• 1
  2. sezonunda kansas city chiefs'in starter qb'si olmuş, ilerleyen yılları domine etme potansiyeli olan amerikan football oyuncusu.

  18/19 sezonunun ilk haftasında chargers'a attığı 4 ve ikinci haftasında steelers'a attığı 6 touchdown pası, yani toplamda 10 touchdown pası tarihin en iyi başlangıcıymış. 3. haftada ise 3 td pası var. ilk 3 haftada 13 td pası da yine rekor. yine bir maçta 6 td pası yapan en genç oyuncu ünvanını da almış. bir diğer ilginç istatistik bu 6 td pasını attığı maçtaki isabetsiz pas sayısı td pası sayısından daha az.

  stephan curry yakıştırmaları yapılıyor bu arkadaşa. güzel yüzlü falan... ilk 3 hafta itibarıyla henüz interception yaptırmadı ve kol kuvveti çok iyi.

  ilk kariyer başlangıcı 2017/18 sezonu son hafta maçı denver broncos karşılaşması. onda da pek kayda değer bir performansı yok.

  chiefs ilk tur draftte 10. sırada seçmiş mahomes'i. esasında 10. sıra draft hakkı buffalo bills'inmiş. fakat chiefs takasta 10. sıra draft hakkına karşılık 3. tur draft hakkıyla 2018 1. tur draft hakkını vermiş. ufak bir bilgi ekliyim, broncos bu sezon mahomes'e karşılık 1. tur 5. sıra draft hakkını defansif end mevkiine, bradley chubb'la kullandı. pek iyi bir seçim olarak görülmüyor.

  kontratına gelirsek 4 yıllık 16,42 milyon $ garanti ve 10,08 milyon bonuslar.

  chiefs bu oyuncuya epey bel bağlamış durumda. zira paslarının boşa gitmemesi için mart 2018'de sammy watkins'i rams'den 30 milyon doları garanti 48 milyon dolarlık bir kontratla kadrolarına kattılar. işe yaramış gözüküyor.

  oyuncunun ilerlyen haftalardaki en büyük sıkıntısı chiefs'in kötü savunması olacak. bu bölgede çok kan kaybetmişler.
 • 2
  (bkz: andy ried)'in elinde parıl parıl parlayan hücum oyununun ana parçası olan genç quarterback. inanılmaz derecede iyi bir giriş yaptı sezona. ama nfl'in acı bir gerçeği var ki o da sophomore slump denilen özellikle qb'lerin ilk senenin ardından artık oyun tarzları görüldüğü ve anlaşıldığı için takımların ona göre hazırlanmaları ve bu yüzden 2. senelerde ciddi bir çöküş yaşamaları.

  şu an bunun o kadar çok örneği var ki. dilerim mahomes bunu yaşamaz.