• 3
    shaktar donetsk başkanı. birçok volga tatarının aksine türkiye türkçesi konuşabilen ukraynalı müslüman oligark. gençliğinde şamil basayev ile beraber cephede savaşmış bir adamdır kendisi. çeçen mafyasını yer altı boks kulüplerinde kuran khozh-ahmed noukhayev'in antrenman arkadaşıdır.

    adına donetskte büyük bir camii inşa edilen kömür-demir-çelik işçilerinin sendikal hakları için siyasileri kaçırıp işkence eden akhat bragin'in sağ kolu olarak yükselmeye başladı. akhat bragin'in yahudi-rus mafyası tarafından öldürülmesiyle işleri üstlendi. sovyetler birliği dağılırken leonid kuchma üzerinden politbüro ile bağlantı kurup yeltsin zamanındaki parçalanma ve ayrılan ukrayna'daki özelleştirmelerle bugün 4.5 milyar dolarlık bir şahsi servete kavuştu.

    donbass bölgesindeki tüm durumu kötü olan adamlar geçmişideki "hırsız prens" kimliğinden ötürü kendisine kralları gibi bağlıdır. shaktar donetsk'i hem ahaliyi memnun etmek hem de kendini aklamak için kullanmıştır. şahsen judo, boks ve futbol oynamıştır. futboldan da futbolcudan da çok iyi anlar.

    ukrayna bugün bölünmediyse kendisi sayesindedir. isveç-almanya-rusya üçlüsünün tarihte üzerinde mutabık kaldığı tek şey kendisidir. ukrayna'da maidan gösterileri başladığında evinin etrafı göstericilerle çevrildiğinde dışarı çıkıp konuşabilmiş devlet başkanları gibi ülkeyi terk etmemiştir. onun yerinde başka biri olsaydı başka bir oligark abramovich gibi mesela shaktar yok olur giderdi...adamlar resmen bir rus şehrinden eski alman yeni leh şehrine en doğudan en batıya taşındılar:)

    özetle shaktar'ın bir numaralı başarı sebebi kendisidir. bu adamdan kimse oyuncu kaçıramaz, kapamaz, bedavaya koparamaz...