• 2
  başarı için muhakkak uygulanması gereken sistem. yengi ya da yenilgilerde bir şekilde olmalı bu. futbolcular en kıytırık maçı bile yendiklerinde ertesi gün hesaplarına galibiyet priminin yatacağını bilmeli. ya da yenilgilerde para cezasına çarptırılacaklarının farkında olmalı.

  bunun yanına izin olayı da girmeli. takım eğer deplasmandan galibiyetle dönmüşse, ertesi günü, gerekirse ondan da ertesi günü boş geçirmeli. yenilirse de, istanbul'a iner inmez soluğu direkt florya'da alıp, gecenin 03'ü de olsa idman yaptırılmalı.

  yıllardır türk futbolunun içerisindeyiz. başarının bir anahtarı takımdaki abi-kardeş ilişkileriyse, diğeri de bu prim ve izin sistemidir. hazır bu kadar yazmışken reçeteyi de vereyim, tam olsun;

  a) karizmatik, disiplinli, futbolcuların saygı duyacağı her anlamda güçlü bir teknik direktör. tercihen yerli. (%25)

  b) galatasaraylı olduğu bilinen, yaşca diğer takım arkadaşlarından büyük abiler. hakan şükür, hasan şaş ve şu an adı aklıma gelmeyenler. takımda en az 2-3 tane böyle karakter olmalı. (%25)

  c) üstte de yazdık. prim ve izin sistemi. başarıya giden yolda hiç yoksa %20'lik bir katkısı var. (%20)

  d) taraftar (%15)

  e) sistem (%10)

  f) diğer faktörler (%5)
 • 3
  16 ekim 2012 macaristan türkiye maçı galibiyeti için 60 bin türk lirası olacağı açıklanan başarı ödülüdür.

  ya çok ama çok ağır küfür etmek istiyorum tutuyorum kendimi burası galatasaray sözlük diye.

  arkadaş rakamın büyüklüğünü geçtim dünya kupası grup eleme maçında maç maç prim vermek nedir ? gruptan çıkıp kupaya katılırsın alırsın pirmini.

  macaristan'ı yensen ne olur kupaya katılamadıktan sonra.

  sizin yapacağınız işin içine sıçayım.

  edit: yemin ederim herşeyimin üstüne yemin ederim futbolcuların yerinde olsam hele böyle rezil durumdayken ''biz maç maç prim istemiyoruz, kupaya katılırsak uygun gördüğünüz bir rakamı verirsiniz'' diyip karşı çıkardım.
 • 4
  çocukken ''şunu yap bak sana para vereceğim'' diyen bir zihniyetin ne olması gerekirdi ki...
  milli duygularını paraya bırakmıştır her türk sporcusu...
  yıllar önce milli takım kampında yaşanan ''jeep''konusu...
  basketbolda hidayetin başbakana maddi manevi destek lafını her maçtan sonra söylemesi...
  ve daha alt branşlarda yaşayan bir çok mevzuu...
  kısacası bizimkiler için milli takım = prim....
 • 8
  çok ciddi bir başarı olmadığı sürece asla kullanılmaması gereken bir sistemdir bu prim sistemi. bizim gibi her galibiyete prim veren ülkelerde bu sistem kesinlikle kötüye kullanılıyor. mesela burak yılmaz sırf prim alabilsin diye sakat sakat milli takıma davet ediliyor. he bir de primler öyle böyle primler değil hani. dünya zengini federasyonumuz bildiğin para saçıyor futbolculara. peki ne karşılığında? 24 takımın katılabildiği bir turnuvaya 3. olarak gittik diye. bence gerçekten komik ve saçma.

  bütün dünya ödül-ceza sisteminin performanslarda istikrarsızlık yaptığını ve paralı askerler yarattığını artık görüyor ama bizim bunu görmemiz için sanırım bi yüzyıl daha geçecek.
 • 9
  futbol takımı için bir sistem kurulsa; yapılan, yapılacak bütün sözleşmelerde geçerli olsa.

  rakamları tamamen örnek verme amaçlı kullanacağım.

  katıldığımız her organizasyonda maç sonucuna istinaden alınan ödüller organizasyonda aldığımız sıralamaya göre belli olan bir yüzde oranında futbolculara organizasyonda görev adlıkları dakika başına dağıtılsa mesela.

  örnek, sezon başından diyeceksin ki ligde 1. olursak ödülün % 50'si, 2. olursak % 40'ı, 3. olursak % 20'si, daha aşağıdaki sıralamalar içinse % 10'u futbolculara ödenir. diyelim ligde 20 galibiyet, 10 beraberlik, 4 yenilgi aldık. tff'den bu 20 g + 10 b için 15 milyon tl aldık ve şampiyon olduk. ligde herkesin aldığı dakikayı toplam alınan dakikaya bölerek her futbolcunun oranını bulup 7,5 milyon tl'lik ödülü bu oranlara göre dağıtacaksın. aynı sistemi avrupa kupaları için de uygulayacaksın, gruptan çıkma, tur geçme üzerine.

  mevcut sözleşmelerdeki prim sistemini düzenleyeceksin, yeni aldığın futbolcu sözleşmelerinde de mevcut gs prim sistemi geçerlidir diyeceksin, bir standardın olacak.

  ütopik olduğunu biliyorum ama ligin dandik bir takımıyla berabere kalınan maçta adam o zaman mesela tak diye prim alamayacak, sezonun sonucu etkileyecek alınacak primi.
 • 15
  beşiktaş maçından sonra oyunculara toplam 3 milyon tl (abdurrahim albayrak tabiriyle 3 trilyon) olarak verilen saçmalık.

  galatasaray takımı şampiyonluk yolunda kazanması gereken bir maça çıkıyor ve kazandı diye oyunculara ekstra para veriliyor. peki biz bu oyunculara o milyon euroluk kontratları neden verdik? şampiyonluk yolunda kendi sahanızda kaybedin diye mi? elbette kazanacaklar. allah korusun içerde başakşehir'e yenilirsek bu kez 3 milyon tl ceza kesebilecek miyiz bu oyunculara?

  bence olması gereken şudur; derbi maçına prim belirlersin(3, 5 her ne kadarsa) maç kazanılırsa bu prim oyunculara hak ettikleri ölçüde dağıtılmak kaydıyla bekletilir. başakşehir maçına ayrı prim belirlenir, o prim de hak edilmesi halinde bu primin üzerine eklenir ve sezon sonu şampiyon olunduğunda dağıtılır, olunamazsa iptal edilir.