resim
Rachid Ghezzal
Takım:Beşiktaş
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:31
Boy:1.82
Uyruk:Cezayir
 • 491
  2021-2022 sezonunda 29 maça çıkıp 2262 dakika süre almış ve bir tanesi penaltıdan 3 gol 1 asistlik katkı vermiştir.

  şu performansı bizde gösterse kellesi çoktan gitmiş olacakken beşiktaş taraftarı tarafından “asist yapıyor ama batshuayi atamıyor yeaa” diye savunmaya geçiliyor. bir hucüm oyuncusu sezonun neredeyse 4’de 3’ü geride kalmış ve yine neredeyse maç kaçırmamışken sadece 3 gole etki edebiliyor ve eleştiri gelmiyor.

  peki kendi mevkisinde olan bizim topçulara bakalım;

  olimpiu morutan kendisinin aldığı maaşın çeyreğini alıyorken bu sezon 28 maçta 1332 dakika süre almış ve 3 gol 5 asistlik performans göstermiştir. ayrıca ghezzal gibi penaltı golü yokken göztepe ve gaziantep’e attığı goller ile lokomotiv moskova ve kasımpaşa maçında yaptığı asistler tamamen bireysel yetenek ile gelmiş skor katkılarıdır. sosyal medyamıza bakınca morutan çöp oğlu çöp ilan edilirken ghezzal hala göklerde.

  hatta morutan’ı da boşverelim galatasaray taraftarının yolda görse bir kaşık suda boğacağı bir başka oyuncumuza bakalım. sofiane feghouli 26 maçta 1387 dakika süre almış ve 5 gol 3 asistlik performans göstermiş. yine morutan gibi penaltı golü yokken bireysel yetenek ile lokomotiv moskova’ya golü, marislya’ya asisti var.

  şimdi toplu halde sayılara bakalım;

  rachid ghezzal - 30 yaşında - 2.500.000 euro maaş - 2262 dakika - 2 gol (penaltısız) ve 1 asist

  olimpiu morutan - 22 yaşında - 600.000 euro maaş - 1332 dakika - 3 gol ve 5 asist

  sofiane feghouli - 32 yaşında - 3.850.000 euro maaş -
  5 gol ve 3 asist

  olimpiu morutan çöp ilan ediliyor, feghouli’nin kellesi isteniyor, ghezzal’a toz kondurulmuyor. bunların hepsinin sebebi tamamen algıdan ibaret. yetenekse en yeteneklisi feghouli. ghezzal şampiyon yaptıysa feghouli 2 kere şampiyon yaptı. fiyat performans ise en iyisi morutan. ghezzal 2.500.000 alıyorsa morutan 600.000 alıyor. bu yapılan algılar galatasaray’ı felaket derecede sıkıntıya sokuyor ama maalesef taraftarımız sonuçlarını anlamıyor. ve maalesef bu algıların en büyük sebebi yine bizim taraftarımız.

  benim yaptığım sayısal verilen aynısını pjanic-cicaldau üzerine yapın, aynısını vida-marcao üzerine yapın ve hatta batshuayi-mohamed ikilisi üzerinden yapın. yine aşağı yukarı aynı sonuç çıkacak. ama bu sayısal verilerden sosyal medyaya dönüp baktığınıza pjanic harikülade mükemmel kudretli orta saha olurken, cicaldau hagi’nin kazığı olacak. bunun en önemli sebebi biziz.

  bonus : radamel falcao sakatlıklardan dolayı 2 sene boyunca maç kaçırdığı için sürekli maaşı dilden dile gezerken beşiktaş’ın bu sene 7 milyon euro maaş ödediği ve topa dokunamayan ljajic, lens, nsakala ve douglas dörtlüsü kaç kere konuşulmuş bakın. ayrıca bu dörtlünün bonservis ücreti de 13 milyon euro. ayrıca geçen yıllarda yatarak kazandığı paraları söylemiyorum bile. douglas denen eleman imza attığı 2019 yılından beri maçlara çıkmıyor :)
 • 445
  çok para değil dedikleri; bonuslarla birlikte yıllık 3.5 milyon euro alıyor.
  yaşı kaç ? 29
  kaç senelik sözleşme ? 4 yıl
  bonservisine ne verdin ? 3 milyon euro.
  toplam maliyeti nedir? 17 milyon euro.
  bonservisi katılmış yıllık maliyeti nedir ? 4.25 m. euro

  geri dönüşü yani satma ihtimalin var mı? yok.

  tüm bu bilgilere ek olarak kulüplerin türkiye liginde kazandığı maç başına 270bin euro (2.7 milyon tl) şampiyon olduğunda ek 4.2m euro (42 milyon tl) aldığını ekleyelim.
  ülkenin ekonomisi ortadayken, 2.9 milyar tl borcu olan galatasaray değil kim olursa olsun geri dönüşü olmayan böyle bir yatırımı yapması, bu paraları vermesi ahmaklıktır.

  biz bu hataları, ahmaklıkları yaptık şimdi sıra başkalarında.
  metnin özü antalyaspor'u yenmek için bu paralar verilmez. kim aldırmadıysa allah razı olsun.

  ekleme : hala anlamamak için çaba sarf eden insanlara daha fazla nasıl anlatabilirim bilemiyorum. isterse uçarak orta sahayı geçsin kendisi yüksek maliyetlidir. bakın tekrar edeyim "yüksek maliyetlidir" ayağının basma pazen ya da kadife olması bunu değiştirmez. bu tarz transferler döneminin bittiğini kabul etmeyen her kulüp batmaya mahkumdur.

  ekleme 2 : daha net anlaşılması için düzenlendi.
 • 113
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
  (bkz: 8 mayıs 2021 galatasaray beşiktaş maçı)

  kendisini 2 maçta da çok iyi durdurduk, marcelo saracchi başta olmak üzere herkesin ayağına, aklına, eline sağlık. kendisini 2 maçta da limitleyebilmemiz galatasaray'ın ne kadar iyi bir savunma takımı olduğunu gösteriyor.

  yalnız bugün kendisini çok iyi durdurduğumuz maçta bile duran toptan welinton ve larin'e muazzam 2 servisi var. beşiktaş'ın maçta pozisyon namına üretebildiği 2 sekansta da başrolde. penaltıdan golünü de attı tabii, onu da söylemek lazım.

  diyeceğim o ki bu adam harbi büyük oyuncu. umarım beşiktaş kendisinin bonservisini alamaz.
 • 418
  --- alıntı ---

  4 dört yıllık sözleşme
  3 milyon euro maaş
  3.2 milyon euro bonservis

  --- alıntı ---

  bizim feghouli'ye verdiğimiz gibi, çok benzer şekilde sevr antlaşması imzalamış beşiktaş.

  tam da istediğim gibi hem ghezzal hem de rosier'i beşiktaş'ın çok daha fazla maliyetle almasını sağladık. bu sayede limitlerini doldurdular. daha fazla takviye yapma şansları azaldı.
 • 399
  “ belhanda'dan daha rahatsız biri varsa, o da bu arkadaştır bence. ya vezir olur ya da rezil... çok yetenekli olup eşiği aşamayan kuzey afrikalı futbolculardan sadece bir tanesi.
  2-3 yıl önce çok daha iyi durumdaydı, şimdi baya bi salmış gibi.
  yetenekleri ile bizim ligde fazlasıyla iş yapar ama oynamaya nasıl ikna olacak işte orası muamma.”

  geçen sezon transfer edildiğinde bunu yazmıştım.
  şimdi de şunu yazayım, beşiktaş’ın elinde patlama ihtimali hiç de az değildir.
  kendisine geri dönüşü olmayan bir 150 milyon tl bağlamak büyük riskti.
  bu arada bize transferi neredeyse bitmişti ama rakamlar çok yüksek olunca bir geri adım atıldı.
  başkan ve hocayı tebrik ediyorum.

  (bkz: 2021-2022 sezonu yaz transfer dönemi)
 • 476
  feghouli kazığı tam son senesine girmisken beşiktaş yönetiminin araya girerek ikinci bir dört yıllık krize engel olduğu futbolcu.

  adamlar dik durmayıp alın sizin olsa dese şuanda ne morutan olacaktı ne de biz mutlu olacaktık. tertemiz dört yıllık bol sıfırlı bir sözleşmemiz daha olacaktı. çebi'ye ne kadar teşekkür etsek az, hem yetenek hem karakter olarak galatasaray isminin çok gerisinde bir adam. yaşı da bir o kadar fazla.

  ayrıca bu şey değil mi ya feriha'nın abisi;

  https://gss.gs/kRs.jpeg
 • 175
  ghezzal'ın üst versiyonu kontratından çıkmaya çalıştığın sofiane feghouli'dir.
  ghezzal, feghouli'den daha yetenekli değil, daha kariyerli değil, milli takımda bile onun 3'te 1'i kadar oynamış.
  ghezzal'ın 29 yaşına gelene kadar ne başarısı var.
  alt tarafı beşiktaş'ta 1 sezon iyi oynadı. onda da takıma uyum söz konusu. sergen yalçın oyunculardan verim almayı iyi biliyor. senin oynamaya çalıştığın pas oyununda belki de yokları oynayacak.
  sattığın kadar al varken haaland, hauge, moder gibi isimleri alamadık, ceza bitti yine böyle adamlara sardık.
  umarım sadece suyu bulandırmak amacıyla salça olduğumuz bir transferdir. bana göre lens'in beşiktaş'a gitmesiyle benzer bir sorun yaşar.
  beşiktaş'ta kalsa bile geçen sezonki performansı tekrarlayacağını düşünmüyorum.
 • 390
  söylenenlere göre transfer dönemi başında beşiktaş'ın senelik 1.7 - 1.8 milyon euro bandında bitirmek istediği futbolcu.

  biz araya girince bedel katlanarak artmış ve 2 - 2.2 - 2.4 - 2.5 - 2.6 ve en son 2.8 milyon euro garanti maaş ile beşiktaş'ın elinde kalmış. aynı zamanda ek bonuslar (maksimum bedel olmak üzere) senelik 1 milyon euro'ya kadar bonus alabilme durumu da varmış.

  akıl alır paralar değil günümüz şartlarında.

  ghezzal savaşını kazanan beşiktaş jimnastik kulübü'nü can-ı gönülden tebrik ederim. :)
 • 468
  burak elmas'ın ne kadar potansiyelli bir başkan olduğunu gösteren örneklerden bir tanesine konu olan futbolcudur.

  ghezzal iyi futbolcudur. geçen sene tek başına beşiktaş'ı sürüklemiştir fakat 29 yaşında son kontratını alacak adama "ben bu parayı vermem, alacak adam hayrını görsün" minvalinde rest çeken bir başkana sahip olmak da iyi hissettiriyor.
 • 394
  başkan burak elmas, rachid ghezzal'in transferiyle ilgili yaptığı açıklamayla ne kadar doğru bir plan ve düşüncede olduğunu bence bir kez daha gösterdi. evet istediğimiz oyuncu profili ama son kontratı ve 3.8m euroyu bulan maaliyeti sebebiyle vazgeçtik dedi. şeffaflığı ve sonuna kadar doğru kararı için bir taraftar olarak teşekkür ederim. galatasaray başkanı adını zikretti diye hiç bir futbolcuyu almak zorunda değil. geçiniz.
 • 475
  maçın son anlarında uğurcan ile josef didisirken gelip uğurcan'a omuz atmış oyuncu. sonrasında avel avel baktı.
  uğurcan kendisine yöneltince tilki gibi saklanmaya basladi.
  bu hareketiyle karakterini de belli etti.

  ben şu olaya tav oluyorum. kavganın bile bir şekli var.
  gidersin tartışırsın, didişirsin, itişirsin, küfredersin. hepsini anlarim.

  ancak bu herifin yaptığı kalabalıkta artistliktir.
  tenhada değil uğurcan, gölgesini görse kaçar bu tip.

  (bkz: 6 kasım 2021 beşiktaş trabzonspor maçı)
 • 487
  taraftarın ölüp bittiği, transfer yarışı sonucu beşiktaş'a giden futbolcu. 3 yıllık vergi vs dahil tahmini maliyeti 15 milyon euro. 3 sene sonunda 32 yaşında olacak.
  2021-2022 performansı 28 maç, 2172 dakika (24 maç), 3 gol 1 asist.

  çöp olimpiu vasile morutan, tahmini 3 senelik maliyeti max 8-9 milyon euro. 3 sene sonunda 25 yaşında olacak.
  2021-2022 performansı 28 maç, 1332 dakika (15 maç), 3 gol 5 asist.

  nedense kendisini konuşan çok az kişi var ama morutan çöp, cicaldau çöp.*
App Store'dan indirin Google Play'den alın