• masasının delikleri normalden çok daha ufak olan zor bir oyundur efendim.
  topları normal bilardo toplarından yarı yarıya daha hafif, delikleri 8 top ve 9 top masalarının deliklerinden çok çok daha küçüktür.
  küçük deliklere pıtır pıtır sokmaya alışan snooker'cılar, görece büyük delikli ve daha küçük olan masalarda 8 top ve 9 top oynadıklarında rakiplerine karşı oldukça avantajlı olurlar.

  semih saygıner tarafından 3 bant 3 toptan en az 3 kat daha zor şeklinde tanımlanan bilardonun en aşmış türüdür kanımca.
  zor olmasından dolayıdır ki, hayatları bu oyun olan snooker oyuncularının çoğunun psikolojik destek aldıkları bilinmektedir, sinirlerine hakim olamayan ne kadar yetenekli olursa olsun net kaybeder.

  bir oyuncunun şansa top soktuğunda rakibinden özür dilediği, dilemezse kınandığı manyak bir oyundur.
  oyunculardan biri snooker yaptığında, rakibi vuruşunu yapmadan önce masanın kenarına birkaç kere vurarak kendisini tebrik eder, buna ağır abi alkışı da denebilir.

  ingiliz publarının vazgeçilmezlerindendir, yancısı dart tahtasıdır.

  tıkanık bir açılış yapıldığında seyircinin sıkılmaması için hakemin teklifi üzerine yeniden açılış yapılabilir. topu sokmaktan çok karşı tarafın sokamaması hesaplanır.

  kısacası bilardoyu sanata dönüştürmüş spordur, yetenekli ve akıllı olmayana yer yoktur.
  taktiğin yetenekler kadar önemli olduğu bir bilardo türüdür ve snooker için ayakta oynanan satranç yorumu yapılır.

  (bkz: follow the white ball )
 • şampiyonluk ligi turnuvası ile birlikte birleşik krallık haricindeki tüm ülkelere eurosport aracılığı ile dönen spordur. 1 haziran-11 haziran tarihleri arasında oynanacak turnuvaya dünya sıralamasında sırasıyla 1, 2 ve 8 numarada bulunan judd trump, neil robertson ve kyren wilson da dahil olmak üzere 64 oyuncu katılacak. turnuvanın şampiyonu şampiyonlar şampiyonası bileti alacak.

  edit: uyarı için minnina'ya teşekkürler. okuduğum yerdeki haberi baştan sona yanlış anlamışım.
 • gün içerisinde galler açık çeyrek finali maçlarında mükemmel eşleşmelere sahne olacak spor.

  önce 15.00'te ronnie o'sullivan-mark selby maçı ile gün başlayacak. ronnie bir süre ara verdikten sonra bu turnuvaya çok ihtiyacı var. selby zaten kayıp. snooker yönetimi kayıp ilanı verse yeridir.

  sonra 17.00'de neil robertson-kyren wilson eşleşmesi var. şu an judd-neil ve diğerleri durumuna evrilmiş sporda bu ikiliye en yakın form durumuna sahip kişi wilson. neil ise son 3 turnuvada 3 final ve 2 şampiyonluk aldı.

  22.00 seansında ise judd trump-shaun murphy maçı var. judd gerçekten çok üst düzeyde oynuyor. karşısında ise masters turnuvasında onu madara eden murphy olacak. of of of.
 • izlemesi keyifli de oynaması diğer bilardo türlerine hakimseniz bile zor bir oyun/spor.

  bir kere isteka uçları çok daha ince. toplar çok daha küçük. delik çok daha küçük ve masa çok daha büyük. bu da oyunun taktiksel tarafının da genişlemesine neden oluyor haliyle. masa etrafında seri yapacak seviyeye gelirseniz, 50-60 sayılık bir seri sonrası terlemiş bulabilirsiniz kendinizi. zordur oynaması. ama çok da keyiflidir.
 • oynaması bayağı zor olsa da izlemenin keyfine doyum olmayan, satranç ve bilardonun karışımı olan bilardo türü. masada bulunan toplar renkliler ve kırmızılar olmak üzere iki gruba ayrılır. bir kırmzıı bir renkli top deliğe sokularak oynanır. yaygın olarak bilinen amerikan ve benzeri cepli masalarda oynanan bilardo türlerinin aksine renkli toplar masada kırmızı top olduğu sürece tekrar yerine konur. kırmızı renkli toplar 1 puan olmakla beraberr renkli topların her birinin puanı farklıdır. faul puanları haricinde bir frame'de yapılabilecek en yüksek sayı 147'dir. demişken de ronnie o sullivan'dan bahsetmemek olmaz. kendisi süratli oynaması ve topu deliğe atma * yüzdesinin yüksekliği sebebiyle rocket ronnie olarak anılır ve bilinen en hızlı 147lik seriyi yapmıştır *.
 • ronnie o'sullivan, barry hawkings karşısında 10-1 kazanarak, dafabet masters turnuvası'nı 6. defa evine götürdü. 1988 yılındaki steve davis-mike hallet (9-0) maçından beri ilk defa bu kadar tek taraflı bir final yaşandı. o'sullivan bu şampiyonlukla stephen hendry ile masters sayılarını eşitledi, toplamda 18-16 stephen hendry önde.
 • emekleme dönemlerini ardında bırakmış, artık gelişme dönemindedir. ancak ne nba'in ülkesinde şu an olduğu konumdadır, ne de futbolun avrupa veya dünyada olduğu konumdadır.

  snooker'da eskiden ptc'ler vardı, sıralama turnuvaları görece azdı, para ödülleri azdı-ki bu yüzden ronnie o'sullivan'ın 147 yapmayı reddettiği olmuştur-. haklarını verelim, yayıncılık konusunda genellikle problem yaşamadılar. eurosport sağolsun, yıllardır izliyoruz. snooker camiası genel olarak streaming işlerine de çok telif haklarından dolayı sorun çıkartmayan, bazı organizasyonları kendi resmi adreslerinden yayınlayan bir camia. 2017 champion of champions mesela, eurosport'ta yayınlanmamıştı. ancak champion of champions resmi facebook hesabı sağolsun, canlı yayından izletmişti bize.

  snooker'ın bugününde güzel olan şeyler neler?
  1- sıralama turnuvaları.
  baba-oğul hearn'leri bu konuda tebrik ediyorum. promotörler olarak gerçekten snooker organizasyonunu güzelleştirdiler. hele hele ilk dönemlerde karşılarında snooker'da patrondan çok söz sahibi olabilecek, kitleleri harekete geçirebilecek bir o'sullivan vardı. sıralama turnuvalarının sayısı arttığında, ilk karşı çıkanlardan biri ronnie idi. bu turnuvalar sağolsun bingham, hamilton gibi adamlar isimlerini duyurdu. ama ronnie gibi eski kuşak yaşlanan bazı oyuncular bu olaya karşıydı. bu daha fazla seyahat, daha çok yorgunluk demekti ki, onların açısından bakınca bu itiraz haklıydı. ama zamanla oyunun en büyük oyuncuları da bu yeni formata ayak uydurdular ve yeni formatta yine bir sürü sıralama turnuvası kazandılar. bu bize de yaradı. artık ayda, iki ayda bir ronnie o'sullivan, mark selby, john higgins görmüyoruz. bu adamlar ayda iki turnuvada bile bulunabiliyor. en basitinden, 12 kasım 2017'de maça çıkan ronnie o'sullivan, 14 kasım 2017'de de çin'de maça çıkacak. yıllar önce biri bundan bahsetseydi hadi oradan derdik. hearn'leri ağır sıklet boksta yedikleri halttan dolayı sevmesem de, snooker konusunda haklarını vermeliyim.

  2-yayıncılık.
  cep kameraları, reji kalitesi, eurosport türkiye'nin muazzam maç anlatıcıları, kamera kaliteleri, turnuva/maç sonrası röportajları, maç dışı programlar derken, snooker'ın yayıncılık anlamında da çok iyi konumda olduğunu söylemek gerek. çok merak etmiştim, acaba yatay kamerayla maç nasıl olur diye. bir süredir yatay kameradan maç içi görüntüleri daha sık veriyorlar, belki ara ara ekranı ikiye bölüp bir kısımda yatay, bir kısımda dikey masayı bize izletebilirler. yayıncılık konusunda kendimce verebileceğim tek tavsiye bu olabilir.

  3-yeni oyuncular.
  snooker'ın britanya'dan çıkıp avrupa'ya yayılmasının izini sürersek, biraz gerilere gidebiliriz. ancak çin, malezya, tayland gibi ülkere yayılmasının izini sürmek istersek, fazla yorulmayız, çünkü henüz kısa bir zaman geçti. ding, fu, wenbo gibi daha eski oyuncular, zaten piyasaya kendini yedirmiş oyuncular. ama bunlar başlarda büyük sorunlar çekmişti. ding zamanında ronnie'nin desteği, arkadaşlığı olmasa çok daha zor zamanlar geçirebilirdi. günümüzde çin'li genç oyuncular devlet desteğinde, sponsorlukta bildiğim kadarıyla sıkıntı yaşamıyorlar. zaten ülkede de snooker popüler bir spor haline geldi. birkaç turnuvaya da ev sahipliği yapıyorlar.
  yeni oyuncularda kalite de var. zaten artık yeni oyuncuların çoğu, gayet iyi pot yapabiliyor. ursenbacher, bingtao, brecel, kyren*, yuelong gibi adamlar zaten yetenek sorunu olmayan, güzel pot yapabilen, seri inşası fena olmayan adamlar. bakalım yenilerden de higgins gibi çok yönlü, murphy gibi uzun pot uzmanı, ronnie gibi saf yeteneğiyle bile gününde rakipsiz olan adamlar çıkacak mı, bunu bekliyoruz. yeni oyuncular için de kafayı bir sağa bir sola, yani britanya ve çin tarafına çevirmek gerek.

  peki eksik olan ne?
  snooker henüz amerika kıtasına yayılamadı. amerika birleşik devletleri için snooker zaten zor. orada çok popüler olan bir pool var, zaten bir sürü ana sporları var. gerçekten zor. güney amerika genelde futbol/futsal ile, kuzey amerika ise hokey, basketbol, futbol ile haşır neşir. ama eminim avlayabilecekleri birkaç ülke çıkartıp, sonra o kıtalarda da en azından türkiye'de voleybol kadar bir pazar edinebilirler. ben kuzey amerika, güney amerika, afrika gibi ülkelerden de snooker'a oyuncular gelebileceğini düşünüyorum.
  bir de ülkemiz... semih saygıner'i üç top bilardoya hediye eden ülkemiz, soner sarı gibi, ali gibi birkaç oyuncu daha çıkartıp, onları daha iyi yerlere getirebilir, buna inanıyorum.
 • son dönemde asyalı sporcuların büyük sıçrama yaptığı spor. şu an devam eden world grand prix 2019 turnuvasının daha ilk gününde;
  hong kong'lu marco fu ronnie o'sullivan'ı,
  çin'li yuan sijun mark williams'ı,
  çin'li xiao guodong da neil robertson'ı mağlup etmiştir.

  tabi bu jenerasyonun doğmasında ve bölgede popüler olmasında 2003 yılında daha henüz 15 yaşındayken profesyonel olmuş ve 18. yaşındayken büyük turnuvalar kazanmış junhui ding'in büyük etkisi var.
 • bu hafta oyuncular şampiyonası* var ve yine çok güzel eşleşmeler bizi bekliyor. ronnie ilk 16 dışında olduğu için katılamıyor bu arada.

  ilk tur eşleşmeler şu şekilde;

  (1) judd trump vs michael holt (16) – tuesday february 25 at 7pm

  (8) john higgins vs graeme dott (9) – tuesday february 25 at 1pm

  (5) ding junhui vs stephen maguire (12) – monday february 24 at 7pm

  (4) mark selby vs mark williams (13) – monday february 24 at 7pm

  (3) neil robertson vs joe perry (14) – tuesday february 25 at 1pm

  (6) yan bingtao vs kyren wilson (11) – tuesday february 25 at 7pm

  (7) mark allen vs thepchaiya un-nooh (10) – wednesday february 26 at 1pm

  (2) shaun murphy vs david gilbert (15) – wednesday february 26 at 1pm

  not: maç saatleri britanya yerel saatine göredir. (tsi -3)