• 5 sene önce bugün canice ama zevkine katledilen genç kadın.

  katledilişinin ortaya çıkmasından sonra oluşan infiale inat malesef başlangıç olan kadın. öylesine keyfi şekilde kadın öldürülür oldu ki bu ülkede, öylesine de inatla özendiriyor hatta teşvik ediliyor ki...

  allah bu coğrafyanın kadınlarına yardım etsin. biz erkeklerde umut yok çünkü malesef...

  (bkz: o bizim canımız özgecan aslan'ımız)
  (bkz: tarihte bugün)
 • şu başlığı silmeyin sevgili modlar lütfen. silmeyin ki, unutulmaya yüz tutmasın böyle vahşetler. dün sabah haberi okuduğumdan beri yemek yiyemiyorum, başım ağırıyor ve midem bulanıyor.

  nasıl mahluklarsınız ki 20 yaşında bir kıza önce tecavüz edip, sonra bıçaklayıp, bir de üstüne cesedini yakıyorsunuz? sizde hiç mi vicdan, hiç mi allah korkusu yok. elim ayağım tutmuyor 2 gündür sözlük. insan hayatı bu kadar mı basit? bu kadar mı ucuz?
 • daha 19 yaşındayken insanı erkekliğinden, insanlığından utandıran bir mahlukat tarafından cinsel saldırıya uğrayan genç kız. bindiği minibüsün şöförü "kaçırmaya" çalışmış. kendisini biber gazıyla savunmaya çalışmış; karşılık olarak önce bıçaklanmış sonra da canı çıkana kadar dövülmüştür. yetmemiş cansız bedeni ateşe verilmiş, boğuşma sırasında katilinin yüzüne tırnaklarını geçirdiği için "dna testinde belli olmasın" diye elleri de kesilmiştir.

  üzerinden gün itibarı ile 2 sene geçmiş. insan yazarken bile gözyaşlarına boğuluyor, nefesi kesiliyor...

  bu zalim dünya bedeninden hıncını bir türlü alamadı, umarım ruhun huzur bulabilmiştir...
 • basligin silinmemesi icin sporla iliskilendirilmeli sanirim. bunun icin de sporda siddete cok kolay baglayabilecegimi soylesem.

  mesela bu hayvanlarin 20 yasindaki kizcagiza tecavuz etmesinin seks durtuleriyle hicbir alakasinin olmadigini, sporda karsilastigimiz; 10 kisinin bir rakip taraftari skstirdiginda ona saldirmasiyla ayni icgudu oldugunu soylesem.

  tecavuzden sonra bu hayvanlarin 20 yasindaki kizi bicaklayip oldurma refleksinin aziz yildirim konpleksiyle ayni oldugunu soylesem. yani bir sey uretmek yerine isin kolayina kacma refleksinin cezasiz kalan sucun en cezbedici sey oldugu gercegiyle birlesmesi. isim duyulmasi riskindense daha uc eyleme gecip cezasiz kalan suclarin icine cekilme durtusu.

  bu hayvanlarin 20 yasindaki kizi oldurdukten sonra bir mezari bile cok gorup yakmasinin ise yozlasmis ahlak anlayisimizin vicdani durtulerin gozlerini koreltmek icin yaptigi bir onlem oldugunu soylesem. cesedi yakarak vicdanlarindaki resmi silmeye calisirlar. bu bir polisin rusvet isteyip helal et demesi gibi. bu, boktan bir federasyonun bir takimi ite kaka sampiyon yaparken digerine turkiye kupasi vermeye calismasi gibi. hayvan, yaptigi caniligi gormeye katlanamaz. ortadan kaldirdiginda vicdani da daha rahat edecektir.

  turkiye'de tecavuz ve cinayet asla sapkinlikla ilgili degildir. sporla da ilgilidir, politikayl da, sosyal ahlaki yapiyla da.

  bir kiz tecavuz edilip olduruldugunde, ahlaksiz bir kulup baskani da bundan sorumludur, cezasini ortbas eden burokrat da. ama en cok cezasiz kalan sucu kutsayan seyirciler sucludur.

  galdyatorlerin zirhsiz savastigi bu collesiumda suclusun parmaklarini asagi cevirmis seyirci. suclusun ic sesini oldurmus bilet kesiciler. ve colesium etrafina toplanmis, aptalligi kendine kiyafet bilmis koylu halki: masum degiliz, hicbirimiz.
 • dün haberi okumaya başladım, sonunu getiremedim. gerçek olamayacak kadar vahşiceydi. bugün artık zorlayarak da olsa haberlerde izleyebildim. kız dolmuşta tek başına. kelimelerin kifayetsiz kaldığı şoför kızı zorla indirip tecavüze kalkışıyor. kız, biber gazını sıkıyor. suratını tırmalıyor, hala izleri vardı jandarmaların arasında adliyeye götürülen piçin suratında. sonra bıçaklıyor kızı, defalarca. en son kafasına demir çubuk vurup öldürüyor. kızın cesediyle birlikte ilçeye gidiyor, babasını ve arkadaşınu alıp yakmaya gidiyor. sonrası malum.

  lanet olsun böyle insanlara da ülkeye de coğrafyaya da... ulan lafa geldi mi yarak kürek konuşulur "amerikalılar, avrupalılar bize değer vermiyor; kendilerinden biri öldü mü ortalığı birbirine katıyor." diye. behey embesil, sen kendi ülkende kendi insanına gereken değeri veriyor musun? bu kaçıncı kadın cinayeti? hepimiz allah'a emanet yaşamıyor muyuz bu boktan ülkede? ulan hindistan'da aynı olay yaşandı geçen sene, 850 milyonluk ülke birbirine girdi. bir de avrupa birliğine filan girmeye çalışırız. hassiktir oradan. eminim şu olaydan sonra bile "üzücü ama o vakitte ne işi varmış dışarıda?" diye konuşan binlerce kişi vardır şu memlekette.

  yazı çorba gibi oldu ama ancak bu kadar geliyor elimden.

  nur içinde yat özge kardeşim. maalesef bu bok çukurunda senin gibi çiçeklere yer yok.
 • özgecan olayı beni çok etkiledi. birkaç gündür yaptığım hiçbir şeyden keyif almıyorum. geleceğe dair bir gıdım olan inancım da söndü gitti. bu ülkeden bıktım. bu ülkenin insanından bıktım. burda, facebook'ta 400 civarı arkadaşım var. biliyorum ki aralarında bir tane bile kötü insan yok. güzel insanlarla dolu, güzel bir çevrede yaşadığımı, ya da çevremi güzel seçtiğimi düşünüyorum. lakin kişisel sosyal medya hesaplarımdan çıkıp, gerçek hayata adımımı attığımda bu ülkeden tiksiniyorum.

  ***

  size bu ülkenin en büyük sorunundan bahsedeceğim. yaşanan bu olay bize bir kere daha gösterdi ki, bu ülkenin en büyük sorunu iktidar partisi değildir. toplumdur. halktır. bu ülkede muhalefetin iktidar olamamasının sebebi halka inememeleridir, evet bu doğru. ama inmeleri de mümkün değildir. çünkü halk kendisi gibi ahlaksız olanı seçiyor.

  biraz elitizm yapayım. bunun sebebi de anadolu çomarları. anadolu çomarı ifadesi öyle "temiz anadolu insanı" olarak nitelendirdiğimiz; köyünde yaşayan, koyununu güden, peynirini satan, kendi halinde yaşayan insanlar için değil bu arada. ikiyüzlülüğü, yavşaklığı, haysiyetsizliği karakter özelliği haline getirmiş insanlar için kullanılan bir ifadedir anadolu çomarı.

  ne yazık ki bu insanların sayısı inanılmaz fazla. belki de ülkenin yarısı. anadolu çomarları istanbul'da da yaşayabilirler, hakkari'de de, ağrı'da da, trabzon'da da, izmir'de de.

  bu kafa yapısı, kendi karısını çocuğunu evden çıkarmaz. çünkü kendisi bütün kadınları "s.kmeyi" düşündüğü için diğer insanları da öyle sanır.

  batıya ve onun düşüncelerine her zaman düşmandır ama doğunun fikri nedir onu da bilmez. mehmet akif'in bir şiirini söyle desen istiklal marşı bile diyemez.

  bayramda kerhaneye gider, cumadan cumaya camisine gider. ama cami çıkışı etek giyen kızları kesmeye, onlara laf atmaya başlar.

  müslüman görünürler ama değildirler. inançlarına göre zina bütün insanlar için vardır ama onlara göre sadece sadece kadınlar sevişemez.

  sorgulamazlar, sorgulayana düşmandırlar.

  en önemli ilkeleri "g.tünü yiyeyim abi"dir. işlerini yaptırmak için her türlü k.çı rahatlıkla ve iştahla yalarlar.

  şehirlerine gelen ve tek özelliği etek giymek olan üniversiteli kızlara fahişe gözüyle bakıp, onlarla ilgili fanteziler kurarlar. bu aşağılık fantezilerini bazen bir damacanayla, bazen bir tavukla, bazen bir eşekle gerçekleştirirler.

  ramazan'da su içeni döverler. paraları olursa da tatile ege kıyılarına giderler. onlara göre 'laik domuzların' çoğunluklu yaşadığı yere yani.

  eğitim onlara göre üniversite açmaktan ibarettir. önceden 10 üniversite varken şimdi 20 olmuşsa onlara göre eğitimde çağ atlanmıştır. zaten onların hepsi "hayat üniversitesi" mezunudur. ona göre kendisini sömürenler doktorlar, mühendisler, öğretmenlerdir.

  işçiler ölürse, mukadderat; madenciler ölürse kader derler. kadın ölümleriyse onların fıtratında vardır.

  katiyen domuz yemez, yılbaşı kutlamazlar. ama piyangodan yılbaşı ikramiyesi çıksa, haram para demez, anında gider bankaya koyup faizini yer.

  ailesinde çocuk gelin olabilir. bundan rahatsız olmaz. ama nikah dışı, sevgilisiyle yaşayan bir komşusu falan varsa çok rahatsız olur. ailece ahlakı bozulur. onları apartmandan attırmaya çalışır.

  kızının sevgilisiyle oturup yemek yiyen adama gavat der. ama kendisi, kızını "görücü usulü" denilen olayla, tanımadığı bir adama peşkeş çeker.

  eğlence anlayışı düğünde silahla ateş etmekten ibarettir. ha bir de arkadaşının g.tüne parmak, ensesine şaplak atar.

  daha onlarca şey yazabilirim ama midem bulandı. kısaca yavşaklığın, ikiyüzlülüğün, çıkarcılığın, faşizmin vücut bulmuş halidir bu insanlar. çok denedim oturup iki kelime konuşmayı ama iletişime kapalılar. tükendim ben de. özgecan olayı bendeki kırılma noktası oldu. artık şundan eminim ki bu ülkeden ve zihniyetinden nefret ediyorum.

  ***

  dip not: tüm çomar köpeği dostlarımızı tenzih ederim. keşke içiçe yaşadığımız bütün anadolu çomarları, çomar köpekleri gibi içten ve samimi olsa..
 • vahşice katledildiği günden bu yana ne yazık ki bir arpa boyu iyiye doğru yol kat edilemeyen, o günlerde biraz duygusu olan herkesin yüreğini dağlayarak hayata veda eden genç kardeşimiz.
  ne yazık ki hala her 8 mart'ta kadınların öyle güzel-öyle mühim olduğunda bahsedip duruyoruz. ama 8 mart harici kalan 364 günde haberlerde sürekli "eski eşini öldürdü, sevgilisini 8 yerinden bıçakladı" tarzı haberlerle boğuşuyoruz. herhangi bir ismin kadın cinayetlerinde sembol isim olabilmesine bile fırsat vermiyoruz. zira bir şoku atlamadan bir yenisiyle karşılaşıyoruz. münevver karabulut diyoruz, karşımıza ayşe paşalı geliyor. özgecan aslan diyoruz, şule çet katlediliyor. tam onun şokunu yaşarken emine bulut'un ölmeden evvelki son görüntüleri ve son sözleri kameralara takılıyor.
  bir ülkenin sosyokültürel gelişmişlik düzeyi kadınına, erkeğine, bitkisine, hayvanına verdiği önemi etkiler. ve ne yazık ki bizim bu seviyemiz her geçen gün daha da geriye gidiyor, çok yazık.
  bu vesile ile ölüm yıl dönümünde bir kez daha özgecan aslan kardeşimize rahmet diliyorum.
 • malesef unutulacak isim.
  ismin unutulacak güzel kız.
  malesef...
  bu millet neleri unutmadı ki.
  soma'yı unuttu, sonra asansör faciasını unuttu.
  hani bir avm inşaatında işçiler yanmıştı. isimlerini hatırlayan?
  marmara depremini bile unuttu bak her yerde saçma sapan imar uygulamaları var...
  stadımızın yapımında işçiler ölmüştü hani kimdi onlar?
  işin özü biz balık hafızalıyız özgecan.
  seni de unuturuz. seni işkence ederek öldüren onun bunun evlatlarını da...
  mekanın cennet olsun.
  özgecan
  aslan...
 • bu ülkede, deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan, erdal eren gibi isimler başta olmak üzere, binlerce gencecik insan haksız yere idam edildi. bu cezayı hak eden caniler, katiller ise imralı'da, bilumum hapishanelerde o pis nefeslerini alıp vermeye devam ediyorlar. ve ben bu durumu hazmedemiyorum.

  idam konusunda net bir tavrım yoktur aslında. çünkü bu ülkede idam, birçok genç insanın haksız yere ölmesine neden oldu. ama bu imralı'daki bebek katilini, kadınlarımız ve çocuklarımızı sokak ortasında öldüren canileri gördükçe isyan ediyor insan. çaresiz kalıyor. birkaç sene sonra haberlerde bu katillerin serbest kaldığını görmekten korkuyorum. türkiye'de adalet ve yargı sistemine güvenmiyorum çünkü. hele ki bu hükümet ülkeyi yönetirken, hiç güvenmiyorum. ufacık çocuklarının önünde eşini 17 yerinden bıçaklayan sözde bir erkeği! utanmadan serbest bırakabilen hakimlerin olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.

  idam konusunun an itibariyle türkiye'de konuşulduğunu, ama şu an uygulanmasının zor olduğunu, hatta zordan bile öte olduğunu pek tabi biliyoruz. ama dediğim gibi, bu çaresizlik delirtiyor adamı. bu malum insan müsveddelerinin, nefes alması zoruma gidiyor. verdikleri ifadelerde, nerdeyse özgecan'ı suçlamalarını duydukça çıldırıyorum.

  özgecan aslan'ın ailesi ne yapsın söyleyin?
  bir anne düşünün ki; "keşke kızımı kurşunlayıp öldürselerdi" diyor! demek zorunda kalıyor. bu annenin acısını hangi ceza dindirecek söyleyin? bu vahim olaydan sonra büyük bir metanet örneği gösterse de, o babanın içindeki yangınları kim söndürecek söyleyin? maalesef bu soruların net bir cevabı yok!

  ateş düştüğü yeri yakacak yine, hatta kül edecek. o meşhur kelime "zaman" yaraları bir nebze olsun saracak belki, ama bu anneler ve babalar ağır yaralı olarak yaşamaya devam edecekler. bu şerefsiz katiller yüzünden, belki de küçük hayallerle bezelenmiş hayatlarında, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak çünkü.

  özgecan aslan olayının ayrıntılarını öğrendikten sonra, bir süre kız arkadaşımla konuşmaktan, görüşmekten nerdeyse imtina ettim. bu şerefsiz katiller yüzünden, resmen erkekliğimden utandım. ve eminim bu konuda yalnız da değilim. bu elem olay bizleri bu denli üzmüşken, kim bilir özgecan'ın sevenlerini, arkadaşlarını, tanıyanlarını ne denli kahretmiştir.

  son sözlerim de, kadın cinayetleri üzerinden sırf hükümete yaranacağım diye utanmadan, sıkılmadan ulu önder mustafa kemal atatürk'ü karalamaya çalışan mahluklara gelsin. ne yaparsanız yapın, biz! ve bizler gibiler oldukça, mustafa kemal atatürk'ün izlerini bu ülkeden silemeyeceksiniz! 100 yıl daha iktidar olsanız bile silemeyeceksiniz! bütün önemli milli günleri itibarsızlaştırmaya çalışsanız bile bunu başaramayacaksınız!

  mustafa kemal atatürk'ün, o meşhur sözleriyle entry'me son veriyorum.

  "ey kahraman türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

  mekanın cennet olsun #özgecanaslan

  (bkz: unutursak kalbimiz kurusun)

  http://www.enikonu.com/...i-e1424094348162.jpg

  http://www.enikonu.com/...i-e1424094558557.jpg
 • kafa karisikligini onlemesi adina, dogru seyler konusmak adina: bir bardak alin, surahiden bir anda bolca su koyun, su neredeyse agzina kadar doldursun, yine de bardak tasmis degildir. sonra minicik bir yudum ekleyin ve bardak tasabilir.

  ozgecan aslan'in cinayeti belki onca suyun arasindaki o minik su damlasidir ama bardagi tasiran da onun damlasi belki de. bardagin en son neyle tastigini dusunmektense tastigini insanlarin gormesine sukretmek ve devamini dilemek mantikli olan.
 • bir haftadır entry girmiyordum, başlık açıldığından beri bir tane entry okumadım çünkü yine canım sıkılacaktı ve genel olarak yazılan, konuşulan hep aynı şeyler olacağını bildiğim için direk aşağı indim bir iki satır bir şeyler yazarak içimdekileri dökerim diye.

  bu olay kadınlar kadar erkekler açısından da travmatik bir olaydır. erkekler erkekliklerinden utanır oldu. o çok bilinen erkeklik kitabında varmı dır kadına el kaldırmak ulan ?.

  her gün kocaları yüzünden ölen, evlatlarından ayrı kalan polisin sözde barıştırıp akşama cesedini buldukları kadınları da görüyor bu coğrafya . bizim bilmediğimiz veya görüp es geçtiğimiz o kadar çok cinayet, çocuk gelin, tecavüz, taciz, töre vb... şeyler var ki insanın bilakis kadının bu coğrafyada beş para değeri olmadığının bir başka göstergesi açıkcası.

  ayrıca özgecan aslan'ın katledilmesinden prim yapmaya çalışan medyanın da magazin sayfası tayfasının da varsa allah belasını versin.

  "kadın insandır. biz erkekler ise insanoğlu" - neşet ertaş

  son olarak eğer bir cennet varsa eminim oradasındır özgecan umarım orada huzurlusundur.