• 6
  türk satrancının ilk büyükustasıdır. uzun süre dünyanın ilk 100üne yakın elosu(elo satranç oyuncularının kuvvetini takribi belirleyen ve maç kazanıp kaybettikçe değişen puanlama sistemi) vardı. ismi büyüktü ama kendisi oldukça sorunludur. ben neredeyse hiç bir türk satranççısıyla samimi olduğunu görmedim. hatta yurtdışında aynı turnuvada oynayan türk oyunculara selam dahi vermeyen ilginç bir yapısı var.

  kendisi ile şöyle bir anım var;
  yıl sanıyorum 2008 yada 2009idi. istanbul open turnuvasına katılmıştım. turnuvada bir çok kuvvetli büyükustanın yanı sıra suat atalık da vardı. maç içinde sigara içmeye çıkmıştı. ben de o an dışarıda diğer arkadaşlarımla sohbet ediyordum. suat atalık'ın yanına bir veli ve yanında küçük bir satranççı çocuk vardı. kibarca suat atalık'a sokuldu ve "kızım sizin büyük bir hayranınınız. acaba resim çektirebilir miyiz?" dedi. suat atalık da oldukça sert bir tonla tersleyerek salona geri girdi. tabiki maçı devam ettiği için rahatsız etmek doğru değildi. ama oradaki ufacık kız çocuğunu da kırması hoş olmadı....
 • 7
  türk satrancının gelmiş geçmiş en büyük ismi, büyük usta, galatasaraylı ve galatasaray lisesi mezunu kişi..

  çok disiplinli, ciddi ve mükemmeliyetçi olduğu için kolay insan değildir denir hakkında ama saygı ve nezaket içinde yaklaşıldığında gayet muhabbet edilebilir bir kişidir. dışarıdan çok ciddi ve soğuk görünür ama muhabbeti ve mizahı iyidir. satranç, onun için çok ciddi bir şeydir ve saygı duyulmasını ister.

  mesela turnuva sırasında konsantre olmaya çalıştığı için selfi vermediği çocuğa, normal zamanda istense, selfi verir , üstüne de muhabbet ederdi.

  koskoca grand master, satranca yeni başlayan bir sınıf dolusu çocuğa, sırf hatır için, yıl boyunca satranç dersi verdi. schumacherin direksiyon kursu öğretmenliği yapması gibi bir şey.o kadar kompleksiz ve kibirsizdir.

  türkiye’de satranç federasyonundaki liyakatsız yapılanmaya ve yanlış uygulamalara kızıp bosna hersek milli takımında oynamışlığı vardır. dünya satranç camiasında bilinir, saygı duyulur, sevilir, davet edilir. ingilizce , fransızca ve bazı slav dillerini( boşnakça, rusça, sırpça vs..) bilir.

  turnuvalara yalnız mantal değil, fiziksel olarak saatlerce spor salonunda çalışarak hazırlanırdı.protein ağırlıklı diyeti vardı. burada geçen hafta “ satranç spor değildir” yazan arkadaşlar vardı. onlara çok güldüm, suat atalık’ın yaptığı gibi satranç oynarsa, çok ağır bir profesyonel spordur satranç.

  karpov, kasparov vs gibi devlet desteği, danışman ordusu , teknolojik olanaklara sahip olsaydı, çok önemli yere gelebilirdi. ama türk cehenneminde biz hep aşağı çekeriz, o yüzden olmadı.

  galatasaray’ın yetiştirdiği türkiye’nin bir değeridir.