• 1
  2. sezonunda kansas city chiefs'in starter qb'si olmuş, ilerleyen yılları domine etme potansiyeli olan amerikan football oyuncusu.

  18/19 sezonunun ilk haftasında chargers'a attığı 4 ve ikinci haftasında steelers'a attığı 6 touchdown pası, yani toplamda 10 touchdown pası tarihin en iyi başlangıcıymış. 3. haftada ise 3 td pası var. ilk 3 haftada 13 td pası da yine rekor. yine bir maçta 6 td pası yapan en genç oyuncu ünvanını da almış. bir diğer ilginç istatistik bu 6 td pasını attığı maçtaki isabetsiz pas sayısı td pası sayısından daha az.

  stephan curry yakıştırmaları yapılıyor bu arkadaşa. güzel yüzlü falan... ilk 3 hafta itibarıyla henüz interception yaptırmadı ve kol kuvveti çok iyi.

  ilk kariyer başlangıcı 2017/18 sezonu son hafta maçı denver broncos karşılaşması. onda da pek kayda değer bir performansı yok.

  chiefs ilk tur draftte 10. sırada seçmiş mahomes'i. esasında 10. sıra draft hakkı buffalo bills'inmiş. fakat chiefs takasta 10. sıra draft hakkına karşılık 3. tur draft hakkıyla 2018 1. tur draft hakkını vermiş. ufak bir bilgi ekliyim, broncos bu sezon mahomes'e karşılık 1. tur 5. sıra draft hakkını defansif end mevkiine, bradley chubb'la kullandı. pek iyi bir seçim olarak görülmüyor.

  kontratına gelirsek 4 yıllık 16,42 milyon $ garanti ve 10,08 milyon bonuslar.

  chiefs bu oyuncuya epey bel bağlamış durumda. zira paslarının boşa gitmemesi için mart 2018'de sammy watkins'i rams'den 30 milyon doları garanti 48 milyon dolarlık bir kontratla kadrolarına kattılar. işe yaramış gözüküyor.

  oyuncunun ilerlyen haftalardaki en büyük sıkıntısı chiefs'in kötü savunması olacak. bu bölgede çok kan kaybetmişler.
 • 2
  (bkz: andy ried)'in elinde parıl parıl parlayan hücum oyununun ana parçası olan genç quarterback. inanılmaz derecede iyi bir giriş yaptı sezona. ama nfl'in acı bir gerçeği var ki o da sophomore slump denilen özellikle qb'lerin ilk senenin ardından artık oyun tarzları görüldüğü ve anlaşıldığı için takımların ona göre hazırlanmaları ve bu yüzden 2. senelerde ciddi bir çöküş yaşamaları.

  şu an bunun o kadar çok örneği var ki. dilerim mahomes bunu yaşamaz.
 • 6
  kansas chiefs takımının başarılı, teksaslı, melez quarterback'i .
  (amerikan futbolu bilmeyenler içim:bu quarterback mevkii oyun kurucuya denk gelir, takımın yarısı gibi neredeyse.
  futboldaki hücum açısından on numara, ön libero, libero , offensive midfielder'ın falan hepsi, her hücum oyunu bununla başlar,
  sahadaki antrenör)
  baba ve dede profesyonel beyzbolcu. 1,90 boyu ile sahaya bakış açısından daha fazla görüş alanına sahip ,
  o yüzden topu alınca çok geriye gidip pas atmak için sahayı uzun uzun gözlüyor.
  defensive line'ı adamı seviyor çünkü uzun beklemesine rağmen çok darbe almıyor, iyi kötü korunuyor.
  yalnız (bkz: 19 ocak 2020 tennesssee titans kansas city maçı)nda uzun uzun bekleyip pas atacak adam bulamayınca yarı sahadan gaza basıp touchdown'ı kendisi yapmış.
  quarterback'ler nadiren de olsa touchdown için rush yaparlar , fakat bu bayağı uzun mesafe.
  melo'nun yarı sahada pas atacak adam bulamayınca, karşısında sete yerleşmiş rakip takımı delip messi gibi driplingle kaleye inip golü atması gibi birşey.
  bunu yapmak için çok cesur ve atletik olması lazım.
  uzun pas atıyor fakat çok bombeli değil, hızlı ve düz alçaktan pasları var.
  uzun gözlüyor fakat seri çıkarıyor elinden.
  herkesi receiver yapabiliyor running back'te dahil buna.
  kendi de rush yaptığından taktiksel zenginlik oluyor
  ortadan delme oyunlarını sevmiyor sanki.

  montana , demarco, troy atkins gibi iyi bir güneyli quarterback yetişiyor galiba.
  bundan sonraki sınavı ilerleyen yaşla birlikte sakatlıklarla/acıyla sınavı.
 • 8
  10 yıl için 450 milyon dolar kazanacaktır.

  edit; bu kontrat ile en cok yillik kazanan oyuncu. ayrica no salary cap diye bir kural var; o da salary cap limiti artarsa kazanacagi rakam daha yukari cikiyor. ayrica sakatlanmasi durumunda 140 milyon dolarlik garanti odeme. kim yapti lan bu kontrati? albayragin,kansas subesi mi?.

  https://twitter.com/...247156079841280?s=21
 • 10
  kağıt üzerinde çok büyük bir kontrat almış quarterback. öncelike bir kaç detay vermek istiyorum.

  - mahomes'un halen devam etmekte olan 2 yıllık kontratı var. bu sezon 2 önümüzdeki sezon da 24 milyon dolar civarında kazancı olacak. 10 yıllık kontrat ise 2022 yılından itibaren başlayacak.

  - yeni kontratın imzalandığı an itibariyle 63; 2022 yılından itibaren de 141 milyon dolarlık garanti söz konusu. bu garanti kariyerini bitirecek bir sakatlık veya sözleşmenin feshedilmesi gibi bir durumda ödenecek. bu garantiler bu sezondan itibaren ödenmeye başlanacak. örneğin bu sene 2 milyon dolarlık maaşın yanında 8 milyon dolarlık garanti ödemesi alacak.

  - kontratta takas yapılamaz maddesi mevcut.

  - kontratı boyunca super bowl'a yükseleceği her bir sezon için 1.25 milyon dolar, mvp seçileceği her bir sezon için 1.25 milyon dolar bonus alacak. bu da 12 yıllık süreçte toplam kazancının 503 milyon dolar'a çıkabileceği anlamına geliyor.

  - yapılan bu kontrat dünya spor tarihinin en yüksek kontratı oldu. genelde beyzbolda 8-10 yıl ve 400 milyon dolar civarlarında kontratlar gördük ama orada bir yılda yapılan maç sayısı falan düşünüldüğünde mahomes'un kontratı inanılmaz kalıyor.

  - son olarak kağıt üzerinde çok yüksek dememin sebebine geleyim. 10 yıllık uzatımın ortalama yıllık kazancı 39.8 milyon dolar civarında olacak. bu meblağ çok mu? aslında değil. hele ki mahomes seviyesinde hiç değil. örneğin şu an ryan tannehill'in bile yıllık kazancı daha yüksek. yayın gelirleri ve salary cap'lerin artacağı düşünüldüğünde önümüzdeki sezondan itibaren hemen her yeni qb kontratı 40 milyon dolar üzerinde olacak.

  - kontrat detaylarında ilk 5 yıllık dönemde 29-43 milyon dolar arası yıllık kazançlar söz konusu iken sonraki 5 yıllık dönemde bu miktar yıllık 53 milyon dolarlara çıkacak ama bu sefer de şöyle bir durum olacak. eğer nispeten başarısız bir dönem geçirir veya sakatlanırsa zaten garanti miktarı çoktan ödenmiş olacağı için takım tarafından serbest bırakılabilecek ve sözleşmenin yarısı çöp olmuş olacak.

  - şu an ligin en iyi qb'lerinden biri olan, üstelik henüz çok da genç olan mahomes bu kontrat ile takımda kalmak için çok iyi niyetli davranmış. kapısında yatacak onca kulüp ve kansas city'den kat be kat iyi şehirler varken kendini uzun bir süre kulübe adaması takdire şayan.
 • 11
  kabus gibi bir maç geçirirken *, son çeyrekte tyreek hill'e 57 yardlık efsane bir td pası atıp farkı 2'ye indirmiş kansas city chiefs qb'si. maç boyu chargers defansının baskıları yüzünden çok zor anlar yaşadı. epey de darbe aldı. ilk defa bu kadar sert darbeler aldığını gördüm bana göre ligin en iyi qb'sinin. acayip bir adam.

  not: ekstra sayı için tekrardan bir td pası vererek skoru eşitledi an itibariyle. istiyor maçı.
 • 12
  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçından sonra girdiğim fecaat ruh halinden kurtulmak için kendisinin takımının ev sahipliği yaptığı 17 ocak 2021 kansas city chiefs cleveland browns maçını açtım ama kendisini gördükçe sinirlerim bozuluyor.

  bu sezon başladım nfl izlemeye, hayatımda bir tek tom brady’nin adını duymuştum izlemeye başlamadan önce. her takıma her futbolcuya eşit mesafeyle yaklaştım ama bu çocuğu ne zaman tv’de görsem inanılmaz bir neymar havası alıyorum. inanılmaz şımarık ve çıtkırıldım geliyor bana.

  bak yazarken bile sinirlerim attı, şımarık bebe seni. eyyamcı mahomes, sinir bozucu mahomes.

  edit: adama nazarım değdi çok feci, beyin sarsıntısı ihtimali sebebiyle maçtan çıkarıldı 3.çeyrek sonuna doğru. son çeyrekte de oynayamayacak. özür dilerim mahomes.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!