• sporcuların bizim düşündüğümüz ve talep ettiğimizin aksine makine değil insan olduğunun en büyük kanıtı olan, delimtrak dahi. örneğin bir kanat oyuncusundan istiyoruz ki futbol kariyeri boyunca 2-3 dakikada bir topu alıp çizgi boyunca ilerleyip içeriye asist yapsın, basketbol takımımızdaki bir forvetten istiyoruz ki her maç 25-30 sayının altına inmesin, voleybolcularımızdan istiyoruz ki her smacı içeri düşsün, her çıktıkları blokta topu rakip sahaya indirsinler falan...

  bir snooker ligi olsa ve bu abimiz de galatasaray forması ile maç yapıyor olsa idi muhtemelen elendği her turnuva sonrası kendisini darağacına çıkaracak bir kamuoyu oluşurdu. çok hızlı oynuyor, doğru dürüst düşünmüyor gibi eleştiriler getirilecekti. bir grup da kazandığı başarıları hatırlatıp, roket lakabını almasına sebep olan hızda yaptığı işlerden bahsedecekti. daha iyi hazırlanıp milleti taruma ettiği bir sonraki turnuvada saldırı ve savunma safları değişecek, bu kısır döngü dönüp dönüp gidecekti.

  oysa gerçek hayata döndüğümüz vakit; bu abimizin özel hayatının düzenli olduğu dönemlere denk gelen turnuvalarda kolayca şampiyon olup, ailevi ya da kişisel sorunlarla çıktığı her turnuvada basit gözüken hatalarla elendiğini görüyoruz. işin daha ilginç tarafı, kendisi hakkında girilen entrylerin de bu gerçekler doğrultusunda neredeyse hemfikir olduğunu görüyoruz.

  peki bu adaleti, bu insafı, bu sakinliği neden kendi sporcularımızda sağlayamyoruz?

  buna engel olan bu derece mükemmel olmamaları mı(?) yoksa bizim konusu gelince yere göğe sığdıramadığımız sevgimiz(!) mi?
 • 19 ekim 2017 tarihinde ingiltere açık turnuvasında çinli rakibini 4-1 ile geçti.
  ronnie'nin 8-9 dakikada 100'lük seri yapması haber değeri taşımıyor artık. ama maçı muhakkak izlemelisiniz. oyunun sonunda, yani son frame'de sahaya seyirci girdi. çok tatlı, komik, müthiş bir andı. daha fazla spoiler vermeyeyim, tadını çıkartın.

  ronnie hem yeteneği, hem karizması ile müthiş bir figür. snooker gibi bir sporda çok ama çok nadirdir böyle anlar.
  https://www.facebook.com/...kJF0r35mHrtG4XqV5W84
 • yaptığı spordan büyük sporcu.

  günümüzde hangi sporcudan bahsederseniz bahsedin eskiler karşısına birini koyabilir. messi derseniz pele veya maradona'yı, kobe derseniz jordan'ı duyabilirsiniz. ama ronnie'nin karşısına koyabileceğiniz biri yok, buna hendry de dahil. davis de dahil. hendry'nin zaman zaman ronnie'yi "en iyi" olarak lanse ettiğini de gördük.

  1000. yüzlük serisinde o sessiz sakin snooker salonunu futbol tribünlerine çevirdi kral.
 • snooker dünyasının zlatan ibrahimovic'i olarak nitelendirilebilecek bir bey olur kendileri. lakabı "the rocket"tir zira snookerda birçok oyuncu durarak düşünerek bir sonraki pot şansını değerlendirerek vuruşunu gerçekleştirirken bu adam olabildiğince hızlı bir şekilde masayı temizlemenin derdindedir.
  kafa olarak çok acayip biridir aynı zamanda. önde olduğu karşılaşmada rakibinin elini sıkıp ayrıldığı da görülmüştür, maksimum puan yani 147'ye verilen ödülün az olduğunu düşünerek imkanı varken puanı yapmadığı da görülmüştür, parası bitti diye dünya şampiyonasına gelip kazanıp ödülü alıp gittiği de görülmüştür.
  benim için esas ilginç olanı kendisinin hayatının belli kesimini, özellikle de hem snookerda hem de aile yaşantısında çalkantılı geçirdiği dönemlerinin anlatıldığı "the running" isimli hayat hikayesinde kafasını rahatlatmak için koşu sporuna başlayıp yerel yarışmalarda derece elde edebilecek kadar başarılı bir sporcuya dönüşmesi olmuştur. (kitabın ingilizce'sini okumuştum 3 sene önce türkçe'ye çevrildi mi emin değilim) bu sayede kafasını rahatlatıp tekrar snooker'ı keyifli şekilde oynayabilecek mental dinginliğe erişmiştir. adam hangi spora bulaşsa başarılı olabilecek potansiyel ortaya koyuyor. kafasına estikçe ciddileşip şampiyona katılıp, kazanıp kupasını alıyor. rakipler için cidden rahatsız edici bir durum :) umarım mental seviyesini en azından hep belli bir seviyede tutabilir de daha bir süre daha snooker masası başında izleyebiliriz kendini
 • tam adı ronald antonio "ronnie" o'sullivan olan, her hareketi olay snooker oyuncusu.

  bu sene kazanmış olduğu welsh open turnuvasının ilk turunda, maksimum seriye verilen £10,000 tutarındaki ödülü az bulduğu için,
  14 kırmızı 13 siyahtan sonra bilerek pembe topu pot yaparak 146 yapmıştır.

  10 kırmızı 10 siyah topu pot yaptıktan sonra hakeme, 147 ödülü ne kadar diye sordu, en yüksek seri+maksimum seri için toplamda £12,000 kazanacağını öğrendiğinde yüzündeki hayal kırıklığı rahatça görülebiliyordu.

  http://gss.gs/n4S.jpg

  --- alıntı ---

  "i knew it was £10,000. i could have done it, but i didn't think the prize was worthy of a 147. so i've tried to let it build up until it's worthy and then go for it," he said.

  "it's like going into a mercedes garage and when they say that you can have the car for £3,000, you reply, 'no way, that's too cheap. i'm not buying it for that'

  --- alıntı ---

  world snooker başkanı barry hearn yaptığı açıklamada, bu hareketin kabul edilemez ve saygısızca olduğunu söyledi.

  147 yapmak için ömrünü harcayan onlarca oyuncu varken, para ödülünü beğenmeyip reddetmek anca ronnie tarafından yapılabilir.

  bugüne kadar 147 yapabilen toplam 63 oyuncu var;

  41 oyuncu 1 defa (jamie burnett, karl burrows, marcus campbell, ali carter, steve davis, ryan day, ken doherty, graeme dott, tony drago, mike dunn, david gilbert, adrian gunnell, andy hicks, andrew higginson, mehmet husnu, pat kenny, nd peter lines, jack lisowski, david mcdonnell, david mclellan, rory mcleod, aditya mehta, tony meo, terry murphy, fergal o'brien, john parrott, barry pinches, dechawat poomjaeng, jason prince, john rea, alain robidoux, john spencer, kirk stevens, matthew stevens, thanawat thirapongpaiboon, willie thorne, ricky walden, liang wenbo, jimmy white, gary wilson, ben woollaston),

  12 oyuncu 2 defa (nick dyson, peter ebdon, tom ford, david gray, barry hawkins, kurt maflin, stephen maguire, robert milkins, mark selby, cliff thorburn, judd trump, mark williams),

  4 oyuncu 3 defa (stuart bingham, jamie cope, neil robertson, james wattana),

  2 oyuncu 4 defa (marco fu, shaun murphy),

  2 oyuncu 6 defa (john higgins, ding junhui),

  1 oyuncu 11 defa (stephen hendry) ve

  1 oyuncu 13 defa ve tabi ki ronnie o'sullivan.

  https://twitter.com/ronnieo147
  ''snooker player. i have a degree in snooker and i am a genius.. haha.''

  kısacası adam çatlak beyler.
 • kendisine büyük saygı duyuyorum. alkolle, uyuşturucuyla, ailevi problemlerle v.s. uğraştığı bir dönem vardı. o arada da dünya şampiyonu falan olabiliyordu. bu aralar kendisine çok iyi bakmakta. sürekli sabah koşusu v.s. yapıyor. boks antrenmanları yapıyor. tek çekincem, bunları yaparken sakatlanması. koşu yaparken sakatlanıp, snooker'da turnuva kaçırmışlığı var.

  25 mart 2018 tarihinde players championship'te final oynayacak shaun murphy'ye karşı. shaun ile bu sezon 2 maçı vardı. birini kazandı, birini kaybetti. finalde kendisini galibiyete yakın görüyorum.
 • snooker'ı izleyiciye sevdiren efsane figürlerden biri. eskileri bilmiyorum ama 15 senedir takip ettiğim bu sporda izlediğim en büyük snooker oyuncusu.

  17 kasım 2018 mark selby ronnie o'sullivan maçı son zamanları en güzel, en keyifli maçlarından birisi belki de en iyisi oldu. 5-3 önde iken harika bir geri dönüşe imza atıp maçı decider'a hatta bu frame'de de 53-38 üstünlükle maçı kazanmak için çok avantajlı bir konumda olan mark selby yaptığı pot denemesi + güvenli vuruşta çok iyi bir snooker yakaladı. ronnie üç defa kırmızıya vuramayıp hata yaptı ve skor 68-38'e geldi. dördüncü denemesinden önce mark selby'nin free ball ile pot şansı vardı çünkü kırmızı iyi bir açıdaydı ama selby dördüncü defa tekrar istedi. ronnie de bu denemesinde şans faktörünün yanı sıra muazzam bir açı yakalayarak snooker'dan kurtulmaya çalışırken pot oldu ve masada 32 sayı vardı. tabi ki masayı süpürdü ve 70-68 ile maçı kazandı.

  gerçekten muazzam bir maç ve kapanış oldu.
 • veliahtı yoktur. evet judd trump çok büyük bir heyecan yarattı. ama ronnie öylesine farklı bir adam ki...

  dünya üzerinde hangi sporcu, mensubu olduğu spor dalının en önemli şeylerinden birini yerine getirmek üzereyken, ''bunun para ödülü kaç hacı? yok mu? eytere beeaaa!'' diyerek ondan vazgeçebilir?

  evet, 147 yapmak üzereyken, 147 için ekstra para ödülü yok diye o son siyahı pot yapmayacaktı bu adam. hakemin ısrarı üzerine potu gerçekleştirdi. paragöz olduğu için değil, 147 gibi özel bir olaya gereken değer verilmediği için. üstelik öyle sıradan bir 147 de değildi. stephen hendry ile paylaştığı ''en çok 147'ye sahip olma'' rekorunu tek başına ele geçirecekti.

  efem, john higgins şu gözlerin seyrettiği en komple oyuncudur. snookerın her vuruşuna hakimdir. her türlü sinir harbinden galip çıkabilir. güvenli oynanacaksa güvenli oynar, hızlı oynanacaksa hızlı oynar, psikolojik savaşın kralını verebilir, snooker bırakma ve çözme konularında seyreyleyeni mest edebilir... şu şike meselesi olmasaydı, gelmiş geçmiş en büyük oyuncuydu gözümde.

  ama ronnie... kimse o beyaz topa ronnie gibi hükmedemez. hani, gününde olduğunda izlemeye doyamazsınız da... gününde olmadığı zaman da keyiflidir bu adam, aykırı hareketleriyle, jestleriyle, mimikleriyle... sizi ya yeteneğin, keyfin, güzel oyunun doruklarında dolaştırır; ya da umursamazlığıyla, boşvermişliğiyle çileden çıkartır. sonuçta her durumda heyecanlandırır, oyunun içine alır. kaybetmek onun için dünya'nın sonu değildir. keyif almak, keyif vermek için oynuyor çünkü. keyif almadığında maçı yarıda bırakıp gidebilecek kadar üstelik...

  onu anlatmak için kalın kalın kitaplar yazmak gerek. çalkantılı özel hayatını değil, sırf o yeşil masada yaptıklarını anlatmak için...
 • (bkz: bükreş'te o'sullivan resitali)

  --- alıntı ---

  bükreş'te düzenlenen european masters yarı finalinde neil robertson karşısında oyunu domine eden ronnie o'sullivan, 6-0'lık zaferle finale kaldı.

  --- alıntı ---

  robertson'a frame vermeden yarı final maçını kazanmak ne demek arkadaş ?

  şu an final karşılaşmasında judd trump karşısında 5-3 önde. ikince seans 19.00'da başlayacak.
 • hemen hemen bildiğim, takip ettiğim her sporda çok iyi sporcular var. öyle adamlar ki seyrediyor olmaktan sizi mutlu eden insanlar. bu insanlar bahsi olan sporların süperstarları. bir de bunlardan da farklı olan ufuk açan, en son akla geleni yapan sporcular var. o'sullivan bu sporculardan biri benim için. izlemekten çok keyif aldığım snookercılar var ama bu adam onlardan da farklı bir tat veriyor bana.
 • 2018 kuzey irlanda açık'ta finalde trump'a kaybetse de selby'nin geri dönüşüne izin vermemesi ve turnuva boyunca seri üretmede ya da güvenli vuruşlarda sorun yaşamaması, dünya şampiyonluğu için umut veriyor.

  6. şampiyonluk gelir mi bilemiyorum, pek de umursamıyorum. ronnie hala bize müthiş maçlar armağan etmeye devam ediyor. hemen hemen her sporda en iyiler tartışılır.

  federer-nadal, lebron/kobe-jordan, nadal-djokovic-federer v.s. gibi tartışmalar vardır. snooker'da böyle bir tartışma yok. stephen hendry, ki kendisi ronnie'den fazla sayıda şampiyonluğa sahiptir, yanlış hatırlamıyorsam birkaç kere en iyisi ronnie demişti.

  herkes nba takip etmez, ancak herkes michael jordan'ın o ünlü açık bacaklı silüetini bilir. snooker'ı izlemeyenler bile, yakın çevremden biliyorum, youtube'da ronnie o'sullivan seri inşaları izliyor. bu adam böyle bir adam. sporunun da önünden gidiyor. birkaç yıl daha bizimle, tadını çıkartmak gerek.
 • snooker hariç her şeyle uğraşıp kalan vakitte dünyanın en iyi snooker oyuncusu olan garip biri. seviyoruz. gençliğinde hendry'nin onda biri kadar disiplinli olsaydı çok korkunç bir dominasyon izlerdik. shaq'ın nba dominasyonunun iki, üç katını düşünün.

  38-39 yaşından sonra müthiş bir denge kurdu. snooker'a her şeyden çok önem vermesine rağmen antrenman sürelerini azalttı ama yine disiplinli antrenman yapıyor. kalan vakitte de spor yapıyor, iyi besleniyor, kitap yazıyor.

  pool oynarken beyaz topu kontrol edebiliyorsak senin sayende kral.
 • snooker izlemenin tek sebebi olan adam. annem eurosport hastası her nekadar snookerden çok hoşlanmıyor olsa da mutfakta yemek yaparken birşeyler ile uğraşırken sürekli eurosport açık olur çoçukluğumdan beri evde. bu adam varsa oturur izlerim yoksa göz ucuyla dahi takip etmem. sıradışı bir kişilik ve hızlı oyununu izlemesi çok keyifli.
 • babasinin ingiltere'de sex shop zinciri vardir. ayni zamanda babasi 1992 yilinda cinayetten tutuklanmis ve omur boyu hapis cezasi almistir. annesi ise vergi dolandiriciligindan 1996da 7 ay hapis yatmistir.
  bole pis bir askin urunu olan sullivan normal olarak depresiftir ve alkol ve antidepresen bagimlisidir.