gs ile günümüz galatasarayi arasında da böyle bir fark var.
  'biz zamanında hepsine boyun egdirdik vergiye haraca bağladık '
  'zamanında buralar hep bizimdi'
  söylemleri ile
  'biz galatasaray' in zamanındaki avrupa başarılarını biliyoruz bu nasıl sizi mutlu ediyor vasat mısınız '
  söylemi aynı şey.
  o zamanın gerçekleriyle bugünün gerçekleri çok farklı.
  o zaman karşındaki takımın kendi mevkisinde 4. tercihi olan oyuncusu senin yıldız oyuncun olamazdı. bugün neymar draxler mbappe cavanni yokluğunda icardi di maria sarabia gibi bir on üçlüye karşı oynadık. bu üçlüden en zayıf halka sarabia bugün türkiyeye gelse ligin en iyi 3 oyuncusundan birisi olur.
  avrupa'nin büyük takımları artık 7 8 kişilik değil 28 kişilik los galacticos kuruyor.
  bizim 13 milyon € verip aldığımız bruma bugün 19 yaşında olsa değeri muhtemelen 25 30 milyon civarı olacaktı. bu artan değere karşın bizde ise o 13 milyonu verecek kadar dahi maddi güç yok.

  yani piyasa büyürken türk futbolu olarak biz küçüldük.

  o yüzden hep diyorum bizim rakibimiz psg değil. bizim rakibimiz brugge, lille.
  psg, bayern, city, liverpool maçlarına kafadan farklı mağlubiyet yazabilecegimiz bir konuma düştük.
  bundan 10 yil once reali içeride yenmek sürpriz, ama dünyayı şaşırtacak bir sürpriz değildi. bugün ise hayvani kadroları en eksik haliyle bile yenmemiz büyük mucize. çünkü biz 15 vasat üstü ve yaş ortalaması çok yüksek olan futbolcuyla lig tarihinin en iyi kadrolarından birini kurduk derken yıllardır 200er 300er milyon € lar harcayarak bize göre oldukça genç bir takım kuran psg bizim bu iyi oyuncularımızı yedek kadrosuna dahi katmayı düşünmüyor. (u:belki muslera hariç)

  günün şartlarına göre değerlendirmek lazım. bugün bu maçtan memnun olmayan galatasarayli 'hayalleri büyük, kendi değerini bilen avrupa fatihi' değil şuursuz olarak nitelendirilir.

  bizim mağlubiyete üzülmeye başlamamız için bile yememiz gereken 40 fırın ekmek var daha.
 • 7
  yaş aralığı 30 ila 40 yaşında olanlar umarım bundan 20 sene önceki şartlarla, bugünün şartlarının aynı olmadığının farkındadır. eskiden futbol endüstriyel değildi. makas bu kadar çok açılmamıştı. real madrid'de njitap geremi, elvir balic falan oynuyordu. psg'nin yıldız oyuncusu jay jay okocha idi. bakın bu oyuncular hep türkiye'den gitti. basit bir örnek bu. bir kere artık dışarıya yabancı oyuncu satmamız hayal. bu işte hem yöneticilerin hem de taraftarların suçu var. yöneticiler iş bilmez, taraftarlar sönmüş yıldız peşinde. ama en büyük suç avrupalı takımların. artık senin keşfedeceğin oyuncuyu, senden daha çok daha önce keşfediyor. keşfedemese bile güçlü ekonomisi sayesinde senden daha çok para ödeyio yine alıyor. en son armindo bruma işte. ona da denmeyem kalmamıştı zamanında.

  futbolda para artık herşey iken, ülke ve kulüp olarak ekonomin yerlerde ise biraz şükredeceksin ya da şükretme kendi bileceğin iş de. iyi futbol izlemek istiyorsa premier league orda. biz armaya aşığız.
 • 10
  kendisini dev aynasında gören taraftarıdır. kulübümüzün başarılarını küçümsemek gibi olmasın fakat avrupa'da 114 yıllık tarihimizde 2 kupa almışız. bunu alalı da neredeyse 20 yıl geçmiş. geçmişte zor gruplardan çıkmış, güçlü kulüplere kabus olmuş olabiliriz fakat şuanda durum bu değil. eğer topluluklar geçmiş başarıları ile güçlü kabul edilselerdi dünyayı şuan yöneten 200 yıllık amerika değil, tarihin en büyük imparatorluğunu kurmuş olan roma medeniyetleri(italyan/yunan) olurdu. iki devlette şuanda 1871'de siyasi birliğini tamamlayan,iki kere antlaşmalarla mahvedilen almanya'ya abi abi diyip para istiyor. eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı.
 • 11
  rakibinin yedek kadrosunda yer alan icardi, di maria gibi isimler takıma gelse tipki falcaodaki gibi ortalığın ayağa kalkacağı transferler olacağının farkında olmayan taraftarlardır.
  bak tekrar ediyorum bu soylediklerim paris saint germain denen kulubun yedek oyuncuları.
  biz de 30 yas üstüyüz o şanlı dönemleri gördük yaşadık ama o zaman ile bu zaman arasında fark var bunu kavramak lazim.
 • 13
  günümüz gerçekleriyle yüzleşmekten kaçınan taraftardır.

  - altyapıdan oyuncu oynatmamızı isteyip seri'yi 3. resmi maçında çöp ilan eden taraftardır.

  - 1997-2000 yılları arasındaki süreçten haberi olmayıp, kağıt üzerinde iyi olan kadroların hemen başarılı olacağını sanan taraftardır.

  - 2019-2020 sezonunda şampiyonlar ligi gruplarında kadrosu en değerli olan 5 takımdan ikisinin kendi grubunda olduğunu idrak edemeyen taraftardır.

  - rakiplerin 2 oyuncuya 400 milyon euro verebildiği bir ortamda oyuncu satmadan kimseyi alamadığının farkına varması gereken taraftardır.

  - şampiyonlar ligi'ndeki bütün takımlar 25 futbolcuyla oynarken, ffp cezamız dolayısıyla 4 eksik futbolcu ile kadro oluşturduğumuzu önemsemeyen taraftardır.

  - son 2 sezonun birinde sadece 11 kişiyle, birinde ise 6 ay forvetsiz oynayıp şampiyon olduğumuzu bildiği halde oyundan tatmin olmadığı için mutsuz olan taraftardır.

  - 17 kulübün ve dolayısıyla federasyonun tek derdinin başındaki hocayı göndermek olduğunu farketmeyip, hocasına adam akıllı sahip çıkamayan taraftardır.

  - örnek alalım dedikleri ajax kulübü gibi yapılanma sürecinde 1-2 yıl şampiyon olmazsa önce yangın çıkarıp sürecin içine edecek sonra da direk futboldan anlamayan klasik müzik meraklısına evrilecek olan taraftardır.

  - ülke ekonomisinin neredeyse dibi gördüğünün, türk lirasının çok kısa bir sürede %250 civarında değer kaybettiğini, ve çoğu harcaması dolar üzerinden olan kulübünün diğer avrupa kulüpleriyle yarışma ihtimalinin neredeyse yok denecek kadar az olduğunun farkına varması gereken taraftardır.

  - şampiyonlar ligi'nin son finalistinin kendi sahasında 7 yiyebileceğini görmek istemeyip, psg karşısında 0-1 mağlup olurken ezilmeyen takımını "galatasaray mağlubiyete sevinmez" gibi tamamen duygusal ve gerçekçilikten uzak argümanlarla eleştiren taraftardır.

  - avrupa'da son 27 maçın sadece 2 sini kazanabilmiş bir takımken hala "ne ara bu duruma geldik, biz bu değiliz" duygularında takılan taraftardır.
 • 16
  mağlubiyete şükretmesi değil, oynanan futbola umutlanması beklenen taraftardır. taraf olduğu takımın en kritik bölgelerindeki oyuncularının yalnızca 4 maç birlikte oynadığını, teknik direktörünün saçma sapan bir ceza aldığını unutmadan, oynanan futbolun geleceğe dair umutlar yeşertmesini, ve taraftar olup, taraf olduğu takımı desteklemesini beklemekte insanlar.

  yoksa kimse size ayyy canlarım yenildik deyin demiyor.

  şükür ki yenildik değil, şükür ki bu takım iyi futbol oynamaya başladı, devamı gelecek, yine şampiyon olacağız demeniz beklenti...
 • 18
  şükretmesini de bilir. ancak, gordugu yanlislari soylemekten de cekinmez. nasil futbolcular formsuz olabiliyorsa teknik kadro da formsuz olabilir. formunu bulamamis olabilir. hata yapiyor olabilir. tenkit etmek de bir yardimdir aslinda.

  bu seye benziyor, devlet adamlari ulkenin ebesine atladiginda nasil elestirmek normalse ve elestirenleri hainlikle suclayanlarin akil tutulmasina anlam veremiyorsak, gonul verdigin takimin da efsanesi hata yaptiginda sinirlar cercevesinde tekrar ediyorum sinirlar çerçevesinde elestirebilmeliyiz.

  ha elestirenleri, tenkit edenleri hainlikle sucluyorsaniz sorun maalesef akgezenlerle* cok gezdiginizden kaynaklaniyordur.