• 1
  ulke futbolunda kotu sonuclar alindigi zaman en son suclanmasi gereken adamlardir. ozellikle turk milli futbol takimi icin konusucak olursak. futbolcu havuzu bellidir. artik 5 yasindaki cocuk bile biliyor kimin nerde oynadigini. kimin gelliseme gostererek milli takima goz kirptigini. futbol ekolu olan ulkeler icin zaten sablonda bellidir milli takim icin. futbolculari bu sablonlarda yerlerine yerlestirmekse cocuk oyuncagi zaten. maca 3 gun kala takimi toplayip ne gibi bir taktik teknik sey olusturulabir olusturulsa bile nasil bir refleks kazandirilabilir ki gelistirilen taktik icin.

  eger ulke futbolun iyiye gidiyorsa bu zaten milli takima yansir. milli takimin hocasinin isi degildir ulke futboluna katkida bulunmak veya bir futbol ekolu yaratmasini beklemek insafsizliktir.

  kulup takiminda teknik direktorun takima katkisi yuzde 80 ise milli takimda yuzde 30 dur.

  sen sike yap, alt yapiya yatirim yapma, liginde afedersin yarrak gibi futbol oynansin,gotu boklu arda en buyuk starin olsun, futbolcularin kendini hic gelistirmesin, yeterli tesis yapma, secmelerde torpil isler, avrupanin en dusuk seyirci ortalamasiyla oyna, genclere takimlarda hic sans verme ve 100 senedir ortaya bir futbol ekolu koyma ondan sonra butun gunahlarini 1 sene once ulkeye gelmis elin holladalisina yik sen rahatla ne guzel istanbul.

  ayiptir gunahtir.
 • 2
  an itibariyle bu görevi hiddink maskesi altından oğuz çetin yürütmektedir. ayrıca bu elin hollandalısı türk futbolcuların çoğunu tanımaz. en fazla bir-iki maçını izlemişliği vardır. bu yüzden de mevcut şartlarda gelen eleştirilerde milli takımın teknik direktör(ler) üne gitmesi gayet doğaldır.
 • 3
  real madrid sonrasında türkiye'de geçireceği yaklaşık 2-3 yılın ardından, tercihen sarı-kırmızı olarak, hamit altıntop'un tek aday olması gerekmektedir. farklı takımlar, farklı ulusal ligler, farklı avrupa kupaları, farklı mevkiler, yüksek oyun zekası, inanılmaz olgunluk, karizma... ne çetecilik, ne çekememezlik, ne paragözlük, ne kapris, ne vazgeçme, ne popülarite hastalığı... yardımcı antrenörlük, anadolu takımları, ikinci lig değil... doğrudan a milli takım.
 • 8
  yabancı futbolcu karşıtlığının göreve gelmenin ilk kuralı olduğu pozisyon. zira fatih terim'den sonra göreve gelen her teknik direktörün ağzına dolanan bir 'yabancı sayısı fazlalığı'. kendilerine ozan muhammed kabak'ın bu sınırlama içinde doğup şampiyonlar ligi'nde boy göstererek avrupa'ya transfer olduğu gerçeğini taze bir örnek olarak hatırlatmak isterim.

  (bkz: mircea lucescu)
  (bkz: şenol güneş)