• 1
  sosyal medya da #sokağacıkmayasağıilanedilsin hashtag’ ı altında sonuna kadar desteklediğim, ohal durumu.
  toplu taşıma kullanan bir sağlıkçı olarak, her gün maske takmayan, aynı eldivenle 24 saat dolaşan, bilinçsiz kişilerle aynı ortamı teneffüs ediyoruz. aynı yerlere tutunuyoruz. bu hem bizim sağlığımızı, hemde hastalarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor.
  hükümetimizin yapması gereken tam olarak budur. biz biraz farklı bir milletiz.
  sokaklarda maskesiz gezmek, park bahçe de piknik yapmak nedir?
  yada piknik yapma yasağı, tecrübe edindikten sonra mı gelmeliydi?
  seyehat yasağı henüz gelmedi, ve gelmeden insanlar şehirler arası virüsü yaymaya devam ediyor.
  bu karar ne zaman verilecek?

  biz ne zaman duyarlı bir toplum olacağız bilmiyorum. en işlek cadde de yolun karşısına geçerken, can kaybı yaşandıktan sonra üst geçit yapmanın bir anlamı yoktur.

  işte şuan yaşananlar tam olarak budur.

  arkadaşlar bu bir pandemi. bunun bir tık ötesi nedir biliyor musunuz?
  kıyamet. *
  lütfen duyarlı olalım.

  düzenleme: gizli bakınız
 • 3
  birden getirilmesi gerekilen yasaktır.

  atıyorum yarından itibaren yasak olacak denirse marketler tıkabasa dolar ve virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olunulur. bu her ne kadar yanlış bir tepki olsa da doğal bir tepki olur. insanlar gıda ihtiyacını nasıl giderecek yoksa?

  mesela ben ev tamtakır olana kadar markete çıkmıyorum. bugün markete çıkacaktım ama pazartesiye erteledim sırf haftasonu daha kalabalık olur diye. olur da birden pat diye sokağa çıkma yasağı kararı çıkarsa aç kalırım evde.*

  nasıl ki piknik yapmak yasaklanabiliyorsa ve piknik yapma hali suç olabiliyorsa işe ve markete gitmek dışında dışarıya çıkmak da suç sayılabilmelidir. cezası olmalı bunun. öncelikle yapılması gereken hamle bu olmalı. sonra bakıldı yine olmuyor ohal'e benzer bir pozisyon alınabilir. belki de bilindiği haliyle bir ohal de ilan edilebilir.

  sokağa çıkma yasağı genel olarak ilan edilirse çok kötü olabilir gıda ve ihtiyaçlar konusunda. sokağa çıkma yasağı kısmen uygulanabilir belki de. parklarda topluca oturan dedelere ninelere bir emekli maaşınızı keseriz şeklinde ceza belirleseler gitmezler bir daha parklara.

  son dakika!!!
  şimdi fox haberde gördüm bir genelge ile 65 yaş üstü kişilerin çıkması sınırlandırılmış.

  şimdi akıllara şu soru geliyor: bir evde sadece 65 yaş üstü kişiler varsa gıda alışverişlerini nasıl yapacaklar? mesela annem babam başka bir şehirdeler ve 65 yaş üstüler. ihtiyaçlarını nasıl satın alacaklar?

  market alışverişi bu sınırlandırma dışında yer almalı bence. bakalım bundan sonra ne olacak.

  edit: https://twitter.com/.../1241397272728031233
 • 4
  https://twitter.com/...397272728031233?s=20

  kısa süreliğine de olsa genel sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği sürece, evde olan yaşlılarımız ve kronik rahatsızlığı olan sevdiklerimiz için tam önem sağlanmış sayılmayabilir. çünkü gençlerimizin taşıyıcı olabileceğini düşündüğümüz de, sokakta bulunmayan risk grubumuza yine covid-19 bulaşı durumu var. mümkün olduğunca net çözümlü ekonomik kararlar sağlanıp, bu kural herkes için geçerli olmalıdır.
 • 10
  pek üstünde düşünülmemiş gibi gözüken tedbirlerin başlıcası. evet fazlasıyla radikal bir karar ancak kendi gözlemlerimden çağlayan adliyesinden bahsetmek gerekirse, günde en az bin vaka falan oradan çıkıyordur herhalde. özellikle icra dairelerinde. adliye girişlerinde hes kodu uygulaması dahi yok, avm girişlerinde olan hes uygulaması. baro bu talebi içeren bir başvuru yazısını hsk'ya göndermişti gerçi ama, yalan oldu herhalde.

  yani böyle bir korona partisine, kapanmasa dahi en azından bir nizam dahi getirmeden sokağa çıkma yasağı gibi radikal bir tedbir çok garip.

  eminim çoğu kişi kendi iş alanından benzer gözlemler edinmiştir.
 • 12
  devletin neyi yapıp neyi yapamayacağımıza bu kadar kolay karar verebilmesi, verdiği kararları meşrulaştırmak için korkuyu kullanması her açıdan çok tehlikelidir. bugün kullanılan korku ögesi haklı olsa da (ki bence değil, akşam 11'de yürüyüş yapmaya çıkmış adam kime neyi bulaştıracak anasını satayım?) yarın yersiz korkular salınarak çok daha büyük özgürlükleriniz askıya alınabilir.

  hafta içinde 1000 kişilik fabrikalarda, servislerde, otobüslerde, minibüslerde üst üst çalışmak işe gitmek ve sermayenin çarklarını döndürürken sorun yok.

  ama hafta sonu stres atmak için evden adım atmak yasak.

  hafta sonu yasaklarını savunanlarında yazık !

  yasaklayacaksanız 14 kapanma yapın.

  öyle sermayenin çarkını hafta içi döndürelim ama hafta sonu eve kapan.
 • 15
  sadece akşam saatlerinde ve haftasonu bulaşan ama işe gitme saatlerinde ve toplu tasimada bulasmayan virüs için son derece yerinde bir uygulama. sabah saatlerinde duraklarinda 700-800 kişinin beklediği, arac bası en az 165 kisinin alt alta üst üste bindigi metrobüste bulaşmaz.
  ama gece 12'de 300 kişilik salonda sadece 60 kisilik kontenjanla gidilebilecek jazz konseri veya operada ya da sosyal mesafeyle düzenlenmis tiyatroda corona bulasabilir değil mi?
  fenerbahçe'nin tenekeden uydurulmuş 200 kişilik sözüm ona locasında bulaşmaz ama 500 kişilik sinema salonuna 50 kişi alırsaniz bulasir doğru mu?

  ülkenin corona bahanesiyle batılı yüzü olan kültür, sanat, yeme içme karakterine vurulan darbedir. tamamen sokağa cıkılma yasağı verilsin kolaysa? avm'ler kapansin? uçaklar, otoyollar, otobüs, metrobus, vapur ve taksiler durdurulsun. insaatlar da yapılmasin madem yasak var. o işçiler yanyana günde 8 saat calismiyor mu? sonra toplu taşımaya binmiyorlar mi? hadi bakalim madem yasak olacak o zaman her sektöre yasak olsun? ama yemez tabi.
  edit: ayrica iddia ediyorum galatasaray liderliği aldığı hafta veya ertesinde lige erteleme gelecektir. buraya not düşüyorum.
 • 16
  iki ayrı düşünen kesime de katılıyorum. önlemler alınmalı. ama insanlar da manyak edilmemeli. hani afedersiniz folloş ettiler bu kısıtlama olayını. bir şeyi ya tam yap ya hiç yapma. x üzülmesin diye ona göre yasak y üzülmesin diye ona göre yasak olmuyor. kapatacaksın camisini avm'sini. hakkaten adam gibi alacaksın önlemini. ay o açık kalsın ama bu kapansın ile olmuyor. tekeller neden 8'den sonra kapalı mesela. var mı bir mantığı ? yok. mevzu alkol mü ? belki de öyle. yani yemeksepeti ve getir patır patır çalışıyorken tekel neden servis yapamıyor market neden yapamıyor ?

  insanları manyak ettiler böyle böyle. parklar kapalı camiler açık. cami kapalı avm açık. insanlar da haklı yani. toplu taşıma için ne önlem var ? sonuçta bu şehirde nufüs problemi var. ne yaparsan yap sabah 6'da şehrin yarısı sokağa çıkıyor, akşam 8'e kadar da evine girmiyor. e 9'dan sonra sokağa çıkma yasağı da doğal olarak komik oluyor. ulan adam 9'dan sonra ne yapacak zaten her yer kapalı. maksimum yürüyüş yapar. ne kafe açık ne market. ne yapacak yani bu adam. kaldı ki hava da soğuk.

  burda hiç vicdan yapmayın. insan ömrü kısa. insanların yaşayacakları anılardan 1 sene gibi bir süre gitti. evet insanlar öldü ama geride kalanlar da hasar aldı. öğrenci öğrenciliğini yaşayamadı, eğitimini alamadı, insanlar işsiz,evsiz parasız. bu yüzden pandemi endişe sırasında insan için 1. sırada olmuyor. kimse o 1 seneyi geri vermeyecek. ha insanlar ölüyor vs diyeceksin ama işte öyle olmuyor. bugün deseler ki gün ışığı insanın ömrünü 10 sene kısaltıyor. insan yine güneşe çıkar. insan dahil hiçbir hayvan kafes hayatını sevmez. hele ki bu kafes hayatı bok gibiyse. hani o sizin aman yaşlılarımız var diyerek dram yaptığınız yaşlılar kendisi riski almak istiyor zaten. adam diyor zaten 70-80 olmuşum bırakın da iki nefes alayım sokakta. sadece türkiye değil hükümetler bu pandemi işini bok ettiler. insanları da delirttiler. aşı mı satmak istiyorsunuz vurun aşıyı da rahatlasın millet.
 • 17
  hafta içi 21 den sabah saat 5 ve haftasonu cuma saat 21 ile pazar gece saat 5 arasi sokaga cikma yasağı 1 aralik 2020 tarihinden uygulanacaktir.
  haftasonlari yasak uygulanmasi ile birlikte futbol maçları oynanmaya devam edilecek mi ? bu sezon 20 takima yükseltilen süper lig ertelemeler olmasi durumunda, maç takviminde cok ciddi sıkıntılar olacaktır. biran önce federasyon acilen bir karar verilmelidir.
 • 19
  damadın ekonomi bakanlığı performansını yakalayıp geçen bir başkası olunca sağlık başında böyle olur.

  gerçi gölgelerle yönetim böyle olur, gölgenin sahibi de eline yüzüne bulaştırır. halka test yapılmazken gölgeyelelilerin tüm eşrafı test olur.

  moderna ve biontechin aşılarının -astrazeneca da bekleniyor - bu saçma süreci sonlandıracağı yasaklar bütünü.

  ek bilgi: renktaşlar ben yurtdışındayım eve kapanma tam oldu, hesaplara birşeyler yatırıldı hatta esnaflara da destek verildi (yetmedi kimi yerlere o ayrı). ama yasak tam uygulandi, kimse evden çikmadi 12.500tl karşılığı cezasi vardi.

  ama 500 m ye kadar parklara gitme , yürüyüş izni verildi vs vs.
  maske takılıyor ama burnundan kaydıran gene var, ama polis yakalarsa ciddi sıkıntı vs vs

  sosyalleşme olmazsa virus durabilir diye düşünen ama mitingleri ve yazılan diğer durumlari sosyalleşme olarak görmeyenlerin yönetemedigi salgın.
 • 20
  yurtdışı giriş çıkış yasağı ile beraber tüm ülke için 14-15 gün komple yapılmadan çok da fayda sağlamayacak olgudur. üretimde çalışıyorum diyen herkes çıkacak bir belge gösterecek işe gidiyorum diye. sonra salıverecekler adamı. veya adam gerçekten işe gidecek ama inanmayacaklar küt diye ceza yazacaklar.
  kapat arkadaş ülkeyi, 2 haftalığına komple kapat ya. zorda kalacak olan var mı? elbette olacaktır ama sen devletsen işin de bu zaten. o insanlara destek olacaksın.
 • 21
  ruhumu daraltan yasaktır. pandemi başladığından beri zorunluluk olmadıkça dışarı çıkmadım, ama yasak lafı hapsedilmiş hissettiriyor. bir yıldır bizimkilerin mantıklı bir karantina süreci başlatmasını umuyorum ama bir hafta bile sermayeye zeval getiremiyorlar. insanlar sabah 8'de metrobüslere balık istifi doluşabilir, camilere gidebilir, işverenin insafına bırakılmış şirket içi önlemlerle gün boyu insanlarla haşır neşir olabilir ama akşam 10 dakika hava almaya çıkamaz...

  havaların da kötülemesiyle iyice distopyaya döndü hayat. evden çalışanların zaten hayatı kalmadı, gece gündüz iş tacizi var, dışarda hava gri, nefes almaya bile dışarı çıkılamıyor ve işin daha da kötüsü alınan sözde önlemlerin hiçbir faydası yok. salgını yavaşlatıyor olsa şu yasaklar gam yemem, mesai saatlerinde olan yine oluyor.

  onca vergiye rağmen iki hafta bizi idare etmiyorlar edemiyorlar. turizm sezonu bitmemiş olsa test yapılmaksızın turist alınmaya, düğünlere göz yumulmaya, mitinglere, tatil kredilerine tam gaz devam edilecek hatta teşvik artacaktı bile.

  bizi yönetenlerin gözünde hiçbir değerimiz olmadığını bilmek, kendi başımızın çaresine bakmamız getektiğini bilmek güçsüz hissettiriyor. iyi ki çoluğum çocuğum yok diyorum bazen.
 • 23
  bu yasakla beraber ösym sınavları da ertelenmiş. amk kırk yılın başı hazırlanıp akademik ve lisansüstü eğitim sınavına girmeyi düşünüyordum. ertelendi. kim bilir ne zaman yapılır. o zamana da ben bütün bu çalıştıklarımı unuturum.

  yine 70 civarı gezer dururum. zamanında alamadık şu puanı...

  https://www.youtube.com/watch?v=Su86mahHqJI