• 4
  türk takımları için oynanması mantıklı bir kumar olduğunu düşündüğüm 28 yaşındaki santrafor. tahmini bonservis bedeli 3.5-8 milyon euro arasında gösteriliyor. kişisel fikrim; yaşı ve oynadığı lig nedeniyle maksimum 5 milyon euro'ya transfer edilebileceği yönünde. videoton ve legia varşova formalarıyla son 8 sezonda 35 maç, 21 gol, 6 asistlik ortalama istatistiği var. bu istikrara ronaldo, messi, ibrahimovic gibi süperstarlar haricinde nadiren rastlıyoruz.
 • 5
  ben de çok isterim böyle topçuları 3e 5e kapatıp mario gomez gibi top oynamasını ama gelmeden önce stancu'nun da böyle istatistikleri vardı. yok macar ligi yok rumen ligi bunlar gerçekten çok düşük seviye ligler. çoğu takımın deplasman forması bile yok bu liglerde. kesinlikle böyle riskler almamalıyız. stancu bile bu arkadaşa ragmen daha alınabilecek bir riskti zira stancu gençti belki patlayacaktı ama olmadı. 21 22 yaşlarında bu istatistikleri yakalayabiliyorlarsa tabi ki alınabilir risktir ama alınır. stancu ve lewandowski bunların iki ayrı uçta örnekleri mesela ama 28 yaşına kadar bu liglerin gediklisi olmuşsa bu risk alınmaz bence.
 • 6
  istatistiklere bakarsak faydalı olabilecek bir futbolcu olarak görülüyor fakat polonya liginde oynayan ve 28 yaşına gelmiş bir futbolcuya verilecek maksimum bonservis ücreti 2 milyon euro'yu geçmemelidir. bahsedildiği gibi 5 milyon eurolar falan büyük risk taşır. futbolcu hem bu rakamın altında baskıya girer, hem de galatasaray formasının ağırlığını taşıyamamaya başlarsa sokağa atılan bir para olur. mevcut mali durumumuzu düşünecek olursak sokağa atılacak tek kuruşumuzun dahi olmaması lazım. yani transfer yaparken hedefleri tam ortasından vurmak zorundayız.
 • 7
  kıyaslandığı stancu, galatasaray'a gelmeden basit bir vikipedi araması yaptım, 140 küsür maçta 40 gol atmış.
  işte bunlar hep araştırmadan yazmanın sonuçları. abi, azıcık açın bakın. sonra dalga geçince insanlar bozuluyorsunuz. vay efendim x çok kibirli. hayır, sen açıp 2-3 satır okumuyorsun.

  bu adamı ismen çok duydum, oyununu hiç izlemedim. emin olun ismini bugüne kadar duymuş bir tek yöneticimiz de yoktur. istatistikleri epeydir güzel, benim eşekliğim merak etmeme rağmen oturup izlemedim. ideal bir galatasaray'ın oynayabileceği bir kumar bence. ideal ile aramızda fersah fersah fark var ama.

  edit: detaylı baktım. stancu, galatasaray'a gelmeden önce 156 maça çıkmış oynadığı kulüplerde. 52 gol atmış, 12 asist yapmış.
  allah aşkına yahu, son 8 sezonda 35 maç, 21 gol, 6 asistlik ortalama istatistiği nere, 156 maçta 52 gol 12 asist nere.

  nemanja son 8 sezonda ortalamalarla konuşalım, 280 maça, 168 gol 48 asist sığdırmış. bu 216 gole katkı yapmış demek. maç başı 0.77 gole katkı demek.
  stancu bize gelmeden önce 156 maça 52 gol, 12 asist sığdırmış. bu 64 gole katkı yapmış demek. maç başı 0.41 gole katkı demek.

  tüm bunlara 5-6 dakikada ulaşılabiliyor. bilgisayarlarda hesap makinesi var. 0.77 nere, 0.41 nere insanlarla dalga mı geçiyorsunuz yoksa araştırmadan konuşmak mı çok hoş geliyor?
 • 9
  elalemin dingil bir topçusu üzerinden bile ateş püsküren kinli yazarlar için kendisinin ve stancu'nun stancu galatasaray'a gelmeden önceki sezonlara ait istatistiklerini paylaşıyorum. ikisi aynı yaştalar aralarında 6 ay fark var.

  öncelikle nikolics 31/12/1987 doğumlu, stancu 28/06/1987 doğumlu. aralarında 6 ay var. aynı yaştalar. stancu galatasaray'a gelmeden önceki seneye kadar stancu ve nikolics'in istatistikleri aşağıda. ben büyük bir fark göremiyorum.

  nikolics;
  07/08 sezonu 12 maç 4 gol
  08/09 sezonu 22 maç 16 gol
  09/10 sezonu 31 maç 19 gol

  stancu;
  07/08 sezonu 31 maç 6 gol
  08/09 sezonu 34 maç 11 gol
  09/10 sezonu 34 maç 14 gol

  bu sezondan sonra stancu daha üst seviye bir lige geçmiş haliyle gol sayıları aşağı yukarı aynı kalmış ama nikolics macar ligi gibi macarların bile sallamadığı bir ligde istatistik yapmış ve bu istatistikle stancu'dan daha üstün olduğu savunuluyor. bazıları futboldan gerçekten hiç anlamıyor.
  28 yaşındaki macar ligi gol kralını istatistikten tanıyan adam gelip burada savunup bir de ayar verdiğini sanıyor. hayatında izlememiş ama oynanılır kumarmış neden çünkü süper istatistiği var.

  işte sevgili sözlük yazarları, iyi seyredin biz 2. fatih terim döneminde işte bu kafalar yüzünden battık. ardından adnan polat döneminde bu kafalar yüzünden paraları sadece istatistiğe göre yapılan transferlere saçtık. aynısı işte.

  he bu arada olay istatistikse o hiç sevmediğin her gün küfür ettiğim burak nikolics'i top diye oynar belirteyim.
  son 8 sezon
  229 maç 130 gol 42 asist. bazılarının uyduruğu istatistiğe göre gole katkı ortalaması: 0,75.
  8 sezonun yarısında bir avrupa devinde oynamış. bilmeyenlere hatırlatayım videoton değil galatasaray.

  şu benden bile az maaş alan topçunun başlığında mesaimi çaldınız ya başka da bir şey demiyorum.

  edit 1: adamı izleyip de yorum yapanlara saygım sonsuz. beğenmişlerdir olabilir. ama 28 yaşında üst düzey hiç top oynamamış bir adam alınabilir bir risk değildir.
  edit 2: he bu arada madem istatistikten konuştuk, bu sezon transfer olduğu legia'da avrupa liginde ön elemede 2 gol atmış biri kukesi'ye biri botosani'ye asdasdkaslşdf.
 • 10
  videolarından anladığım kadarıyla muhteşem bir bitirici, ama muhteşem bir bitirici olmak iyi bir forvet olmakla aynı şey değil. örneğin oscar cardozo da muhteşem bir bitirici, ama o kadar yavaş ve diğer oyunculardan kopuk ki markajdan kurtulup doğru dürüst pozisyona bile giremiyor. resmen takımı bir kişi eksik oynatıyor. tabi nikolics bu kadar hantal mıdır bilmiyorum, ama macar milli takımında bu sezon çoğunlukla yedek kalmış, bu kadar gol atan bir forvetin yedek kalması da enteresan bir durum. başka sıkıntıları da olabilir elbette.

  ama kesin olan bir şey var, nikolics'i iyi beslersen 15-20 golden az atmaz. onu iyi besleyebilmek için oyunu rakip yarısahaya yığman lazım, oyunu yığabilmek için topun rakipte kalmasına müsaade etmemen lazım, bunun için iki kanat oyuncusunun da savunmaya yardım etmesi, göbek oyuncularının durmaksızın pres yapması, hatta mümkünse forvet arkasındaki oyuncunun da göbek oyuncuları kadar koşması lazım (sneijder bunu yapamıyor).

  eğer bu koşulları sağlarsak nikolics on numara katkı verir. sağlayamazsak memnun kalır mıyız bilemiyorum. ben bu arkadaşı 2005-2007 arasındaki ümit karan'a benzettim, ümit 2008 şampiyonluğundan sonra başaşağı düşüşe geçmişti, kaba hesapla 32 yaşına kadar iyi performans gösterdi. bu hesaba göre nikolics'in de 3-4 sene daha üst düzey katkı vermesi muhtemel *

  https://www.youtube.com/watch?v=GovwezJj3RM