• 103
  her maçta rakip takım taraftarların anasına söven kitleler oldukça bu pankart devede kulak kalacaktır.

  kitle psikolojisi ile edilen hareketten sonra ortaya çıkan neticedir. normal hayatta yapılamayan davranışlar, birden fazla kişinin oluşturduğu topluluklar içersinde daha rahatlıkla yapılabiliyor. bu arada kişinin kendini kanıtlama çabası ve kitleye uygun hareket etme sevdası vardır.

  hiç unutmam, hacettepe- galatasaray maçını izliyorum 19 mayıs'ta. arkamda bülent korkmaz hakkında "abi adam tam bir efsane ya" diyen tipler, skor 2-0 olduğunda aynı kişi için harekete varan sözlerle duygularını açığa vuruyorlardı. olayın bu şekilde cereyan etmesinin tek sebebi, içinde bulundukları kitlenin onu bu yöne doğru hareket ettirmesi. sonra ne mi oldu? ergün penbe diye bağırmaya başladılar. ben de 5 tl'ye aldığım atkımı boynuma dolayarak yurdumun yolunu tutmuştum.
 • 104
  özhan canaydın gibi bir adama dilenci diyen güruha verilmiş bir cevaptır ve dahası herhangi bir kişiyi hedef almaz. bir cinsiyeti veyahut cinsiyetinden dolayı bir işi yapmaya zorlanmış kişileri dahil. (aşağıdaki paragraf; entry'nin sonundaki -eklemeden önce- parantez içindeki cümleyi referans alarak ve bu pankartı cinsiyetçi küfür içerdiği gerekçesiyle galatasaray kültürüne ve insani tutuma aykırı olduğunu düşünenlere ithafen yazılmıştır.)

  he bir de konuyla dolaylı yoldan alakalı olarak; her 's...rim' cinsiyetçi küfür değildir. sen gidip de bu küfürden şahsa yönelik bir vaat anlıyorsan sıkıntıyı önce algıda arayacaksın. şimdi o malum küfrün yerine kadın egemen bir toplumda oluşabilecek alternatif küfrü düşün, paralel evrende bir toplum hayali kuralım. düşündün mü? absürd durdu mu? durmaz. sen cinsiyeti ve cinselliği erkeğin kurallarını belirlediği bir toplumsal ritüel say, sonra tribün başta olmak üzere toplumsal hayattaki küfürler 'ama cinsiyetçi :(' diye dert yan. burada andrey arşavin'in transfer dedikoduları esnasında 'parayı bulduk, rusa gideriz' deyip de bu pankartı eleştirmek de samimiyetsiz bir davranış. ülkenin her yerinde aksaray ve karaköy semtlerinin lafı geçtiğinde aynı espri yapılsın, 'seks' deyince gülen insan kitleleri olsun, ama bu pankart göze batsın.

  he tüm bunları bir kenara bırakalım, pankart cinsiyetçi değil, ama yine de hakaret içeriyor ve utancımız diyen, bizi beşiktaş'ın ve fenerbahçe'nin seviyesine düşürdü diyen arkadaşlara. galatasaray kültürü elbette hepimizin hakim olduğu bir konu. ancak sen taraftar kitlesi olarak zaten diğer taraftarların seviyesindesin. bizim ülkede futbol kulüpleri belli zümrelerin ya da belli toplumsal sınıfların desteklediği takımlar değiller ki. 20 küsür milyon insanın tuttuğu bir takım var ortada, aramızda cidden galatasaray taraftarının çoğunluğunun, fenerbahçe taraftarına nazaran daha az küfür eden, daha efendi falan adamlar olduğuna inanan var mı bilmiyorum, ancak varsa kendilerine naçizane tavsiyem hepimizin üç aşağı beş yukarı yakın insan profilleri çizdiğimizi unutmasınlar. genelde sadece söz konusu futbol olunca onlardan daha izan sahibi bir taraftar profili çiziyoruz, onun haricinde hepimiz aynı bokun farklı renkleriyiz.

  bana bu pankartın üstüne bu kadar gidilmesi de, zamanında basın gazıyla arda turan'ın üstüne gidilmesi olayına benziyor gibi geliyor. dikkat edin, bizim müthiş efendi(!) basınımız da bu olayı yazdı yazdı durdu, tıpkı sneijder'in parasını konuştuğu, ancak emenike'nin parasını konuşmadığı gibi. türk basını allah bir diyorsa gidin putperest olun, ağaçlara çaput bağlayın. gerçi zaten bağlanıyor. yaşamımızın herhangi bir konusunda tutarlı değiliz, cinsiyetçiliğe karşı tavrımız da aynen ağaca çaput bağlamamıza benziyor.

  tek derdimiz bu pankart değil sevgili galatasaraylı, tüm bunlardan bağımsız bu pankart da galatasaray kültürüne zarar veren bir şey değil. ne pankartı hazırlayan adam galatasaray yüksek kültür kulübü üyesi, ne de tutunduğun o 'cinsiyetçiliğe hayır' tavrı samimi. tekrar belirteyim 'cinsiyetçilik' dediğiniz şey de bu değil. (cinsiyetçiliğin karşıtı 'feminizm' değildir.)

  ekleme : özhan canaydın zamanında, kulüp borç batağına düştüğünde adamcağız ekranlarda galatasaraylılardan para istemişti. bu pankartın hedef aldığı şerefsizler de (şerefsiz dedi çok ayıp hmppf) özhan canaydın'a dilenci deme cüretini göstermişlerdi. size bu pankarttan daha ayıp bir şey anlatayım, zamanında bizim dershanede, çok şerefli takımın müthiş taraftarı olarak fenerbahçeli ve beşiktaşlı hocalar, -- buraya dikkat çekmek istiyorum -- fikir birliği(!) yaparak, galatasaray'a kumbara yapmışlardı, gelen giden fenerbahçeli ve beşiktaşlı hoca, öğrenci de oraya bozuk para atmışlardı. eğer bu pankart size bu olaylardan daha iğrenç geliyorsa, diyecek bir şey yok.

  bu pankart karşındaki rakibin tavrını takınmak değildir; bu şekilde olduğu yönünde eleştirenlerin de haklılık payı yok değil, ama bence onların tavrını takınmak değil, daha çok anlayacakları dilden konuşmaktır. evet bu pankart metin oktay değildir, aradığınız buysa eleştirmekte haklısınız, ancak bu pankart bütün deliliği ve bütün kuş familyasını çılgına çevirmişliğiyle 'felipe melo'dur.
 • 105
  malum zamanlarda beşiktaş'a yönelik açılan aşağılık bir pankarttı bu. galatasaray taraftarının * genel anlamda görgüsüzlüğünü ve yakanın öte tarafındakilere benzeyen algı değerlerini çok net bir şekilde bizlere gösteren bir hadise aslında.

  http://cdn1.haberdar.com/.../pankart28012013.jpg

  sormak lazım bu efendilere...basketbol şubesi dar boğazda, kulübün vergi ve türlü türlü borcu var. peki şimdi para nerede?
 • 107
  deşilmesi, defalarca konuşulması gereken çirkin pankart. galatasaray taraftarı kendisine rakibi tarafından yapılsa çıngar çıkaracağı bir hareketi başkasına yaptığı zaman üç maymunu oynayan değil, en sert tepkiyi gösteren taraftar olmalıdır ki metin oktay'a, ali sami yen'e küfür edenlerden bir farkı olsun. "23 nisan'da çocuğunu sikeyim" de bu şerefsizce pankart da sürekli kurcalanmalıdır. bunların kurcalanmasını yanlış bulan tayfa yarın bir gün şike lekesinin galatasaray'a bulaşmasının meşruiyetini sağlayıp "onlar da şike yaptı ki ne kurcalıyorsunuz ya!" diyebilir.
 • 109
  metin oktay'ın sembol olduğu bir takımın taraftarına yakışmayana pankart. beşiktaş taraftarının yaptıkları bu pankartın bahanesi olamaz. ayrıca şu orospu diyerek küçümsediğiniz insanlar çoğu insandan daha namuslu ve düzgün insanlar.

  edit: bize şunu şunu yaptı bjk taraftarı onun için bu pankartı hak ettiler diyen arkadaşlar akpnin neferlerine epey benziyor. onlar da böyle savunuyor çünkü.
 • 110
  söz konusu pankart tabiki galatasaray taraftarinin bir kesiminin dusuncelerini kapsamaktadir. bana kalirsa pankart bize yakismamistir. ama pankarti asan zihniyet neden boyle bir ihtiyaç hissetmiş bunu da sorgulamak gerekir. hic bir sey durup dururken olmuyor. besiktas taraftari cok hadsiz. cimbom kumeye dedikleri gunleri unutmadi galatasaray taraftari. daha 2 gun once alakasiz bir avrupa kupasi macinda galatasaray'a kufrettiler. baskani desen koymali moymali mars soyluyor. anlasilan yanindaki hanimefendiye soyluyor marsi buna soyleyecek soz bulamiyorum zaten. buraya uzun uzun yazmaya anlatmaya kalksak tonlarca rezillikleri cikar ortaya ama yazmaya gerek yok. besiktas taraftari ve camiasi bu tarz pankartlari sonuna kadar hakediyor mu? bence evet. ama yine de bunlari yapmak bize yakismaz. keske olmasaydi.
 • 114
  2-3 tane ergenin ya da ergen zihniyetli eşşek kadar adamın açtığı ve şimdilerde kulübün içinde bulunduğu durumdan ötürü koskoca camiaya mal edilen pankarttır. zamanında bu pankartı açanlar şimdi bu eserleriyle gurur duyuyorlardır umarım. hani olur da bir gün bu pankart üzerinden rakip takım taraftarları kendilerine laf çarparsa sakın üzülmesinler.
 • 118
  tıpkı rıza efendi 2 ekmek 1 süt ve sen k.o.ç'san biz çobanız pankartları gibi nereden tutsan elinde kalan zavallı bir pankart.

  bunu beğenip buna gülenler dün "her genç kızın başına gelebilecekler alman milli takımı'nın da başına geldi" diyen adamı linç ediyordu. maalesef ülkemizde seviye bu. bu sözleri söyleyenlerin kimleri aşağılıyorum, ucu kime dokunuyor, bana söylenirse ne düşünürüm diye muhasebe yapmadan söylediklerine inanmak istiyorum. bilerek, bilinçli açılacak pankartlar olmamalı bunlar, bu kadar kötü olmamalı insanlar

  edit: arkadaşlar "ama onlar da ali sami yen'e küfretti" diye böyle pankart açılmaz. ali sami yen'e küfrettilerse, sen de meşrebin o kadar genişse git seba'ya küfret, madem bir denklik arıyorsun.
 • 120
  fenere her mac ana avrat bacı yenge söven adamların bu pankartı ‘cinsiyetçi’ bulması trajedidir aq.

  son zamanlarda bu feminist zırvalar toplumun her kesiminde şov malzemesine dönüştü. gestapo gibi milletin ağzından cıkacak bir gafı bekleyen tipler türedi.

  seksist, cinsiyetçi, kadın düşmanı bir pankarttır. gönlünüz olsun hadi.

  lakin tinercilere kol gibi de giren pankarttır. 5 seneyi gecti hala dillerinde. *
 • 121
  sanırım bi tek bana itici gelmiyor bu pankart diye düşünüyordum ki başlıkta benle aynı fikirde olan arkadaşları görünce sevindim. arkadaşlar adamlar ali sami yen'e, metin oktay'a küfür ediyor. hadi bunları geçtim seba'ya bile küfretmiş adamlar bunlar bir stad dolusu seyirciyle. bu pankartın onlara iltifat gibi gelmiş olması lazım.

  beter olsunlar, daha da beter olacaklar.
 • 123
  herşeyin dört dörtlük olduğu, herkesin çok ahlaklı, eğitimli ve birbirine saygılı olduğu türkiye gibi bir ülkede, açılması çok ayıp kaçmış pankarttır. hele ki rakiplerimiz bize her maç güller, zambaklar fırlatırken, bizim cevaben böyle bir pankart açmamız büyük skandaldır. çünkü biz toplum olarak sosyal hayatlarımızda birbirimizi hiç kırmayız, hiç kötü söz söylemeyiz, hep saygılıyızdır birbirimize. mesela isveç, danimarka gibi herkesin birbirine saygısızlık yapıp, küfürler ettiği bir futbol ülkesinde yaşıyor olsaydık, bu pankartı çok normal karşılardım, bizim toplumumuz bu zaten, bizden bu beklenirdi diyip geçerdim. geçemiyorum şimdi işte, ne kadar ayıp.
 • 124
  bu pankartın asıldığı sezonun öncesinde ve sonrasında galatasaray ağır ekonomik sorunlar yaşadı. ki uzun yıllardır maddi sıkıntı yaşamadığı bir sezon hatırlamıyorum. rakibinden farklı olmadığın bir konumda, "para" üzerinden dalganı geçmek ne kadar mantıklı?

  nüfusunun yüzde yirmisinin açlık, yüzde altmışının yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir ülkede, "fakirlik" üzerinden dalganı geçmek ne kadar doğru?

  kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddet eylemlerinin bu kadar yüksek olduğu bir toplumda, "hayat kadını" çağrışımı üzerinden dalganı geçmek ne kadar etik?

  https://www.ntv.com.tr/...rCsnm8G0KFBXRnyWuE8A

  asanların değil, dönemin yönetiminin asli sorumlu olduğu pankarttır. bu iğrenç pankart üzerinden yaftalanan galatasaray taraftarları dahil çok geniş bir kitleye özür borçlular!
 • 125
  beşiktaş takımından tiksinir derecede nefret ederim. lakin bu pankart hayatımda gördüğüm en düşük zekalı pankartlardan birisidir. real madrid bütçesinde bir takım değiliz beyler. para üzerinden dalga geçmek nedir?

  ofsaytlayanlar, metin oktay’a ali sami yen’e küfredenlere tepki gösteriyor sonra. sen bi kulübe fahişe yakıştırması yaparsan, sporda bu tipler azalmaz. ikiyüzlülük zor iş olsa gerek. uefa ile men olayları gündemdeyken bu pankart üzerinden bize karşı ne geyikler yapıldı! biyolojik yaş önemli değil gerçekten beyin yaşı mühim. çok sevdiğiniz pankartı her yerde açın iğrençlik olduğu değişmiyor.