• 1
  aslında başlık "spor kulüpleri ve spor federasyonları kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı" olacaktı. fakat olamadı. çünkü karakter sınırım.

  evet böyle bir şey varmış. spora siyaset karıştırmayın diyen akp sporu baştan dizayn ediyormuş. bunun için kulüplerle de görüşmeye başlamış. kulüpler derken, tamamı mali olarak çökmüş ve hükümet üfürse yok olacak ucube yapılardan bahsediyorum. özetle hükümete karşı hiç birinin özgür iradesi yok.

  hazırlanan kanun taslağı ile alakalı chp ordu millet vekili mustafa adıgüzel zehir zemberek konuşmuş, konuyu cumhuriyet gazetesi haberleştirmiş.

  kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/...n-sonu-demek-1790857

  --- alıntı ---

  adıgüzel, mecliste düzenlediği basın toplantısında, 66 maddeden oluşan teklif taslağının, görüş alınmak amacıyla spor kulüplerine gönderildiğini ileri sürdü.

  "çok ucube, tehlikelere gebe bir yasa" nitelendirmesinde bulunan adıgüzel, düzenlemeyle 15 kulübün birleştirilerek yeni federasyon oluşturulmasına imkan tanınacağını anlattı.

  "şike yasallaşacak"
  yeni federasyon oluşturan kulüplerin kendi aralarında müsabaka yapacaklarını ancak üye olmayan kulüplerin dezavantajlı konuma düşeceklerini, "şikenin yasal halinin" bu olacağını iddia eden adıgüzel, "spora da siyaseti katacaklar ve adil yarışma ruhunu kaldıracaklar. bir spor bakanı düşünün, federasyon başkanlarını ve yönetim kurullarını görevden alıyor, tahkim kurulunu belirliyor. sayın cumhurbaşkanı'na bu konu tam olarak anlatılırsa kesinlikle buna müsaade etmeyeceğini düşünüyorum. çünkü bakanlığın hazırladığı düzenleme, türkiye'de sporun sonu demek." diye konuştu.

  "spor bakani amir konumuna oturtuluyor"
  yasa taslağının rant için hazırlandığını savunan adıgüzel, "sportif değerlendirme kurulu"nun bütün federasyonları denetleme hakkına sahip olacağını ancak sporcu olma koşulu dahi bulunmayan 7 kişinin birbirinden farklı bu kadar federasyonu denetlemesi doğru değil.bu yasa taslağı spor bakanı'nı her şeyin üstünde amir konumuna oturtuyor. 'türkiye futbol federasyonunun özerkliği üzerine başka ne koyabiliriz.' derken, bu bir geri dönüş yasasıdır. çok tehlikeli paralel federasyondur. buna nasıl futbol federasyonu itiraz etmiyor? türkiye futbol federasyonu katlediliyor." görüşünü dile getirdi.

  --- alıntı ---
 • 3
  eski futbolcumuz ve milletvekili saffet sancaklı tarafından "baronların istemediği yasa" olarak tanımlanmaktadır.

  meclis bütçe görüşmelerinde mevzusu geçmiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=1Odlr9gtN2U

  taslağın tamamı bir yerde yayınlandımı bilmiyorum, tamamını okumadan fikir belirtmek doğru olmaz ancak, başkan ve yönetici olmak için getirilen kriterler, suça bulaşmamak vb. güzel ama taslağın tamamını görmek lazım.
 • 4
  eğer yürürlüğe girerse kulüpleri başkansız bırakacak olan yasa. iyi niyetli güzel bir öneri sunulmuş ancak kulüplerin içinde bulundukları durum hesaba katılmamış. eski futbolcular futboldan iyi anlarlar, yatırımı daha doğru noktalara yaparlar bundan şüphe yok. ancak yatırım yapacak bir para yok ortada ve hiç birinin gerek kaynak yaratma gerek borç yönetme gerek ise kasa kolaylığı sağlama noktasında bir becerisinin olduğunu ya da az biraz birikimlerini tehlikeye atmak isteyeceklerini düşünmüyorum şahsen.
 • 5
  eski futbolcuların futboldan daha iyi anladığı çoğu kişi gibi benim de aklıma yatan bir görüş ne var ki örneğin kulübümüz galatasaray salt bir futbol kulübü değil ki! daha başka 14 tane branşı var.

  dolayısıyla iyi niyetle hazırlanmış lakin özellikle 3 büyükler için sportif a.ş.'nin başına geçecek kişinin nitelikleri yönünde revize edilse daha etkin olacağını düşündüğüm kanundur.

  şuanda kulübümüze başkan olan otomatik olarak (zorunlu olmamasına) rağmen gidip sportif a.ş. başkanı da oluyor. belki de bu bakış açısının değişmesi ile başlanabilir.