• 176
  "nickini fenerliler yesin senin" dediğim yazardır. bence sözlüğün bu abartılı tepkilerine karşılık nickini değiştirmemelidir. tamam alt taraf sadece bir nicktir ama ben onu böyle tanıdım ve onu böyle sevdim.

  misal benim nickte pek masum gibi durmamaktadır. "tecavüzcülük" denen zımbırtı üzerime yapışmış durumdadır ve bu benim kendi tercihimdir, kimse beni zorlamamıştır. ama ben bu konu da bir rahatsızlık duymamaktayım. kimse beni birini ormana atarken görmemiştir veya bir hanımla zorla ilişki içine girmiş değilimdir. nasıl ki içimizdeki nuri alço sevgisi başka ise benim de coşkun sevgim başkadır. ama bu benim filmlerde onun yaptığı şeyleri doğru bulduğum anlamına gelmez. zaten kendisi normal hayatta şeker gibi birisidir.

  demem o dur ki nkfvas de hiç bir fenerlinin anası ile basılmamıştır. zaten nick denen şeyden ahlaki şeyler yaratmaya çalışmak, gençlere örnek olmak gibi saçma sapan şeyler türetmek ne derece doğrudur. alt tarafı bir nicktir insanın kişiliğini ve karakterini yansıtmamaktadır. kimisi sevdiği bir şey için, kimisi nefret ettiği için her hangi bir şeyi nick olarak kullanabilir. nasıl ki sözlüğümüzde de bolca gördüğümüz zenci nickleri varsa ve bunlarda ne kadar masumsa nkfvas de o kadar masumdur.

  evet benim de bir sürü fenerli akrabam, arkadaşım, dostum vardır. kusura bakmasınlar ama "nkfvas" demeyi bırakacağımı sanmıyorum. zaten bunu ben onların kulağını çınlatmak için söylemiyorum. benim hedefim direk "fenerbahçe" dir. o yüzden kimsenin bunu üzerine almasına gerek yoktur.

  özet;
  bence nkfvas, tcoskun dan daha masumdur. eğer değiştirecekse bende değiştirme hakkı istemekteyim.

  son sözüm nkfvas e;
  nickin sağolsun.
 • 179
  sözlüğümüze moderatör olması sürecinde yaşananlar ile benzeşen söyle bir fıkra da vardır:

  --- anonim ---

  birgün vücudun* içinde isyan çıkmış...

  aralarında bir toplantı yapıp isyana son vermek için müdür* seçmeye karar vermişler...

  beyin** hemen kendini tavsiye etmiş...

  kalp*(u: boşuna bu yıldızın içeine bakma açıklama yapmaya bile gerek duymuyorum captano abimizin sözlüğün kalbi olduğu konusunda...)* itiraz edip kendini aday göstermiş...

  kulak*(u: ben hayatımda karşısındaki insanı bu kadar iyi ve dikkatli dinleyen birini daha görmedim...), göz*(u: bir ara uzun entryleri okumamak ile alakalı bir ufak tartışmamış olmuştu, aklımda kaldığı kadarı ile okumayı severmiş kendisi...)(u: buradan sabrisarioglu kardeşime de seslenmek istiyorum: özür dilerim! sen haklıydın ben biraz hayvanlık ettim o mesajlaşmalarımızda...)**, saç** vs.. bütün organlar kendilerini aday göstererek bir seçim talebinde bulunmuşlar...

  göt* de kendisinin müdür olmasını istemiş...

  hepsi bununla dalga geçmişler...

  -"sen sıçmaktan başka ne ise yararsın"(u: ya da "nickin nkfvas be! senden moderatör mü olur?") demisler...

  göt tabii buna sinirlenmis, sonunda beyini müdür seçmisler...

  göt bütün organlara küsmüs ve artik siçmamaya* karar vermiş...

  bir süre sonra vücut iflas etmiş** tabii...

  beyin sıçmayı düşünüyor, kalp artık kan yerine bok pompalamaya başlamış vs..

  sonunda dayanayıp götü müdür seçmişler.

  o gün bugündür bütün götler müdür olurmuş...

  --- anonim ---

  önemli not:
  iş bu entryde geçen "o gün bugündür bütün götler müdür olurmuş..." ifadesi kesinlikle gs, hagi, in 99 we trust, lamore del calcio, belgarath, thisisthebesttillwedobetter ve psychonaut kardeşlerimizi kapsamamaktadır.

  neden?

  çünkü:

  1- yukarıda saydığım isimlerin hepsi nkfvas kardeşimizden önce moderatör olduklarından "o gün bugündür bütün götler müdür olurmuş..." ifadesi içerisinde sayılamaz oldukları aşikardır.

  2- bunların hepsi sözlüğün kodamanları olduklarından o malum ifadeyi onlar için kullanmayı götüm yemez!

  3- bokunuzu yiyim uçurmayın beni.

  rumuz: götolmakiçincanatanasimemeucu.
 • 182
  türkiye'de yaşadığımız sosyo-kültürel dengesizliğin açık ara en büyük göstergesidir bu adam. uzun zamandır yazacaktım sakladım. şimdi döküyorum teker teker kelimeleri.

  etik değil diye kızmayın ifşa edeceğim biraz kendisini. izmir'de yaşayan, türkçesi düzgün, ses tonu alışılmışın dışında, fiziksel olarak türk erkeğinin alışılmış portresinden az biraz ötede, camiyi geç hemen solda. hukuk ile ilgili bir işte çalışan, kafası birçok şeye basan bir adam. her konuda fikir belirtebilecek kapasitede olanlardan. dinlemeyi sever, birisinden bir şey öğrenince ya da birisi ona bir şey öğretme çabasında iken sükutu elden bırakmayan ve algılarını açan bir adam. ama en önemli özelliği şudur;

  nasıl yaptı, ne yedi küçükken bilmiyorum ya da çok mu fazla insanla iletişim içinde bilemem ama tespit insanı. umut sarıkaya, yiğit özgür ve metin fidan gibi. tespit yapar. hayatta belki de en iyi yaptığı iştir. insanlar üstünden de tespit yapar, bizzat insanlar hakkında da. her kuşu düzüp leyleğin tadına da bakmak isteyenlerden değil. değerleri var. bazı bozulmaz kuralları. çok batılı değil. aşk-ı memnu ve araba sevdası romanları onun kitaplığında en üst sırada yer almaz en azından ama bir kitaplığı olduğuna adım gibi eminim. bu kadar geniş kelime hazneli bir adamın açıklaması yapılırken kitaplara değinmemek cenneti anlatırken kevser ırmağndan bahsetmemeye benzer.

  ''analar artık sol bek doğurmuyor'' gibi bir tespiti açıkçası çok insandan duyabilirsiniz ama bu sözlerle değil ''önüne gelen forvet'' ya da halı saha maçında '' geriye gelsenize laağnn'' şeklinde. bu adam ise bir tümce ile anlatılmak isteneni basitçe vurgulayabilir.

  türkiye'de oluşan sosyo-kültürel dengesizlik; nkfvas türü adamların entellektüel olarak görülmesi ve halka uzak adledilmesidir. açıkçası söyleyeyim kemal abi*nin kenarında 300 milyar keş para ve aylık 3 milyar net geliri olsa kimse kusura bakmasın da yanına zor yaklaşırdınız. onun götünün kocamanlığından ve burnunun neden saat kulesine paralel yükseldiğinden falan bahsederdiniz. ama onun derdi içinizde olmamak, sizden uzak olmak değil yararlı bir şeyler yapmak olurdu. ''işim-gücüm var kardeşim'' adamı olurdu. bu tipte bir adam tanıdım daha evvel. ünver oral. yiğit şardan'a medyapım şirketini satan adam. panda dondurmalarının sahibi. benim müşterimdir kendisi. yanına zor yaklaşırsınız ama sebebi hep önemli işlerinin olmasıdır. götüyle egosunun doğru orantılı büyüklüğü değildir yani. ulan o para bende olcak dediğiniz zaman o paranın sizde değil de onda olmasının daha hayırlı olduğunu anladığınız adamlardandır.

  halk böyle adamları hep kendisine uzak görür. nkfvas bize yani halka ekonomik anlamda biraz daha yakın olduğundan mıdır? yoksa tespit adamı olduğundan mıdır bilinmez bizimle ilgilenir. açıkçası ben de o entellektüel zihniyette olsam ben de ilgilendirdim ama lafı koyardım yeri gelince. bu adam da böyle. bir şeyler anlatırken ben de sizdenim mesajı vererek anlatıyor ama görünen köyün kılavuzu birkaç kitap okuyunca elf yazısından türkçe'ye dönebiliyor ancak. çünkü ironiyi anlama ve dolaylı yoldan anlatımı (ima) basitçe anlayabilmek ve konu bütünlüğünü o anda sağlamak her yiğidin harcı değil. sıkılmayasınız diye de kenara köşeye vay amuğa goyim yerleştiriyor ki ''üff burası leş gibi kültür kokuyo amk'' diyiverip kaçmayasınız diye. adam size hitap ediyor çünkü. içimizde adam etmek istedikleri var. zihniyet değiştirmek istedikleri. şahsen ben kendisini takip ettiğimden beri bende birkaç değişiklik oldu. çabuk kalktı dikkat edersen.*

  şimdi yeni bir moda edinmiş kendisine ''okuyun'' diyor. ikra bismirabbikellezi halag* boyutunda bir aydınlanmadan bahsetmiyor o. sadece diyor ki; kelime dağarcığınızı ve anlama perspektifinizi geliştirin demek için. ben anlatacak yeni şeyleri var galiba diyerek bunu yerine getirmeye başladım. belki yeni şeyler anlatacak, ya da yeni bir anlatım sistemi getirecek yazılarına. o yüzden kapağında grili tonlarda resimler olan ne kadar kitap varsa topladım sahaflardan. bekliyorum efendim.

  galatasaray sözlükte devrim niteliği taşıyacak hamleyi gerçekleştirdi ve yeni stiller getirdi yazım olayına. takip ediyor ve bekliyorum. bilmediğim birkaç kelime ile nick altıma döktürse keşke. içinde senin amuğa goyim de diyebilir yazının. yeter ki yazsın. ben oralardan da bir şeyler kaparım bence.

  -bende o kadar beyin var mı benjamin?
  -olmaz mı cevat abi tabi tabi.
  -potasyum sülfür benjamin.
  -evet abi.
 • 185
  ----- aaaaaaarrrggg!!!! aaaaaaaaarrhhhhhhhhhhhh!!!!!bir11!1 aaaahhhhhhhhh!!1bir11!! -----

  rahmetli baris manco domates biber patlican sarkisinda 'bir anda sokaklar yankilandi' diye bir bolum vardir. iste 24 temmuz 2010 galatasaray sozluk hali saha maci da dostluk icinde devam ederken basliktaki ciglik yankilandi vezirspor hali saha tesislerinde ve altunizade sokaklarinda....

  nkfvas bir sabah huzursuz duslerden uyandiginda, kendini yataginda dev bir hamambocegine donusmus olarak buldu. ha pardon bu baska bir romanimin girisiydi konuya donelim.

  ilk yarinin ortalarinda kendini temas olmadan aci icinde yere birakan nkfvas bir anda herkesin bir ceylan masumiyetinde carpan yuregini agzina getirdi. cıkan ciglikta seyircilerin aklina ilk gelen dusunce herhalde bacagi kalcadan koptu oldu. cunku anca kalcadan kopan bir bacak sahibini boyle bagirtabilirdi.

  aci cigligi duyan hem takim arkadaslari hem de rakip takim oyunculari basina toplandi. seyirciler arasinda husursuz bir sessizlik vardi. seyircilerden sadece bunu akseden tosun* isimli sahis gercegi bildigi icin kis kis kis siritiyordu. sozlugun hacisi* 'abi ambulans cagralim herhalde oldu nkfvas' dedi. ama gercegi bilen ve essegine ters binen bunu akseden tosun durur mu? hemen cevabi yapistirdi:
  'numara yapiyor. dili disarida kalinca dinlenmek icin atti kendini yere'
  o sirada sahaya bir superman edasiyla sekerek vay aqandios girdi. seyircilere donup neden buz posetini tasidigini ozetledi 'amuga koyım o saglikcinin izindeymis' diyerek olay yerine dogru kosmaya devam etti. ama o da ne?

  ---- heycanli bekleyis davul sesleri falan -----

  bir anda buz poseti geri dondu. bacagi kopan ya da bazi tanıklara gore karsi binadan tufekle vurulan nkfvas seke seke yuruye yuruye seyircilerin yanina geldi nkfvas. oturup 3 dk muhabbet ettikten sonra tekrar biti kanlandi. yerine oyuna giren vay aqandios'a cikmasi icin isaret etti ve oyuna kaldigi yerden devam etti.

  bunu akseden tosun hepimize donup ben demistim bakisi atti ve essegine ters binerek yola devam etti

  ----- aaaaaaarrrggg!!!! aaaaaaaaarrhhhhhhhhhhhh!!!!!bir11!1 aaaahhhhhhhhh!!1bir11!! -----

  kendisi macta o kadar klas sakat rolu yapti ki, hakkinda oynamasi icin bir hikaye yazmasam olmazdi.
 • 195
  kendisinin entrylerindeki küfürlere takılanlar, ne yazık ki asıl anlatmak istediğini göremeyenlerdir. bu olay biraz da, kişilerin olaylara bakış açısının ne kadar yüzeysel olduğunu ifşa ediyor.

  kendisinin tarzı en başından beri bellidir. hak edene hak ettiği gibi davranır. "kimseye küfretmeye hakkı yok" diyenler de, günlük hayatlarında kişilere ve olaylara ana avrat düz gidenlerdir muhakkak. hepimiz yapıyoruz, küfür hayatın bir parçası, inkar etmek yersiz. nkfvas bunu sözlüğe taşıyor sadece. üstelik bunu, kaybedilen bir maç sonrası bir anlık sinirle yapmıyor. kendisinin tarzı bellidir. ettiği küfürleri üstüne alınanlar kendilerini sorgulamalıdır. bir yerde yanlış yapıyorlar ve bunun bilincindeler ki, o küfürden rahatsızlık duyuyorlar. kendisinin küfürlerinden şikayet etmek yerine o hatayı düzeltseler, her şey daha kolay olacak.

  bu adam moderatör olmasından cesaret alarak yapmıyor bunu. kendisi moderatör olmadan önce de, hak edeni yerin dibine sokuyordu zaten. yine aynısını yapıyor, yine çizgisinde devam ediyor. galatasaray sözlük için en iyisini istediğini, sözlüğü az çok okuyanlar zaten bilir. bu adam moderatörken moderasyon hakkında oldukça eleştirel bir entry girecek kadar objektif. olaylara tek bir pencereden bakmıyor. birileri de kalkmış, kendisinin ettiği küfüre takılıyor. yahu, küfüre takılmadan önce bu adam ne anlatmak istemiş bir anlamaya çalışın. ondan sonra özelden küfürüne laf edin. küfür etmeni sevmiyorum kardeş, kusura bakma diyin. korkmayın adam yemiyor, siz gerektiği gibi eleştirirseniz o da aynı üslupla cevap veriyor. sahi, neden sorunları mesaj atarak çözmek varken başlık altına yazıyorsunuz? entry sayınızın artması mı tek derdiniz?

  (not: kimse nkfvas de başlık altına entry giriyor gibi bir savunma yapmasın. mesajla uyarmadığı kimseyi başlık altında ifşa etmez kendisi. haydi selametle.)
App Store'dan indirin Google Play'den alın