• 3
  covid-19 salgını başladığından beri icra etmekte güçlük yaşadığım spor.

  spor salonunda en son beş set, beş tekrar şeklinde epey iyi ağırlıklarla çalışıyordum.

  pazartesi: chin up, squat, bench press, barbell row

  çarşamba: chin up, deadlift, overhead press

  cuma: farmers carry, overhead farmers carry, dips, hip thrust

  cumartesi: 20 dakika interval koşu bandı, 20 dakika bisiklet, 20 dakika eliptik bisiklet

  şu rutini o kadar özledim ki... pandemiyle birlikte decathlon'dan 80 kilo ağırlık plakası ve bir uzun bar iki kısa bar içeren set aldım ancak deadlift'te 80 kilo komik bir ağırlık. squat için rack olmadığından dolayı enerjimin yarısını ağırlığı omzuma alırken clean&jerk'te harcıyorum. tatsız.
 • 5
  üzücü şekilde bu işe başlayanların çoğunda ölçü takıntısı, görünüm takıntısı oluyor. kuvvetlenmek, sağlıklı yaşamak isteyenlerin oranı sanırım %1 falan.

  kuvvetlenmek, sağlıklı yaşamak isteyen adamın yapacağı iş bellidir. squat, bench press, chin up, deadlift, barbell row, overhead press ve kardiyo. ağırlık kaldır, dinlen, kardiyo yap, dinlen, ağırlık kaldır, dinlen, kardiyo yap şeklinde çok güzel çalışabilirsiniz.

  starting strength'i ingilizceniz varsa alın okuyun, oldukça iyi bir kaynaktır.

  bir de en önemlisi, müsabakaya çıkmıyorsunuz. benim gibi dips, carry seven adamsanız ana ağırlıkları kaldırın, haftanın diğer günü de dips, lunge, carry gibi neyden keyif alıyorsanız doğru bir dağıtım yaparak onları yapın.

  bir de youtube sporunda steroidin ekmek, su olduğunu bilin. bu herif 100kg bench basıyor ben niye basamıyorum diyorsunuz, adam gecede sekiz steroid kokteylini shot shot vuruyor.

  benim gibi 170 boyunda, 75 kilo cücespor türk erkeği modeliyseniz beş tekrarlık bir set için konuşayım, bar hariç 80 kilo bench press, bar hariç 130 kilo deadlift, bar hariç 100 kilo squat oldukça iyi ağırlıklardır. on günün dokuzunda iyi beslenip iyi uyuyun, bir gün şımarın, idmanlarınızı dikkatli yapın, güç standartları sitelerinin ortalama dediği intermediate seviyesine 1-1.5 yıl içinde gelirsiniz. sonrasında ne kadar yükselirseniz kar. platoya ulaşmanız da sizi güçsüz, yetersiz, ezik değil, kendi zirvesine gelmiş iyi bir sporcu yapar.

  elinde mezurayla biceps ölçen tiplerden olmayın yeter.

  edit: gelen eleştirilere rağmen yazının yerinin burası olduğu kanaatindeyim, teşekkürler.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!