• 126
  hemen hemen bildiğim, takip ettiğim her sporda çok iyi sporcular var. öyle adamlar ki seyrediyor olmaktan sizi mutlu eden insanlar. bu insanlar bahsi olan sporların süperstarları. bir de bunlardan da farklı olan ufuk açan, en son akla geleni yapan sporcular var. o'sullivan bu sporculardan biri benim için. izlemekten çok keyif aldığım snookercılar var ama bu adam onlardan da farklı bir tat veriyor bana.
 • 127
  2018 kuzey irlanda açık'ta finalde trump'a kaybetse de selby'nin geri dönüşüne izin vermemesi ve turnuva boyunca seri üretmede ya da güvenli vuruşlarda sorun yaşamaması, dünya şampiyonluğu için umut veriyor.

  6. şampiyonluk gelir mi bilemiyorum, pek de umursamıyorum. ronnie hala bize müthiş maçlar armağan etmeye devam ediyor. hemen hemen her sporda en iyiler tartışılır.

  federer-nadal, lebron/kobe-jordan, nadal-djokovic-federer v.s. gibi tartışmalar vardır. snooker'da böyle bir tartışma yok. stephen hendry, ki kendisi ronnie'den fazla sayıda şampiyonluğa sahiptir, yanlış hatırlamıyorsam birkaç kere en iyisi ronnie demişti.

  herkes nba takip etmez, ancak herkes michael jordan'ın o ünlü açık bacaklı silüetini bilir. snooker'ı izlemeyenler bile, yakın çevremden biliyorum, youtube'da ronnie o'sullivan seri inşaları izliyor. bu adam böyle bir adam. sporunun da önünden gidiyor. birkaç yıl daha bizimle, tadını çıkartmak gerek.
 • 128
  2019 masters'ta yine "hehehe enayiler dünyanın en iyisi benim" modunda takılan snooker oyuncusu. canlı olarak messi'yi, federer'i izledim. büyük yetenekler. shaq'ın dominasyon dönemini izledim. en iyi olmasa da en büyük dominasyon oydu. ben daha kendisi gibi "canı isterse hem en iyi, hem en büyük dominasyonu sağlayan" sporcu görmedim. korkunç bir adam. yetenek? var. oyun disiplini? kazandı. canı isterse sergiliyor. yeteneğinin de üstünde bir doğaçlama kabiliyeti? var. eh güzel kardeşim, biz sen istemedikçe seni nasıl yeneceğiz?

  2019 masters'ta yine evladım dengesiz trump ile karşılaşacak. 2018 kuzey irlanda açık'da selby'yi selby'nin taktiğiyle döve döve yenip finale çıkan ronnie, trump'a kaybetmişti. müthiş bir rövanş olacak. decider'a kadar gitsin istiyoruz. bir de ronnie'den 147 görürsek harika olacak.

  2019 masters ile başlayabilirse dünya şampiyonluğuna güzel bir göz kırpma olacak. selby'yi selby gibi oynayarak kırabiliyor. kendisinin daha savruk ve genç halini de kendi tarzında yenerse ellerimizi açıp "allahım mark williams'a, higgins'e güç ver" der halde bulabiliriz. üstelik acı ama gerçek: en iyilerin en iyi hali bile ronnie'ye karşı gülünç hallere düşebiliyor...

  plase dergi için de şöyle bir şey yazmıştım ronnie hakkında:

  "geldik tahmin yapmanın en zor olduğu oyuncuya… evet artık hemen her gün interneti “acaba ronnie snooker oynamayı bıraktı mı?” diye açmıyoruz, ancak hala ronnie’nin tahmin edilemez kişiliğini sonuna kadar hissediyoruz. 2018 kuzey irlanda açık’ta kriptoniti selby’ye karşı selby’lik yaptığında hepimiz “allah olmak istiyorsa toplanak allah diyek” dedik. selby’ye karşı selby’lik yapması gerçekten korkutucuydu çünkü şu an piyasada tam gaz giden bir ronnie’yi durdurabilecek son bir kale var: mark selby. trump aynı turnuvada ronnie’yi yenmesine rağmen hala nitrogliserin kadar kararsız, gönüllerin şampiyonu higgins iyice veterandan yarı emekli moduna giriyor, shaun murphy ara ara kayboluyor, mental olarak sivrilik yapabilecek bingham gibi adamlar pek sahneye çıkamıyor. şöyle bir ortamda selby’ye attığı o tokat snooker dünyası için pek de hayırlı bir tokat değildi. yani şahsi olarak çok keyif aldığımı söyleyebilirim ancak biraz “büyük resme” bakınca bunun pek de hoş olmadığını gördüm. neyse ki ronniecoaster’a karşı nitrogliserin trump ile bir set çekilebildi. 2018 birleşik krallık öncesi bir de kuzey irlanda açık kazanılsa, ronnie şu yaşında çok fantastik bir işe daha imza atmış olacaktı. bunu dediğime bakmayın, ronnie hemen hemen her oyununda fantastik işlere imza atıyor. champion of champions 2018’de şampiyon olmak, kriptonitini kendi silahıyla vurmak, 2018 birleşik krallık şampiyonası’nı adeta yargı dağıtarak kazanmak… bunların yarısını yaptığınız zaman dünyanın en iyi snooker oyuncularından birisi oluyorsunuz. ronnie olmanın şöyle bir dezavantajı var: ne kadar mükemmel şeyler yaparsanız yapın “ronnie o, yapar tabi” şeklinde bir tepkiyle karşılaşabiliyorsunuz. yani yaptıklarının yarısını kyren wilson ayarında birisi yapsaydı çok başka şeyler konuşuluyor olurdu. kyren için northamptonshire’da güzel bir taht yapılırdı, o kadarına eminim. aynı şeyleri ronnie yapınca, nispeten normal karşılanıyor.

  2019’da ronnie dünya şampiyonu olabilir mi? ben buna bahis oynayacağım. tabii ki dünya şampiyonası çok farklı bir yer. bingham gibi çıkıntılar, williams gibi keyifli insanlar, selby gibi sevimsiz köpek balıkları, trump gibi nitrogliserinler ve birkaç beklenmedik isim enteresan işlere imza atabilir. ancak ronnie’nin şampiyon olması da kimseyi şaşırtmaz, değil mi?

  tüm bunlar 1000. yüzlük seride ronnie’nin snooker oynamayı ve yüzlük seriyi o anda bırakmasıyla taca çıkabilir. ronnie’yi enteresan ve keyifli kılan noktalardan biri de bu zaten."

  http://plasedergi.com/...019-yili-ve-snooker/
 • 131
  yaptığı spordan büyük sporcu.

  günümüzde hangi sporcudan bahsederseniz bahsedin eskiler karşısına birini koyabilir. messi derseniz pele veya maradona'yı, kobe derseniz jordan'ı duyabilirsiniz. ama ronnie'nin karşısına koyabileceğiniz biri yok, buna hendry de dahil. davis de dahil. hendry'nin zaman zaman ronnie'yi "en iyi" olarak lanse ettiğini de gördük.

  1000. yüzlük serisinde o sessiz sakin snooker salonunu futbol tribünlerine çevirdi kral.
 • 135
  snooker hariç her şeyle uğraşıp kalan vakitte dünyanın en iyi snooker oyuncusu olan garip biri. seviyoruz. gençliğinde hendry'nin onda biri kadar disiplinli olsaydı çok korkunç bir dominasyon izlerdik. shaq'ın nba dominasyonunun iki, üç katını düşünün.

  38-39 yaşından sonra müthiş bir denge kurdu. snooker'a her şeyden çok önem vermesine rağmen antrenman sürelerini azalttı ama yine disiplinli antrenman yapıyor. kalan vakitte de spor yapıyor, iyi besleniyor, kitap yazıyor.

  pool oynarken beyaz topu kontrol edebiliyorsak senin sayende kral.
 • 137
  rica minnet getirilmiş gibi davrandığı 2019 betfred dünya snooker şampiyonası'nda ilk turda amatör oyuncu james cahill'e elendi. kendisi zaten maalesef mental açıdan 3 sene üst üste en tepe seviyede olamadı fakat maç sırasındaki tavırları, uyuması belki ronnie'nin sınırlarını bile aşmıştır.

  https://pbs.twimg.com/media/D41d35aW4AA0gjq.jpg

  ronnie ayrıca 2003'ten sonra ilk kez dünya şampiyonasında ilk turda elendi. belki de crucible tarihinin en büyük süprizi oldu bugün.
 • 138
  bayağı formda geldiği crucible'a ilk turda sürpriz şekilde veda etmiş roketimiz.

  dün vücut dili de çok kötü gözüküyordu. bugüne de saçları keserek gelip bir şeylerin yolunda olmadığını belli etmişti adeta. her zaman basit şekilde yaptığı serileri yapamaması, güvenli vuruşlardaki düşük yüzdesi onun bir amatör karşısında elenmesine sebep oldu. onsuz bir dünya şampiyonası izleyeceğim için bayağı üzgünüm. umarım judd veya robertson'dan biri alır.
 • 139
  elenmesiyle şaşırtmamıştır. işin garibi şampiyon olsa da şaşırmayacaktım. ronnie böyle bir oyuncu.

  dünya şampiyonluğundan ziyade bence "en çok sıralama turnuvası kazanan oyuncu" rekoruna oynayacaktır. zaten yüzlük serilerde felaket bir rekor kırdı. bu rekoru da tek başına elinde tutunca duble tartışmasız tarihin en iyisi olacak.

  steve davis, stephen hendry, jimmy white gibilerini de izledim. white'ın son dönemlerinden değil, paso final kaybettiği müthiş dönemlerinden bahsediyorum. şu üçlüde bence en iyisi hendry, en kötüsü davis'di. ancak davis'in felaket bir dominasyon dönemi var.

  dönelim sullivan'a. sullivan canı isterse white'tan daha yetenekli, hendry'den soğukkanlı, davis'ten istikrarlı olabiliyor. ancak canı üçünden birini nadiren istiyor, üçünü beraber ise en son bir sene ortada gözükmeyip şampiyon olduğu sene istemişti. böyle bir adam bu da. böyle olmasa ronnie olmazdı.

  yarın snooker'ı bıraktım diyebilir, bir yıl aradan sonra gelip dünya şampiyonu olabilir. daha ikişer kırmızı ve siyah sokmuşken 147 takibi yaptıran bir adam ronnie. hiç belli olmaz.
 • 146
  snooker dünyasının zlatan ibrahimovic'i olarak nitelendirilebilecek bir bey olur kendileri. lakabı "the rocket"tir zira snookerda birçok oyuncu durarak düşünerek bir sonraki pot şansını değerlendirerek vuruşunu gerçekleştirirken bu adam olabildiğince hızlı bir şekilde masayı temizlemenin derdindedir.
  kafa olarak çok acayip biridir aynı zamanda. önde olduğu karşılaşmada rakibinin elini sıkıp ayrıldığı da görülmüştür, maksimum puan yani 147'ye verilen ödülün az olduğunu düşünerek imkanı varken puanı yapmadığı da görülmüştür, parası bitti diye dünya şampiyonasına gelip kazanıp ödülü alıp gittiği de görülmüştür.
  benim için esas ilginç olanı kendisinin hayatının belli kesimini, özellikle de hem snookerda hem de aile yaşantısında çalkantılı geçirdiği dönemlerinin anlatıldığı "the running" isimli hayat hikayesinde kafasını rahatlatmak için koşu sporuna başlayıp yerel yarışmalarda derece elde edebilecek kadar başarılı bir sporcuya dönüşmesi olmuştur. (kitabın ingilizce'sini okumuştum 3 sene önce türkçe'ye çevrildi mi emin değilim) bu sayede kafasını rahatlatıp tekrar snooker'ı keyifli şekilde oynayabilecek mental dinginliğe erişmiştir. adam hangi spora bulaşsa başarılı olabilecek potansiyel ortaya koyuyor. kafasına estikçe ciddileşip şampiyona katılıp, kazanıp kupasını alıyor. rakipler için cidden rahatsız edici bir durum :) umarım mental seviyesini en azından hep belli bir seviyede tutabilir de daha bir süre daha snooker masası başında izleyebiliriz kendini
 • 147
  snooker izlemenin tek sebebi olan adam. annem eurosport hastası her nekadar snookerden çok hoşlanmıyor olsa da mutfakta yemek yaparken birşeyler ile uğraşırken sürekli eurosport açık olur çoçukluğumdan beri evde. bu adam varsa oturur izlerim yoksa göz ucuyla dahi takip etmem. sıradışı bir kişilik ve hızlı oyununu izlemesi çok keyifli.