• 2
  dünyanın izlemesi en zevkli sporlarından biri. müthiş şekilde fizik gücüne ve çevikliğe dayalı bu spor bir kaç senedir ülkemizde fox sports kanalından yayınlanıyor. maçlar avustralya ile aramızdaki saat farkından dolayı ülkemizde cuma, cumartesi ve pazar sabah saatlerinde yayınlanıyor.

  sporun kendisinden bahsedecek olursa 90'lı yılların sonunda rugby'den ayrı bir organizasyon olarak ayrıldıktan sonra temeli rugby üzerine kurulu olsa da amerikan futbolunda gördüğümüz kurallardan da ekleyek izlemesi çok zevkli bir şey ortaya çıkarmışlar.

  maçlar her yıl mart ayında başlar ve ekim ayında oynanacak grand final ile son bulur.
 • 3
  temel olarak kurallarından bahsedecek olursak, rakibin savunmasını aşarak en sondaki sayı çizgisinin ilerisine topu götürüp try yapmak üzere hücum eden takımın 5 defa topu ileri taşıma hakkı var. topu ileri taşırken geriye doğru sınırsız sayıda pas atılabilirken öne doğru pas atmak kesinlikle yasaktır. sadece ayakla topa vurarak öne doğru top atılabilir.

  aynı amerikan futbolunda olduğu gibi son hücum hakkına gelindiğinde genelde topa degajla vurulur ve topu karşılayan takım hücum haklarına başlar. degajla dikilen topu ilk yakalayan oyuncu eğer elinden düşürecek olursa bu hata olur ve hücum diğer takıma geçer.

  amerikan futbolundan daha güzel yanı hücumların hemen başlaması. topu ileriye taşıyan oyuncu durdurulduğu zaman veya yere yıkıldığında hemen topu ayak tabanıyla arkasındaki adama bırakır ve oyun hemen hareketlenir. dolayısıyla durmaksızın devam eden müthiş bir fiziki yıpratıcılığa sahip bir oyun izleriz.

  maçlar 40 dakikalık iki devre ile oynanır.

  try yapan takım 4 sayı alır. try sonra conversion sayısı atılır ve bu sayı +2 puan getirir. yalnız try çizgisine sahanın hangi noktasında geçilirse o nakta hizasından extra sayı atılır. o yüzden köşelerden çık tam kalenin olduğu yerden try yapmak daha iyidir çünkü conversion için kaleye cepheden atıi yapılır.
 • 4
  aramızda hiç izleyen var mı bilmiyorum ama bu sporun en büyük sahnesi playofflar bu hafta başlıyor.

  8 eylül 2017 cuma;
  12:55 sydney roosters-brisbane broncos (en güzel maç)

  9 eylül 2017 cumartesi;
  09:10 melbourne storm-parramatta eels
  12:55 manly sea eagles-penrith panthers

  10 eylül pazar;
  09:10 cronulla sharks-north queensland cowboys

  tüm maçlar fox sports kanalından yayınlanacak. maçların başlama saatleri çok ideal. playofflar kıran kırana geçer. benden söylemesi.
 • 5
  belki de sözlükte bu organizasyonu takip eden tek kişiyim ama bu mükemmel spordan özellikle de playofflar başladığı zaman o kadar zevk alıyorum ki..

  izlemeye başladığım ilk günden beri desteklediğim takım olan north queensland cowboys 8. sıradan girdiği playofflarda çatır çatır ezerek grand final'a yükseldi. üstelik bunu takımın iki kaptanı johnathan thurstan ve matt scott olmadan gerçekleştirdi. şimdi rakip normal sezonu 1. sırada tamamlayan melbourne storm!
 • 6
  sanırım sözlükte benden başka takip eden yok ama bir ihtimal takipçisi vardır da yeni badim olur diye yazayım dedim. :)

  2018 sezonu bu hafta itibariyle başlamış lig. bu sene daha fazla güçlü takım ve iyi bir rekabet bekleniyor.

  maç saatleri bizim için olabilecek en en en güzel saatlere denk geliyor. fox sports kanalı da perşembe öğle, cuma öğle, cumartesi ve pazar sabahları birer maç olmak üzere haftada en az 4 maçı da canlı yayınlıyor. daha ne olsun?

  neyse, go north queensland cowboys!
 • 8
  amerikan futbolu'nun bitişiyle içine düştüğüm spor boşluğunu nispeten doldurabilen yegane spor. 15 şubat 2019'daki all-star maçıyla sezona kısmi bir start verildikten sonra mart ayında gönlümü fethetmek üzere, ama bu sefer kadro dağılımlarına bakıldığında daha da zevkli olacak şekilde, gelmekte olan spor.
 • 9
  mükemmel bir sporun endam ettiği müthiş bir lig. 2019 sezonunun açılışında all star maçı öncesinde avustralya karması (indigenious) ile yeni zelanda karmasının (maori) maç öncesi kültürel şovları görülmeye değerdi.

  sporun endüstriyelleşmesiyle maalesef ki unutulan gelenek ve kültür bağlantısının mükemmel gösterimi için mutlaka izlenmesi gereken bir video.

  https://youtu.be/2n20G9brc8s

  bana böyle spolarlar gelin.
 • 12
  2019 sezonunu yine geçen sezon olduğu gibi sydney roosters kazanmıştır. bu sezon başından beri harika oynuyorlardı ve genel anlamdan şampiyonluğu hak etmişlerdi zaten. fakat bugün oynanan nrl grand final 2019 maçında bitime çok az kala facia bir hakem kararı doğrudan maça etki etki ve hemen ardından gelen sydney try'ı ile şampiyonluk geldi. olan da finalist canberra raiders'a oldu.

  maçtan sonra tüm avustralya televizyonlarında the most controversial final ever başlıkları attıracak kadar facia olan hakem hatası daha çok konuşulacak gibi görünüyor.