resim
Mert Hakan Yandaş
Takım:Fenerbahçe
Mevki:On Numara
Yaş:29
Boy:1.74
Uyruk:Türkiye
 • 714
  öncelikle sınırlı bir hukuk bilgim olduğuyla başlayayım. mert hakan yandaş olayını basından takip ettiğim kadarıyla derleyeceğim. bu derleme sonucunda doğabilecek hukuki meseleleri hukuk bilen yazarlarımızdan birisi yorumlarsa çok sevineceğim. ben sadece doneleri yazacağım.

  - mert hakan yandaş kardeşimizin sözleşmesi 31.05.2020 tarihi itibariyle doluyor. kaynak şurada;
  https://www.tff.org/...30&kisiID=976675

  - ocak ayında galatasaray'a transfer edilmek isteniyor. o dönem sivasspor şampiyonluk yarışında ve mert hakan kalmak istiyor. bunun üzerine galatasaray tarafından sezon sonu sözleşme bitimine müteakip transferin gerçekleşmesi isteniyor. taraflar arasında ön protokol imzalanıyor. bu protokol mert hakan'ın sözleşme bitiş tarihinden 15 gün sonrasına yani 15 haziran 2020 tarihine kadar geçerli. bu tarihe kadar galatasaray oyuncuya 500 bin euro imza parasını yatırıp sözleşme imzalayabilir. bu süre zarfında mert hakan başka bir kulüple görüşemez, sözleşme imzalayamaz. peki bu protokol neden yapılıyor? güzide ülkemizde kimsenin kimseye güveni olmadığından standart bosman kuralları geçerli değil. yani oyuncuyla sözleşme bitiminden 6 ay önce sözleşme imzalayıp para yatıramıyorsun. bunu yapman için kulübünden izin alman gerekli. e sivasspor'un bize bakışı da malum. başka bir takımın da oyuncunun kulübünden izin alıp sözleşme imzalamaması için de ön protokol yapıyorsun. burada da gördüğümüz üzere protokol mert hakan'ın sözleşmesi bittikten sonraki 15 gün içerisinde bütün sözleşme haklarını galatasaray'a bağlıyor. galatasaray ise bu 15 gün içinde imza parasını yatırıp transferi sonlandırmak zorunda. yoksa oyuncu 16 haziran itibariyle istediği kulübe imza atabilir.

  - buraya kadar hiçbir sorun yok anlaşılır biçimde özetlersek;
  1 ocak 2020 - mert hakan yandaş ile galatasaray arasında ön sözleşme imzalanır. 500 bin euro imza parası (euro'yu 8 tl'den bile kabul etsek 4 milyon tl)+ 1.2 milyon euro yıllık ücret (euro'yu 8 tl'den bile kabul etsek 9.6 milyon tl yıllık ücret).
  -
  -
  --
  -(bu ara sürede kimse mert hakan ile sözleşme imzalayamaz)(bir de bu ara süreçte taraftara şirin görünmek için yapılan türlü şaklabanlıklar var. felipe melo gönderilerini beğenmeler, kulübü instagramda takip etmeler, fatih terim ile takışan erol bulut'un önünde kaymalar falan gibi bir kısmı aklıma gelmeyen türlü türlü şebeklik örnekleri gösterdi oyuncu)
  -
  -
  -
  31 mayıs 2020 - mert hakan'ın sözleşmesi biter.
  -
  -(bu ara sürede de kimse mert hakan ile sözleşme imzalayamaz)
  -
  15 haziran 2020(en geç) - galatasaray sözleşmesi bitmiş ve boşta kalan oyuncuya 500 bin euro imza parası ödeyip kadrosuna katar.
  16 haziran 2020 - galatasaray mert hakan ile sözleşme imzalamaz ise oyuncu istediği takıma gider.

  - ocak ayı ile mayıs ayı arasında olmayacak bir şey oluyor ve dünyaya salgın hastalık yayılıyor. ligler erteleniyor. bütün avrupa'da ligler haziran ortasında ancak başlayabiliyor. bunun üzerine fifa bir karar alıyor ve mayıs ayının sonunda sözleşmesi bitecek olan oyuncuların maçlar tamamlanana kadar sözleşmelerinin otomatik olarak uzatıldığını belirtiyor. işte olayın düğüm noktası burası zira bu olay olunca 31 mayıs'ta bitecek olan sözleşme hoop bir anda 26 temmuz 2020 tarihine kadar uzuyor. onun da kaynağı şurada;
  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/306462

  - bu durumda mert hakan'ın sözleşmesi devam ettiğinden ötürü 15 haziran'da sözleşme imzalayamıyor duruma geliyoruz. zaten de başka bir takımla sözleşmesi bulunan bir oyuncuya para ödememiz söz konusu olamaz. ucu şike söylentilerine kadar gider işin. o yüzden ne menajeri ne kendisi hiiiç çıkıp da galatasaray üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmedi, parayı ödemedi, bizimle ilgilenmedi falan demesinler. ikisi de büyük karaktersiz ve bir açık gördükleri anda bunu kullanma yoluna gitmişler. biz mevcut durumda sivasspor'dan izin almadan mert hakan ile ne sözleşme imzalayabiliriz ne de hesabına para yatırabiliriz. kendisi an itibariyle sivasspor'un sözleşmeli oyuncusu. bunları yapsak bu sefer de transfer yolsuzluğu ile suçlanacaktık.

  - tarihler 15 haziran 2020'yi gösterirken sivasspor başkanı mecnun odyakmaz oynadıkları 15 haziran 2020 sivasspor yukatel denizlispor maçı ardından şu açıklamayı yapar, "mert hakan ve emre kılınç'ın galatasaray'a transfer iddiaları bize hep soruluyor. onlar hiçbir şey söylemiyor. sonunda oraya giderlerse biraz ayıp olur. mert hakan ve emre kılınç'a yeni teklif yapacağız. biz arkadaşlarımızla görüştük. herhangi bir yere imza atmadıklarını söylediler". tam da bu tarihte ön protokolün geçerlilik süresi biter. 16 haziran 2020 tarihinde fenerbahçe hem emre kılınç'a hem de mert hakan yandaş'a teklif yapar. emre kılınç sözünü yemez ve ben galatasaray'a gideceğim der. mert hakan yandaş ise menajeri aracılığıyla abdürrahim albayrak ile temasa geçer ve "fener'in böyle bir teklifi var, siz son teklifiniz ne der? gözünün yağını yediğim abdürrahim başkan ise hayırlı olsun o zaman der (aslan abdürrahim)"(u: bu bölümü sözlük yazarlarımızdan birisi yazmıştı, hatırlayan iletirse buraya kaynak olarak girmek isterim.). netice itibariyle mert hakan kardeşimiz 10 milyon tl imza parası (bizim verdiğimizin iki katından fazla) ve 12 milyon tl yıllık ücret karşılığında (gerçekten de yıllık bizim verdiğimizden 300 bin euro fazla vermiş fenerbahçe, mert hakan'ın o kadar şeyden sonra satın alınma bedeli buymuş) fenerbahçe'ye imza atar. tarih böyle bir dansözlük de görmemiştir. umarım son anda karar değiştirip bize dönmez. böyle karakterdeki bir topçuyu istemiyorum takımda.

  - hikayenin bu kısmını sadece basından derlediğim haberlerle yazdım. iki hafta oldu neredeyse bir tane spor yazarı şöyle bir derleme yazmadı. bu akşamdan sonra haber olarak girerler ama burayı takip ettiklerini çok çok iyi biliyorum.*

  - şimdi olayın hukuki boyutuna gelirsek. ben hukuktan anlamadığımı daha önce söylemiştim zaten. burada birkaç soru soracağım. hukukçu yazarlarımız lütfen yorumlasınlar:

  öncelikle şunu merak ediyorum, mert hakan'ın sözleşmesi bittiği için 15 gün sonrasına ön protokol imzalanmış. fakat sonra olağanüstü gelişmelerden ötürü oyuncunun sözleşmesi fifa tarafından otomatikman 26 temmuz tarihine uzatılmış, bu durumda ön protokol tarihi ne olacak? ön protokole "bu protokol oyuncunun sözleşmesi bittikten sonraki 15 gün daha geçerlidir" diye şerh düşülmeli miydi? düşülmediyse bu sorun yaratır mı?

  - son olarak içinden geçilen süreç yüzde 90 ihtimalle böyle gelişti. mert hakan ve menajeri köylü kurnazlığı yaparak iyi bir sözleşme kaptılar. bu ne profesyonelliktir ne de iştir. bu olsa olsa kaypaklık olur ve herkesin süreç karakterini gün yüzüne çıkarmıştır. bugün mert hakan benim için karakteri emre belözoğlu ayarında bir kişidir. birbirlerini de iyi bulmuşlardır.
 • 1155
  aslında başlığına yazmamaya karar vermiştim ama hocanın açıklamalarına rağmen saçma sapan yorumlar görünce yazmak istedim.
  kulüp emre kılınç ile kendisine aynı ücreti teklif ediyor. emre ücreti kabul ediyor ama mert hakan daha yüksek teklif var diyince yeni teklif yapmıyor.
  hocanın "biz tek tercih değilsek, o transferde olmayız" cümlesi var. adam diyor ki bize para için gelme, oynamak istiyorsan gel.
  nitekim de gelinen durum ortada. emre kılınç takımın değişmezi olurken, mert hakan bırak 11'i sonradan oyuna bile giremiyor.
  her şeyi geçtim, yahu önünde deniz türüç örneği varken bir insan biraz daha fazla kazanmak için neden fenerbahçe'yi tercih eder ki?
  ayrıca şunu da belirteyim, emre abi emre abi diyor ya, eğer adnan polat 2008 yılında paramız yok diye geri çevirmeseydi muhtemelen futbolu galatasaray forması altında bırakırdı o abisi:)
 • 1469
  fenerbahçe'de oynamak için değil galatasaray'da oynamamak için para alan topçu. bu bakımdan bence galatasaray'da oynamayarak aldığı paranın hakkını veriyor. üstüne bir de fenerbahçe'de oynatılarak fazla mesai yaptığı için zam talebinde bulunabilir. zaten adamın yüzünde de sürekli bu bedenci beni ne zaman çıkaracak der gibi sıkıntılı bir ifade var.
 • 1859
  daha sözünden dönmediğinde, galatasaray'la anlaştığı dönemlerde yazmıştım. menajeri izmir'de bir restorant işletiyordu ve çok sık geliyordu lig bitiminden sonra oraya. erman kılıç, kendisi, menajeri otururlardı akşamları.

  galatasaray ile anlaşmayı bozduktan sonra bir akşam masada "parayı verdikleri sürece emre belözoğlu'ndan iyi fenerli olurum." dediğini kulaklarımla duydum. hakkını da veriyor söylediği şeyin. olduğu yere çok yakıştı.
 • 1496
  https://twitter.com/...585349894057985?s=20

  --- alıntı ---
  italya'dan 2 kulübün scoutları, mert hakan yandaş'ı izlemek için derbiye gelecek. (milliyet)

  --- alıntı ---

  sanırım kendisi italya'ya yüksek bedelle transfer olan fenerbahçeli topçular kervanına katılacak* şimdiden yerini yapmaya başlamışlar. italya da ne futbol fakiri ülkeymiş aq ya hep fenerbahçenin keşfettiği oyuncuları buluyorlar*

  adam daha doğru düzgün, fenerbahçede top oynayamıyor bunun nesini izlemeye geliyorlar gerçekten ilginç.
 • 672
  - fenerbahçe ortasaha rotasyonunu güçlendirmek için bonservisi elinde kalburüstü bir yerli oyuncuyla anlaşmak isteyebilir. bunda sorun yok. zaten kısıtlı olan maaş bütçelerini takıma çağ atlatmayacak bir oyuncuya gömmeleri onların problemi.

  - mert hakan kardeşimiz kendisine daha çok para teklif eden takımı tercih edebilir. bunda da sorun yok. imzaladığı ön protokolü bir yana koyarsak, koskoca galatasaray kulübüne verdiği sözden dönmesi de onun problemi. hatta fatih terim gibi bir teknik direktörle çalışmaktansa teknik direktörü bile belli olmayan, volkan demirel ile emre belözoğlu'nun oyuncağı haline gelmiş olan sirke gitme tercihi de onun problemi. zerre takmıyorum.

  şimdi bu iki madde problem değil ama benim için problem olan kısım şu: lafı eğmeden bükmeden direkt söyleyeceğim. kardeşim sen gerizekalı mısın? madem senin bir fiyatın vardı ne diye o zaman aylardır cimbombomun çocuğu ayağı çekiyorsun? lan yapma hiç o hareketleri, sezon sonu at fener'e imzayı, en fazla yönetim beceremedi derim. demek tamamen sahteymiş o hareketler. demek fener araya hiç girmese ve sen bize gelsen baya baya bu sayhe hareketlere kanıp cimbombomun çocuğu çekecektik biz sana. hayırlı olmuş vallahi. birader gittin erol bulut'un önüne kaydın sen yahu? şimdi o adam büyük ihtimal teknik direktörün olacak senin. e antrenmanda da o sana kayar artık herhalde, ne diyeyim? iyi ki olmamış ve biz seni adamdan saymamışız. yıllar süren bir sahte sevgi olacakmış belli ki. geçmiş olsun kardeşim. belki gerçekten de galatasaraylıydın ancak bu formayı giyme hakkını ömür boyu kaybettin sen. sana hayatında mutluluklar dilerim ancak şunu unutma karşı tarafta iki maç kötü performans göstersen hemen o erol bulut'un önünde kaydığın anın fotografları, felipe melo paylaşımlarını, facebook'ta takip ettiğin fener ağlama sayfasını ağzına ağzına yapıştıracaklar. bu riski de aldığına göre milyonlarınla sana mutluluklar güzel kardeşim.
 • 917
  https://twitter.com/...337664109707264?s=20

  arma öptürmüşler bir de, vallahi gülüyorum ya. galatasaraylı bir futbolcuyu fiyat yükselterek alıyorlar ya, bir galatasaraylı para için o armayı öpünce orgazm oluyorlar, daha önce de defalarca kez yaşadık bunu, adamların en çok zevk aldığı şey bu, galatasaraylı futbolcuları transfer etmek.

  edit: inşallah başarısızlıklarla dolu bir kariyer olur, yolu filan de açık olmasın.

  edit2: sabaha kadar transfer açıklasınlar, tff ile tam bir savaş halindeler, göreceksiniz bir çok transfere lisans çıkartamayacaklar, sezonun ilk 10 haftasında da lige havlu atacaklar, bizim elimizden oyuncu alıp orgazm olmaya devam etsinler.
 • 396
  ben bize transfer olacağını biliyorum. yani benim konuştuklarım öyle diyorlar. hadi diyelim öyle olmadı ve mert hakan daha çok parayı seçip fenerbahçe'ye gitti.
  önünde alper, tolgay, mevlüt, deniz türüç, mehmet ekici vs vs gibi olumsuz örnekler ve ömer bayram, adem, taylan gibi olumlu örnekler varken orayı tercih eden adamın yolu açık olsun.
  fatih hoca ile çalışma imkanı varken sırf para için şeref tribününde, yedek kulübesinde, soyunma odasında ve saha kenarında olmak üzere 4 hocası bulunan bir takımı seçiyorsa benim kendisine diyecek bir lafım yok.
  gelinirse sevinir miyim? evet sevinirim... ama gelmezse zerre üzülmem, kafaya da takmam.

  not: bu entry transferiyle ilgili olumsuz bir durum olduğu için girilmemiştir. beni azıcık tanıyanlar başından beri aynı şeyleri söylediğimi bilir.

  (bkz: 2020-2021 sezonu yaz transfer dönemi)
 • 1357
  irfan can kahveci'nin fenerbahçe'ye transferinde sonra yaptığı açıklamaları dinleyince kalbinin sızladığına, yüzünün kızırdığına yemin edebilirim ama ispat edemem.

  irfan dedi ki "babamın hayalini gerçekleştirdim.". kendisi ise vefat eden babasının vasiyetini para için çiğnemiş bir insan. para hayatta çok şeydir ama her şey değildir. fenerbahçe camiası ise güvenilmesi gereken son camiadır. para ve takımı senin üstüne kuracağız yalanı ile babasının sözünü çiğnedi. belki oynasa bir şekilde kendini avutabilirdi ama kendisinin üzerine alınan zibilyon tane orta saha oyuncusundan sonra vicdanı sızlıyordur. sızlamıyorsa o da onun haysiyeti.

  işin galatasaray tarafında ise bundan sonra talip olunan oyunculara örnek gösterilecek mert olmayan hakan var artık. fenerbahçe'nin yalanlarını bu şekilde gösterilebilir. tabi sadece bonservisi elinde olan futbolculara. yoksa galatasaray hiçbir türk kulübüne kuruş kazandırmamalı.
 • 812
  bir futbolcu galatasaray ile anlaşıp sonra fenerbahçe' ye gitmişse kaçan balık da değildir büyük de değildir. alper potuk ile harikalar diyarı nerede?
  mehmet topuz tarihe yön verebildi mi?
  galatasaray' a birşeyler verebilmek için sahada herşeyini ortaya koyacak yerli futbolcular lazım. fener daha çok önerdi tezi komik, sanki bizde aç kalacaktı. asla yönetime yazmaz bu olay, inşallah alt yapıdan yetiştirdiğimiz formaya layık bir gence nasip olur kendisinin kontenjanı.
 • 2216
  10 mart 2024 fenerbahçe pendikspor maçında bala göte attığı golden sonra rakip hoca olarak ibrahim üzülmez gibi türk futbolunun kült isimlerinden birinin suratına suratına ceylan gibi zıp zıp zıplayarak yaptığı yumruk şov şaklabanlığı hala aklımdan çıkmıyor. başkası adına utanmak duygusunu sonuna kadar yaşadım. naptı olm sana deli ibo abin? kaç yaşında adamsın hiç mi ailen, dostun, sevdiklerin yok? çok net kafayı yemiş. iğrenç bir görüntüydü. boş damacana gibi koysunlar bunu bu yaz kapının önüne (sözleşmesi bitiyor) o zaman görürüz.
 • 1734
  irfan can’dan daha yarım akıllı oyuncu. bu da normal bir insana göre çeyrek akıllı olması demek. galatasaray tribünü bunu çoktan unuttu da, bu çeyrek akıl halen fener seyircisine yaranmak için abuk subuk hareketler yapıyor. yaptıkça da fener seyircisinin de nefreti artıyor. eğ başını topunu oyna kardeşim salak mısın sen? önünde mehmet topal örneği var, izini takip etsene. futbolu bırakınca sivasspor’dan bile dışlanacak duruma gelmeyi nasıl başardın?
App Store'dan indirin Google Play'den alın