• 1
  2. sezonunda kansas city chiefs'in starter qb'si olmuş, ilerleyen yılları domine etme potansiyeli olan amerikan football oyuncusu.

  18/19 sezonunun ilk haftasında chargers'a attığı 4 ve ikinci haftasında steelers'a attığı 6 touchdown pası, yani toplamda 10 touchdown pası tarihin en iyi başlangıcıymış. 3. haftada ise 3 td pası var. ilk 3 haftada 13 td pası da yine rekor. yine bir maçta 6 td pası yapan en genç oyuncu ünvanını da almış. bir diğer ilginç istatistik bu 6 td pasını attığı maçtaki isabetsiz pas sayısı td pası sayısından daha az.

  stephan curry yakıştırmaları yapılıyor bu arkadaşa. güzel yüzlü falan... ilk 3 hafta itibarıyla henüz interception yaptırmadı ve kol kuvveti çok iyi.

  ilk kariyer başlangıcı 2017/18 sezonu son hafta maçı denver broncos karşılaşması. onda da pek kayda değer bir performansı yok.

  chiefs ilk tur draftte 10. sırada seçmiş mahomes'i. esasında 10. sıra draft hakkı buffalo bills'inmiş. fakat chiefs takasta 10. sıra draft hakkına karşılık 3. tur draft hakkıyla 2018 1. tur draft hakkını vermiş. ufak bir bilgi ekliyim, broncos bu sezon mahomes'e karşılık 1. tur 5. sıra draft hakkını defansif end mevkiine, bradley chubb'la kullandı. pek iyi bir seçim olarak görülmüyor.

  kontratına gelirsek 4 yıllık 16,42 milyon $ garanti ve 10,08 milyon bonuslar.

  chiefs bu oyuncuya epey bel bağlamış durumda. zira paslarının boşa gitmemesi için mart 2018'de sammy watkins'i rams'den 30 milyon doları garanti 48 milyon dolarlık bir kontratla kadrolarına kattılar. işe yaramış gözüküyor.

  oyuncunun ilerlyen haftalardaki en büyük sıkıntısı chiefs'in kötü savunması olacak. bu bölgede çok kan kaybetmişler.
 • 2
  (bkz: andy ried)'in elinde parıl parıl parlayan hücum oyununun ana parçası olan genç quarterback. inanılmaz derecede iyi bir giriş yaptı sezona. ama nfl'in acı bir gerçeği var ki o da sophomore slump denilen özellikle qb'lerin ilk senenin ardından artık oyun tarzları görüldüğü ve anlaşıldığı için takımların ona göre hazırlanmaları ve bu yüzden 2. senelerde ciddi bir çöküş yaşamaları.

  şu an bunun o kadar çok örneği var ki. dilerim mahomes bunu yaşamaz.
 • 6
  kansas chiefs takımının başarılı, teksaslı, melez quarterback'i .
  (amerikan futbolu bilmeyenler içim:bu quarterback mevkii oyun kurucuya denk gelir, takımın yarısı gibi neredeyse.
  futboldaki hücum açısından on numara, ön libero, libero , offensive midfielder'ın falan hepsi, her hücum oyunu bununla başlar,
  sahadaki antrenör)
  baba ve dede profesyonel beyzbolcu. 1,90 boyu ile sahaya bakış açısından daha fazla görüş alanına sahip ,
  o yüzden topu alınca çok geriye gidip pas atmak için sahayı uzun uzun gözlüyor.
  defensive line'ı adamı seviyor çünkü uzun beklemesine rağmen çok darbe almıyor, iyi kötü korunuyor.
  yalnız (bkz: 19 ocak 2020 tennesssee titans kansas city maçı)nda uzun uzun bekleyip pas atacak adam bulamayınca yarı sahadan gaza basıp touchdown'ı kendisi yapmış.
  quarterback'ler nadiren de olsa touchdown için rush yaparlar , fakat bu bayağı uzun mesafe.
  melo'nun yarı sahada pas atacak adam bulamayınca, karşısında sete yerleşmiş rakip takımı delip messi gibi driplingle kaleye inip golü atması gibi birşey.
  bunu yapmak için çok cesur ve atletik olması lazım.
  uzun pas atıyor fakat çok bombeli değil, hızlı ve düz alçaktan pasları var.
  uzun gözlüyor fakat seri çıkarıyor elinden.
  herkesi receiver yapabiliyor running back'te dahil buna.
  kendi de rush yaptığından taktiksel zenginlik oluyor
  ortadan delme oyunlarını sevmiyor sanki.

  montana , demarco, troy atkins gibi iyi bir güneyli quarterback yetişiyor galiba.
  bundan sonraki sınavı ilerleyen yaşla birlikte sakatlıklarla/acıyla sınavı.