• nijerya’nın warri eyaletinden olan 30+ kere nijerya a milli formasını giymiş kendisini box-to-box 8 numaraya yakın gören galatasaray’ın stoke city’den 1 yıllığına kiraladığı oyuncu.,

  orda burada dayanaksız olarak yazıldığı gibi kronik sakat falan değil. etebo 2016’dan bu yana çeşitli liglerde 129 lig maçı ve 30+ milli maç oynamış. sakatlıktan daha ziyade bulunduğu ülkeye , şehre ve takım arkadaşlarına alışamama , ülkesine gidip coronadan dönememe gibi sebepler var. stoke citylilerin yazdığına göre soyunma odasında arkadaşları ile sorun yaşadığına dair ( tartışma vs..) dedikodu varmış ve antrenör galiba bu yüzden kesmiş onu. bu tam teyid edilmemekle herkesin fikir birliğinde olduğu konu ingiltere champions ligte ( 2.lig) belli sayıda maçta yer alması onu nijerya milli takımından uzaklaştırdığı için stoke city’i sevmemiş. takım da 1. lige çıkamadığı için şevki kırılmış.

  kendisi, ülkede egemen yaruba kabilesine yakın itsekiri kabilesinden ... oysa nijerya milli takımında ülkenin 3. büyük azınlığı/kabilesi olan igbolar oldukça fazlalıkta çünkü daha atletik, yetenekli ve garibanlar. ( onyekuru, okocha, taribo west vs..) tam telaffuz edilmese de ve sayı 3-5 kişi aşağı/ yukarı oynasada milli takımda her kabile/azınlık kontenjanları da var. etebo’da kendi azınlığından seçilmiş , bu milli takım işini eyaletini / kabilesini temsil ettiği bu yönden de ciddiye alıyor.

  esas çıkışını 2018 de kupada nijerya milli takımında yapıp 7 milyon euro’ya stoke city’e transfer olmuş. genç yaştayken kazandığı bu başarısını milli yakımda orta ikili de beraber oynadığı ( bu arada 6 numaraya yakın bayağı iyi defansif oynamış bu turnuvada) ve saygı duyduğu obi mikelin ağabeyliğine ve onu yönlendirmesine borçlu olduğu söyleniyor. anlaşılan bu arkadaşımız biraz duygusal ve ağbi- baba gibi figürlerden etkileniyor.

  d’avila’nın menajerlik şirketine kayıtlı , o yüzden de 1-2 kiralama dönemi ( ispanya) geçirmiş. bu menajer, afrikalı genç oyuncuyu bir yere 4-5 yıllık bağlayıp sonra kiraya verdirtip hem geliştiriyor, hem de aldırdığı takıma bonservis parasını peyderpey geri kazandırıyor. stoke city böyle oyuncu parkettirdiği takımlardan aynen türkiye’de galatasaray gibi. değişik bir yatırım modeli.
  yalnız bu sefer galatasaray’a bedava kiralandığı için taraftar memnun değil, “zaten n’dyaede de galatasaray bizi keklemişti “ diyorlar.

  en iyi yaptığı şey ileri fuleleri/ koşuları ve uzun driplingleri/adam geçmeleri. hatta ingilizler “bir ara takımı bayağı ileriye taşımıştı” diye hakkını veriyorlar . fakat kötü pasör/kötü şutör deyip oyun aklı eksikliğinden bahsediyorlar. gidip gidip topu kaptırıyor diyeni de var.ama adamın yeterince işlenmemiş bir saf yetenek olduğunu da söylüyorlar.
  stoke city ile 2023’e kadar kontratı , 1 milyon poundun biraz üstü yıllık maliyeti varmış.
 • tanımıyorum etmiyorum, zaten futbolla ilgimi bir süredir kesmiş durumdayım ama şunu söylemeden edemeyeceğim.

  eğer bu adamı trabzonspor bu şekilde almış olsaydı, buralarda "adamlar yine buldu", "nerden buluyor abi bunlar", "yine ucuza nokta transfer yaptılar" naraları atılıyor olacaktı.

  daha gelmeden kendi taraftarınca asılmış kesilmiş futbolcu. siz bizi hala dünya devi görmeye devam edin.
 • bir melo, fernando, seri gibi değil belki ama çocuğa mustafa sarp muamelesi yapmaya da gerek yok. hocanın oyun sisteminde seri ve lemina bile yan yana oynayamadı. etebo ve taylan'ın yan yana oynamaları imkansız zaten.
  taylan tek ön libero olduktan sonra belhanda ve emre kılınç gibi iç oynayabilecek bir teknik becerisi de yok.
  doğru zamanda doğru yerde katkı versin yeter.
  devre arasına kadro bu ve her oyuncuya çok fazla ihtiyacımız var. emre taşdemir'den bile verim alabilen hocamız var, etebo'dan da verim alacaktır.

  (bkz: 2020-2021 sezonu)
 • dün* geceye kadar kendisini hiç izlememiştim, yani özellikleri hakkında tek bir fikrim yoktu.
  dün gece izledikten sonra şunu düşündüm, madem böyle bir opsiyon vardı biz niye mensah için gereksizler insanlarla muhatap olduk ve onları havaya soktuk?
  mensah'ın tek artısı hızı ama bu konuda etebo'nun ondan aşşağı kalır yanı yok. e pas alışverişlerinde ondan daha iyi, savunma olarak zaten kıyas bile yapılamaz. transfer maliyetleri de neredeyse aynı...
  mensah ile uğraşacağımıza tutup kampa yetiştirseydik kendisini, en azından sağlam bir kamp yerdi.
  bazen gerçekten anlam veremiyorum bizim transfer işlerimize.
  (bkz: 2020-2021 sezonu yaz transfer dönemi)
 • maçın sıcaklığı ve heyecanı ile etebo’yu başakşehir maçında tam takip edemedim. bugün gstv’den maçın tekrarına rastladım ve son yarım saati etebo için izledim. daha ilk maçı olduğunu nazara alarak değerlendirmek istiyorum.

  -etebo oyuna girdikten sonra başakşehir orta sahadan tamamen silinmiş. sadece uzun paslar ve kenar ortalarından oynamaya başlamış.
  -özellikle alan kapatma ve topsuz oyunda yer tutma olarak başarılı.
  -topla driplinginin iyi olduğuna ilişkin küçük örnekler verdi.
  -iki hatası vardı.birisinde pasın şiddetini ayarlayamamış diğerinde irfan can’dan, hem de cepheden kolay çalım yemiş. (irfan can’ın sıfıra indiği pozisyon)

  irfan can’dan yediği çalımı onu tanımamasına bağlıyorum. çünkü irfan can feyk atarak rakip eksilten bir oyuncu. bunu bilseydi belki de o feyki yemezdi.

  özetle, kesinlikle kötü değildi ama iyi olduğuna ilişkin sonuca varabilmek için birkaç maç daha oynaması, maç ritmi kazanması ve türk futbolunun ruhunu kavraması lazım.

  tahminime gelince; ndiaye’den daha iyi bir sekiz numara. özellikle alan kapatması, topsuz oyunu ve pas yeteneği daha iyi. umarım ve dilerim aradığımız adamdır. bekleyip görelim.
 • mevcut sakatlığı olmayan, babasının vefadı sebebiyle 19-20 sezonunun son maçlarını kaçıran ve hala transfermarkt adlı sitede sakat gözüken oyuncu.

  zaten detaylı bilgilerde "sakatlığının sebebi bilinmiyor" yazıyor.

  edit: sakatlığı sebebiyle kaçırdığı maç sayısı 19/20 sezonunda 4. 18/19'da 5. 17/18'de yine 4.

  babasının vefadı özel bir durum.
 • geçen sene oyuncu karadeliği stoke'ta (rezalet futbollarından dolayı kim gitse kayboluyor) yılın oyuncusu seçilmiş, nijerya milli takımında ndidi'nin yanında dinamo ikilide ilk 11 başlıyor. avila transferi falan ama yüzde yüz takımda iş yapar. yaşı ve bedelsiz kiralık geldiği düşünülünce bence çok nokta atışı olmuş, ve sıfır spekülasyon ile bitmiş gibi duruyor.

  bu arada her afrikalı futbolcuya yaptığınız çiğ et, kabile şefi, okuma yazma bilmiyor esprilerini şimdiden sistemden çıkarın da bugün bitirelim. adamın yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri burada komik diye geçiştirip (espri yirmi yıldır hiç değişmiyor o ayrı konu) tekrarlamayın.
 • hep bir şeye ikna etmeye çalıştığımız başka bir oyuncu.
  -etebo’yu hücuma çıkmaya ikna etmeye çalışıyoruz.
  -belhanda’ya şut çekmeye ikna etmeye çalışıyoruz.
  -taylan’ı regista işini yapabileceğini ikna etmeye çalışıyoruz.
  -diagne’yi dünya’ya dönmeye ikna etmeye çalışıyoruz.
  -soso’yu form tuttuğunda ligin en iyi oyucusu olduğuna ikna etmeye çalışıyoruz.
  -luyindama’yı pasla daha sakin çıkabilecek yetenekte olduğunu ikna etmeye çalışıyoruz.
  -babel’i bencil olmadığında takım için çok iyi oyuncu olabileceğini ikna etmeye çalışıyoruz.
  -fatih hocamızı bu dizilişle bu takımın oynayamayacağına ikna etmeye çalışıyoruz.
  (bkz: allah yardımcınız olsun)
  düzenleme: anlam bozukluğu.
 • scott piri olmasaydı hazır diye oynatırdık. 3 hafta sonra da 3 aylık bir sakatlık yaşardı. piri, hazır olana kadar olumlu rapor vermez. o raporu verdiğinde de fişek gibi başlar zaten. piri'li yılların üzerinden en fazla 8-9 yıl geçti. çok eski bir dönem değil yani. sakatlık muhabbeti bile olmazdı bizim takımda.

  hazır olana kadar sahaya çıkmaması gereken yeni transferimiz.
 • https://www.instagram.com/...?igshid=lwn9ai767by3

  şu sebeple fotograf paylasmis oyuncumuz:

  nijerya'nin özel harekat birimi gibi düşünebileceğimiz special anti-robbery squad (sars) biriminin ilegal faaliyet, insan kaçırma, yargısız infaz ve faşistçe insan hakları kıyımına karşı milyonlarca insanin sokağa dökülmesi olayına ithafen paylaşmış. nijerya hükümeti bu olaylar neticesinde faşist sars biriminin faaliyetlerinin durduruldugunu açıkladı. öte yandan protestocular hükümet içi yolsuzluklarin da aydinlatilmasin isteyerek gösterilerine devam ediyorlar. ordu olaya et amis ve iki gösterici yaralanmis. sokaga cikma yasagi gelmis ama milyonlar hala sokakta.
  ülkesindeki sosyal patlamalara tepkisiz kalmayan oyuncumuz.
 • valla oyuncuyu daha bugün duydum, o özelliklerini değerlendirecek halimiz yok, lakin tip olarak doğru transfer modeli budur. daha doğru tabirle bizim için mevcut düzende uygun transfer modeli hatta. çoğu taraftarımızda genç yetenek bulup parlatma hevesi var, bilgisayar oyunlarında bu yapılıyor da gerçek hayatta başka parametreler var. başka başlıklarda da yazdım bunu, ben hiç olası görmüyorum 20 yaşında polonyalı, norveçli vs genç yetenekleri transfer edebileceğimizi. (buradan kastım bizim takım hedef ve kalitemize katkıda bulunup 15+ milyon euro bonservis getirebilecek düzeye çıkabilecek yetenekteki gençler tabi ki)

  yaşı kaç olursa olsun çıkış sürecinde olan herhangi bir yabancı oyuncunun yolunu galatasaray veya genel olarak türkiye'ye çevirmek şu dönem için hayalden öte değil. buna ne ülkenin, ligin kalitesi yetiyor, ne de mali güçlerimiz. portolar, shaktarlar, cska'lar,sevilla'lar yapabiliyor bunu ama bizim harcımız değil maalesef. biz hazır oyuncu ülkesiyiz şu an için, 30 üstü yıldızlar kovalandı yıllarca, hakkaten çok büyük isimler de geldi, lakin o deniz de kurudu. bonservis getirisi olmayan, saha içinde de her zaman istenileni vermeyen bu model oyuncuları artık getirecek maddi durum da yok, çok şükür ki futbolla alakalı dair beklentiler de kırıldı. daha aç, daha genç, maddi getirisi olacak oyuncular kovalanıyor. ama dediğim gibi burada da çıkışta kaliteli oyuncu yakalama şansımız ne bizim, ne de rakiplerimizin mümkün değil.

  bu sebeple aranacak oyuncu modeli tam olarak budur. zamanında potansiyel görülüp, yatırım yapılıp büyük liglerin küçük takımlarına veya küçük liglerin büyük takımlarına gelen, lakin sakatlık,formsuzluk vs gibi sebeplerle bekleneni verememiş, ama hala daha yaşı ve fırsatı bulunan oyuncular. böyle adamlara 2.şansı veren ülke olarak başarılıyız, futbol tutkumuz da bu konuda etkili. biraz gerçekçi olmakta fayda var, pazardan taze meyve alacak durumumuz yok arkadaşlar, mecburen bir tık hırpalanmış ama lezzeti kaçmamış meyvelere odaklanacağız. bu yol şu an için doğru yoldur, zamanla bu sistemin sahada karşılığını alırsak, maddi ve sportif durumda getiriler alırsak, taze meyvelere de yönelecek hale gelebiliriz.

  kimse böyle adamları daha ilk transferini yapmadan yakalamak lazım da demesin, taraftar olarak öyle bir sabrın yok senin en başta. bu çocuk hiç adını bilmediğimiz halde 20 yaşında nijeryadan buraya doğrudan geliyor olsa çok daha ağır eleştirirdik, buna mı kaldı koca kulüp diye. henüz o kafa yapısı bizde de yok, kulüplerde de, keşif ağı da yok o kadar zaten. ben bu arkadaşın transferinden memnunum, ne katkı alırız elbette kimse bilemez, ama nijerya milli takımında dünya kupası oynamış, ingiltere ve ispanya görmüş 24 yaşında bir orta saha, kiralık da olsa gayet ideal.
 • harcayacak yalnızca 2 m euromuz olduğu için 0.675 m euro'luk kiralama bedeli bile bize yüksek geliyor artık.

  opsiyonu ise 7.5 m euro.

  oyuncu patlama yaparsa o fiyat normal sonuçta kulübünün verdiği bonservis ortada ama keşke bir tık daha düşük olsaydı.

  neyse efendim, takımımıza hoş geldin etebo.

  dilerim sakatlıksız, hemen form tuttuğun ve büyük katkı verdiğin bir sezon olur.
 • kendisini ben çok beğendim.

  bir kere adam top kaybetmiyor. omzu koyuyor, topu saklıyor, pas atacağı yeri seçiyor, rakibin üstüne gelmesini ve alanın açılmasını bekliyor. kendisinden başakşehir maçında* ndiaye izlenimi almıştım; ama ndiaye'den akıllı. temposunu da artırırsa çok iş yapar.

  (bkz: 24 eylül 2020 galatasaray hajduk split maçı)