• 1
  ünlü kolombiyalı uyuşturucu baronu. kenar mahallede yaşayan bir delikanlıyken, uyuşturucu işinden kazandığı servetle gücüne güç katmıştır. hatta o kadar güçlü olmuştur ki, bir dönem kolombiya devletine kafa tutacak kadar tehlikeli olmuştur.

  uyuşturucudan kazandığı parayı futbola yatırarak bir nevi o para meşrulaştırma işine girmiştir. hatta bir dönem kenar mahallelerde evler inşaa ederek fakirlerin ağa babası olmuştur. uyuşturucadan kazandığı parayı atletico national futbol takımına harcayarak 1989 yılında takımının libertadores kupasını kazanmasını sağlamıştır. onun döneminde kolombiya'da mafya-futbol takımları ilişkisi oldukça fazla görülmüştür.

  diğer bir escobar olan andres escobar 22 haziran 1994 abd kolombiya maçı'nda kendi kalesine attığı gol yüzünden bir bar çıkışı hunharca öldürülmüştür. bu iki escobar'ın hayatı ve o dönemki ilişkileri (bkz: the two escobars) belgeselinde çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır.
 • 3
  bir uyuşturucu baronu olmasına ve bütün parasını illegal yollardan kazanmasına rağmen 1989 yılında forbes dergisinin meşhur "dünya'nın en zengin 1000 insanı" listesine 7. sıradan giren "el senyor". rene higuita başta olmak üzere dönemin birçok dünya çapında futbol yıldızını konakladığı "hapishane"de misafir edip top oynardı, öyle de futbolsever bir insandı.
 • 6
  diğer karteller gibi uyuşturucu parasını futbola yatıran ve bir süre kulüp ve milli takım bazında başarı kazanmayı da sağlayan, içinde tünellerin olduğu eğlence parkı gibi hapishanesine * milli futbolcuları "seve seve" ziyaretine getiren narko terörist. şu sıra sempati duyulur gibi olmasının sebebi narcos dizisinde kendisini canlandıran brezilyalı aktör wagner moura'nın sevimli bir herif olmasıdır. yoksa bildiğin terörist.
 • 14
  kendisi evim dediği medellin şehrinde bir aziz olarak lanse edilse de, ülkesinin büyük çoğunluğu kendisini her zaman bir suçlu ve katil olarak görmüştür. evet evler yapmıştır, fakire fukaraya yardım etmiştir ancak bunu tüm ülke genelinde yapmamıştır. zaten istediği kadar fakire veya muhtaçlara yardım etsin, bu yardımları kokainden kazandığı milyar dolarlar ile yapmıştır. biliyorsunuz kokain bir uyuşturucudur ve insanların ölümüne yol açar.

  kendisinin etki alanı kolombiya sınırlarını aşmış ve bir dönemin uyuşturucu* trafiğini tekeline almıştır. tabii bu süreçte sayısız kişinin ölümüne sebep olmuş ve birçoğu çatışmalarda ve bombalı saldırılarda olmak üzere masumların kanına girmiştir. fakirlere yardım etmesi kendisinin katil bir uyuşturucu baronu olduğu gerçeğinin yanında hiçbir şeydir. kolombiyada kanunsuz eylemlerde bulunan gerilla ve milis güçlerden yakınırken kendisinin onlardan çok da farklı olmadığını görememesi çok ironiktir.

  sonuç olarak netflix'in yapımcılığını üstlendiğini narcos dizisinde kendisini canlandıran wagner moura adlı abi sayesinde, son zamanlarda kendisine karşı bir sempati oluşmuştur. daha önceki entrylerde de bahsedildiği gibi bu sempati aslında escobara değil rolünü çok iyi yapan aktöre beslenmektedir.

  ne mutlu gerçek ile kurgu arasındaki farkı görebilenlere.
 • 15
  aslında bir öğretmen çocuğu olan rahmetli abimiz. 16 yaşında mezar taşlarını çalıp satarak bu işlere girdiği anlatılır hep. bir dönem dünya kokain piyasasının %90'ını kontrol ettiği rivayet edilir ki oranda ufak çapta bir "şeyh uçmaz müritleri uçurur" katkısı olsa da kolombiya'nın bu pazardaki yeri ve kendisinin ülkedeki suç dünyasındaki tekel konumu düşünüldüğü vakit çok da akıl almaz bir iddia gibi görünmemektedir. işlerini yürütürken karşısına çıkan insanları "para ya da kurşun" ikilemi ile baş başa bırakırmış, sorunun ifade ettiği anlamı güçlendirmek için her yolu denemekten geri kalmazmış. o kadar ki yoluna taş koyan bir siyasinin binmeyi planladığı bir uçağı havada patlatacak kadar da şey bir insanmış. yoluna çıkmamış olsa da fayda sağlayabileceği insanları/kitleleri etkilemek adına ise türlü yardımlarda bulunurmuş. bu sayede yoksulluğundan başka bir şeyi olmayan kitleleri yanına almayı başarmıştır. kuvvetle muhtemel derin nacional sevgisi ve ilgisinin altında da bu strateji yatmaktadır.

  kendisinin sempatiyle karşılanmasa da takdir edilecek tek tarafı kendisini sıfırdan zirveye taşıyan yoldaki metodolojisidir. 1990'ların başındaki icraatları ve düşünce yapısı ile aradan geçen 25 küsur yılda dahi paraya, güce, makama ulaşmak isteyen herkese yol gösterici olmaya devam etmektedir. bugün bir sektörde tekel olmak isteyen yatırımcı da, bir kulübün başında çok uzun yıllar kalmak isteyen başkan da, tek başına iktidar olup işi aile devletine kadar götürmek isteyen de escobar'ın gittiği yolu takip etmektedir.

  hem isim benzerliği, hem yaklaşık 6 ay ara ile öldürülmeleri hem de kolombiya futbolunun o dönemlerin yer altı dünyasıyla olan karmaşık ilişkileri sebebi ile andres escobar ile beraber anılır hep, hatta two escobars isimli muhteşem bir belgesele de konu olmuşlardır. olay hakkındaki en yaygın düşünce pablo hayatta olsa idi andres'in hayatta olacağıdır. kendisinin ölümü sonrası suç dünyasında yaşanmaya başlanan iktidar kavgaları, yakalatmak amacıyla kurulan search bloc ve los pepesin iyice sivrilmesi ve andres escobar'ın suç dünyasının arka bahçesi konumundaki futbol dünyasının yegane temiz kalabilenlerinden biri olmasıdır.
 • 16
  düşünce yapısının "piyasaya malı ben de sürsem başkası da sürse bu insanlar bunu tüketecek. bari benim elimden çıksın da kurduğum imparatorlukla halkıma yardım edeyim" olduğunu varsaydığım, hırsları adına önüne geleni gözünü kırpmadan öldürebilecek bir uyuşturucu baronu.

  pek tabi onu buralara getiren "zehirlenen amerikan vatandaşı olsun bize ne" milliyetçi/ırkçı kafa yapısı da olabilir. diğer kartellerin arkada parayı götürürken göz önünde olmasına göz yumduğu, tabiri caizse "kullandığı" bir adam olabilir. veya bunların hiç biri değildir sadece para ve güç için yapmış olabilir.

  bu saydığım ihtimallerden biri veya bir çoğu onu bütün dünyanın çok iyi tanıdığı, hakkında diziler filmler belgeseller çekilen bi adam haline getirdi. oysa saydığım ihtimallerin hepsi görece iyi/kötü kavramlar. ne tarafta durduğunla alakalı olarak iyi biriydi veya teröristti diyebilirsin.

  milliyetçilik, ırkçılık, halkını koruma psikolojisi, para, güç.. hala böyle insanlar yok mu menfaatleri uğruna terör estiren? halkın bir kısmının taptığı, bir kısmının ölesiye nefret ettiği? her dönemde olmuş, olmaya da devam edecek maalesef. aklın, mantığın, adaletin yanındaysan eğer pablo escobar'ı yüzlerce ailenin hayatını karartmış kanlı bi uyuşturucu baronu olarak görmek en normali bence.

  tabi wagner abi döktürüyor hayran olmamak elde değil dizideki karaktere.

  edit: ekleme
 • 19
  yakınlarının belirttiği üzere hayatı boyunca tek bir sigara dahi içmemiş uyuşturucu baronu. zaten dikkat ederseniz dizide* de sigara içmiyor hiç. yani bir şey içiyor da o sigara değil.

  ek olarak söylemek gerekirse kendisini ve hayatını daha iyi anlamak için narcos dizisi yerine pablo escobar el patron del mal dizisini izlemek daha iyi olacaktır. zira wagner moura'nın muhteşem oyunculuğuna rağmen narcos dizisi daha çok dea (amerikan narkotik polisi) çerçevesinden olayları anlatmaktadır.