• sanırım kendisine karşı boş olmadığım oyuncu.

  peder bey seni izlerken kafayı yiyor
  annem " aman bey sakin ol " diyor
  patates oldu ailemiz senin yüzünden
  ah be badou ne mükemmel bir adamsın sen

  artık temposuzluktan gına geldi
  lambadan cin yerine ndiaye belirdi
  isteğimizi sordu, orta sahaya geçti
  osmanlıspor'u da bayağı zengin etti
  umarsızca dribblingle bizleri delirtti
  neden böyle olduğu apaçık belli
  evvelden antrenmanda rakip orta sahayı yedi.

  bir anda geldin orta sahamıza
  aslanım, can geldi takımımıza
  durmadan saldır, bas her topa
  osmanlıspor'u tanıştır bugün 30'lukla
  umutsuz bekliyorduk, sen çıktın karşımıza

  neler çektik bir bilsen selçuk'tan
  deli olduk yan pas - geri pastan
  inan zevk almaz olduk takımdan
  ama sen geldin, senegal tarafından
  ye orta sahaları, pişir iç çorbasını
  eh, osmanlı da görsün badou'nun kobrasını !

  baş harflere dikkatli bakın, modern futbolun anahtarını gizledim :(

  (bkz: bu zamana kadar nerelerdeydin)
 • arsene wenger'in 2002 yılında dünya kupası sırasında david dein'den (arsenal başkan yardımcısı) özel olarak istediği bir oyuncu vardı.

  patrick viera'nın yanına 4-4-2'nin merkezine koyacağı tandemin diğer ayağı.
  arsene wenger özel olarak izlediği gilberto silva'yı istiyor arsenal yönetiminden. david dein onu transfer ettikten sonra ilk sezonunda inanılmaz geri pas ve yan pas yapıyor.

  arsene wenger silva'yı yanına çağırıp konuşmak istiyor ve ona ;
  "yaptığın şey harika tabi bu oyunu brezilya'da oynuyorsan. biz burada böyle oynamayız, daima ileriye oynarız" diyor. sonra zaten malum namağlup şampiyonluk filan.

  aradan geçen 16 sene boyunca hiç bir şey değişmedi ingiltere'de. hala dikine oyun, hala az yan pas.
  oraya giden her oyuncu ister istemez oyununu değiştirmek zorunda. ndiaye'de onlardan biri. geçirdiği 6 ayda oyunu yana doğru az oynar hale geldi. dikine daha çok pas denemesi yapıyor. orta sahanın mevcut durumu göz önüne alınınca dripling ile oyunu rakip sahaya taşımak zorunda kalıyor ki istediği bir şey olduğunu sanmıyorum...

  liglerin kendine has bu yapısının oyuncuların gelişimi üzerine katkısı muazzam.
  almanya ligine gidip geldiğinde 12 km'den az mesafe kat eden bir orta saha oyuncu göremezsiniz. ispanya'ya gidip pas hatasını en aza indirmeyen bir oyuncuda bulamazsınız. bizim ligimizde ise gelen oyuncu geri gidiyor genelde...

  ndiaye bu açıdan osmanlıspor'dan geldiği zamandan çok daha ileri seviyede oynuyor şu anda.
 • (ndiaye premier lig yolundadır)

  - ligimizdeki böyle kaliteli futbolcuları almazlar gider ahmet çalık'ı, ryan donk'u alırlar.
  - kaçırdık oyuncuyu.
  - orta sahamıza seviye atlatırdı, bizim yönetim nasıl akıl edecek bunları, peh!

  (ndiaye galatasaray'ın gündemine girmiştir)

  - sadece on numara oynayabiliyor, yer yok.
  - donk ile hemen hemen aynı seviyede...
  - anadolu topçusu!
  - komisyonnn.
  - yönetime bu adam yakışırdı, osmanlıspor topçusu işte.

  ne istediğinize bir karar vermelisiniz. sadece futbol özelinde değil hayatın genelinde de bu durum çok tehlikelidir. insanı her türlü kötü işe bulaştırabileceği gibi konumunuza doğrudan doğruya etki eder ve yakanıza yapıştırılan bir durum olur. yakınlarınız için de sakıncalı bir durumdur, dengesizlik insanları yorar yorar yorar ve en sonunda katlanılmaz hal alır. psikolojik olarak baktığınız zaman kişiyi çok sinirli hale getiren şeylerden biri tutarsızlıklar ve dengesizliklerdir. anketlerde, çalışmalarda da insanlar bu durumdan hayli şikayetçi olurlar ve dediğim gibi en katlanılmaz durumlardan özelliklerden biri olduğunu söylerler. yani eğer normal hayatta da sözlükte ve futbolda olduğunuz kadar tutarsızsanız sevdiklerinize sabırlar diliyorum. zor bir şey cidden ve hakikaten insanı yoruyor. neyse biz ndiaye özeline devam edelim.

  dillendirilen teklifi baz alarak yorum yapacağım, 5 milyon avro artı donk ve hakan balta... donk galatasaray'dan 2017-2018 sezonu için 1.5 milyon avro kazanacak, hakan balta'ysa yine önümüzdeki sezon için 1.25 milyon avro garanti para elde edecek. iki oyucunun da sözleşmelerinin son senesi ve iki oyuncuyu da elden çıkartmak istiyoruz. olası bir transferde bu oyuncuların bir sezonluk toplam 2.75 milyon avrosundan kazanç elde etmiş olacağız. bu miktarı bonservisinden düştüğümüzdeyse geriye 2.25 milyon avro gibi bir miktar kalıyor ki açıkçası bu seviyede bir futbolcu için para değil.

  şimdi diğer ihtimalleri düşünelim, eğer ki ndiaye transferinde bu oyuncuları kullanmazsak elden başka şekilde çıkartabilir miyiz? hakan balta için bonservis veren bir allah takımı yok ne yazık ki, donk için de durum aynı. bununla birlikte donk gibi birini asla karşılıklı uzlaşıyla ücretsiz gönderemezsin muhakkak bir yıllık alacağını fesih bedeli olarak ister yani donk'tan takas dışında başka şekilde kar ile kurtulamayız. hakan balta belki bir ihtimal takas olmadan da kulüp bulabilir. diğer ihtimal, biz ndiaye için bu oyuncuları takasta kullanmazsak başka kim için kullanabiliriz? fernando için mi önerelim? düşüncesi bile komik. bu adamları kim ister allah aşkına ki görüşme yaptığımız isimlerin kulüpleri de öyle orta sıra takımlar değil manchester city, stoke city, napoli vb. kulüpler. hangisi donk'u takas teklifi içinde kabul eder, hangisi hakan balta'yı kabul eder? veya bir başka soru sorayım, türkiye'de başka futbolcu var mı alınabilecek? kimi almamızı önerirsiniz ibrahim dağaşan mı? ya da hakan balta ile direkt hürriyet gücer'i takaslayalım ha. muazzam olur!

  buna koşut olarak, hem eldeki çöplerin yıllık ücretlerinden kurtulup hem de kaliteli bir futbolcunun bonservisinden düşmek akla yatkın gelmiş olacak ki ndiaye ismini gündeme almışlar. dediğim gibi bana kalırsa 5 milyon avro+ 2 çöp para bile değil ndiaye için zira bu transfer gerçekleşmezse 2.75 milyon avro elimizde patlayacak her türlü. oyuncunun bonservisi 2.25'e geliyor ki gayet makul. oyuncu öyle boş beleş yerel bir oyuncu değil, ingiltere premier lig dahil birçok takım tarafından izlenen, rapor edilen, istenilen biri. yaşı da gayet iyi 26. ha bu arada oyuncunun mevcut piyasa değeri de 5 m olarak gösterilmiş zaten, kazık yok yani.

  saha içini de değerlendireyim. belhanda neden önemli oyuncu? çünkü bilinmez biri, rakibinin karşısında hangi hareketi yapacağı, soldan mı geçeceği sağdan mı geçeceği, çalım mı deneyeceği, pas mı atacağı kestirilemeyen biri ki bu da rakip takımın analizini zorlaştıran bir şey. keita da mesela o yüzden tehlikeliydi. onlarca varyasyon dener, hiçbir zaman ezber çalım atmaz ve rakibini yüzde doksan ekarte ederdi. işte... ndiaye de böyle bir oyuncu. akan oyuna yatkın, zeki, teknik, kıvrak, fizik olarak üst düzey bir futbolcu. osmanlıspor takımından ndiaye'yi çıkartsan küme düşerdi, hücumda inanılmaz bir akıcılık sağlıyor. bunun yanında 1,80 boyuyla hem hava toplarında etkili hem de fizik mücadelede takımına yardım ediyor. geriye de dönen, takım savunmasına gayet uygun bir orta saha ki bizde zaten 8 numara pozisyonunda selçuk inan yerine oynayacaktır. hatta selçuk inan'ın 2012 versiyonu gibi sahada konumlanacaktır, hatırlarsanız 2011-2012 galatasaray'ında melo genelde çakılı kalır selçuk forvet arkasına kadar ilerler ve gol-asist olarak çok katkı sağlardı. fernando da geldiğinde ndiaye biraz daha istediği oyunu yakalamış olacaktır, fernando çakılı ve oyun kurma görevinde, ndiaye ise hücumda yaratıcılığıyla ve tekniğiyle özellikle de hızı ve esnekliğiyle belhanda'nın yanında büyük bir etki bırakacaktır. rakip takımlar feghouli'yi mi tutsun, belhanda'yı mı tutsun, gomis'i mi tutsun yoksa ndiaye'yi mi tutsun şaşıracaklar ve nihayetinde de pozisyon hatası yapıp dağılacaklardır. bu açıdan çok çok önemli bir oyuncu diye düşünüyorum.

  feghouli- belhanda- ndiaye- garry

  -------------gomis---------------

  hücum hattı hız, esneklik, çalım yeteneği, teknik, oyun zekası ve fizik dirilik olarak muazzam bir hat olur.

  akıllarda soru işareti kalmaması adına söylüyorum, gayet de merkez orta saha yani 8 numarada oynayabilir.
  yine maliyetini şahsen makul buluyorum. ha bizim çapsız yönetim bu işi bitiremeyecek ve ellerine yüzlerine bulaştırıp döneceklerdir.
  boşuna kasmayalım yani. beceremezler.
 • kendisine takılıp kalındığını ve asıl önemlisi başka kimse ile görüşülmediğinin, başka kimsenin düşünülmediğinin kaynağını merak ediyorum.
  herkes terim-cengiz-albayrak ile yatıp kalktığı için daha iyi biliyor sanırım.
  çünkü sürekli bir ndiaye'den başka adam mı yok,
  hala kimseyi almadık,
  yok şöyle böyle diye yorumlar okuyoruz burada.

  kaynak götümüz mü, yoksa cidden fulya terim, volkan bahçekapılı filan mı kankanız?

  yahu fatih terim igtv'de, medyaya yansıyan isimler değil bu iş gizlilik içinde yürütülüyor demedi mi?
  hatta nagatomo sonrası ilk transferimiz bu* bu şekilde gerçekleşmedi mi?

  ama yok biz hala buraya gelip, yok başka adam mı yok, yok kimseyle görüşülmüyor mu diye yazıp duralım.
  devam edin.
  paramız çokmuş, imkanlar çokmuş da bakmıyormuşuz gibi sallayıp duralım.

  daha 1 ay var, ve en uygun zaman bekleniyor fırsat transferleri için benim düşünceme göre.
  hatta bizim bilmediğimiz bir çok adım atılıyor en kötü kapılar çalınıyordur.

  belki n'diaye'de düşünülmüştür, ki zaten bu açıklandı; ama everton'a gidecek diye bir britanyalı spor yazarı twit atıyor; ardından gs sözlük şube sorumluları, başka adam mı yok hala bu adamın peşindeyiz diye toprak atmaya başlıyor.

  of of of.
 • gidişiyle galatasaray'a çok büyük katkısı olmuş deli oğlan. şöyle ki gelen parayla futbolcu ve çalışan maaşları ödendi belki. devlete olan borçlar kapatıldı, transfer yapmamızı ve nagatomo ile yolumuzun kesişmesini sağladı. uefa ile yapılan görüşmede elimizi güçlendirdi hatta belki men yemekten kurtardı. galatasaray'a para kazandırmış her oyuncuyu iyi hatırlarım ben.

  gelmeli mi gelmemeli mi orayı fatih hoca ve yöneticiler bilir. ama arkasından kötü konuşmaya gerek yok kanaatimce.
 • --- alıntı ---
  aslında ben ilk başta gitmek istemedim. kulüp de beni takımda tutmak istedi. ancak daha sonra stoke city, galatasaray’a çok iyi bir teklif yaptı. kulüp de bunu değerlendirmek istedi ve transferim gerçekleşti. galatasaray taraftarı bana kızmasın. ben onları yüzüstü bırakmadım. galatasaray hala kalbimde.
  --- alıntı ---

  beni satmazsanız antremana çıkmam demiş olsaydı 6 ay sonra kendisine talip falan olmazdık. fatih hoca'nın bazı konulardaki tavrı çok nettir.
 • vallaha kafayı yiyeceğim.

  nereden biliyorsunuz sadece badou n'diaye ile ilgilenildiğini?
  nereden biliyorsunuz başka kimse ile görüşülmediğini?

  2 ay kadar önce fatih terim igtv'den

  "basında duyduğunuz isimler haricinde bir çok oyuncu ile görüşülüyor. zaten medya ve kamuoyu'nda yazılan isimleri okuyunca çok şaşırıyorum" demedi mi?
  artık florya'dan haber alamaz olundu -yani olması gereken oluyor-

  bu sezonki henry onyekuru transferi tamamen bu kapsamda gerçekleşmedi mi?
  kimse ismini zikretmiş miydi öncesinde?
  ulan başkanın karısı bile trip atmış bana niye söylemedin diye.
  hala biz burada

  "dünyada başka orta saha yok"
  "yok badou n'diaye harici kimse yok"
  "yok onun gibi 50 topçu bulunur"
  "hep onunla ilgiliniyoruz" diye yorum okuyoruz.

  hey allahım ya.
  hey allahım.

  başkan ilgilendik, çok para istedi dedi.
  bitti. o kadar.
  sonra resmi bir kaynaktan bir açıklama geldi mi ?
  yok.
  eee o zaman?

  eğer ki alınırsa, ki ben çok isterim, burada yazarsınız başka adam mı yok diye.

  ama dereyi görmeden paça sıvamayı geçin, donumuzu dahi çıkarıyoruz.
  az sakin olun.
 • ingiliz basınına göre sadece stoke city değil, watford, newcastle gibi takımlar da ilgileniyor. umarım 20'ye satılır ama bana 18'e gidecekmiş gibi geliyor.

  27 ocak galatasaray osmanlıspor maçından önceki kampta teknik heyetin oynamak istiyor musun sorusunu, " oynayamam " şeklinde cevaplandırması profesyonelliğine yakışmadı.

  podolski japonya'ya gideceği aylar öncesinden belliyken aynı ciddiyetle son maça kadar devam etmişti. alman disiplini işte.