• 1
  galatasaray'da kaldıkları sürece önümüzdeki yıllarda ligi domine edip, avrupa'da ise eski günlerimize dönmemizi sağlayabilecek olan ikilidir.

  bu ikiliyi bozabilecek tek güç içeridedir. cengiz, aysal'a göre daha temkinli ve alçak gönüllü olduğundan dış bir takım güçler bu ikiliyi bozamayacaktır. bu ikiliyi bozabilecek güç, maalesef galatasaray'ın içindedir. cengiz şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da başkanlığını istemeyen genel kuruldaki malum insanlara karşı akıllıca direnir ve yoluna bakarsa bu ikiliyle şampiyonlar ligi şampiyonluğu bir süre sonra hayal olmaktan çıkar.

  arkalarında değil, yanlarında omuz omuza durduğumuz galatasaray aşıklarıdır.
 • 3
  her ikisini de az çok yakından tanıyan biri olarak söylüyorum olabilecek en iyi başkan teknik direktör duosudur galatasaray için. hatta bunun içine abdürrahim albayrak'ı da eklersek muhteşem bir troyka. fatih terim kişilik özellikleri itibariyle oldukça baskın biri ve başkanın da aynı karaktere sahip olması durumunda arada emir, yetki ve sorumluluk karmaşası yaşanıyor. bu yüzden mustafa cengiz fatih terim için biçilmiş kaftan, daha iyisini arasak bulamazdık.

  hakeza bunların yanısıra abdülrahim albayrak da yönetim ve teknik kadro arasında yastık görevi alıyor. yastıktan kastım fatih hocanın sinirli olduğu anlarda ortalığı sakinleştirip gerginliğin azalmasını sağlıyor, hatta futbolcu ve terimin arasını da düzeltiğini bizzat biliyorum.

  o yüzden bu ikili, üçlüye sonsuz kredi tanınmalı ve koşulsuz destek sağlanmalıdır. yok falcao transferi yapmış, alan galatasaray'a gelmemiş bunların hiç önemi yok. banega olmaz seri gelir, falcao olmaz batshuayi gelir. sırf iki günlük transfer hevesi için bu ikiliye gereksiz eleştiri yapmayalım lütfen.
 • 4
  galatasaray kulübü başkanı ve galatasaray ile özdeşleşmiş bir teknikdirektör ikilisi.
  fatih terim galatasaray içinde galatasaray ile büyümüş bir isim bir başkana saygısızlık etmemesini bilecek kadar geleneklere bağlı yerini bilen oturaklı bir karakter herhangi bir başkan hakkında ağzından olumsuz bir şey duyamazsınız. işini tutkuyla en iyi hedefiyle yapar ayrıca yerel kıstas almayacak kadar büyüktür en başarılı dönemini faruk sürenle yaşamıştır ama o dönemki başkan td sıkıntılarını bilenler bilir.

  mustafa cengiz ise tam bir devlet adamı, klüp başkanı olmayı da şuan göz önünde olmayı da kendi kibrini beslemek için kullanmayacak bulunduğu makamın büyüklüğününmakamdan kaynaklı olduğunu bilecek kadar olgun birisi ikisininde birbirine tavır olarak yanlışı olacağını zannetmiyorum çünkü ikisi de kurumun büyüklüğünün farkında insanlar.
  araları açılabilir mi? sorun yaşarlar mı? tabiki yaşarlar başarısız olursak camia ikisine de kredi tanımaz başarısızlık ihtimali oluşursa elbet stresle zarar verebilirler ama ünal aysal dönemi gibi başarılıyken sorun yaşayacaklarına hiç sanmıyorum.
 • 8
  son dönemde arda turan adlı virüs üzerinden tartışılan ikili. aslında çok boyutlu bir mevzu bu. farklı taraflardan bakabiliriz.

  mesela bir taraf şunu diyebilir: mustafa cengiz, fatih terim'in kariyeri boyunca çalıştığı en uysal ve teknik direktörüne en çok alan açan başkandır. hatta öyle ki, kamuoyundaki pek çok kişi galatasaray'ın gerçek başkanının fatih terim olduğunu iddia eder. faruk süren veya ünal aysal varken bunu söyleyebilir misiniz? mümkün değil. e hal böyleyken, mustafa cengiz'in, yani galatasaray'ın gerçek başkanının, gsaray'a hiçbir fayda getirmeyecek olan arda'yı reddedecek kadar kredisi yok mudur? o kadar hatırı geçmez mi?

  diğer taraf da şöyle gelir: evet fatih terim zor bir insan. evet çok şey talep ediyor. evet egolu. evet çalışması zor bir teknik adam. ama hatasıyla günahıyla fatih terim zaten hep böyle biriydi. bununla birlikte elde ettiği başarılarla neredeyse her zaman çalıştığı yönetimleri yüceltmiştir. artık dede de oldu. bu yaştan sonra değişmeyeceği çok açık. ki zaten nasıl bir teknik adamın görevlerinden biri, birlikte çalıştığı futbolcuları-egoları idare etmekse; yönetimin de görevi kendi altında çalışan egoları idare etmek değil midir? mustafa cengiz yönetimini fatih terim'le iyi geçiniyor diye övmüyor muyduk? diye devam eder...

  özetle şahsi düşüncem: iki taraf da bu süreci idare etmek için yeterli çabayı harcamamıştır. umarım bu çekişmeyi bırakıp galatasaray'ın başarısı için mücadele ederler. çünkü atı alan üsküdar'ı geçiyor. hem puan tablosunda hem de tff'de...
 • 9
  sadece bu dönemde değil hemen hemen her transfer döneminde fikir ayrılıkları yaşayan ikili.

  - birlikte ilk transfer dönemleri olan 2017-2018 sezonu kış transfer döneminde badou ndiaye rekor transfer bedeliyle gönderilmesine rağmen, yerine herhangi bir orta saha alınmamıştı.

  - 2018-2019 için yaz transfer sezonunu zaten biliyorsunuz. rekortmen gol kralı bafetimbi gomis itibarsızlaştırılarak gönderilmiş, kış transfer dönemine kadar santrforsuz kalmıştık.

  - 2018-2019 kış transfer dönemi ise, özellikle ozan kabak'ın gönderilmesi, kendi söylediğine göre fatih terim açısından ipleri kopma noktasına getirmişti. 6 aydır eksik olan santrfor transferleri ise son günlerde yapılabilmişti.

  - 2019-2020 için yaz transfer sezonu hemen hemen çoğu taraftar için başarılı görülürken, fatih hocanın "isim olarak iyi ama cisimler olarak da iyi olur umarım" ve özellikle falcao transferi konusunda hem süreçten hem de isimden pek memnun olmadığını belli eden açıklamaları ile genel kanının aksine yine sıkıntılı olduğunu gösteriyordu.

  yani, "arda turan" transferindeki fikir ayrılığı uzun süredir süregelen sıkıntıların bardaktan boşalmasını sağlamış gibi görünüyor.

  açıkçası, sadece transfer konusunda değil, fatih hocanın genel anlamda ali koç ve tff ekseninde, yönetimin yeterince arkasında durmaması ve genel olarak medyada konuşmalarından rahatsız olduğunu düşünüyorum.

  zaman zaman taraftarın da hunharca eleştirdiği bir yönetimi, fatih terim de bazen beğenmiyor olabilir ve fikir ayrılıkları olmayan hiçbir kulüp yoktur sanıyorum.

  sonuç olarak, fatih hocanın daha iyi bir başkan, başkanın da daha iyi bir teknik direktör bulamayacağını düşündüğüm ve daha önce bu tip çatışmalardan en zararlı galatasaray'ın çıktığını gördüğüm için aralarında problemleri bir an önce aşarak, az görünen şampiyonluk şansımıza odaklanmalarını diliyorum.
 • 18
  hem hocaya, hem yönetime sahip çıkmalıyız. yollar sonra idari ve mali anlamda en iyi yönetimi yakaladık ve milletin battığı yerde biz kâr açıklıyoruz. takım 2 senedir şampiyon ve geçen sezon üçleme yaptık ( lig, kupa, süper kupa). lütfen galeyana gelmeden ve birbirimizi kırmadan üzerimize düşeni yapalım. ben tekrar bir fetret devri görmek istemiyorum.
 • 19
  ünal aysal döneminden beri en sevdiğim başkan. florya krizini çözmüş mali açıdan çok başarılı transferlerde kısmen başarılı liseci darbesinden bile kurtulmuş bir başkan. bir tarafta diğer tarafta takımı küme düşürse bile kredisinin bitmeyeceği bir teknik adam bir yaşayan galatasaray efsanesi. tez zamanda bu gerilimin son bulmasını diliyorum mustafa cengiz 24.01.2019 tarihinde bana göre söylememesi gereken bir söz söyledi yanlıştı. ama sineye çekilip şampiyonluk yolunda krizsiz ve takımı bozmadan araya fitne sokmadan devam edilmesi gerekir. hepimiz biliyoruz ki fatih hoca yönetimden memnun değil ancak mevcut şartlarda dursun özbek gibi bir hatadan sonra böyle bir başkanı kaybetmemeliyiz. umarım aralarındaki sorun bir an önce çözülür.
 • 23
  2020-2021 sezonunda dışarıdan çok içeriden yıpratılmaya çalışılacak olan ikili. 2021'de kulüpte seçim var. saflar sıklaştırılıyor. mustafa cengiz zaten kolay lokma gözüyle bakılıyor. mustafa cengiz yendiği an hedef fatih terim olacaktır. bu sezon taraftara çok iş düşüyor. salakça cengizci terimci diye ikiye ayrılmadan ikisini de eleştirmesini bilerek kendilerine sahip çıkmalılar.
 • 25
  galatasaray tarihinin en saçma tartışmalarından birini yaşayan ikili.
  mesele şu
  biri giderse diğeri de gidecek. terim olmadan başkan görevinde kalamaz, başkan yerine de lise tayfasından biri gelse suni bir tartışma yaratılıp fatih terim'in görevine son verilir veya istifa eder.
  bu ikilinin yapması gereken şey birlikte hareket edip ortak mesaj vermek. son üç yıldır kötü bırakılmış galatasaray ekonomisi ve ffp ile uğraştılar. yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiler. bu seneden toparlanıp bir planlama yapsalar bu ligi önümüzdeki 4-5 sene domine edebilirler. bunun yerine kavga etmeleri, küçük çocuklar gibi birbirlerine laf atmalarını ben anlamıyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!