• 1
  19 temmuz 2009'da* yürürlüğe giren tüm kapalı mekanlarda sigara içme yasağı ile yeniden gündeme gelen konu. *

  fenerbahçe kulübü geçen sezon başında stadını dumansız hava sahası kapsamına alındığını resmi sitesinden duyurmuştu. bkz. http://www.fenerbahce.org/....asp?ContentID=12554 ancak öğrendiğime göre yasak uygul(a)mamıştı.* yeni yasayla birlikte denetim ve yaptırım konusunda gelişmeler olur mu, şimdiden bir şey söylemek zor. biz tartışalım yine de.

  efendim, ben sigara kullanmıyorum. hatta dumanından bile inanılmaz derecede rahatsız oluyorum. her maçı eski açık'ta izlememe rağmen eve gelince üstüme sinen sigara kokusu yüzünden duş almaktan bıktım. yani karara bu açıdan olumlu yaklaşıyorum. ancak; benim fiziki sağlığımı tehdit ettiği için kısıtlanan sigara tiryakilerine, akıl sağlıklarını korumaları için kulüpler yardımcı olmalı. bunun için mesela:

  tribünler sigara içilen ve içilmeyen iki bölüme ayrılabilir, sağı solu kapalı ama -el insaf- üstü açık bir sigaralı tribün. bu önerimin saçmalığı şu ki her maç bu iki kısma olan talep değişik olacaktır. sınırlı sayıda bileti olan alan için sigara içecek kombine sahipleri sezon başında seçimlerini belirterek kombinelerini oradan alacaklar. ancak bir insan 1 sene boyunca her maç sigara içeceğinin ya da dumana katlanabileceğinin garantisini nasıl verir orası saçma. hayır cidden saçma yani, niye önerdiğimi bilmiyorum.

  neyse, şu daha mantıklı: tribünün altına (turnikelerden sonraki bölüm) sigara içme odası tarzı bir bölüm konulabilir. eski açık için konuşacak olursam, orası zaten sadece giriş-çıkışlarda ve tuvaletler için kullanılıyor. pek ala 3'te 1'i çevrilip oda haline getirilebilir. devre arasında iner insanlar güzel güzel içerler sigaralarını, alan memnun satan memnun hesabı.

  yasağın çok daha şiddetli savunucuları diyebilir ki "e şimdi her insanın kendini kafasına sıkıp öldürme hakkı da var, onun için de düzenleme yapsınlar o zaman." haksız değilsiniz. ama allah aşkına yani, hangimiz ramazan'da yarım günden fazla ağzına bir şey koymayıp da iftarı elinde sigarayla bekleyen birini tanımıyoruz ki? ikisi bir mi?

  empati yahu.
 • 2
  önce stadyumlarda efendi gibi durmayı kesici ve delici alet getirtmemeyi sağla dedirten yasadır. daha doğrusu bunları , yasayı stadyumlarıda kapsatacak şekilde çıkartana söylemek gerekir. uygulayamayacağın yasayı çıkarma kardeşim lütfen. karizman kalsın biraz. şimdi bırak efendi gibi içsinler sigaralarını kendilerine zarar versinler sadece . elleri ayakları titremesin maksat!*
 • 5
  öncelikle hemen belirtmek gerekirse protokole takılır bu yasak. açık ve kapalı tribünlerde belki bir nebze hakimiyet kurulabilir fakat dediğim gibi protokol için imkansız olan yasaktır. yeri geldiğinde 62 tl ödeyerek içen çok insan gördüm. hatta çok doğal bir durum. parayı veren düdüğü çalar misali. yani anlayacağınız yasak olan yer sadece orta halli taraftarın bulunduğu tribünlere, yasak olsa da birşey farketmeyen yer ise kesinlikle şeref tribünü ve numaralı.
  daha önce de denendi ve görüldü. bunu yaşamış birisi olarak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim; içmek isteyen içer.
 • 8
  sağlıklı olarak uygulanabileceğini pek düşünmediğim yasaktır. en basitinden daha önceden yasak olmasına rağmen salonlarda yapıldığı gibi insanlar birkaç kişinin arkasına saklanıp içmeye çalışacaktır. bu durumda ya kamerayla tespit edilerek insanlara ceza kesilecek, ya da görevli polisler anında müdahele edip gerekli yaptırımı uygulamak zorunda kalacak. türkiye gibi biletlerin fazla fazla satıldığı, tribünde bir koltukta iki üç kişinin oturduğu bir ülkede; hele de derbi ya da avrupa kupası maçında bu uygulama ne kadar sağlıklı değerlendirilebilir, bilemiyorum. tabi bu durumda tribündeki insanlar arasında da çeşitli olayların yaşanması muhtemeldir. sigara içen ve hiçbir uyarıda bulunulmayan birisine başka birinin müdahele etmeye çalışması, zaten birilerine saldırmak için bahane arayan insanların yuvalanmaya başladığı tribünlerde pek hoş olmayan olaylar yaşanmasına sebep olacaktır. buna sigara içemeyen bünyelerdeki stres miktarında yaşanacak olan artış da eklenince küfür ve benzeri olaylar daha da çoğalacaktır. gerçi sigara kullanmayan benim için rahatlatıcı bir uygulamadır ama çeşitli sorunlar yaşanacağı ortadadır.
 • 9
  uygulaması barlarda sigara içilmesi yasaklamaktan bile daha zordur. barda adam gider ve tuvalette veya ayrılan alanda içer vs. ancak maç öyle mi? 90 dakika sürekli takip gerektiriyor, adamın stres tavan, bırakıp gider mi sigara içmeye? ne yazık ki nerdeyse imkansızdır uygulamak, keşke mümkün olsa da suratına duman üfleyen hanzoların "biraz daha dikkatli olur musunuz?" dendiğinde "burası açık alan, gelmeseydin rahatsız olduysan" nidalarından kurtulsak! tribüne açık alan diyen zihniyeti zaten kınamak lazım, insanların birbirine 2 cm uzak oldukları alanın açıklığı filan kalmıyor çünkü.
 • 10
  uygulanabilirliği tartışılan ancak yeni nesilin sigaraya başlamaması için gerekli olan yasaktır. sigarayı bırakma/bıraktırma konusunda pek bir yararı olacağını düşünmüyorum. ayrıca stadlarımızda çocukların ve sigara içmeyen bünyelerin de olduğunu düşünerek bu yasağa herkesin uyması gerektiğide bir gerçektir. ve galatasaray taraftarına düşen bu yasağa harfiyen uymaktır.

  bu arada genel olarak sigarayı içerken dumanını dışarıya vermeyerek katılacağım yasak. yasağı delmiş olmam umarım.*
 • 12
  arkadaşlarla toplu olarak maç zevkinin içine edecek yasak. bana 5 sigaralı, 5 sigarasız bölümden 10 bilet lütfen. bu ne lan.

  - slimb canım benim, aşkım, bitanem bu sefer sen sigarasız bölüme geleceksin.
  - saçmalama. ben sigarasız bölümde sigara içemem. ama sen sigaralı bölümde sigara içmesende ziyanı yok zira içmiyorsun zaten.*
  - ben sigarasız bölüme gidiyorum.
  - bana uyar. maçın ikinci yarısı sensiz olmuyor diye gelme yanıma. ölürsün falan dumanlı sigara sahasında.*

  not: çok eğlenceli olacak, çok.*
 • 18
  stadlarda bu yasak uygulanırsa, bütün stadlarda tel örgüleri de kaldırabiliriz diye düşünüyorum. eğer ki taraftar iradesine o kadar hakim olabiliyorsa gol yediği zaman da rakip takımı alkışlayacak seviyeye gelmiştir demektir. hatta herkes yerinde efendi efendi oturur.kimse hoplamaz,zıplamaz, küfretmez.*tenis maçı izler gibi takımını destekler. hatta merdivendeki hot dog satan amcaya '' hey dude! '' diye seslenir.poziyon olunca '' aaaoooooouuuu'' gibi tepkiler verir. kendini yerden yere atmaz. maç bitince evine gider.
 • 20
  artık suratıma duman üfleyip, ben "biraz dikkat edin" dediğimde "burası açık alan, gelme o zaman abla" diyen hanzolara verebileceğim bir cevap olması sebebi ile sevindirici bir gelişme. tek olumsuz yanı ise ellerinden gelen dikkati göstererek sigara içenlerin stresi ve de devre arasında tuvaletlerin olduğu bölümde (muhtemelen buralarda serbest olur) oluşacak olan duman.
 • 22
  maça 1 saat erken girdiğinizi düşünelim maç süresi + devre arası + çıkış vs. 2 saat sürsün en erken kafadan ettimi 3 saat.. valla milleti bilmemde sigara içmeden 1.5 saat geçirmek bile bende sinir, stres vb. şeyleri iyice tetikliyor. bu tarz şeyler arttıkça insanda deşarj olma isteği artar. stadyumda deşarj olmak içinse en kolay yol küfür etmektir. süre uzadıkça bu küfürden öteye gidebilir diyede düşünüyorum. o zaman neymiş hem sigara içmeyi yasaklayıp hemde küfürsüz kavgasız bi tribün istemek abes kaçarmış..
 • 24
  içeri sigara sokabilen için hiçbirşey ifade etmeyecek olan yasa. o kalabalıkta sanmıyorum millet birbirini gammazlayacak da birbirlerinin sigarasını södürecek, ya da çevik kuvvet müdahale** edecek. kaldı ki stadlara hala kesici delici alet sokulabiliyorken sigara haydi haydi sokulur. bu şekilde stada sokulan ve yasağa rağmen içilen sigaranın da tadı bir başka olur*** .