• 45102
  “gelmeden önce bu konuşmayı düşünmüştüm. uzun zamandır aklımda hep şöyle başlangıçlar oluyor; ‘arda çok hataları oldu ama iyi çocuktur’ yüzde 100 gerçekten çok hatalarım oldu. bunlar emin olun sizin bildikleriniz değil. kendi içimde bildiklerim ve aslında ailemle olanlardı. ama hayatımız boyunca hata yapmaya devam edeceğiz. hata yapmalıyız da kendimizde hata yapacak cesareti bulmalıyız. bazen yaptığım şeyler unutuldu mu? ya da ilham verme işi geçti mi? diye düşünüyordum. bu ödül uzun zaman sonra gerçekten bunların hatırlandığını, bana gençlere hala ilham verebileceğini gösterdi. içimdeki gerçekten başarma azmini, tekrardan çalışma azmini o kadar uyandırdı ki önemini size anlatamam. açıkçası topluma karşı bir çekincem de vardı. uzun zaman sonra yaşadığım mutluluğu anlatamam. çünkü siz bugün arda’nın hatalarına ‘ama’larına değil de güzel tarafına bakmayı seçtiniz. benim güzel tarafıma baktığınız için teşekkür ediyorum”

  “spor dalındaki hocalarımız yargılıyor, evde annemiz yargılıyor, en büyüğü kendi kendimizi sürekli yargılıyoruz. bir şeyler yapmak için cesaretimiz o kadar az kaldı ki. sürekli korkuyoruz ve bizim için kaybetmek çok kötü bir şey gibi geliyor. bu işin sıkıntılı olan kısmı psikolojik olarak yıpranma çok fazla buna hazırlık olmalıyız. galatasaray a takımına çıktığımda önümde büyük bir miktar para, minimum 3-4 kelime ingilizce ve hiçbir psikolojik eğitim almamış bir çocuktum. sonrasında her davranışımı doğru beklediler. hep söylerim bana verilmeyen şeyleri geri istediler. şimdi altyapımızla ilgili ‘ingilizce eğitimi alıyorlar mı? psikologları var mı?’ diyorum. şu ana kadar 700 maç oynadım. fiziksel olarak yaşadığım sakatlıkları geçiyorum, tolere edilebilir ama geldiğim noktada o kadar çok psikolojik olarak yıprandım ki çünkü milli maça çıktığınızda kazandığında kahraman kaybettiğinde hain oluyorsun. kendinizi sürekli etraftakileri mutlu etmek için hazırlıyorsunuz. artık 700 maçın sonundaki panik vücudunuz doğru reaksiyonlar veremiyor, doğru düşünemiyorsunuz, paylaşamıyorsunuz. artık tahammül sınırınız hiç kalmamış oluyor çok fazla tepki vermeye başlıyorsunuz. en büyük tavsiyem ne olursa olsun kendinizi mutlu edin. eğer siz mutlu olmazsanız ne ailenizi ne de takım arkadaşlarınızı mutlu edersiniz. bu hataya son yıllarda çok düştüm. insanları mutlu edeceğim, dediklerini yapacağım diye kendim olmaktan bambaşka biri oldum”

  “çok fazla giydiğime, yediğime, içtiğime, eğlendiğime takıldılar. oyunu geliştirmek adına bir şeyler yaptığımı, düşündüğümü düşünüyordum. hocalarımla bunu tartışabilme yeteneğim vardı. bilinçaltında o kadar çok ‘arda algısı’ vardı ki rahatsız edici olabilir. ben de çok agresiflikler yaptım, her yerdeydim. kimseyi kırmamak için sabah kalkıyorsun magazinde, sporda, ekonomide var. boş boş konuştuğum bir sürü zamanlar oldu”

  “bir oyuncuda futbolcu olması için 10 tane fiziksel özellik gerekiyorsa bunların 7’si bende mevcut değildir diye düşünüyorum. sadece içimde adalet duygusuyla gelişmiş inanılmaz bir kazanma arzusu vardır. hayatımda hiçbir oyunda hile yapmam. eşim burada, evde kağıt oynarken bile hile yapmam ama sonuna kadar kazanmak için uğraşırım. bir başka özelliğim ise çok iyi bir oyuncu zekasına sahibim. dünyadaki en üst düzey orta sahalarında, yani ıniesta’nın royce’un yani o seviyedeki oyuncuların oyun görüşüne yakın bir görüşe sahibim. bu benim için çok büyük bir avantajdı. her zaman topa sahip olmanın büyük takım için çok değerli olduğunu düşündüm ki real madrid bunu her defasında kanıtlıyor. hep şöyle eleştiriler olurdu; arda takımı yavaşlatıyor. asla takımı yavaşlatmıyordum, topa sahip olup oyuna hükmetmemizi sağlıyordum. hep böyleydi ama tabi sosyal medyada halk, karşı kaleye gidelim istiyordu. arkadaşlar oyun 90+ oynanıyor, bir oyuncunun ayağına iki dakika top değiyor. yani geriye kalan 90 dakikada zaten topsuz oyun oynuyoruz. o yüzden inanın bana top o kadar kıymetli ki topu kaybetmemek, topa hakim olmak çok önemli. bugün açıkçası kendi takımımızın, fenerbahçe’nin, beşiktaş’ın da yaşadığı en büyük sorun topa sahip olmamak. topa sahip olamazsanız rakip olur ve daha çok koşarsınız, koştukça da bu oyunu oynayamazsanız”.

  “yıllardır uyku problemi çekiyorum, rahat uyuyamıyorum. bir itiraf olacak ama kendime iyi bakamadım. sebebi tamamıyla psikolojik. psikolojimi bir türlü iyi toparlayamadığım dönemler oldu. diyet yapıyorum 10 gün sonra bozuyorum. çalışmaya başlıyorum sonra vazgeçiyorum. çünkü kimseyi suçlamıyorum ama ülkedeki ortam hevesimi kırıyor. gelişememek hevesimi kırıyor. bu oyunu biz neden daha iyi oynayamıyoruz? neden pas oyununu daha iyi oynayamıyoruz? derken ben de biraz duygusalım çabuk düşerim. ispanya’da kendime çok daha iyi bakıyordum çünkü çok daha özgür hissediyordum. insanın kendimi özgür hissetmesi kadar güzel bir şey olamaz. ispanya macerama tamamlanmış hikaye olarak bakıyorum, tabi ki çok güzel günlerdi. özlüyorum ama gönül rahatlığıyla tatlı bir özlem var”.

  “üzüldüğüm zaman gülebiliyorum, bazen evde de böyle oluyor. 2016 elemelerinde izlanda maçından sonra beni çok yıpratan bir gülümseme olayım var. maç öncesi bir hafta taç atışına çalışmıştık. izlanda takımı bir hafta boyunca taç ve uzun top atıyor. teknik direktör mircea lucescu da ‘topa vurmanız önemli değil, düştüğü yer önemli o yüzden topa çok kalabalık çıkmayın’ diyordu. dünya kupası gibi önemli bir maçta ilk uzun topa iki kişi birden çıktık ve düştüğü yer bomboştu gol yedik. o beni çok sinirlendirmişti ve bütün maç ona takılarak devam ettim. oyundan çıktığımda da onun sinirine gülmüştüm. hayatım boyunca milli takım için çok fedakarlık yaptım. o kadar çok ki size anlatamam. barcelona’dayken ayak tendomumda yırtılma vardı ve açıkçası barcelona kulübü 2016 elemeleri için beni göndermek istemedi ama ben onları dinlemeyip buraya geldim. karşılığında yıllarca muhteşem bir sevgi gördüm ama ıslıklarla gönderildim. kendim de sonuç olarak bıraktım. asla bunu hak ettiğimi düşünmüyorum”

  “galatasaray benim sevdam, hayatım boyunca çok seveceğim. o yüzden galatasaray ile ilgili ne olursa hizmet etmeye çalışırım. futbol federasyonuyla ilgili konuları bilmiyorum çünkü işin içinde çıkar varsa asla orada olmam, zaten hayatım boyunca da olmadım. gerçekten futbola hizmet etmemi isterlerse sonuna kadar ederim. ülkemi dünyanın her yerinde de temsil edebilirim. her şey adaletli olmalı diye düşünüyorum. fatih hocadan ile konuştuğumuz bir fikrimiz vardı; o da şu myk ve kurulları kulüp temsilcilerinden yapmak istiyorum. çünkü her hafta adalet, hakem problemimiz var. oyunun gerçeği takımların iyi oynamaması, takımlarımız iyi futbol oynamıyor”

  “türk futbolunda ilk değiştirmek istediğim şey kesinlikle ve kesinlikle kulüplerin yüzde 10 gelirlerinin altyapıya gitmesi. bunun iyi bir denetleyici tarafından denetlenmesi gerekiyor. galatasaray altyapısındaki 15-16 yaşındaki çocuklar suni çim sahada antrenman yapıyor. galatasaray altyapısı türkiye’nin en önemli altyapısıdır. maalesef sahamız, alanımız yok. bu çocukların 2 yıl içinde türkiye’nin en önemli takımına gelip orada oynamasını bekliyoruz. suni çimde 15 günde bir kramponlarınız yırtılır. altyapı benim için çok önemli gerçek imkanları sağlamıyoruz önce kendimizi eleştiriyorum. artık maddi kaynaklar yetişmiyor, altyapıya dönmeliyiz. hatta bu benim fikrim taraftarımıza ‘biz bu sene şampiyon olamayacağız ama bütçemizi düşüreceğiz, geleceği düşüneceğiz, altyapıdan oyuncular oynatacağız. bize güvenin 3-5 sene zaman verin’ diye söyleyelim. bence galatasaray taraftarı bunu anlardı, buna inanıyorum. çünkü takımlarını şampiyonluktan daha fazla seviyorlardı ama beceremiyoruz. işin gerçeği çıkıp doğruları söylemek. ben bir gün galatasaray’ın teknik direktörü olursam bunu yapmayı çok isterim”.

  “hocaların, kulübümüzün tercihi, ben takım kaptanı olarak yükümlülüğüm doğru davranışlarda bulunup, doğru şekilde devam etmek. çünkü galatasaray altyapısını ve kültürünü temsil ettiğimi düşünüyorum. saygıyla karşıladım, göztepe’de konya’da yoksam gerçekten takım için önemli değilsem barcelona’da olmamın da bir anlamı yok çünkü ben tur rehberi değilim”

  “kupa çeyrek finaliydi, galiba biz 1-0 öndeydik. fernando torres’in vurmasıyla, javier mascherano’nun eline top çarptı. hepimiz penaltı olduğunu düşündük ve penaltı oldu diye duraksadık. duraksayınca barcelona kontratağa çıktı, biz de açık alanda messi, neymar ve suarez’e yakalandık ve o arada golü yedik. golü yiyince hakeme şiddetli şekilde itiraz ettik. bu itiraz devre arasında da sürdü. devre arasındaki bu itiraz devam ederken hakemin tavrı bize karşı çok sertti, barcelonalı oyunculara karşı çok daha kibardı. ben de buna çok sinirlendim ve öteki pozisyonda dani alves ve rakitic ayağıma basıp kramponumu çıkardı hakem de ‘devam’ dedi açıkçası tamamen refleksti iyi ki hakeme de gelmedi. tamamıyla yanlış davranış ama kabul ediyorum çok güzel anı”.

  arda turan
 • 45103
  "oyuncular ile rekabet artık modern futbolda yok. eski kafalı bazı insanların 20-30 yıl önce sahada birbirlerini kasıtlı yaralamaya çalıştığı gibi değil şimdi. sonuçta bu bir oyun. herkes gibi ben de saygı görmek istiyorum, bunun aksine gerçekten gerek yok."

  "paris'teki finali düşündükçe çok sinirleniyorum. şampiyonlar ligi final maçını kesinlikle izlemeyeceğim. büyük bir fırsatı kaçırdık ve bu gerçekten zor bir durum. o gün için yanlış yaptığımızı söyleyebileceğimiz pek bir şey yoktur ama günün sonunda 3 gol yedik ve elendik. belki de yeteri kadar odaklanamadık."

  "insanlar gün geçtikçe yanlış yöne doğru gidiyor. kimse birbirine değer vermiyor artık. tabii ki bunda sosyal medyanın etkisi büyük. insanların çoğu ne kadar beğeni aldığınıza ya da fotoğraflarınızın altına kimin yorum yaptığına bakar. size dürüst fikir veren insanların düşüncesi önemli değildir. kendime her zaman 'kendini fazla önemseme' diyorum"

  "gelsenkirchen'den değil, ren bölgesinden geldim buraya. futbol orada toplum için çok önemli. manchester'a kolay adapte olmamın bir sebebi de budur. kendimi burada evimde hissediyorum"

  "kendimi asla birinci adam, yıldız oyuncu ya da her zaman ilgi isteyen biri olarak görmedim. başarabileceklerim ve yapamadıklarım konusunda çok gerçekçiyim."

  "yabancı bir ülkeden gelmeme rağmen burada çok iyi karşılandım. çok fazla umudum ve hayalim vardı ve neredeyse hepsini başardım."

  ilkay gündoğan

  kaynak: https://www.dailymail.co.uk/...ns-League-final.html
 • 45105
  kutlu akpınar: "sahada nasıl galatasaray göreceğiz?"
  domenec torrent: "bilemiyorum."

  kariyer özeti.

  out of context almış olmayalım, devamı şöyle,
  "görmek istediğimiz şeyi söyleyebiliriz ama göreceğimiz şeyi bilemeyiz. halil dervişoğlu hatlar arasında oynayabilen oyuncu. aradığımız şey bu. bakalım görebilecek miyiz."

  evet, aradığı oyuncu halil dervişoğlu. sadece geldiğindeki ilk üç maçta 11 oynattığı oyuncu.

  yine kariyer özeti.
 • 45111
  --- alıntı ---
  ilke yok, yalan çok
  bayılıyorum bu galatasaray taraftarına.

  içlerinde bir grup ilkesiz, kişiliksiz güruh var ki, insanı galatasaray’dan soğutur.

  ki beni soğuttular.

  bunlar düne kadar dursun özbek’e bayrak açmış, demediğini bırakmamış, dursun özbek gitsin diye elinden geleni yapmıştı.

  şimdi ise dursun özbek gelecek diye neredeyse zil takıp oynayacaklar.

  dursun özbek gelince fatih terim'i geri getirecek diye sevinçten delirecekler.

  bu arada burak elmas’ın ibra edilmediği genel kuruldan sonra “bundan sonra galatasaray için en iyi ihtimalle başkan dursun özbek’tir ama bana çok açık biçimde aday olmayacağını söyledi. geriye metin öztürk ve eşref hamamcıoğlu kalır” diye yazmıştım.

  nitekim tam da öyle oldu.

  ama önce genel kurul iptal davaları, ardından seçimin yargı yoluyla engellenmesi geldi ve dursun özbek birdenbire aday oluverdi.

  bunun arkasındaki nedenleri de bir ara yazarım ama ilkesiz tavırlar sergileyip ve asla doğru bir laf etmeyen metin öztürk’ün bu fırsattan istifade, pazarlıkla 2. başkanlık kapması galatasaraylılar için umarım kabul edilebilir bir şey olmaz.

  özbek’in bu fırsatçının elinde kendini oyuncak etmesi ise kendisi adına büyük ayıp.

  --- alıntı ---

  fatih altaylı
 • 45120
  --- alıntı ---

  türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi hakemi fırat aydınus'tur. hatta sonuna bir sonsuz işareti de koyuyorum.

  alp pehlivan

  --- alıntı ---

  alp pehlivan'ın ilk defa bir şeyi bu kadar net savunduğunu gördüm. her zaman 'keskin köşesiz' konuşan kişi, fırat aydınus konusunda niye coştu anlamadım.

  2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçını o kadar çığırından çıkarmıştı ki, 3 futbolcumuza 14 maç, teknik ekibe 15 maç ceza gelmişti, unutmadık.

  neyse sen sev, biz hiç sevmiyoruz.
 • 45123
  "kısa sürede 4 maç oynayacağız. bu maçlara kazanma hedefiyle konsantre olacağız. biraz karmaşık bir süreç bizleri bekliyor. uluslar ligi üzerinden arka kapı üzerinden avrupa şampiyonası’na katılmak mümkün. sezon sonunda milli maçlara konsantre olmak kolay olmayacaktır. beynimize yazılması gereken şu, avrupa’da şu an maçlara çıkma izni olan oyuncular ülkelerinin en iyi oyuncuları. ben de ülkenin en iyi oyuncularından biri olmak istiyorsam tatile gitmedim, bu akşamdan kampa başladığım için kendimle gurur duymalıyım. tatil yapmak için yeterince vaktimiz olacak, kasım ayında dünya kupası sırasında 4 hafta tatil olacak. biz de bu fikirle bu maçlara hazırlanacağız."

  "almanya’da schalke'de mehmet can aydın konusunu görüştüm. 3 ay sakatlık dönemi geçirdiği için bu kez milli takıma katılmama konusunda izin istedi. daha hazır gelmek istiyor. amdouni var onunla da iletişime geçtik, kendisi isviçre 21 yaş altı defterini kapatmak istediğini ifade etti ancak a milli takım antrenörü onu isviçre mili takımı’na dahil etti. işimizin zor olduğunu düşünüyorum. turgay gemicibaşı, klagenfurt’ta onu da izlemeye devam edeceğiz. yunus akgün’ü kasımpaşa karşısında izledim. 3-0 geriye düştüler. bu hal içerisinde her pozisyonda bu duruma kızdığını, topu istediğini, vazgeçmediğini ve bir golün bile başarı olarak görülebileceğini gösteren, olağanüstü mantalite gösteren tek oyuncuydu. bunlar türk milli takım oyuncusundan bekleyeceğimiz özelliklerdir. yunus o yüzden buraya davet edilmeyi hak etti."

  "tüm teknik direktörlere, başkanlara ve oyunculara şunu söyledim, sorunuz varsa kapım her zaman size açık. karşılıklı saygıyı yitirmeden iletişim kurmamız gerekiyor. doğru şekilde iletişim kurmayı başarırsak iyi sonuç çıkacaktır. burada ithamlar ve ifade ediliş biçimi beni mutlu etmedi. bizim antrenör ekibimizin içerisinde iki tane üst düzey takımları çalıştırmış ve sertifikalı antrenörlerimiz var. seviyeleri benimle aynı. orkun, konferans ligi’nde finalde oynadı, orta sahada hakan, dorukhan, salih özcan da var. o mevkide oldukça fazla oyuncumuz oldu. kanatta da aynı şekilde. burada istatistiklere girebiliriz ama açık konuşmak gerekirse bu tartışmayı emre mor üzerinden yürütmek istemem. kendisiyle iletişim halindeyim ve milli takım kapısını açık tutmak istiyorum. irfan can için de aynı durum geçerli. genç oyuncular üzerinden bu soruya yanıt vermeyeceğim. bir sorunuz varsa lütfen doğrudan bize gelin. bu konu münakaşaya dönüşmemeli."

  "yoga’yı ilk kez mili takıma getireceğiz, oyuncuların bundan memnun olduğunu söyleyebilirim. bunun ardından bir de zihinsel çalışma yapmak üzere koçlarla çalışacağız. burada oyuncuların kendilerini değerlendirmeleri ve takım ruhuna dahil ilk adımları atmak için bu koçla birlikte çalışacağız."

  milli takım teknik direktörü stefan kuntz

  (bkz: 4 haziran 2022 türkiye faroe adaları maçı)

  kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=_7LkHmvmEDc
App Store'dan indirin Google Play'den alın