• 1
  yanlış bir algıdır.

  canaydın'ın başkan olduğu 6 yılda 2 şampiyonluk 1 türkiye kupası şampiyonluğu yaşadık. bu 2 şampiyonluktan biri efsanevi 16 dk- denizli şampiyonluğuydu. türkiye kupası'nda ise finalde fenerbahçe'yi 5-1 yenmiştik. **

  dipnot: bu dönemde ezeli rakibimiz fenerbahçe hızla tesisleşip, kulübe önemli yöneticileri aracılığıyla para sokunca van hooijdonk, anelka, alex, appiah, tuncay, kezman, aurelio, luciano, nobre gibi süper lig'e fazla adamlar getirmiş, bu transferlere dünyaları harcayıp büyük takımlar kurmuşlardır. beşiktaş şaibeli 100. yıl şampiyonluğunu yine bu dönemde yaşamıştır.

  canaydın ve ekibinin çalıştığı teknik direktörler ise şöyleydi; lucescu, fatih terim, eric gerets, gheorghe hagi, karl-heinz feldkamp...

  mali açıdan riva'nın satışı ile ilgili kuruldan izinleri almış, yalnız ileride daha da değerleneceğini öngördüğü için o dönem satmaktan vazgeçmiştir. --- spoiler --- akıl hastasının biri 2017 yılında bu araziyi 3 kuruşa peşkeş çekti. --- spoiler --- yine mali açıdan kulübü ihya edecek stad projesini hayata geçirmek istemiş, ömrü maalesef buna yetmemiştir. öte yandan 2017'de 1 milyar tl olacak borç alacak farkını, geçmişten gelen onca sıkıntıya rağmen başkanlığı bırakmadan evvel 170- 180 milyon tl seviyesinde tutmayı başarmıştır- hem de kayda değer hiç bir avrupa başarısı, futbolcu satışı, reklam anlaşması, stad geliri olmadan. takip eden 10 sene içerisinde ise 10 kat fazla borçlanmışız.

  amatör branşların kendi yağında kavrulmasını istemiş, becerememiş ve 2 amatör takımımızı küme düşürmüştür. zaten en büyük başarısızlıkları 1- amatör branşlar, 2- futbol takımının avrupa karnesidir. futbolda kaybettiği 4 şampiyonluk değil ama avrupa'nın en büyük takımı yıllarından, tromsö'ye falan elenen bir takım yaratması çok açık ki büyük faciadır. bizi en çok üzen bu olmuştur.

  bana göre başarı ve başarısızlıklarıyla ortalama bir yöneticilik performansı ve fakat çok büyük bir insanlık performansı göstermiştir. galatasaray'ın hakkını hiç bir mecrada yedirmemiş, ali aydın'a düdüğünü astırmıştır. tüm türkiye tarafından sevilen bir başkan olmuş, vefatı herkesi yasa boğmuştur.

  öyle iyi niyetli bir insandı ki stad kredisi mevzusunda neredeyse canlı yayında dolandırılmıştır. j'accuse diyen mehmet karlı'nın yine o gün söylediği gibi galatasaray için sağlığını kaybetmiş başkandır. kendini galatasaray'a adarken, galatasaray'ı federasyondan ali aydın'dan falan korurken bursa'da kendi şirketi "biesseci" iflas açıklama noktasına gelmiştir.

  o yüzden kendisini adnan polat'la, dursun aydın özbek'le falan aynı cümle içinde geçirip adamın kemiklerini sızlatmadan daha dikkatli olunmasını dilerim.

  eğer adnan polat vefat etse de toki başkanı arkasından "güçsüzdü, zavallıydı" falan demiş olsa; özhan başkan iktidar- muktedir dinlemeden kalbinden geçenleri söyler, galatasaray'ın stadında onursal başkanının ismini ayaklar altına aldırmazdı. fikri hür vicdanı hür bir galatasaraylıydı. dursun özbek gibi galatasaray'ın mallarını kendi ticari kariyeri için peşkeş çekmezdi. masraflarını galatasaray kulübüne fatura etmezdi. faizli kasa kolaylığı yapmazdı.

  belki sportif açıdan tarihin en başarılı başkanı değildi ama en gururlu, en onurlu, galatasaray'ın değerlerini en çok yaşatan başkandı. bundan daha büyük başarı var mıdır?
 • 2
  kendisinden sonra daha başarısız başkanlarının gelmesi kendisinin başarısız olduğu gercegini maalesef degistimez. istatistiklere bakmak büyük yanılgı olur kaldı ki dursun ozbek'in de 4.yildizimizi taktigimiz şampiyonluk ve avrupa cezasının 1 yılla kalmasını saglayan türkiye kupası şampiyonluğu ayrıca besiktastan alınan süper kupasi var denilebilir.

  istatistik böyle bir şeydir. 2006 yılında efsane sampiyonlugu hatırlarsanız oyuncular aylarca para alamadı. hele hakan sukur'un kendi cebinden kulüp çalışanlarina para verdiği bir dönemde geldi şampiyonluk. şimdi bu şampiyonluk yönetimden çok futbolcu ve teknik ekibin şampiyonluğudur. hatta yönetimin basarisizligidir.

  2002 yılında ise aynı dursun gibi sezona farkli başlayan yönetimin ardından geldi sadece 2 ay önce. illa ki emeği vardır fakat bu şampiyonluk sonrası şampiyon hocayı kovmasi da kendine eksi yazar.

  son olarak kadıköy muhabbetinin uzamasının da baş sorumlularından biri olarak görürüm kendisini bu benim şahsi görüşüm. o zamanlar çok kötü baskan olduğunu düşünürdüm ta ki dursun'u görene kadar. kötü başkandır ama hakkımızı yedirmezdi. ali aydin'in fisini çekmiştir mesela. neyse allah rahmet eylesin.
 • 3
  yanlış değildir, çok çok kötü bir başkandır. fakat karakteri ve duruşuyla gerçek bir galatasaraylıdır. elbette aldığı doğru kararlar, yaptığı doğru yatırımlar da olmuştur. ama bu kötü bir yönetim sergilediği gerçeğini değiştirmez. o dönemi bilmeyenler seçilirken verdiği sözleri ve akabinde yaptıklarını incelerse kendisi hakkında aşağı yukarı fikir sahibi olabilir. o dönem çok daha doğru politikalar izleseydi, ülkenin bayern münih'i olmamız içten bile değildi. bunun yerine yanlış politikalarla fenerbahçe'yi kendimize ortak ettik.

  ayrıca kendisi hakkında söylenen bir marş vardır. hala bazen kulaklarımda çınlar. bunların dışında kendisi iyi bir insandı. çok şükür ki kendisinden sonra gelen art niyetli bir çapsız sayesinde, en kötü olarak anılmaktan kurtuldu. dursun'un camiaya tek faydası da budur herhalde.

  ek olarak kendisinin terim'li dönemi hakkında bir köşe yazısı; https://www.sabah.com.tr/.../03/06/terim_kalmali
 • 4
  valla kendisi döneminde defalarca 'bir daha secilirse gs maçı izleyeni siksinler' dedigim dönemleri hatırlıyorum.

  kendisi kötü baskan degildi, cok kötü başkandı.

  bir de gelirken yarattıgı algıyla karsılastırıldıgında baya büyük rezalet cıkmıstı ortaya.
  gelirken 'her sene hagi, popescu, taffarel ayarında 3 dünya yıldızı getircem, 10 yılda 7 sampiyonluk alacagım' diye geldi, en son inamato'yu falan getirmisti.

  rica ediyorum badem gözlü yapmayın rahmetliyi. centilmen adamdı. o kadar.
 • 5
  öncelikle allah rahmet eylesin. iyi niyetinden şüphemiz yok ama kötü bir başkandı. başarısızdı. fenerden 6 taneyi de bu dönemde yedik. trömsö facialarını da bu zamanda yaşadık. şampiyon olmuş lucescu’yu kovup bir çok transferle fatih hocanın da başarısız dönemi özhan başkanın dönemine denk gelmektedir. ayrıca basketbolda ve voleybolda yanlış hatırlamıyorsam küme düşmüştük bayan branşında. ali sami yen’in arazisini de özhan başkan sayesinde kaybettik. olimpiyat stadında maceralar yaşadık. bir çok aptal yöneticiler gördük. saçma sapan transferler ve adımlarla her branş dahil bugün ki borçlanmanın yarısını yaptık. he dursun’a göre kıyaslanamaz bile. dursun rezil ötesi bir heriftir.
 • 7
  galatasaray tarihinin en kötü, en vasıfsız başkanlarından biridir. bizde bir laf vardır; kör ölür, badem gözlü olur diye. gerçekten çok doğru bir laf ve yaşadığı dönemde bu denli başarısız olmuş, oyunculara maaşını ödeyememiş, amatör branşlarda camiayı rezil etmiş ve ona rağmen dönem itibariyle ''liseli abimizin en büyük hayallerinden biriydi başkanlık'' safsatası altında koca galatasaray'ı senelerce yönetmesine izin verilmiş bir kişinin iyi olduğu iddia edilebiliyor.

  kendisi benim gördüğüm en kötü iki galatasaray başkanı'ndan biridir, aksini yansıtmak isteyenler için üzgünüm.
 • 9
  benim bildiğim şöyle de bir durum var; özhan canaydın'ın başkan olduğu dönem o koltuğa talip olan düzgün bir aday yoktu. çünkü galatasaray'ın büyük mali sorunları vardı. kimse de bu enkazın altına girmek istemiyordu. özhan canaydın o enkazın içinde türk telekom arena'nın temellerini attı.

  bu açıdan özhan canaydın'a saygı duyarım. gözümdeki değeri adnan polat'tan ya da dursun özbek'ten yukardadır.
 • 10
  kendisi, geldiği dönemden 10 yıl önce gelseydi efsane başkan olacak bir başkandı. zaten o uefa kadrosunun kurulduğu dönemlerde adnan polat'la birlikte arka planda en fazla hizmet eden adamdı.

  hep söylerim, kendisinin ve adnan polat'ın en büyük şanssızlığı aziz yıldırım gibi bir futbol katilinin en etkin olduğu zamanlara denk gelmeleridir. sulu derbiler falan boşuna yaşanmadı. kadıköy'de galatasaray taraftarının kafasına mermerlerin, hayvan dışkılarının atıldığı dönemlerden bahsediyoruz.

  bunun yanında, uefa kadrosu gibi büyük bir maddi gücü hiç eden mehmet cansun ve faruk süren yönetiminden sonra gelmesi de büyük şanssızlık oldu. o dönemde, eldeki varlıklar (okan, emre, hakan şükür gibi) yok paraya gittikten sonra, hagi futbolu bıraktıktan sonra, bunun üstüne bir de uzun dönem başarıya alışmış taraftarın istekleri ve baskısı sonucu jardel gibi galatasaray'ı borca sokacak transferler gerçekleştirilmek zorunda kalındı. bir de bunun üstüne aziz yıldırım'ın sürekli istenen futbolcularda fiyat yükseltme politikası, galatasaray düşmanlığı yer alınca özhan canaydın gibi centilmen bir adam başarısız göründü.

  dediğim gibi, şanssızlığımız kendisinin endüstriyel futbolun ülkeye giriş anlarında başkanlık etmesi oldu. kendisi yerine çok daha cevval bir başkanla o dönemi kayıpsız atlatabilirdik. hiçbir kötü niyeti olmadığını, dursun özbek'le adının yan yana bile gelemeyeceğini anlamamız gerek. benim bir galatasaray taraftarı olarak kendisi üzerinde en ufak hakkım varsa helaldir. umarım o da biz galatasaray taraftarına hakkını helal eder.

  son olarak:

  (bkz: #1217009)
 • 11
  başkan olduğu dönemde gerçekten kötü bir yönetim sergilemiştir. lucescu gerçekten sağlam bir şekilde ilerlerken, belki de yeni bir tarih yazma yolunda giderken, şampiyon takımın hocasını gönderme gibi bir yanlış belki de futbol takımı için yaptığı en büyük yanlıştı. ancak dursunu görünce insanın özhan canaydın gibi bir başkana kötü diyesi gelmiyor.
 • 12
  faruk süren döneminde gelen avrupa şampiyonluğundan sonra bu durumun ekmeğini mehmet cansun ve yönetimi yemiştir. çağ atlamanın eşiğine gelmiş bir kulübü borç batağına sokup özhan canaydın'a devretmiştir. özhan canaydın devraldığı enkazı daha da batırmıştır ancak tekrar düzlüğe çıkaran da kendisidir, şöyle ki; şampiyon lucescu'yu kovup fatih terim'i getirdiğinde, fatih hocanın iki sezonda 30 civarı transfer yapmasına izin vermiştir. bu dönem fatih hocanın da hayatındaki en formsuz dönemiydi. tüm transferler elde patlayınca, kulüp de iyice boka batmıştı. fakat canaydın, stadyum projesini hayata geçirerek muazzam loca ve stad gelirlerinin kulübe girmesinin önünü açmış ve tekrar düzlüğe çıkmamızı sağlamıştır. bu loca gelirlerini de kimler nasıl yedi, sonraki dönemlere bakarak görebilirsiniz.

  stadyumu kim yaparsa kulübü de o kurtaracaktı zaten. çünkü bahsedilen stad gelirleri daha önce türkiye'de hiç telaffuz edilmeyen rakamlardı. velhasıl iyi ve kötü anabileceğimiz bir çok anı bırakarak göçmüştür özhan başkan. mehmet cansun ve dursun özbek gibi vurdumduymazlar mevcutken, kendisinin en kötü galatasaray başkanı olarak anılması büyük haksızlık.
 • 13
  iyi bir insan fakat rezil bir başkandı.

  onun döneminde amatör şubelerde kan kusuyorduk. kendisi basketbol kökenli olmasına rağmen basketbola hiçbir zaman özen göstermedi. koca şubeyi görmezden geldi. onun döneminde erkek basketbolda kümede kalma savaşları verdik, kadın basketbolda da takımımız ikinci lige düşmüştü, her branşta başımızı öne eğdirmeyi başarmıştı. 2 tane futbol şampiyonluğu bunların görmezden gelinmesini engellemeli.
 • 14
  acılarla yüreğimizi kanattın, şubelerde anamızı ağlattın, tanrı hesap sorsun bizim için sana, bizi yaktın yıktın gittin canaydın.

  tezahüratın sonundaki sin kaf'lı kısmı da ben düzeltmiş olayım. bu sözler, bu tezahüratlar yalnızca hatalı bir algıyla dile getirilmez. galatasaray tarihinin en karanlık dönemlerinden birine imza atmış isimlerdendir. taraftarı müşteri olarak görmeyi bilirdi; ama müşteriye vaat ettiği 3 yıldız sözünü yerine getiremeyince fatih terim, ümit davala'yı vaad ettiği yıldızlar olarak anlatırdı. olimpiyat stadı gibi bir kabusu yaşattı. amatör branşları hiç saymaya gerek yok.

  ondan kötüsünü görmeyiz derken dursun özbek ile karşılaştık. beterinden korusun.
 • 15
  berbat bir başkandı.
  2 şampiyonluğu yoktur, 2001-2002 sezonunun son 5-6 haftasında geldi, ödül olarak şampiyon hocayı kovdu. 2005-2006 sezonu ise büyük bir mucizeydi. adnan polat olmasa olmazdı.
  onun döneminde fenerbahçe'yle tüm branşlarda 50 maç yaptıysak 3 galibiyetimiz falan vardı galiba.
  hakkımızı bir güzel yedirmiştir. 2002-2003 sezonunda attığımız goller iptal edilmiş, hakemler bariz penaltı pozisyonlarına kafayı çevirip gitmiştir. hele 2005-2006 sezonunda fenerbahçe futbol yerine tiyatro, voleybol, basketbol falan oynardı sahada. bir gün çıkıp da "bu nedir" dediğini görmedik.
  ali sami yen stadı yıkılacak diye olimpiyat'a gönderdi, 1 yıl sürgünde kalıp geri döndük.
  2006-2007 sezonu öncesi "hedefimiz atina'da final" demiş, inamoto'yu, carrusca'yı falan almış, şampiyonlar ligi'nde grubu sonuncu bitirip ligde 56 puan almamıza neden olmuştur.
  allah var, 2007-2008 sezonunda rahmetlinin kafasına taş mı düştü ne olduysa iyi bir kadro kurmuş, taraftarın bedduasından mıdır nedir normal bir şampiyonluk görememiştir.
  bugün, kötü yönetimi yüzünden, adı her anıldığında mezarına sövülmüyorsa sebebi yalnızca dursun özbek'tir. bakkal, bu adama resmen rahmet okutmuştur.
  iyi bir insan olduğu konusu nereden çıktı, onu da anlayamadım yıllardır. fener'den fark yediğimiz maçlarda alkışladığı için mi? sağlığını galatasaray için değil, kişisel hırsları uğruna kaybetmiştir. taraftara hep sırtını dönmüş, kendi stadında küfür yemiş, taraftara inat aday olup bizi bataklığa sürüklemiştir. en son 2008 yılında küfür yemekten bıktığı için bıraktı, herkes bayram etti.
  kesinlikle iyi hatırlamayacağım, hakkım varsa da helal etmiyorum.
  (bkz: acılarla yüreğimizi kararttın)
 • 16
  kendisini sadece aldigi kupalarla degerlendirip basariliydi tarzi bir yorum yapmak buyuk yanlis olur.

  oncelikli olarak 2000 jenerasyonunun devam donemi kendisine denk gelmistir ve kulup kendisi ile gerileme donemine girmis ve avrupa kulupleri ile fark inanilmaz acilmistir. o donemde galatasaray ciddi anlamda dunyada taninmaya baslamis ve ozellikle musluman halk arasinda inanilmaz desteklenen bir takim haline gelmisken bundan maddi kazanc saglayamadigi gibi galatasarayi avrupanin buyuk takimlarindan birinden turkiyenin buyuk takimina dondurmus yani adeta hedef kucultmustur.

  o donemler ciddi ciddi sampiyonlar ligi sampiyonlugu beklentileri umitleri dogmusken, avrupada basariz bir takim haline donduk.

  stat konusunda adimlar atti mesela ama onun da dogrulugu bilindigi uzere hala tartisma konusudur, mecidiyekoyden dag basina stadin tasinmasi vs.

  nese uzatmaya gerek yok. 10 numara insandi, ornek bir kisiydi gercek anlamda herkesin saygisini sevgisini kazandi ama yoneticiligi anlaminda galatasaray taraftarinin kendisini iyi hatirlamasi mumkun degil.
 • 21
  geldiği ilk sezon bütün parayı transfere gömmüş ama karşılığını alamadığımız için görevi bırakana kadar her sene katlanan bir enkaz yaratmıştır. fenerbahçe'ye karşı oluşan psikolojik gerilemenin, kadıköy'deki öğrenilmiş çaresizliğin sebebi ta kendisidir. ondan sonra gelen polat da bunu değiştirememiş, neyseki aysal'la bu durum bitmiştir.

  kendisinin transfer politikası da efsanedir. gallardo, insua, pires, figo, gravesen gibi pek çok isimle taraftarı yıllarca kim bekletmiş ama sonunda petre, bratu, carrusca, inamoto gibi adamları yeşilköy'e kim indirmiştir? evet bildiniz, canaydın'ın ta kendisi.

  amatör branşlarda zaten rezillikler dizboyuydu. erkek basketbolda 100. yılımızda küme düşmekten play-outla kurtulduk, sonraki senelerde de dixon ve fitch'in sırtına binip öylesine takıldık ligde. her konuda mağdur olan, sesi çıkmayan, hakkı gasp edilen kulüp konumuna düştük. allah rahmet eylesin ama başkanlık açısından kendisini iyi anmak imkansızdır.
 • 22
  o dönem çektiğimiz çileleri yalnız biz biliriz. zulümpiyat* günlerini, inamoto*ları, maaşı ödenmediği için antremana çıkmayan oyuncuları, küme düşen basketbol takımlarını, düzenli olarak fenerbahçe'den yenen dayakları, kadıköy işkencelerini, inemeyen uçakları, pires*leri, effenberg*leri, killy gonzalezleri çok şükür ki unutmadık hala.

  (bkz: acılarla yüreğimizi kararttın şubelerde anamızı ağlattın)
 • 24
  buna algi demek icin o donemi yasamamis olmak gerekir. kotu tasarlanmis futbol takimlarina ornek gosterilebilecek cinsten basarisiz bir kadro kurmustur.

  rahmetli cok kaliteli bir insandi, ayrica o donemde bir cikari olmadan tasin altina elini sokmayi bilmistir. yani bir dursun asla degildir ama asla iyi bir yoneticilik yapmadi.
 • 25
  bana göre en büyük hatası ali sami yen'i bırakıp seyrantepe'ye stat yapma fikridir. bu fikri verenlerinde kimler olduğunu hepimiz biliyoruz. türk telekom stadı yeni ve büyük olması dışında ali sami yen'den şu haliyle hiç bir artısı yok. üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala da bu türlü sorunları mevcut. ha tabi bu sorunların olmasının yegane sebebi açılıştaki protestoydu. o protesto da yine özhan canaydın'a hakaret edildiği, küçük düşürüldüğü için yapıldı. kötü başkan deyip göz yummadı o sözlere galatasaray taraftarı. burası da unutulmasın.

  iyi bir başkanlık performansı göstermediği aşikar. ancak en azından iyi niyetinden şüphemiz olmazdı. dursun özbek'in yaşattığı travmayı bu kulübe ve taraftara zor yaşatır başka bir başkan.