• 1
  http://gss.gs/hUL

  http://gss.gs/PB0

  http://gss.gs/X83

  http://gss.gs/g2G

  istiklal marşı sırasında tüyleri diken diken eden müziğin; tüyleri diken diken eden sözlerin gururunu yaşamayı bir kenara bırakarak saçma sapan hareketler yapan saygısız veletler yetişiyor. saygısız diyorum çünkü bu fikirleri hep ailelerinden alıyorlar. aileleri istiklal marşının önemini; en önemlisi de saygının önemini anlatmak yerine böyle anlamsız ve saçma sapan şeyler öğretiyorsa vay ülkenin haline.
 • 4
  birinin istiklal marşında nasıl durulacağını öğretmesi gereken veletlerdir. istiklal marşında hazırolda durulur. kartal yapılmaz, 6 yapılmaz, bozkurt yapılmaz, hiçbirşey yapılmaz. burada linç yemeyi göze alarak söylemem lazım ki, el kalbe de konulmaz. istiklal marşı hazırol vaziyetinde söylenir.
 • 5
  (bkz: adam olamayacak çocuk)

  fenerbahçe-beşiktaş maçında 6 işareti yapan çocuğa üzülürüm. bu yaşta kendisine galatasaray'ı 6 sıfır yendiği maçtan başka mutlu edecek anısı olmayan ve fenerbahçe'yi anlatamayan* ana babaya ise hiç üzülmem.

  çocuklarınızı galatasaray kompleksinizden uzak yetiştirmenizi isterdim ama birimizin tarihi kupalarla doluyken, bizi yenmekten başka başarısı olmayan ebeveynelerin de sağlıklı olamamaları normal.

  (bkz: yazık la kim çocuğuysa)
 • 11
  vizyonu 6-0'dan ileriye gitmeyen bir camianin en küçük bireylerindendir. geçen sene falandi, konu futboldan açildi. benim oglan (o zamanlar 4 ya$inda) eni$tesi ile futbol konu$mu$, beynine girmeye çali$tilar sanirim. baba fener cimbom'dan daha iyi degil dimi dedi. beynimden vurulmu$a döndüm. kim dedi lan onu dedim? eni$tim dedi, dedi. git dedim eni$tene (benim bacanak)söyle fener önce $ike yapmadan $ampiyon olsun, sonra büyüklügünü tarti$iriz. severim bacanagi ama böyle toplara girmemesini bilmeli. *

  büyük, küçük ayirt etmeden sürekli yüzlerine vururum. geçenlerde veledin biri geldi, yok fener $öyle, fener böyle. sen biliyomusun dedin, sizin ba$kaniniz $ike yapti, uefa'ya rezil olduk, ceza aldi falan. çocuk mavi ekran, ben ise thug life, gözlük, tupac falan.. *
 • 13
  çocuktur, fenerbahçe altyapısından yetişmiştir. yaşadığı aidiyet hissiyatının dışa yansıması bu şekildedir. çok da abartmamak lazım meseleyi. burada esas hadise istiklal marşına gerekli saygının gösterilmemesi.

  bu çocukların hem ailesi, hem eğitim aldıkları fenerbahçe altyapısı, hem de okuldaki öğretmenlerinin konuya yeterli özeni göstermediğinin kanıtıdır. hey gidi... bizim zamanımızda trt yayını kapatırken istiklal marşı verirdi de, dedem evde kim varsa anneannem falan herkesi hazırola dikerdi. 70 milyonun önünde o yaşta bir çocuğun istiklal marşını umursamaması bana göre çocuğun kendisinden çok ona örnek olanların ayıbıdır.
 • 16
  fenerbahce besiktas macinin derbicik oldugunun kanitidir.

  ayni zamanda fenerbahcenin tek amacinin galatasaray oldugunun da kanitidir.

  sonucta cocuk bunlar gercekten iclerinden geleni yapmalarinda hicbir sakinca gormuyorum, fakat bu cocuklarin ailelerinin problemleri oldugu gun gibi gercek.

  bu cocuk yarin okula gidecek ve diger arkadaslari tarafindan malesef mahalle baskisina kurban gidecek.

  yoksa iyi yapmis, en buyuk hedefi galatasaray, en buyuk basarisi galatasaray olanlarin yaptigi hareketler bunlar.
 • 18
  ortalama bir fenerbahçelinin fenerbahçe futbol takımı denilince aklına üç şey geliyor ise bunlardan birisi 6-0'lık galatasaray galibiyetidir. zamanında bu galibiyeti çok iyi pazarladılar ve üstüne 20 yıllık bir kadıköy'de yenilmezlik ünvanını ekleyerek en büyük rakiplerine karşı üstünlük kurduk hissiyatı oluşturdular.

  fenerbahçe beşiktaş maçında* elleriyle 6 işareti yapan bu çocuklar 6-0'lık maçta hayatta bile değillerdi muhtemelen, üstelik maç galatasaray maçı değil. bu da ne kadar iyi bir pazarlama faaliyeti olduğunun göstergesidir.

  buradan bir sosyal sonuç devşirmek çok da kolay değil. onlar daha çocuk, çocuk olmasalar da 6 yapsalar ne olacak ki? neden anneleri-babaları bu durumdan sorumlu tutulsun, bu bir terbiyesizlik midir? fenerbahçeliler kendi içlerinde neden beşiktaş maçında bile galatasaray'ı fi tarihinde yendikleri skoru hatırlama dürtüsüne sahip olduklarını tartışsınlar. o onların problemi.

  bence bizler de bu 6-0'la yüzleşebilelim artık. her 6 görüşümüzde cinlerimiz niye tepemize çıkıyor. kendimizle barışık olalım, kendimizle dalga da geçebilelim. bu kadar "yaman" olmak zorunda değiliz. rahat olalım.

  sırf 6 gördük diye istiklal marşına kadar bağlıyoruz olayı farkında mıyız? sanki hiç elimizi kalbimize götürmedik bu marşlarda. sanki hiç omuz omuza durmadık hazır ol'da durmak yerine. sanki hiç zafer işareti yapmadık da...

  kaldı ki istiklal marşına saygı duymanın yolu hazır kıta olmaktan geçmez. bunun bir adım ötesi sizden bir yaş bile büyük olan birine karşı yaşlıya saygıdan ayaklarını topla, hazır ol'a geç mantığıdır. saygı şeklen olan bir şey değildir. bizim toplumda her şeyin kolay yolunu bulmak adeti var. saygı göstermenin de kolay yolu şeklen ayağa kalkmak, hazır ol'a geçmek. oysa ki marşa saygı göstermek istiyorsan, önce anlamını bil. hangi sebeple yazıldığını bil. bestesini sözlerine uydurabil. "larda yüzen alsancak" ne demek diye geçti benim çocukluk yıllarım.
  yaşlıya saygı göstermek istiyorsan başarılarınla onurlandır onu. gurur duyabilsin. ne o. bir baltaya sap olamadı ama saygılı çocuk. öyle bir dünya yok! ama öyle bir ülke var maalesef...

  çocuklara istiklal marşı'nın önemini anlatmaktan evvel istiklal marşı'nda kıpırdamamayı öğretmeye devam demek ki.
 • 19
  yazık gerçekten doğduktan sonra şu yaşına kadar görebildikleri başarı yok.

  büyüklerine ; baba bizim takımın tarihi anlarını kupaları anlat dediklerinde ""6-0""dan başka bişey bilmeyen bi fenerli nesil yetişiyor.

  hani dalga geçip diyorlar ya ' onların uefa kupası var' diye. işte o zaman iyiki galatasaraylıyım diyorum.

  ben ilerde çocuklarıma torunlarıma uefa kupasını anlatacağım. süper kupayı anlatacağım. ben 90.dakikada bilbaoyu yıkan hagi'yi anlatacağım. final penaltısını atan popescu'yu anlatacağım. jardel'i taffarel'i anlatacağım. ali sami yen'e devirdiğimiz devleri anlatacağım. 90+da sabri'nin golüyle elediğimiz bordeaux'u anlatacağım. sneijder'i baros'u kewell'ı anlatacağım.

  ama onlar sadece 6-0"ı anlatmakla yetinecek.
 • 20
  2 tane çocuk için burada nefesimi tüketmeyeceğim. çocuktur yapmıştır. amma istiklal marşımız okunurken esas duruşa geçmeleri, marşa herkesle birlikte eşlik etmeleri gerektiğini o yaşta bilmeleri gerekirdi. neyse.. dediğim gibi çocuktur olur öyle şeyler. fb taraftarı böyle seylerle eglenedursun biz de şampiyonlar liginde falan yarışalım işte.
 • 21
  biz bu çocukların istiklal marşımıza olan saygısızlığını bir kere görürüz bir daha hayat boyu görmeyiz. ama ailesi? bırakın ailesi düşünsün. benim terbiyesiz saygısız ahlaksız öğrencim çok oldu ve ailelerine ancak bunu diyebildim. çünkü ailesi de durumdan şimdilik memnun. ama buralar 20 yıl sonra nasıl olacak bilmiyorum. allah sonumuzu hayır eylesin.
  çocuklara hiç kızmadım ama ailelerde işin bittiğini çok kez gördüm. maalesef.