• 2
  --- alıntı ---
  ingiltere’nin 1966 dünya kupası’ndan bu yana katıldığı turnuvalardaki maçlarını inceleyen hawking, şampiyonluk için iki unsuru ön plana çıkardı. hawking, brezilya’daki hava şartlarının soğuk olması gerektiğini ve ingilizlerin mutlaka kırmızı forma ile sahaya çıkması gerektiğini belirtti.

  hawking, takımın yıllardır kullandığı 4-4-2 sisteminin de yanlış olduğunu ve 4-3-3 ile daha başarılı olacağını söyledi.

  http://i.posta.com.tr/...fft31_mf5050268.Jpeg

  hava soğusun, kırmızı forma giyilsin

  “kuantum fiziği, futbolla kıyaslandığında çok daha basit” diyen hawking, hava sıcaklığı arttıkça ingiltere'nin kazanma ihtimalinin azaldığını vurgularken, kırmızı formanın ise kazanma olasılığını %20 oranında arttırdığına inanıyor.

  ingiltere’nin maçlarını amazon ormanları’na yakınlığıyla bilinen manaus kentinde oynayacak olması ve bu bölgedeki 5 derecelik ısı artışının da kaybetme oranını %59’a yükselttiğini belirten hawking, statların deniz seviyesinden 500 metreden daha alçakta olması ve hakemlerin avrupalı olması gibi faktörlerin ise kazanmayı %63 oranında artırdığının altını çizdi.

  penaltıları saçı olmayanlar atsın

  hawking, penaltılar konusunda oldukça talihsiz olan ingiltere'ye ilginç bir tavsiyede bulundu. ingiliz bilim adamı, penaltıları saçları dökülen ya da hiç saçı olmayan oyuncuların atması gerektiğini söylerken, bunun bilimin gizemlerinden biri olduğunu belirtti. vuruşlardan önce atılan adımlara da dikkat çeken hawking, “futbolcular vuruş yapmadan önce 3 ya da daha az adım atarsa topun filelere gitme olasılığı düşüyor. sağ veya sol üst köşelere sert şekilde gönderilen toplar ise gol olma olasılığı en yüksek vuruşlar” diye konuştu.

  --- alıntı ---

  bence ağır taşak geçmiş ama du bakalım :d

  he ayrıca yeri gelmişken çok güzel bir epic rap battles of history videosunu atayım: http://www.youtube.com/watch?v=zn7-fVtT16k
 • 3
  kırmızı forma kazanmayı %20 arttırıyormuş bak bak, nasıl sinirimi bozdu gece gece ya. titreme geldi. stat deniz seviyesinin 500 metre altındaysa %63 artıyormuş kazanma şansı. küsüratlı da sallamış. saçı dökülen veya kel futbolcular daha iyi penaltı atıyormuş, rasim gibi haydoaa çekerek okudum malesef tespitlerini:( önümüzdeki aydan beklentim ingiltere milli takımının bu adamın dediklerini harfiyen uygulayıp rezil rüsva olması.

  hacı dayı sen kozmoloji, quantum, kara delik falan anlat bize ya, futbol öyle bir şey değil.
 • 7
  dünya kupası öncesi bir takım istatistiksel veriler ortaya koydu diye kendisine sallanması ayıp olan büyük deha. adam ne diyecekti amk çift forvet oynayalım rooney fazla geride oynamasın falan mı? o teknik adamların işi.

  bugüne kadar oynanan milli maçlarda ingiltere kırmızı formayla sahaya çıktığında kazanma oranının daha yüksek olduğuna değinmiştir. bunun gibi pek çok veri daha sunmuştur ki bunların içinde rakım seviyesi, hangi taktiksel dizilişle ingilizlerin daha çok maç kazandığı, avrupalı hakemlerin neden şanslarını daha çok arttıracağı, penaltıları en çok hangi köşelere atınca gol şansının yükseldiği vs bulunmaktadır.
 • 9
  çağımızın, hatta belki de dünya tarihinin en değerli insanlarından birinin futbol hakkında iki kelam etmesi güzel bir şey. ara ara kendime "salak mısın olm ne buluyorsun futbolda?" diye söyleniyordum. stephen hawking bile bu konuya birazcık da olsa vaktini ayırdıysa benim için işlem tamamdır.

  yine de kel futbolcuların daha iyi penaltı kullandığı iddiasında taşak geçiliyormuş hissine kapılmadım değil.
 • 10
  "kırmızı forma galibiyet şansını arttırıyor." diyen bilim adamı buna benzer bir istatistik galiba beş altı yıl önce gazetelerde yer aldı. ayrıca kırmızı arabalar daha çok trafik kazası yapar. yemek şirketleri kırmızıyı tercih eder. coca cola, burger king, kfc, mc donalds gibi... söylediği şeyle niçin dalga geçilmiş anlamıyorum. kel futbolcu olayına koptuysam da kırmızıda bir keramet yok değil.

  "ingiliz araştırmacıların araştırmasına göre, kırmızı formalı futbol takımları, diğer takımlara göre daha çok maç kazanıyor."

  http://www.hurriyet.com.tr/...r/futbol/8441296.asp
 • 12
  bugün vefat etmiş ingiliz fizik profesörü. çocukları babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi. işıklar içinde uyu stephen, pozitif bilimlerin işi sensiz daha zor.
 • 15
  kitaplarini okumak için bilim aşığı olmaniza gerek olmayan adam. hem biyografisi hem de kitapları ufkunuzu açıyor. düşünün doktor size 22 yaşınizdayken en az iki yıla ölürsünüz diyor. büyük hayal kırıklığı. ama o ne yapiyor 70 kusur yasina kadar yasamakla kalmiyor her daim çalışıyor ve üretiyor. dünyanın en önemli bilim insanı oluyor. kısadan hisse arkadaşlar hayat ne kadar olumsuz gelse de gözünüze, ne kadar olmayacakmış gibi hissetseniz de vazgeçmeyin.
  galatasaraylı oyuncular siz de! kadıköy de yenememek bir hastalık ise biz her zaman haw-king olacağız. şampiyonluk ve kupalar tarihe yazılıyor gerisi istatistik. neyse umarım gittiği yerde karanlık evrene dair cevapları bulur.
 • 17
  çok büyük bir bilim insanıydı, nur içinde yatsın. harika bir hayat öyküsü var. bilime yaptığı katkılar kadar, hastalığından sonra insanlara örnek teşkil edip umut vermesinden dolayı da önemli bir karakterdi. 15 yaş civarındayken abimin hediyesi olan "zamanın kısa tarihi" kitabını okuyup çok sevmiş, daha sonraları da arada aklıma geldikçe açıp bakmıştım. hala kütüphanemde en sevdiklerimdendir. okumayanlar lütfen okusun, zaten yeniden en çok satanlara girer herhalde. öldükten sonra bile insanların zihinlerine dokunmaya devam edecek böylece.
 • 20
  bilimsel çalışmalarına teşekkür etmekle birlikte, kendisini gelecek hakkında öngörüleri konusunda karamsar olmasından dolayı eleştiriyordum.
  büyük acılar, büyük çözümler gerektirir. kendisinin sürdüğü yaşam bu kadar zor olmasaydı, bu kadar büyük bir bilim adamı olabilir miydi? her yönüyle ibretlik ve asla unutulmayacak bir örnek sundu insanlığa.
  bedensel fonksiyonları son bulan her insan için dilediğim şeyi kendisi için de dilemek istiyorum. bilincinin sönmüş olup olmamasından bağımsız olarak, umarım herhangi bir acı hissetmiyorsundur.
 • 21
  ingiltere'nin brezilya'daki 2014 dünya kupası’nı kazanması için hava şartlarının soğuk olması gerektiği ve ingilizlerin mutlaka kırmızı forma ile sahaya çıkması gerektiği gibi ilginç formüller vermiş olan taze rahmetli bilim adamı. aynı formüllere ek penaltıları saçları dökülen ya da hiç saçı olmayan oyuncuların atması gerektiğini söyleyerek wayne rooney'e subliminal mesaj göndermiştir sanırım. ayrıca futbol tarihindeki fikir babası ingilizler olarak bilinen 4-4-2 yerine 4-3-3 ile oynanmasını önermesi de ilginç olmuştur. her ne kadar allah'ın varlığını önce reddedip sonra kabul etse de biz kendisine taziyelerimizi iletelim. allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
 • 24
  “bir; ayaklarınızın altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. iki; çalışmayı asla bırakmayın. çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. üç; eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.”

  nur içinde yat büyük deha.