• 1
  futbolda şike soruşturması sürecinde fenerbahçe'nin çirkef lobisi oyle oyunlar oynayıp olayı oyle bir noktaya getirdiler ki neredeyse hepsi magdur, mazlum ve gunahsız. bu kısmını derin derin anlatmayı başka entry'lere bırakıyorum.

  ama bundan sonraki bu kaotik süreçte bu başlıktaki ifade bu çirkef lobinin en önemli yol haritaları olacaktır. işte bu yuzden kesinlikle gerçekle ilgisi olmayan bu yalanı ortaya çıkaran maçlardaki detayları temiz futbol isteyen herkesin her platformda dile getirmesi lazım.

  2010 2011 sezonunda fenerbahçenin savcılıkla da suşlanan maçlarından bazı detayları da buraya yazmış olalım:

  1. saha içi temizdir diyenlere ilgili sezonun ikinci devresinde oynana eskişehirspor fenerbahçe maçı..eskişehir'in yediği iki golde defansın halini iyi analiz edin.
  2.şike ille de futbolcuya para vererek yapılmaz. veysel ile diego hayatında ilk kez tandem oynadı.
  3.dahası veysel hayatında ikinci kez o bölgede oynadı.ve dahası nadareviç kulübede.
  4.şimdi aykut kocaman için bu ne ifade eder acaba?yobo ile gökhan'ı tandem oynatıp,serdar'ı kenarda oturtur mu?
  5.veysel sarı sağ bektir(bu sene ön libero oynuyor).diego ile nadareviç sezonun neredeyse tamamını tandem oynamıştır.
  6.saha içi temizliği. yine aynı sezon ikinci devresinde oynanan bucaspor fenerbahce macı... buca'da abdulkadir diye bir santrafor oynadı.o ana kadar sadece 30 dk(2 maçta) oynamış.
  7.tesadüf bu ya abdulkadir 11'de başladığı ilk maçta 2 gol atıyor.belli ki adam gününde...
  8.buca'nın orta alanında ise jebrin var.top saklayan/taşıyan,dripling özelliği olan ve takımın pas tezgahını yapan isim.
  9.galibiyet için saldıran fenerbahce için en büyük tahlike arkaya top yemek.nitekim jebrin'in orta alandan pasında a.kadir 3.golü atıyor.
  10. ilerleyen dakikalarda fenerbahce 2.golü buluyor ve buca'da 7 dk arayla iki oyuncu değişikliği...çıkan oyuncular jebrin ve a.kadir
  11.saha içi temizliği yine sezonun sondan ikinci macı. fenerbahce ankaragucu macı.kaleci senecky aman aman bir kaleci olmasa da türkiye standartlarında üst sınıf bir kalecidir
  12.senecky’nin menajeri ile yapılan görüşmeler tapelerde mevcut. senecky’nin menajri ile yapılan görşmeler tapelerde mevcut.hatta sami d,şekip m ile knşrkn nsl bir girişimde blndğnu anlatmakta
  13.sami dinç manejerle görüştüğünü ama muvaffak olamadığını söylüyor.bu tip bir girişimin devamı var mıdır allah bilir!
  14.böyle bir girişim olunca yeniden maça bakyoruz ve senecky'nin kırmızı kartı dikkat çekiyor.rakip ile 1'e1 kalsa diyeceğim olmaz
  15.senecky geçen sene tek kırmızı görmüştür.türkiye kariyerinde ise bu ikincidir.ilki 3 sene bir kavgadan ötürüdür.

  edit:

  clasura sağolsun. eklemeler yaptı. 2010 2011 sezonu ikinci devresinde oynanan gençlerbirliği fenerbahçe macında serdar kulbilge'nin yediği goller. kaldı ki iddianamede bu maçla ilgili de cok somut bilgiler yer almaktadır.
 • 6
  --- alıntı ---

  eski ve güvenilir futbolcu ile spor adamlarının da aralarında bulunacağı kişilerden oluşturulması planlanan komite, hakkında şike ve teşvik iddiası olan maçları izleyecek. söz konusu iddiaların sahanın içine yansıyıp yansımadığı tespit edilip, bir rapor hazırlanacak ve tff'ye sunulacak. komite uygun görüldüğü takdirde uefa'nın da zaman zaman bu tür maçları izlemek üzere eski futbolculardan oluşturduğu benzeri bir komite ile bir araya gelecek. eğer tff yönetimi, bu sistemin uygulanmasına karar verirse, fikrin hayata geçirilip geçirilmemesi konusunda uefa'ya danışacak. verilen cevaba göre harekete geçilecek. böylece bu sistemle şikenin veya teşvikin sahaya yansıtılmadığı tespit edilirse uefa'ya 'suçlu değiliz' savunması yapılabilecek. komitede kimlerin yer alacağı konusunda ise henüz bir çalışma yapılmadı.

  --- alıntı ---

  http://www.haber7.com/...e-takimi-projesi.php

  vay amk, adamlar güya 58.maddeyi değiştirmeyecek. var olan bir kuralı uygulamadıktan sonra sikerim öyle kuralı, ister değiştir, ister kaldır. bizi gerizekalı sanıyorlar galiba. kuralı değiştirmedik deyip, sahaya yansıyıp yansımadığına bakacaklar. hangi teknolojik aletle şike olup olmadığını anlayacaklar, hatalı gollere şike mi diyecekler, alenen yenen gollere, kaçırılan pozisyonlara, sadece hata mı diyecekler? hatalı pozisyon ile şikeyi nasıl ayırt edecekseniz lan? ayrıca şike sahaya yansısa ne olur yansımasa ne olur? maçtan önce şike pazarlığı yapılmışsa o iş bitmiştir. sahaya bakalım demek sedece şerefsizliktir.
 • 9
  sahaya yansıyan şike karşısında boş bir iddiadır.
  örneğin sivas maçı öncesi takımlar sorunma odasında ilhan bey, ali yıldırım bey'i arar " aman uzaktan bol şut der" ali yıldırım kısaca tamam tamam der. sivas maçında kalecinin yediği bir gol var. her kaleci uzaktan gol yiyebilir ancak sol ayağını kızların yaptığı gibi sağ tarafa bacak arasına çeken ve hemen sol ayağının dibine elleri ile uzanıp topu tutmaya çalışan bir kaleci refleksi görülmemiş bir harekettir.

  http://www.youtube.com/...&feature=related
  2 ve 13. saniyelere dikkat sol ayak bacak arasına çekilmekte.

  http://www.youtube.com/watch?v=enfMwnwiF74
  yavaş çekimde sol elin 22. saniyedeki hareketini ise söylememe gerek yok.

  ilk videoda 13. saniye hareketini kızlar liginde bir kaleci dahi yapmaz. sol ayak vücudun ve gövdenin yapmayacağı bir refleks ile içe düşmekte.

  bu vücut hareketi normaldir ben gördüm diyenler varsa lütfen bildirsin ben de bu girişi silerim.
 • 10
  disiplin talimatında teşebbüsün de düşmeye sebep olacağı açık açık yazılı olduğu için geçersiz bir savunmadır. fakat ne yazık ki tahkimin başına atanan engin tuzcuoğlu'nun görüşü bu yöndedir, neye dayandırıyor bilemiyorum ama açık açık teşebbüs de şike gibi değerlendirilir yazan bir talimattan böyle bir yorum çıkartmak çok zorlama ve hatta kanımca görevi kötüye kullanmadır.
  eğer bu yönde bir karar çıkar ise talimatların uygulanmaması nedeniyle kendisi için suç duyurusunda bulunulabilir. kimse yapmazsa ben yaparım.
 • 15
  --- alıntı ---

  infantino, bir basın mensubunun, ”saha içine yansımadıysa şike olmaz” diye bir görüşün bulunduğunu belirtmesi üzerine şunları söyledi
  ”uefa olarak iki hakemi ömür boyu açığa aldık. şike yaptıkları için değil, fakat, suç örgütleri ile temas edilmiş ve bunu bize bildirmemişler.
  uefa’ya bildirmeme nedeniyle disiplin kurulları karara varıyor; bu ciddi bir olaydır ve ömür boyu men edildiler. bir de yunan kulübüne şikeden dolayı ceza
  verildi. üç yıl kupalardan men edildi. bu karar da aynı şekilde spor tahkim kurulu tarafından onaylandı ve bütün bunlar kulüplerin yöneticileri tarafından
  takip edildi. uefa’nın politikası budur; şikeye karşı toleransımız sıfırdır. türkiye’de epeyce de delil ortaya çıkmış. yargının elinde ve çalışmaları da devam ediyor. onlar da uygun yaptırımlara karar vereceklerdir.”

  --- alıntı ---

  resmen dağlı mantığıyla hareket eden basiretsiz yöneticilere verilen bazuka gibi cevap.
  şike sahaya değil, isterse anana yansısın farketmez. cezayı alıcaksin diyo hacıbabam.

  kaynak: http://spor.milliyet.com.tr/.../1518205/default.htm
 • 17
  şike yapan kulüp veya kulüplerin ceza almaması için şekilden şekile girenlerin son zamanlarda özellikle vurgu yaptıkları argüman.

  şikenin sahaya yansıması için kalecinin bacak arası gol yemesi, rakibin kasten penaltı yapması veya futbolcunun kendi kalesine gol atması mı gerekiyor?

  neymiş "şike sahaya yansımamış". bu lafı duydukça deli oluyorum. "şike yaptık ama hadi ispatla hadiii", "şike yaptık ama bak adamlar canla başla oynadı". sonra aykut kocaman çıkıp mağduru oynasın, "yok efendim biz alın terimizle çıktık kazandık" yok bilmem ne.

  kardeşim... şikenin gerçekleşmesi için rakip takımda bir futbolcunun mevkisini değiştirmek bile yeter maçı vermek için. takımda sadece bir futbolcuyu çıkar oyundan, dizilişi değiştir, isterse köpek gibi oynasınlar, yine de maçı vermiş, şike yapmış olurlar.

  şikeyi sahada oynanan oyundan değil, dışarıda dönen dolaplardan ispatlayabilirsin. her şey apaçık ortadayken zırvalamanın lüzumu yok.
 • 19
  şikenin ve şikecilerin dostları tarafından ortaya atılmış sav.

  zamanında raporlarla sahaya yansımasına rağmen dönemin federasyon hukuk sorumlusu şekip mosturoğlu tarafından sümen altı edilen bir şike davası mevcuttur. hazreti googlea elazığspor - diyarbakırspor - altay şeklinde yazıp kısa sürede tüm dökümanlara ulaşmak mümkündür. hatta o dönem para aldığını itiraf eden süper orta saha selçuk şahin şu anda başarıyla kendine yakışan takımda top koşturmaktadır.
 • 20
  hatır şikesi sahada yapılır. futbolcular birbirinden rica eder, yalvarır kimse kimseye para vermez, futbolcu transfer etmez, yöneticilerin bilgisi olmaz. hakem duymasın diye fısıltıyla konuşulur bu konular sahada. hatır şikesi böyle olur.

  ama asıl şike dediğin şey saha dışında olur. direkt yöneticiler yapar. para alınır verilir, futbolcu transferi yapılır.
  aklıma gelmişken; transfer şikesi yok diyeni getirin de alnını karışlayayım. bir topçu 3 milyon edecekken 8 milyon ödeniyorsa orada transfer şikesi vardır. futbolun saha içi, soyunma odası, kulüp işlerinden anlamayan fildişi kulelerinde maçları izleyenlerin bunları bilmelerini beklemiyorum zaten. futbolcuların ter kokusu beylerin midelerini bulandırır. ama o zaman sus be adam. çünkü konuştukça kime ve neye hizmet ettiğin net ortaya çıkıyor.

  şikenin sahaya yansıyıp yansımadığını kimse bilemez. şüphelenirsin, ama bilemezsin.
  kaleci, libero, forvet, hakem, teknik direktör, yönetici nasıl şike yapar, nasıl anlaşılır, şike parası kime ödenir, teşvik primi nasıl pay edilir çok yazdım. hepsini de tanıklıklarıma dayanarak yazdım. ama tanık olmadığım hiç bir şey için kesin diyemem.

  demem o ki; birileri bir mal için pazarlık yaptıysa orada ticaret vardır. malın %50'sini almış, paranın %25'i ödemiş, beni ilgilendirmez. maç için pazarlık varsa, orada şikede vardır. yok maç 4-3 bitmiş, 2-2 bitmiş bana ne. bu durum; belli ki maçı satmayan insan evladı, delikanlı futbolcular olduğunu kanıtlar.
 • 21
  sahaya yansıyan şikeyi tespit ekmek imkansıza yakındır. hatta bence imkansızdır. mesela bi kaleci maçı satmaya kafayı koyduysa, o maçta hayatının en iyi performanslarından birini sergileyebilir. göze batmıyan bi kaç posizyon hatası ile işini halleder. bu kadar basit. tabi korcan çelikay ve ibrahim akın gibi kerizler için bu durum geçerli değil.
 • 24
  darbe girişiminde bulunan askerlerin yargılandığı ülkenin başbakanının kullandığı cümle.

  madem girişimleri boşa çıktığı için, yaptıkları şike sahaya yansımadığı için bütün bu rezillikleri sümen altı edeceksiniz, o zaman her olaya bu açıdan bakmak gerekmez mi?

  (bkz: darbe devlete yansımadı)

  edit : bu ara fazla siyasi konulara değiniyorum. umarım başıma bir şey gelmez.*